Служба безпеки України

Служба безпеки України має статус державного правоохоронного органу спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України. Вона також є спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності, охорони державної таємниці та головним органом у сфері боротьби з тероризмом.

На СБ України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Її завданнями як спеціально уповноваженого органу державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності є:

1) добування, аналітична обробка та використання інформації, що містить ознаки або факти розвідувальної, терористичної та іншої діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України;

2) протидія розвідувальній, терористичній та іншій діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України;

3) розроблення і реалізація заходів щодо запобігання, усунення та нейтралізації загроз інтересам держави, суспільства та правам громадян.

Керівництво оперативно-службовою діяльністю Служби безпеки України, її Центральним управлінням здійснює Голова Служби безпеки України. Він несе персональну відповідальність за виконання завдань, покладених на Службу безпеки України. Голова Служби безпеки України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України. Голова Служби безпеки України має заступників, які за його поданням призначаються Президентом України.

 

 Головним напрямом діяльності СБ України була і є контррозвідка. Українська спецслужба не використовує принцип “тотального” застосування контррозвідувального пошуку. Замість цього впроваджується диференційований підхід до організації протидії конкретним іноземним спецслужбам.

Інші напрями роботи: інформаційно- аналітичне забезпечення вищих і місцевих органів державної влади України; розробка стратегії і тактики захисту національних економічних інтересів, розкриття і припинення злочинів в економічній сфері; захист дипломатичних представництв України за кордоном (зокрема в Іраку); забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві; протидіятероризму, корупції, наркотогівлі.

СТРУКТУРА СБУ

Центральне управління

Центральне управління Служби безпеки України відповідає за стан державної безпеки, координує і контролює діяльність інших органів СБ України. До його складу входять апарат Голови СБ України та функціональні підрозділи (департаменти):

– контррозвідки;

– захисту національної державності;

– контррозвідувального захисту економіки держави;

– боротьби з корупцією та організованою злочинністю;

– боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів;

– досудового слідства;

– охорони державної таємниці;

– оперативно-технічних заходів;

– оперативного документування;

– зв’язку;

– організаційного, інформаційно-аналітичного, кадрового, правового, господарського, фінансового та інших видів забезпечення оперативно-службової діяльності СБ України.

Начальників підрозділів Центрального управління СБ України: контррозвідки, військової контррозвідки, захисту національної державності, боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю, інформаційно-аналітичного, оперативно-технічного, оперативного документування, слідчого, урядового зв’язку, по роботі з особовим складом, а також начальників регіональних органів – обласних управлінь СБ України призначає Президент України за поданням Голови СБ України.

Регіональні управління СБУ

З метою ефективного виконання визначених законом завдань в СБ України створені її регіональні органи: обласні управління СБ України, їх міжрайонні, районні та міські підрозділи, розміщення і територіальна компетенція яких можуть не збігатися з адміністративно-територіальним поділом України.

В інтересах державної безпеки органи й підрозділи Служби безпеки України можуть створюватися на окремих державних стратегічних об’єктах і територіях, у військових формуваннях.

У своїй оперативно-службовій діяльності регіональні органи Служби безпеки України незалежні від органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування, посадових осіб, партій і рухів.

Начальники регіональних органів СБ України призначаються Головою Служби безпеки України з відома глав місцевих державних адміністрації.

Антитерористичний центр при Службі безпеки України

Для організації і проведення антитерористичних операцій та координації діяльності суб’єктів, які ведуть боротьбу з тероризмом чи залучаються до антитерористичних операцій, згідно з Указом Президента України 11 грудня 1998 року створено Антитерористичний центр при СБ України.

Положення про Антитерористичний центр при СБ України затверджує Президент України за поданням Кабінету Міністрів України. Після прийняття у 2003 році Закону України «Про боротьбу з тероризмом» у державі створено правову базу боротьби з тероризмом.

Відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» на АТЦ покладається:

розробка концептуальних засад та програм боротьби з тероризмом;

збирання, узагальнення, аналіз та оцінка інформації про стан і тенденції розвитку тероризму в Україні та за її межами;

організація та проведення антитерористичних операцій, а також координація діяльності суб’єктів, що ведуть боротьбу з тероризмом або залучаються до конкретних антитерористичних операцій;

організація та проведення командно-штабних навчань і тренувань;

участь у підготовці міжнародних договорів України та надання пропозицій щодо вдосконалення законодавства України у сфері боротьби з тероризмом, фінансування проведення суб’єктами, що ведуть боротьбу з тероризмом, антитерористичних операцій, а також проведення заходів щодо попередження, виявлення та припинення терористичної діяльності;

взаємодія зі спецслужбами, правоохоронними органами іноземних держав і міжнародними організаціями з проблем антитерористичної діяльності.

