Служба безпеки України

Служба безпеки України має статус державного правоохоронного органу спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України. Вона також є спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності, охорони державної таємниці та головним органом у сфері боротьби з тероризмом.

На СБ України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Її завданнями як спеціально уповноваженого органу державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності є:

1) добування, аналітична обробка та використання інформації, що містить ознаки або факти розвідувальної, терористичної та іншої діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України;

2) протидія розвідувальній, терористичній та іншій діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України;

3) розроблення і реалізація заходів щодо запобігання, усунення та нейтралізації загроз інтересам держави, суспільства та правам громадян.

Керівництво оперативно-службовою діяльністю Служби безпеки України, її Центральним управлінням здійснює Голова Служби безпеки України. Він несе персональну відповідальність за виконання завдань, покладених на Службу безпеки України. Голова Служби безпеки України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України. Голова Служби безпеки України має заступників, які за його поданням призначаються Президентом України.

 

 Головним напрямом діяльності СБ України була і є контррозвідка. Українська спецслужба не використовує принцип “тотального” застосування контррозвідувального пошуку. Замість цього впроваджується диференційований підхід до організації протидії конкретним іноземним спецслужбам.

Інші напрями роботи: інформаційно- аналітичне забезпечення вищих і місцевих органів державної влади України; розробка стратегії і тактики захисту національних економічних інтересів, розкриття і припинення злочинів в економічній сфері; захист дипломатичних представництв України за кордоном (зокрема в Іраку); забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві; протидіятероризму, корупції, наркотогівлі.

СТРУКТУРА СБУ

Центральне управління

Центральне управління Служби безпеки України відповідає за стан державної безпеки, координує і контролює діяльність інших органів СБ України. До його складу входять апарат Голови СБ України та функціональні підрозділи (департаменти):

– контррозвідки;

– захисту національної державності;

– контррозвідувального захисту економіки держави;

– боротьби з корупцією та організованою злочинністю;

– боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів;

– досудового слідства;

– охорони державної таємниці;

– оперативно-технічних заходів;

– оперативного документування;

– зв’язку;

– організаційного, інформаційно-аналітичного, кадрового, правового, господарського, фінансового та інших видів забезпечення оперативно-службової діяльності СБ України.

Начальників підрозділів Центрального управління СБ України: контррозвідки, військової контррозвідки, захисту національної державності, боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю, інформаційно-аналітичного, оперативно-технічного, оперативного документування, слідчого, урядового зв’язку, по роботі з особовим складом, а також начальників регіональних органів – обласних управлінь СБ України призначає Президент України за поданням Голови СБ України.

Регіональні управління СБУ

З метою ефективного виконання визначених законом завдань в СБ України створені її регіональні органи: обласні управління СБ України, їх міжрайонні, районні та міські підрозділи, розміщення і територіальна компетенція яких можуть не збігатися з адміністративно-територіальним поділом України.

В інтересах державної безпеки органи й підрозділи Служби безпеки України можуть створюватися на окремих державних стратегічних об’єктах і територіях, у військових формуваннях.

У своїй оперативно-службовій діяльності регіональні органи Служби безпеки України незалежні від органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування, посадових осіб, партій і рухів.

Начальники регіональних органів СБ України призначаються Головою Служби безпеки України з відома глав місцевих державних адміністрації.

Антитерористичний центр при Службі безпеки України

Для організації і проведення антитерористичних операцій та координації діяльності суб’єктів, які ведуть боротьбу з тероризмом чи залучаються до антитерористичних операцій, згідно з Указом Президента України 11 грудня 1998 року створено Антитерористичний центр при СБ України.

Положення про Антитерористичний центр при СБ України затверджує Президент України за поданням Кабінету Міністрів України. Після прийняття у 2003 році Закону України «Про боротьбу з тероризмом» у державі створено правову базу боротьби з тероризмом.

Відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» на АТЦ покладається:

розробка концептуальних засад та програм боротьби з тероризмом;

збирання, узагальнення, аналіз та оцінка інформації про стан і тенденції розвитку тероризму в Україні та за її межами;

організація та проведення антитерористичних операцій, а також координація діяльності суб’єктів, що ведуть боротьбу з тероризмом або залучаються до конкретних антитерористичних операцій;

організація та проведення командно-штабних навчань і тренувань;

участь у підготовці міжнародних договорів України та надання пропозицій щодо вдосконалення законодавства України у сфері боротьби з тероризмом, фінансування проведення суб’єктами, що ведуть боротьбу з тероризмом, антитерористичних операцій, а також проведення заходів щодо попередження, виявлення та припинення терористичної діяльності;

взаємодія зі спецслужбами, правоохоронними органами іноземних держав і міжнародними організаціями з проблем антитерористичної діяльності.

Структурно АТЦ складається з Міжвідомчої координаційної комісії та Штабу, а також координаційних груп і їх штабів при регіональних органах Служби безпеки України.

