fbpx
Створення військ для ведення бойових дій в місті.

Створення військ для ведення бойових дій в місті.

Свого часу радянська армія стала першою в світі, яка створила  повітряно-десантні війська. Вона активно розвивала теорію застосування та озброєння нового роду військ. Згодом такі війська були створені майже у всіх арміях світу, і існують до теперішнього часу.

Сучасний театр бойових дій все більше зміщується в урбанізовану місцевість. Це вимагає виокремлення окремих частин піхоти для дій саме таких умовах.

Необхідність створення

Створення спеціалізованих мотопіхотних частин для ведення бойових дій в урбанізованій місцевості,  викликане необхідністю введення в програму  підготовки таких частин спеціалізованої (вузькопрофільної) підготовки для ведення бойових дій в місті. А також  оснащення таких частин спеціалізованим спорядженням та військовою технікою.

Пристосоване для бойових дій в місті  озброєння (та спорядження) підрозділів міського бою, буде обмежувати їх можливості на класичному театрі бойових дій.

Наприклад вони будуть не ефективними:  на  відкритих ділянках місцевості –  їх підготовка буде базуватись на штурмі будівель, бою на коротких дистанціях, дій у складі малих штурмових груп;   при наступі або маневрі з подоланням водних перешкод – у них буде відсутня важка інженерна техніка для подолання водних перешкод (у місті вона буде не потрібною); при проведенні рейдів  –  вони будуть мати важку техніку, що ускладнює швидкість руху;  також підрозділи міського бою не матимуть далекобійної артилерії.

І навпаки,  існуючі механізовані (мотопіхотні) та танкові частини  – не мають спеціального спорядження та озброєння для ведення бойових дій в місті.

Існуючі піхотні частини можуть виконувати класичні тактичні елементи: оборона, наступ на відкритих ділянках місцевості; форсування водних перешкод; рейди, оточення противника; підтримка вогнем штатних БрАГ* на великі дистанції.

В урбанізованій місцевості «класична піхота», буде виконувати функції оточення населених пунктів, їх блокування, та вогневу підтримку силами БрАГ. А частини «міського бою»  за потреби, будуть здійснювати штурм цих населених пунктів. І ведення бойових дій в них.

Для прикладу створення спеціалізованих підрозділів, можна згадати  формування в ЗС Росії, в 2015 році, інженерних частин штурму та розгородження (про це на mil.in.ua  розміщена стаття  http://mil.in.ua/inzhenerni-batalyony-shturmu-ta-rozhorodzhennya/   ).

Враховуючи сучасний бойовий досвід, російські військові побачили, що існуючі інженерні частини не відповідають вимогам для виконання окремих бойових задач – інженерній підтримці наступаючих військ (бойових дій в місті). І створили спеціалізовані інженерні частини, з відповідною технікою та спорядженням для виконання таких задач.

Доцільно, враховуючи позитивний російський досвід створення спеціалізованих інженерних частин штурму та розгородження,  створити і спеціалізовані піхотні частини для виконання специфічних бойових задач.

 

Особливості озброєння та техніки

Головною відмінністю від існуючих піхотних частин, і головною причиною  створення частин  для ведення міського бою як окремого роду військ – є необхідність у оснащенні їх озброєнням та спорядженням, спеціально пристосованим до такого виду бою.

Озброєння частин міського бою повинно відповідати театру бойових дій, для якого цей рід військ буде створюватись.

Бронетехніка. Доцільним бачиться знаходження в штаті таких частин важко-броньованої техніки та танків.

Бронетехніка для дій в місті повинна мати максимальний захист. Обов’язково оснащуватись КАЗ**. Вона може мати менші ніж у механізованих (мотопіхотних) частин, обмеження по вазі – так як тактика застосування частин міського бою не буде передбачати наприклад форсування водних перешкод, здійснення швидкісних маршів, авіатранспортабельність. Тобто техніка може бути важчою – а значить мати більший захист.

Бойові машини піхоти.  В штаті частин міського бою доцільно мати важкий батальйон озброєний важкими бойовими машинами піхоти ВМПТ типу ТБМП-64, «Намер»,  російська Т-15.

Важкі БМП мають значно кращий захист десанту, особливо в умовах коротких дистанцій бою. Також на важкі гусеничні платформи можна встановлювати навісне інженерне обладнання , для подолання міських завалів.