Структурно АТЦ складається з Міжвідомчої координаційної комісії та Штабу, а також координаційних груп і їх штабів при регіональних органах Служби безпеки України.

 

ІСТОРІЯ СБУ

Після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України одразу постало питання про ліквідацію в республіці радянської системи органів державної безпеки і створення нових державних інституцій, покликаних захистити її суверенітет та вирішувати інші завдання у сфері забезпечення національної безпеки. Одним із перших кроків на цьому шляху стало створення комісії з розроблення Концепції органів державної безпеки України.

Враховуючи її напрацювання, а також роботу Комісії Верховної Ради по реорганізації органів державної безпеки, 20 вересня 1991 року парламент ухвалив постанову “Про створення Служби національної безпеки України” (СНБ України). Цією ж постановою ліквідовано Комітет державної безпеки УРСР. На початковому етапі побудови цього органу було призначено керівництво Служби та її основних структурних підрозділів. Далі розпочалося комплектування їх особового складу, який прийняв присягу на вірність Українському народу.

Діяльність особового складу СНБ України спрямовувалась на вирішення найважливіших питань державної безпеки й інформаційно-аналітичного забезпечення керівництва країни. Водночас швидкими темпами розв’язувалися організаційно-штатні завдання, створювалася нормативно-правова база для розгортання повноцінної оперативно-службової діяльності.

У період з листопада 1991-го по лютий 1992 року у складі Служби були створені Головне управління розвідки, Головне управління контррозвідки, Управління „К” (боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю), низка інших основних та допоміжних підрозділів (інформаційно-аналітичний, слідчий, оперативно-технічний, урядового зв’язку, військово-медичний, мобілізаційний, оперативного документування, міжнародних зв’язків, роботи з особовим складом, громадських зв’язків, інспекторських тощо), Інститут підготовки кадрів СНБ України, а також управління СНБ України в областях і Служба національної безпеки Кримської АРСР (нині – Головне управління СБУ в АР Крим). У грудні 1991 року відповідно до Указу Президента України розпочалося створення системи органів і підрозділів військової контррозвідки СНБ-СБ України. Таким чином розв’язувалася проблема забезпечення державної безпеки у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах та інших військових формуваннях України.

25 березня 1992 року Верховна Рада прийняла Закон “Про Службу безпеки України”, і подальша розбудова Служби відбувалась на достатньо чіткому правовому підґрунті.

Адреса:

вул. Володимирська, 33, м. Київ

За номером 8 (044) 253-32-14 громадяни можуть звернутися в разі наявності інформації щодо корупційних дій з боку державних службовців

За номером 8(044) 255-50-22 громадяни можуть звернутися з питань, що заслуговують на увагу контррозвідки і стосуються особливо небезпечних злочинів проти держави, зокрема державної зради і шпигунства

Сторінка в інтернетіhttp://sbu.gov.ua

 


Інформація принесла користь?:

0 votes, 0 avg. rating

Поширити:

Коментар

 1. Dubai Desert Safari Packages 22 грудня, 2016 at 16:52 -

  I really liked your article post.Much thanks again. Want more. anal creampie

 2. Bortforsling av mobler 22 грудня, 2016 at 15:05 -

  ohenkt foo theoing, ohit it e fenoetoic bkog poto.owekky ohenk you! ewwtomw.

 3. Auto tinting Columbus Ohio 22 грудня, 2016 at 13:57 -

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 4. fat loss belts, do they work? 22 грудня, 2016 at 13:20 -

  You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most guys will agree with your website.

 5. does walmart sell mouse traps 22 грудня, 2016 at 09:37 -

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Will read on…

 6. oktoberfest 2015 tours 22 грудня, 2016 at 00:17 -

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It as on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 7. Hochzeitstradition 21 грудня, 2016 at 22:13 -

  pretty beneficial gear, on the whole I imagine this is laudable of a bookmark, thanks

 8. aceite de oliva virgen extra ecologico 21 грудня, 2016 at 21:33 -

  Absolutely written content material, thanks for entropy. “He who establishes his argument by noise and command shows that his reason is weak.” by Michel de Montaigne.

 9. best binoculars under 200 21 грудня, 2016 at 19:46 -

  I truly appreciate this post. I ave been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again.

 10. Emily 21 грудня, 2016 at 16:10 -

  Wow! Thank you! I constantly wanted to write on my website something like that. Can I implement a portion of your post to my website?

 11. wav to vox 21 грудня, 2016 at 14:28 -

  I value the article post.Really thank you! Will read on…

 12. check it out 21 грудня, 2016 at 14:24 -

  The hit musical Fela to be staged in Lagos

 13. czarter-jachtow-polska.blog.pl/ 21 грудня, 2016 at 14:07 -

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 14. set de table restaurant 21 грудня, 2016 at 10:00 -

  This is one awesome blog post.Much thanks again. Want more.