 

ІСТОРІЯ СБУ

Після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України одразу постало питання про ліквідацію в республіці радянської системи органів державної безпеки і створення нових державних інституцій, покликаних захистити її суверенітет та вирішувати інші завдання у сфері забезпечення національної безпеки. Одним із перших кроків на цьому шляху стало створення комісії з розроблення Концепції органів державної безпеки України.

Враховуючи її напрацювання, а також роботу Комісії Верховної Ради по реорганізації органів державної безпеки, 20 вересня 1991 року парламент ухвалив постанову “Про створення Служби національної безпеки України” (СНБ України). Цією ж постановою ліквідовано Комітет державної безпеки УРСР. На початковому етапі побудови цього органу було призначено керівництво Служби та її основних структурних підрозділів. Далі розпочалося комплектування їх особового складу, який прийняв присягу на вірність Українському народу.

Діяльність особового складу СНБ України спрямовувалась на вирішення найважливіших питань державної безпеки й інформаційно-аналітичного забезпечення керівництва країни. Водночас швидкими темпами розв’язувалися організаційно-штатні завдання, створювалася нормативно-правова база для розгортання повноцінної оперативно-службової діяльності.

У період з листопада 1991-го по лютий 1992 року у складі Служби були створені Головне управління розвідки, Головне управління контррозвідки, Управління „К” (боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю), низка інших основних та допоміжних підрозділів (інформаційно-аналітичний, слідчий, оперативно-технічний, урядового зв’язку, військово-медичний, мобілізаційний, оперативного документування, міжнародних зв’язків, роботи з особовим складом, громадських зв’язків, інспекторських тощо), Інститут підготовки кадрів СНБ України, а також управління СНБ України в областях і Служба національної безпеки Кримської АРСР (нині – Головне управління СБУ в АР Крим). У грудні 1991 року відповідно до Указу Президента України розпочалося створення системи органів і підрозділів військової контррозвідки СНБ-СБ України. Таким чином розв’язувалася проблема забезпечення державної безпеки у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах та інших військових формуваннях України.

25 березня 1992 року Верховна Рада прийняла Закон “Про Службу безпеки України”, і подальша розбудова Служби відбувалась на достатньо чіткому правовому підґрунті.

Адреса:

вул. Володимирська, 33, м. Київ

За номером 8 (044) 253-32-14 громадяни можуть звернутися в разі наявності інформації щодо корупційних дій з боку державних службовців

За номером 8(044) 255-50-22 громадяни можуть звернутися з питань, що заслуговують на увагу контррозвідки і стосуються особливо небезпечних злочинів проти держави, зокрема державної зради і шпигунства

Сторінка в інтернетіhttp://sbu.gov.ua

 


Інформація принесла користь?:

0 votes, 0 avg. rating

Поширити:
 • I rattling happy to find this website on bing, just what I was looking for : D likewise saved to bookmarks.

 • This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 • Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 • seo

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 • I have recently started a web site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 • Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 • Hello.This post was really interesting, particularly because I was browsing for thoughts on this matter last Monday.

 • Si. Porque bastantes dueños de c6 han comentado en este mismo blog que el motor de gasolina no es más que un generador de ruído y consumo. Frase para la posteridad: Las ventas totales del C6 marcan un dato: el número de personas en el mundo que entienden de coches”. Experiencia en posicion identica(Supervision responsable de equipo) en depositos Centros de Distribucion.

 • Hello there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • I really enjoy reading on this internet site, it has wonderful content.

 • Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks

 • The very core of your writing whilst sounding agreeable originally, did not really sit perfectly with me after some time. Somewhere throughout the sentences you managed to make me a believer unfortunately just for a very short while. I still have a problem with your leaps in assumptions and one might do well to fill in those gaps. When you actually can accomplish that, I could undoubtedly be impressed.

 • Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 • With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 • great issues altogether, you just won a brand new reader. What would you suggest in regards to your put up that you made a few days ago? Any positive?

 • Someone necessarily assist to make severely posts I would state.This is the first time I frequented your web page and to this point?I amazed with the analysis you made to create this actual submit amazing.Fantastic job!

 • I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 • Nonetheless, there are people who still suffer from acne way beyond their adolescentyears.

 • I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 • Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 • Exactly what I was looking for, thanks for posting.

 • I like this blog so much, saved to bookmarks. “Respect for the fragility and importance of an individual life is still the mark of an educated man.” by Norman Cousins.

 • Ԍood info. Lucky me I reсently found youг site bʏ chance (stumbleupon).I’ve book marked іt for later!

 • I like this site so much, saved to favorites. “Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 • Can I just say what a aid to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how you can carry an issue to gentle and make it important. Extra folks have to learn this and understand this aspect of the story. I cant believe youre not more fashionable because you positively have the gift.

 • I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a excellent informative website.

 • I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 • I got what you intend, appreciate it for posting.Woh I am happy to find this website through google.

 • Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 • I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’mlooking for. Would you offer guest writers to write contentfor you personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here.Again, awesome blog!