ізраїльський бажкий БТР Намер:

російська важка БМП Т-15:


ходовий макет української важкої БМП  ТБМП-64:

важка гусенична платформа Азовець:

 

Танки. Незважаючи на те, що танки вважались застарілим видом озброєння, вони показали високу ефективність в сучасних збройних конфліктах на Донбасі та в Сирії. В Сирії танки (навіть застарілі) дуже ефективно показали себе в боях в міській забудові.  Вони стали основним інструментом безпосередньої артилерійської підтримки піхоти в міській забудові.

Виконання невластивої для танків функції артилерії викликане короткими дистанціями вогневого ураження в місті,  на яких звичайна артилерія не могла діяти. А міномети не мали такого захисту і маневреності. Це підтверджує необхідність введення танків в штат підрозділів міського бою.

Проте танки для бою в місті також повинні мати свої особливості:

  • Посилений захист з усіх напрямків (дах, задня напівсфера), а не тільки передня напівсфера, як у більшості сучасних танків.
  • Навісне обладнання для пророблення проходів в завалах, стінах.
  • Підвищений захист від піхоти противника (відстрілювані осколкові боєприпаси з ПУ на башті, димові завіси, кулеметне озброєння для враження піхоти, лазерні системи протидії снайперам)
  • Посилений захист оптичних прицілів від осколкового ураження
  • Системи РЕБ для протидії радіокерованим мінам
  • БІУС – бойова інформаційно-управляюча система поля бою. Для ведення бою у складі єдиної інформаційної системи (розвідувально-бойової системи).
  • Введення в боєкомплект танків спеціальних боєприпасів осколкової дії, з різними типами підривачів

В ході застосування танків в міській забудові, був виявлений їх суттєвий недолік  – велика довжина ствола. Це створювало складність при маневруванні танків на ділянках зі щільною міською забудовою.

Можливо вирішення цієї проблеми лежить в площині заміни основного озброєння. Перспективним озброєнням для «танку міського бою» можна вважати  мінометне.

Гармата на зразок 2С9 «Нона-С» , але в більшому калібрі  дозволяла б вести вогонь по навісній траєкторії «по мінометному», – на короткі дистанції, наприклад через будинок по сусідній вулиці. І прямим наведенням «по танковому», що дозволяло б виконувати задачі безпосередньої вогневої підтримки піхоти.

 

Робототехніка.  Необхідна складова озброєння військ міського бою. Наземні бойові роботизовані платформи,  є перспективою озброєння піхотних частин. І в першу чергу вони необхідні для бою в місті. Вони дозволять зменшити втрати особового складу.

В Україні роботи по створенню подібної техніки вже ведуться.  Декілька років тому був представлений багатоцільовий тактичний комплекс «Фантом».

Не зважаючи на його ніби іграшковий вигляд (що притаманно для всієї дослідної техніки), і обмежені можливості бойового застосування –  подібні комплекси є найперспективнішим напрямком озброєння для піхоти.

В майбутньому вони замінять частину людей на полі бою, і зможуть виконувати всі завдання, які зараз виконують піхотинці.

Наземні роботизовані платформи розвиваються за всіма напрямками: ударні, розвідувальні, евакуаційні, транспортні, інженерні та інші.

Для прикладу, наш головний противник також активно працює над новими наземними бойовими платформами.

Введення в штат частин бойових дій в місті наземних роботизованих платформ – є необхідною умовою.

 

 

Особливості спорядження

Як і  десантно-штурмові , і  гірсько-піхотні війська  –  війська для ведення бойових дій в місті повинні мати спеціалізоване спорядження.

На відміну від «звичайної піхоти» – вони повинні мати засоби індивідуального захисту вищого класу 6+.  Також спорядження повинно враховувати проти-осколковий захист обличчя.

Спорядження повинно включати в себе датчики для дій кожного військовослужбовця у складі єдиної  інформаційної системи управління боєм. А саме:

  • Датчик «свій-чужий»
  • Датчик «живий-мертвий/поранений»
  • Датчик місцезнаходження GPS
  • Відеокамера (для надання додаткової інформації в центр управління)

Такий принцип комплектування індивідуального спорядження вже використовується у російському комплекті екіпірування ОВР-3Ш*****. Яким забезпечуються військовослужбовці батальйонів штурму і розгородження ЗР РФ.

У складі комплекту ОВР-3Ш вже використовуються вище перелічені датчики. Що підвищує ефективність застосування таких підрозділів.