 15. book ve may bay gia re 21 грудня, 2016 at 09:15 -

  You have made some really good points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 16. click here 21 грудня, 2016 at 09:08 -

  A round of applause for your post.Much thanks again.

 17. tempobet bahis sitesi 21 грудня, 2016 at 07:31 -

  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending

 18. superbetin bonuslar 21 грудня, 2016 at 05:48 -

  It as not that I want to copy your web site, but I really like the pattern. Could you let me know which design are you using? Or was it custom made?

 19. matrixbet bonuslar 21 грудня, 2016 at 02:20 -

  There is perceptibly a bundle to realize about this. I assume you made various good points in features also.

 20. hiperbet inceleme 21 грудня, 2016 at 00:37 -

  I value the article post.Thanks Again. Fantastic.

 21. Great amazing issues here. I?¦m very glad to look your post. Thank you a lot and i’m having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 22. forvetbet 20 грудня, 2016 at 22:55 -

  Really informative blog post.Much thanks again. Much obliged.

 23. casinomaxi canl? casino 20 грудня, 2016 at 17:44 -

  You have noted very interesting points ! ps nice site.

 24. justinbet bahis 20 грудня, 2016 at 16:03 -

  Very good article. I will be facing many of these issues as well..

 25. designer 20 грудня, 2016 at 14:21 -

  LOUIS VUITTON HANDBAGS ON SALE ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 26. Online Invoicing 20 грудня, 2016 at 11:07 -

  I truly appreciate this post.Really thank you! Want more.

 27. lost and found money 20 грудня, 2016 at 09:28 -

  I really enjoy the article.Much thanks again. Fantastic.

 28. why men cheat 20 грудня, 2016 at 09:08 -

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 29. Cours de theatre paris conservatoire 19 грудня, 2016 at 18:33 -

  This is one awesome blog article.Really thank you! Great.

 30. Ptickdenieri 19 грудня, 2016 at 15:19 -

  Viagra Soft Tabs Online [url=http://compralevitraspain.com]viagra cialis o levitra[/url] Levitra Ou Cialis Forum Buy Pcn Without Prescription Amoxicillin Penicillin Allergy [url=http://clomiphenecitrate50mgmen.com]how to order clomid on line in canada[/url] Le Cialis Combien De Temps Achat Viagra 25 Mg Levitra Kaufen Per Uberweisung [url=http://shopshopfastbestmed.com]levitra generico prezzo[/url] Cheap Kamagra Francia Comprar Cialis Com Amoxil Et [url=http://clanar.com]viagra online prescription[/url] Order Now Dutasteride Pharmacy Boise Apotheke Cialis Bestellen Kamagra Generika Com For sale shipped ups isotretinoin acne discount medicine Order Now Doxycycline Propecia Spain Disfuncion Erectil [url=http://crdrugs.com]cialis[/url] Cialis Y Eyaculacion

 31. UP Board 12th Results 2017 19 грудня, 2016 at 14:35 -

  Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Much obliged.

 32. ny employment lawyer 19 грудня, 2016 at 12:58 -

  Appreciate you sharing, great blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 33. Yacht Charters Cabo 19 грудня, 2016 at 09:47 -

  Thanks again for the post.Really thank you!

 34. mar menor golf resort 19 грудня, 2016 at 06:33 -

  Excellent blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 35. website 19 грудня, 2016 at 02:43 -

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 36. android emulator 18 грудня, 2016 at 22:58 -

  I discovered your blog website on google and verify a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking forward to reading extra from you later on!…

 37. motupatlu-games 18 грудня, 2016 at 19:12 -

  F*ckin¦ remarkable things here. I¦m very satisfied to peer your article. Thank you so much and i’m having a look forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 38. cachondas para facebook 18 грудня, 2016 at 13:14 -

  Thanks for the article post. Want more.

 39. tipbox 18 грудня, 2016 at 13:13 -

  I will right away snatch your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.

 40. meilleur taux hypothecaire canada 17 грудня, 2016 at 19:31 -

  Thanks for the article post.Thanks Again. Great.

 41. kids bedding 17 грудня, 2016 at 17:52 -

  Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Cool.

 42. Thailand Translation Services 17 грудня, 2016 at 14:32 -

  Some really fantastic info , Gladiolus I detected this.

 43. Yachts Charters in Cabo 17 грудня, 2016 at 12:53 -

  You have got some real insight. Why not hold some sort of contest for your readers?

 44. News Channel 7 Harkov 17 грудня, 2016 at 11:15 -

  I truly appreciate this blog article. Awesome.