 • Great post and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx 🙂

 • This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 • Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Kudos!

 • I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 • Wow, incredible weblog format! How long have you been blogging for? you make running a blog glance easy. The total glance of your site is excellent, as well as the content material!

 • I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 • I regard something really special in this site.

 • whoah this blog is excellent i love reading your articles. Keep up the good work! You know, lots of people are hunting around for this information, you could help them greatly.

 • Good write-up, I?¦m normal visitor of one?¦s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Make money working online! Click the link.

 • Make money working online! Click the link.

 • Make money working online! Click the link.

 • Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!

 • Would love to perpetually get updated outstanding weblog! .

 • Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 • I just could not depart your site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

 • I am lucky that I observed this weblog, just the right information that I was searching for! .

 • nWZazd The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright

 • Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 • Well I truly enjoyed studying it. This information provided by you is very effective for accurate planning.

 • I got what you mean , thanks for posting.Woh I am glad to find this website through google. “Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

 • I always was concerned in this topic and stock still am, thankyou for posting.

 • post to let you know. The design and style look

 • You are my intake, I possess few web logs and rarely run out from to brand.

 • Hello very cool web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?KI am glad to search out numerous useful information here in the publish, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • I\\\ ave had a lot of success with HomeBudget. It\\\ as perfect for a family because my wife and I can each have the app on our iPhones and sync our budget between both.

 • Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 • Thanks so much for the blog.Really thank you! Cool.

 • A blog like yours must be earning a lot of money fromadsense.

 • It as not that I want to copy your web site, but I really like the design and style. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 • Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 • I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I?¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 • This excellent website certainly has all of the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 • Great, thanks for sharing this article post.Much thanks again. Want more.

 • Wow, great blog.Really thank you! Really Cool.

 • to carry this out efficiently, appropriately and safely.

 • Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Great.

 • We all speak just a little about what you should talk about when is shows correspondence to because Perhaps this has much more than one meaning.

 • Im obliged for the blog article.Really thank you! Want more.

 • Enjoyed every bit of your blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 • This is a terrific article. You make sense with your views and I agree with you on many. Some information got me thinking. That as a sign of a great article.

 • Well I really liked reading it. This article provided by you is very useful for accurate planning.

 • Really informative blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 • I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 • I really liked your article post.Really thank you! Awesome.

 • A round of applause for your post. Really Cool.

 • Merely wanna comment that you have a very nice web site , I love the design and style it actually stands out.

 • I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • I really like and appreciate your post.Really thank you! Cool.

 • Really informative blog.Thanks Again. Great.

 • Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 • Great, thanks for sharing this post. Fantastic.

 • I truly appreciate this post.Much thanks again. Awesome.

 • I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 • Your article is truly informative. More than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even more of these types of great writing.

 • It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • start to end. Feel free to surf to my website Criminal Case Cheats

 • I really liked your article.Really looking forward to read more. Awesome.

 • Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 • A big thank you for your article post. Fantastic.

 • Really enjoyed this article. Really Cool.

 • There are some lessons we have to drive the Muslims from its territory,

 • I really like and appreciate your blog article.Really thank you! Much obliged.

 • Im thankful for the blog.Much thanks again. Want more.

 • Thanks for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

 • I really like and appreciate your article post.Much thanks again. Awesome.

 • Thanks so much for the blog article.

 • Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 • certainly like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come back again.

 • Enjoyed every bit of your post.Much thanks again. Much obliged.

 • You might have an incredibly nice layout for the blog i want it to work with on my site too.

 • This website is commonly a walk-through you will find the facts it appropriate you relating to this and don at know who have to. Glimpse right here, and you can undoubtedly find out it.

 • Since the admin of this web site is working, no question very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.

 • I really liked your blog article. Keep writing.

 • Major thanks for the article. Keep writing.

 • Major thanks for the article post.Really looking forward to read more.

 • It as really a nice and helpful piece of info. I am glad that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • I think other web site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 • want, get the job done closely using your contractor; they are going to be equipped to give you technical insight and experience-based knowledge that will assist you to decide

 • Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 • After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 • Hi exceptional blog! Does running a blog similar to this require a lot of work? I’ve absolutely no understanding of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or tips for new blog owners please share. I know this is off subject but I simply wanted to ask. Thanks!

 • I seriously love your blog.. Excellent colors theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I

 • Thanks again for the blog article.Thanks Again. Really Cool.

 • Very nice info and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any ideea where to employ some professional writers? Thx

 • Wow, great blog article.Much thanks again.

 • Can I simply say what a aid to find somebody who really knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know the right way to deliver an issue to mild and make it important. Extra folks need to read this and perceive this side of the story. I cant consider youre no more in style because you positively have the gift.

 • There as definately a lot to find out about this subject. I love all of the points you ave made.

 • I live here Cheap Astelin Gerhartsreiter’s double life unraveled after he was arrested in 2008 for abducting his young daughter in Boston following a bitter divorce and was revealed to have passed himself off for 16 years as a member of the Rockefeller clan, gaining entry into high society.