Варіант ОШС

Як один з варіантів (!)**, пропонується розглянути організаційно-штатну структуру полку для ведення бойових дій в місті:

  • Управління
  • Штабна рота (зв’язку та медичного забезпечення)
  • Легкий батальйон (МБ)
  • Важкий батальйон (МБ)
  • Інженерно-штурмова рота
  • Розвідувальна рота
  • Батальйон вогневої підтримки
  • Ремонтна рота
  • Рота МТЗ

важкий  механізований батальйон (МВ):

легкий механізований батальйон (МБ):

батальйон вогневої підтримки:

розвідувальна рота:

інженерно-штурмова рота:

Переформування ДШВ

З чого можна почати створення військ для ведення бойових дій в місті? В ЗС України існує командування десантно-штурмових військ. Це об’єднання  складається з п’яти бригад,  та ряду інших частин. За планом до 2020 року чисельність десантно-штурмових військ повинна складати близько 30.000 військовослужбовців.

Можливості військово-транспортної та армійської авіації не дозволяють здійснити  перекидання 5-ти бригад повітряним шляхом в короткий термін (і навіть однієї бригади у повному складі). Тобто використати ці частини за прямим призначенням –  для проведення десантування парашутним  або аеромобільним способом не дозволяють можливості авіації. Та і потребу  у висадці 5-ти десантно-штурмових бригад  важно уявити.  За чотири роки війни навіть батальйон у повному складі не був висаджений парашутним способом.  Сьогодні ДШВ використовується у якості легкої піхоти – для проведення посилення окремих ділянок фронту, проведення рейдів, штурмових дій.

Враховуючи це, доцільним було б переформування командування ДШВ наприклад у Корпус швидкого реагування (або ударний корпус – назва не так важлива).

В корпусі можна було б залишити 2-3 ДШ бригади. Наприклад 95-а для аеромобільних дій (для десантування з гелікоптерів), а 25-а для повітряно-десантних дій (важка бригада для десантування з літаків, разом з технікою).

Інші частини переформувати для ведення бойових дій в місті. Оснастивши їх  відповідною технікою і спорядженням. Також переформувати інженерно-саперний батальйон КДШВ в інженерно-штурмовий (за досвідом ЗС Росії).

Крім того необхідно створити НАВЧАЛЬНИЙ ЦЕНТР БОЙОВИХ ДІЙ В МІСТІ, про який наш портал уже писав: http://mil.in.ua/stvorennya-navchalnoho-centru-vedennya-boyovyh-diy-v-misti/

покинуте українське містечко Орбіта, на базі якого можна створити подібний навчальний центр:

 

 

В західних арміях такі центри створені вже давно, і зараз активно розвиваються:

навчальний центр бойових дій в місті ЗС Франції

 

навчальний центр бойових дій в місті ЗС США:

В такому центрі механізовані (мотопіхотні), танкові, ДШВ та  частин морської піхоти змогли б проходити базову підготовку. А частини для ведення бойових дій в місті  – проходили б поглиблену підготовку, за своїм основним призначенням.

 

Висновок

Враховуючи приведені вище аргументи,  буде доцільним створення у складі Збройних сил України  спеціалізованих частин для ведення бойових дій в урбанізованій місцевості (в місті).

Україна могла б стати першою країною в світі, яка створить такий рід військ. Розвиваючи свою армію з поглядом на майбутнє.

Автор: MARINER

 

 

 

 

 

*БрАГ – бригадна артилерійська група. Складається з 3-4 арт. дивізіонів, і входить в штат механізованих (танкових) бригад.

**дана ОШС – є тільки варіантом. Вона може бути змінена в процесі створення такого роду військ.

***КАЗ –комплекс активного захисту (типу Заслон, Афганіт, Накидка)

****Високомобільні десантні війська змінили назву на Десантно-штурмові війська.

*****Детальніше про комплект спорядження ОВР-3Ш тут: http://mil.in.ua/inzhenerni-batalyony-shturmu-ta-rozhorodzhennya/

В статті використані фотографії:  sciencedebate2008.com (http://www.sciencedebate2008.com/bmp-t15-kharakteristiki/ ); http://bm-oplot.livejournal.com/13835.html ; Зброя України;  topwar.ru ( https://topwar.ru/128289-gorodskie-megavoyny-chast-2.html ); Михаил Михин (https://onepamop.livejournal.com/1140514.html);