 45. Bahis inceleme 17 грудня, 2016 at 07:54 -

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 46. sushi a milano 17 грудня, 2016 at 06:13 -

  Well I really enjoyed reading it. This article provided by you is very effective for correct planning.

 47. superbetin bahis oyna 17 грудня, 2016 at 01:18 -

  Major thankies for the article post.Thanks Again. Great.

 48. emulator for pc 17 грудня, 2016 at 00:51 -

  Great ?V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 49. casinometropol giriş 16 грудня, 2016 at 23:40 -

  This site really has all the information and facts I needed about this subject and didn at know who to ask.

 50. matrixbet casino 16 грудня, 2016 at 22:01 -

  I really liked your post.Really thank you! Awesome.

 51. hiperbet bahis 16 грудня, 2016 at 20:23 -

  Thanks-a-mundo for the blog.Much thanks again. Will read on

 52. forvetbet bahis 16 грудня, 2016 at 18:44 -

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 53. best bows for hunting 16 грудня, 2016 at 17:54 -

  I think this is a real great blog post.Much thanks again. Awesome.

 54. bets10 16 грудня, 2016 at 17:07 -

  Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Want more.

 55. e cigs online 16 грудня, 2016 at 15:45 -

  Very neat post.Really thank you! Awesome.

 56. to read more 16 грудня, 2016 at 15:16 -

  Thanks for the blog article. Want more.

 57. online loans 16 грудня, 2016 at 14:47 -

  A big thank you for your blog.Much thanks again. Great.

 58. one wheel 16 грудня, 2016 at 14:45 -

  Hello. impressive job. I did not expect this. This is a excellent story. Thanks!

 59. take a look at 16 грудня, 2016 at 14:18 -

  I loved your blog article. Really Great.

 60. casinomaxi mobil 16 грудня, 2016 at 13:52 -

  Terrific work! That is the type of info that should be shared across the net. Disgrace on Google for no longer positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my web site. Thanks =)

 61. visit 16 грудня, 2016 at 13:49 -

  Wow, great article post.Thanks Again. Really Great.

 62. more info 16 грудня, 2016 at 13:19 -

  Major thankies for the blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 63. more information 16 грудня, 2016 at 12:50 -

  Thanks-a-mundo for the article post.Really thank you! Want more.

 64. for details 16 грудня, 2016 at 12:20 -

  I really liked your article post.Really thank you! Cool.

 65. Justinbet 16 грудня, 2016 at 12:15 -

  You have noted very interesting points! ps nice site.

 66. for more information 16 грудня, 2016 at 11:21 -

  Hey, thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 67. click here 16 грудня, 2016 at 10:52 -

  A big thank you for your post. Will read on…

 68. văn phòng cho thuê quận 3 16 грудня, 2016 at 10:38 -

  Thanks for sharing this fine piece. Very inspiring! (as always, btw)

 69. real work from home jobs 16 грудня, 2016 at 07:55 -

  Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such info.

 70. mother of Pearl Side Table 16 грудня, 2016 at 07:19 -

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 71. zeal for life 16 грудня, 2016 at 05:37 -

  Some really fantastic content on this website , thanks for contribution.

 72. create birthday card 16 грудня, 2016 at 03:58 -

  Muchos Gracias for your blog article. Really Cool.

 73. http://subwaysurfersgame.net 16 грудня, 2016 at 02:32 -

  Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 74. when do new car models come out 15 грудня, 2016 at 23:04 -

  Yeah bookmaking this wasn at a speculative decision great post!.

 75. http://hamptonbayceilingfanslighting.com 15 грудня, 2016 at 21:47 -

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m inspired! Extremely helpful info specially the closing part 🙂 I deal with such information much. I used to be looking for this particular information for a very lengthy time. Thanks and best of luck.

 76. Books 15 грудня, 2016 at 20:08 -

  Im thankful for the article.Really thank you! Keep writing.

 77. Scavolini Appliancesconnection 15 грудня, 2016 at 18:17 -

  Wonderful work! That is the kind of info that should be shared around the web. Shame on Google for no longer positioning this put up upper! Come on over and consult with my site. Thanks =)

 78. chessboards 15 грудня, 2016 at 15:04 -

  pulp fiber suspension, transported towards the pulp suspension into a network of institutions, right into a fiber network in the wet state and then into

 79. Women's Mimosa Club 15 грудня, 2016 at 13:27 -

  Looking around I like to look in various places on the internet, often I will go to Digg and follow thru

 80. life insurance and critical illness cover 15 грудня, 2016 at 13:09 -

  Normally I don’t read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 81. buy views on youtube 15 грудня, 2016 at 11:50 -

  I think this is a real great blog post.Really looking forward to read more. Will read on

 82. best exercise bike 15 грудня, 2016 at 09:42 -

  I really liked your blog article. Really Cool.

