fbpx
Інтерв’ю з Керуючим Партнером «Платформа Розвитку Інновацій» Дмитром Шестаковим

Інтерв’ю з Керуючим Партнером «Платформа Розвитку Інновацій» Дмитром Шестаковим

ОПК

Весною 2017 року у Києві за підтримки Державного концерну “Укроборонпром” у інноваційному парку UNIT.City почала працювати агенція з інкубації та реалізації інноваційних проектів у сфері оборонних технологій «Платформа Розвитку Інновацій»

За участі «Платформи Розвитку Інновацій» було представлено декілька розробок, а саме безпілотний тактичний багатоцільовий транспортний засіб «Фантом» та бойовий модуль «Тайпан», розроблений спільно з ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт».

Нам вдалось поспілкуватись з Керуючим Партнером «Платформа Розвитку Інновацій» Дмитром Шестаковим

Доброго дня Дмитро, розкажіть будь ласка коротко про агенцію та чим вона займається.

Доброго дня.

Основною діяльністю Платформи є комерціалізація інноваційних оборонних розробок в Україні. Це означає, що ми займаємося проектом на кожному етапі його впровадження – від отриманої та узгодженої заявки до стану робочого прототипу, готового до серійного виробництва.

Який є міжнародний досвід подібних агенцій і які з їх розробок відомі широкому загалу?

Якщо казати про світовий досвід – це, насамперед, американська DARPA – агенція з розробки передових оборонних дослідницьких проектів. Організаційна модель даної агенції показала світові такі інноваційні продукти, як Інтернет, GPS, «хмарні технології» і це, не кажучи про іншу значну частину нових технологій які стоять на озброєнні США. До речі, колишній керівник DARPA, Энтоні Тетер, являється ментором «Платформи Розвитку Інновацій» та приймав участь у погоджені її організаційної моделі.

Інший вдалий приклад, це Офіс Головного Вченого у Ізраїлі, який в своїх зусиллях бути найкращими у світі, використовує чи не найсучасніший підхід. Це всебічна підтримка інноваційних компаній, що займаються дослідженнями та розробками, у вигляді пільг та стипендій.

Яким чином здійснюється пошук інноваційних проектів та як відбувається їх відбір?

Стосовно пошуку – це двосторонній процес. Вагому більшість заявок щодо створення інноваційного проекту ми отримали за допомогою нашої офіційної сторінки, де кожен, хто має “реальну” ідею, може подати заявку.

Щодо активної складової, команда Платформи веде постійний діалог з професіоналами, чия діяльність, так чи інакше, пов’язана з обороною, що дає нам можливість отримувати цікаві пропозиції про співпрацю.

Модель відбору – це процес, над яким ми працюємо останні два роки та продовжуємо працювати, постійно вдосконалюючи. Можна сказати, що це наша комерційна та інтелектуальна таємниця. Щодо оцінки проектів, які надходять до Платформи, рівень їх готовності визначається за допомогою методу TRL (Technology Readiness Levels), який використовується у NASA.

Агенція існує відносно недавно проте за її участі вже є декілька проектів які були показані широкому загалу, зокрема той же «Фантом» у посиленій версії навіть був продемонстрований на міжнародній виставці «AUSA-2017» у США. Скільки часу на прикладі цієї розробки пішло від задуму до першої його демонстрації?

Дійсно, з чотирьох наразі реалізованих проектів, на широкий загал було показано повітряний безпілотник Sparrow та наземний безпілотник Фантом. Так, наприклад, від задуму до першої демонстрації “Фантому” пішло близько 10-ти місяців.

Яка загальна кількість людей у приймала участь у розробці безпілотного тактичного транспортного засобу «Фантом»?

Сім чоловік.

З якими компаніями окрім ДП ДГЗП «Спецтехноекспорт» вже є спільні з агенцією реалізовані проекти?

Спільно з одеською компанією “НПП СПАЙТЕК”, було розроблено безпілотні літальні апарати “Sparrow” та “Anser”. Також, це компанія – партнер «Укрспецсістемс»

«Платформа Розвитку Інновацій» створила документ-концепцію «Стратегія Розвитку Інновацій в Україні», серед іншого там піднято питання неефективності використання наявних державних коштів. Які основні проблеми з цього питання були виявлені під час розробки проектів агенції?

Відповідаючи на це питання, ми суттєво нового нічого не винайшли. Наприклад, у 2016-2017 роках було надано звіти на підставі проведених досліджень стосовно стану сфери розвитку інновацій та науково-дослідних розробок в Україні. Зокрема, дослідженнями займались такі організації, як Європейська Комісія та світовий банк “World Bank”, які висвітлили ці питання у сенсі неефективного використання державних коштів. Це важливий момент, зважаючи на те, що 80% бюджету, спрямованого на розвиток інновацій, надається безпосередньо НАН України та Інститутам, підпорядкованим Міністерству Освіти та Науки України. Це проблема, так як, на прикладні інноваційні розробки, фінансовий ресурс відсутній. А виміряти ефективність використання державних коштів можливо лише показником успішної комерціалізації інноваційних проектів.

Дякуємо Вам за інформацію.

Матеріал підготовлений Редактором mil.in.ua Люксіковим Михайлом

ОПК