 83. reverse commissions program 15 грудня, 2016 at 05:26 -

  Thanks to my father who told me concerhing this webpage, this web site iis trulpy remarkable.

 84. reverse commissions system 15 грудня, 2016 at 03:15 -

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 85. obd2 scanner reviews 14 грудня, 2016 at 18:43 -

  Im thankful for the article.Thanks Again. Will read on

 86. vacaciones en cancun paquetes todo incluido 14 грудня, 2016 at 18:17 -

  Im grateful for the blog post.Thanks Again. Cool.

 87. The Lost Ways 14 грудня, 2016 at 17:08 -

  There went safety Kevin Ross, sneaking in front best cheap hotels jersey shore of

 88. canada goose outlet 14 грудня, 2016 at 15:34 -

  Thanks-a-mundo for the blog.Really thank you! Keep writing.

 89. new shark vacuum 14 грудня, 2016 at 13:59 -

  I truly appreciate this blog post.Much thanks again. Will read on

 90. reverse commission review 14 грудня, 2016 at 11:23 -

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 91. Schengen visa Portugal 14 грудня, 2016 at 09:35 -

  Very good post.Really thank you! Cool.

 92. free credit reports from all three bureaus 14 грудня, 2016 at 08:12 -

  I intended to compose you the bit of observation to give many thanks as before regarding the lovely tactics you have contributed at this time. This has been really open-handed of people like you to present openly what exactly a few people might have made available as an electronic book in order to make some bucks for their own end, mostly considering the fact that you could possibly have tried it in case you considered necessary. These secrets also worked as a good way to be aware that the rest have a similar zeal the same as my very own to learn more in respect of this condition. I know there are many more fun moments in the future for folks who read through your website.

 93. abogado de accidentes houston tx 14 грудня, 2016 at 00:02 -

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 94. belleville boots for soldiers 13 грудня, 2016 at 21:30 -

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm glad to become a visitor in this pure web site, regards for this rare information!

 95. HERBAL TREATMENTS 13 грудня, 2016 at 19:55 -

  What as up, I check your new stuff regularly. Your writing style is witty, keep up the good work!

 96. explore 13 грудня, 2016 at 15:10 -

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Great job.

 97. abogados de accidentes de trabajo 13 грудня, 2016 at 11:30 -

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 98. good shoes for flat feet 13 грудня, 2016 at 10:51 -

  I appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 99. ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ 13 грудня, 2016 at 09:18 -

  Wow, great post.Thanks Again. Will read on…

 100. Tech News 12 грудня, 2016 at 13:18 -

  Thank you for another wonderful article. Where else could anyone get that kind of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 101. hdmi cable 50 ft best buy 12 грудня, 2016 at 12:07 -

  Wow, great blog post.Much thanks again. Really Great.

 102. sary vetaveta 12 грудня, 2016 at 11:46 -

  Wow, superb weblog structure! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total look of your web site is excellent, neatly as the content material!

 103. social page 12 грудня, 2016 at 10:34 -

  I live here Cheap Astelin Gerhartsreiter’s double life unraveled after he was arrested in 2008 for abducting his young daughter in Boston following a bitter divorce and was revealed to have passed himself off for 16 years as a member of the Rockefeller clan, gaining entry into high society.

 104. Wohnwagenvermietung 12 грудня, 2016 at 10:15 -

  There as definately a lot to find out about this subject. I love all of the points you ave made.

 105. buy youtube views and likes 12 грудня, 2016 at 09:47 -

  Can I simply say what a aid to find somebody who really knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know the right way to deliver an issue to mild and make it important. Extra folks need to read this and perceive this side of the story. I cant consider youre no more in style because you positively have the gift.

 106. DELIVERY ATHENS 12 грудня, 2016 at 09:08 -

  Wow, great blog article.Much thanks again.

 107. sofa auf raten 12 грудня, 2016 at 08:43 -

  Very nice info and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any ideea where to employ some professional writers? Thx

 108. Promoter 12 грудня, 2016 at 07:09 -

  Thanks again for the blog article.Thanks Again. Really Cool.

 109. racetams 12 грудня, 2016 at 02:28 -

  I seriously love your blog.. Excellent colors theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I

 110. UK driving schools 11 грудня, 2016 at 22:04 -

  Hi exceptional blog! Does running a blog similar to this require a lot of work? I’ve absolutely no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or tips for new blog owners please share. I know this is off subject but I simply wanted to ask. Thanks!

 111. how do reverse mortgages work 11 грудня, 2016 at 21:12 -

  After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 112. vacation in athens greece 11 грудня, 2016 at 20:27 -

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 113. plumbing contractors 11 грудня, 2016 at 08:57 -

  want, get the job done closely using your contractor; they are going to be equipped to give you technical insight and experience-based knowledge that will assist you to decide

 114. download facetime for pc 11 грудня, 2016 at 05:52 -

  I think other web site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 115. senior care reviews 11 грудня, 2016 at 04:20 -

  It as really a nice and helpful piece of info. I am glad that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 116. home builder 11 грудня, 2016 at 01:16 -

  Major thanks for the article post.Really looking forward to read more.

 117. hemorrhoid help 10 грудня, 2016 at 22:14 -

  Major thanks for the article. Keep writing.

 118. mobil bahis oyna 10 грудня, 2016 at 21:38 -

  I really liked your blog article. Keep writing.

 119. custom entertainment centers 10 грудня, 2016 at 20:46 -

  Since the admin of this web site is working, no question very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.

 120. aveda utah 10 грудня, 2016 at 19:18 -

  This website is commonly a walk-through you will find the facts it appropriate you relating to this and don at know who have to. Glimpse right here, and you can undoubtedly find out it.

 121. coyote buttes north lottery 10 грудня, 2016 at 17:50 -

  You might have an incredibly nice layout for the blog i want it to work with on my site too.

 122. casino siteleri bonus 10 грудня, 2016 at 17:42 -

  Enjoyed every bit of your post.Much thanks again. Much obliged.

 123. Science Workshop 10 грудня, 2016 at 15:44 -

  certainly like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come back again.

 124. mobil bahis oyna 10 грудня, 2016 at 14:03 -

  Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 125. Best Gaming Blog 10 грудня, 2016 at 09:17 -

  Thanks so much for the blog article.

 126. the glades condo 10 грудня, 2016 at 06:51 -

  I really like and appreciate your article post.Much thanks again. Awesome.

 127. men's hair loss 10 грудня, 2016 at 06:08 -

  Thanks for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

 128. the glades 10 грудня, 2016 at 05:35 -

  Im thankful for the blog.Much thanks again. Want more.

 129. Gem Residences 10 грудня, 2016 at 04:21 -

  I really like and appreciate your blog article.Really thank you! Much obliged.

 130. las vegas senior care 10 грудня, 2016 at 01:48 -

  There are some lessons we have to drive the Muslims from its territory,

 131. hi tech coatings 10 грудня, 2016 at 00:22 -

  Really enjoyed this article. Really Cool.

 132. 120ml eliquid 10 грудня, 2016 at 00:10 -

  A big thank you for your article post. Fantastic.

 133. corporate office supplies 9 грудня, 2016 at 22:56 -

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 134. job seekers in uae 9 грудня, 2016 at 21:19 -

  I really liked your article.Really looking forward to read more. Awesome.

 135. serotonin necklace 9 грудня, 2016 at 20:03 -

  start to end. Feel free to surf to my website Criminal Case Cheats

 136. hay day for pc 9 грудня, 2016 at 19:07 -

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 137. Grandeur Park Residence Condo 9 грудня, 2016 at 18:35 -

  Your article is truly informative. More than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even more of these types of great writing.

 138. hunting bow for women 9 грудня, 2016 at 17:17 -

  I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 139. 21 questions to ask a girl 9 грудня, 2016 at 17:03 -

  I truly appreciate this post.Much thanks again. Awesome.

 140. end of lease cleaning 9 грудня, 2016 at 15:17 -

  Great, thanks for sharing this post. Fantastic.

 141. Square One Condos 9 грудня, 2016 at 14:57 -

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 142. r&d credit 9 грудня, 2016 at 13:51 -

  Really informative blog.Thanks Again. Great.

 143. fire safety training 9 грудня, 2016 at 12:25 -

  I really like and appreciate your post.Really thank you! Cool.

 144. airport taxi athens 9 грудня, 2016 at 12:03 -

  I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 145. Best Electric Pencil Sharpener 9 грудня, 2016 at 11:14 -

  Merely wanna comment that you have a very nice web site , I love the design and style it actually stands out.

 146. people counting 9 грудня, 2016 at 11:01 -

  A round of applause for your post. Really Cool.

 147. girls clothes 9 грудня, 2016 at 09:36 -

  I really liked your article post.Really thank you! Awesome.

 148. Grandeur Park Residences 9 грудня, 2016 at 08:25 -

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 149. 2018 vehicles to wait for 9 грудня, 2016 at 04:08 -

  Really informative blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 150. lam chắn nắng 9 грудня, 2016 at 01:15 -

  Well I really liked reading it. This article provided by you is very useful for accurate planning.

 151. online shopping 8 грудня, 2016 at 23:45 -

  This is a terrific article. You make sense with your views and I agree with you on many. Some information got me thinking. That as a sign of a great article.

 152. porn massage 8 грудня, 2016 at 18:12 -

  Enjoyed every bit of your blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 153. pirater un compte facebook 8 грудня, 2016 at 16:15 -

  Im obliged for the blog article.Really thank you! Want more.

 154. Mavado 8 грудня, 2016 at 14:45 -

  We all speak just a little about what you should talk about when is shows correspondence to because Perhaps this has much more than one meaning.

 155. Jasa Share Facebook 8 грудня, 2016 at 13:17 -

  Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Great.

 156. pirater un compte facebook 8 грудня, 2016 at 11:54 -

  to carry this out efficiently, appropriately and safely.

 157. physical intervention with breakaway workshops 8 грудня, 2016 at 11:31 -

  Wow, great blog.Really thank you! Really Cool.

 158. Anthony Pugliese 8 грудня, 2016 at 09:35 -

  Great, thanks for sharing this article post.Much thanks again. Want more.

 159. setc 8 грудня, 2016 at 08:59 -

  This excellent website certainly has all of the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 160. Domicilios de Escorts y prepagos Bogota 8 грудня, 2016 at 08:34 -

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I?¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 161. artificial christmas trees 8 грудня, 2016 at 07:35 -

  Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 162. grandeur park residences 8 грудня, 2016 at 01:49 -

  It as not that I want to copy your web site, but I really like the design and style. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 163. com/spartagen-xt-youtube/ 8 грудня, 2016 at 00:46 -

  A blog like yours must be earning a lot of money fromadsense.

 164. Software lab Bahasa 8 грудня, 2016 at 00:19 -

  Thanks so much for the blog.Really thank you! Cool.

 165. state farm insurance number 7 грудня, 2016 at 23:35 -

  Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 166. Hotel Transit Di Depok 7 грудня, 2016 at 22:46 -

  I\\\ ave had a lot of success with HomeBudget. It\\\ as perfect for a family because my wife and I can each have the app on our iPhones and sync our budget between both.

 167. spartagen xt review 7 грудня, 2016 at 21:02 -

  Hello very cool web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?KI am glad to search out numerous useful information here in the publish, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 168. geico home insurance cost 7 грудня, 2016 at 20:07 -

  You are my intake, I possess few web logs and rarely run out from to brand.

 169. best book light 7 грудня, 2016 at 19:43 -

  post to let you know. The design and style look

 170. I always was concerned in this topic and stock still am, thankyou for posting.

 171. I got what you mean , thanks for posting.Woh I am glad to find this website through google. “Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

 172. sliding glass door window treatment 7 грудня, 2016 at 09:58 -

  Well I truly enjoyed studying it. This information provided by you is very effective for accurate planning.

 173. Plumber In DC 7 грудня, 2016 at 00:18 -

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 174. alien perfume 6 грудня, 2016 at 14:16 -

  nWZazd The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright

 175. upwork seo freelancers 6 грудня, 2016 at 08:12 -

  I am lucky that I observed this weblog, just the right information that I was searching for! .

 176. home and auto insurance in michigan 6 грудня, 2016 at 06:21 -

  I just could not depart your site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

 177. insurance amica 6 грудня, 2016 at 04:26 -

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 178. the hartford auto insurance quote 6 грудня, 2016 at 02:31 -

  Would love to perpetually get updated outstanding weblog! .

 179. my ELEPHANT auto insurance 6 грудня, 2016 at 00:41 -

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 180. liberty car insurance quote 5 грудня, 2016 at 22:57 -

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 181. MI Chiropractor 5 грудня, 2016 at 01:49 -

  Make money working online! Click the link.

 182. video seo dallas 4 грудня, 2016 at 14:28 -

  Make money working online! Click the link.

 183. make money from home at 16 4 грудня, 2016 at 08:15 -

  Make money working online! Click the link.

 184. click here 3 грудня, 2016 at 20:39 -

  Good write-up, I?¦m normal visitor of one?¦s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 185. find 3 грудня, 2016 at 01:32 -

  whoah this blog is excellent i love reading your articles. Keep up the good work! You know, lots of people are hunting around for this information, you could help them greatly.

 186. apartment renters insurance cost 2 грудня, 2016 at 22:21 -

  I regard something really special in this site.

 187. homeowners insurance ratings california 2 грудня, 2016 at 20:28 -

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 188. home and auto insurance quotes 2 грудня, 2016 at 18:41 -

  Wow, incredible weblog format! How long have you been blogging for? you make running a blog glance easy. The total glance of your site is excellent, as well as the content material!

 189. cheap insurance for teens 2 грудня, 2016 at 17:19 -

  I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 190. Mens Ugly Christmas Sweater 2 грудня, 2016 at 08:11 -

  Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Kudos!

 191. video seo baltimore 2 грудня, 2016 at 01:02 -

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 192. mobile home insurance 1 грудня, 2016 at 22:21 -

  This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 193. Great post and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx 🙂

 194. real minneapolis singles 1 грудня, 2016 at 12:04 -

  I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’mlooking for. Would you offer guest writers to write contentfor you personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here.Again, awesome blog!

 195. abogado para accidente Ga 1 грудня, 2016 at 10:36 -

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 196. cheap car insurance military 1 грудня, 2016 at 09:21 -

  I got what you intend, appreciate it for posting.Woh I am happy to find this website through google.

 197. mobile home insurance florida 1 грудня, 2016 at 07:21 -

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 198. renters insurance compare rates 1 грудня, 2016 at 05:14 -

  I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a excellent informative website.

 199. abogado de accidentes atlanta 1 грудня, 2016 at 02:26 -

  Can I just say what a aid to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how you can carry an issue to gentle and make it important. Extra folks have to learn this and understand this aspect of the story. I cant believe youre not more fashionable because you positively have the gift.

 200. https://youtube.com/watch?v=GsowY4ST5N4 1 грудня, 2016 at 01:30 -

  I like this site so much, saved to favorites. “Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 201. abogado de accidentes en albuquerque nm 30 листопада, 2016 at 21:44 -

  Ԍood info. Lucky me I reсently found youг site bʏ chance (stumbleupon).I’ve book marked іt for later!

 202. Pre Launch Embassy Springs 30 листопада, 2016 at 21:06 -

  I like this blog so much, saved to bookmarks. “Respect for the fragility and importance of an individual life is still the mark of an educated man.” by Norman Cousins.

 203. beton lave 29 листопада, 2016 at 22:59 -

  Exactly what I was looking for, thanks for posting.

 204. safe magnesium for constipation 29 листопада, 2016 at 15:57 -

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 205. sell house fast in baltimore 29 листопада, 2016 at 08:41 -

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 206. https://www.youtube.com/watch?v=9vkgQE-iyR4 29 листопада, 2016 at 04:23 -

  Nonetheless, there are people who still suffer from acne way beyond their adolescentyears.

 207. Check 29 листопада, 2016 at 03:03 -

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 208. sell house fast arkansas 29 листопада, 2016 at 00:49 -

  Someone necessarily assist to make severely posts I would state.This is the first time I frequented your web page and to this point?I amazed with the analysis you made to create this actual submit amazing.Fantastic job!

 209. Background 28 листопада, 2016 at 23:18 -

  great issues altogether, you just won a brand new reader. What would you suggest in regards to your put up that you made a few days ago? Any positive?

 210. Kroger Background Check 28 листопада, 2016 at 19:31 -

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 211. casita de abogados dallas 28 листопада, 2016 at 06:29 -

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 212. mesothelioma lawyers in pennsylvania 28 листопада, 2016 at 00:10 -

  The very core of your writing whilst sounding agreeable originally, did not really sit perfectly with me after some time. Somewhere throughout the sentences you managed to make me a believer unfortunately just for a very short while. I still have a problem with your leaps in assumptions and one might do well to fill in those gaps. When you actually can accomplish that, I could undoubtedly be impressed.

 213. asphalt 8 apk download 27 листопада, 2016 at 17:23 -

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks

 214. best mesothelioma compensation lawyers 27 листопада, 2016 at 12:44 -

  I really enjoy reading on this internet site, it has wonderful content.

 215. youtube video 27 листопада, 2016 at 12:25 -

  Hello there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 216. 24 hour lawyer new york 27 листопада, 2016 at 10:41 -

  Si. Porque bastantes dueños de c6 han comentado en este mismo blog que el motor de gasolina no es más que un generador de ruído y consumo. Frase para la posteridad: Las ventas totales del C6 marcan un dato: el número de personas en el mundo que entienden de coches”. Experiencia en posicion identica(Supervision responsable de equipo) en depositos Centros de Distribucion.

 217. web design company new haven ct 27 листопада, 2016 at 10:35 -

  Hello.This post was really interesting, particularly because I was browsing for thoughts on this matter last Monday.

 218. abogados de accidentes de auto en san jose ca 27 листопада, 2016 at 09:13 -

  Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 219. check dedicated server prices 26 листопада, 2016 at 23:13 -

  I have recently started a web site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 220. seo 25 листопада, 2016 at 15:50 -

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 221. seo hero lukas 25 листопада, 2016 at 11:37 -

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 222. lice treatment directions 24 листопада, 2016 at 22:34 -

  This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 223. Kip Rary 23 листопада, 2016 at 19:47 -

  I rattling happy to find this website on bing, just what I was looking for : D likewise saved to bookmarks.