Українські міномети: що Маяк показав на виставці Зброя та безпека-2017.
Нещодавно наш кореспондент відвідав виставку «Зброя та безпека-2017», де взяв інтерв’ю у представників заводу «Маяк», що представив на заході два міномети свого виробництва: М120-15 «Молот» та М60-16 «Камертон».
М120-15 «Молот»
Хоча і новинка для України – 60-мм міномет, все ж доволі нова зброя, представник mil.in.ua не міг не задати декілька запитань по вже відомим у військах 120-мм мінометом «Молот» і попросив прокоментувати випадки пов’язаних з ним:
Кореспондент: як відомо «Молот» має сумнозвісну славу, це пов’язано з випадками загибелі людей в наслідок розриву міномета, з чим це пов’язано на вашу думку?
Представник заводу: насправді той образ, який отримав наш міномет не відповідає дійсності. Є ряд міфів про наш виріб, що сформовані під впливом російських ЗМІ та частини українського суспільства – яка керується емоціями а не фактами.
Кореспондент(К): які саме міфи?
Представник заводу(П): найрозповсюджених декілька:
Міф 1 – «Молот» постійно виходить з ладу, через недосконалий міномет загинуло багато людей.
Насправді: було всього три відомих підприємству випадків про розриви міномета М120-15. Один випадок стався через використання некондиційних (прострочених або невідповідної якості, – редакція) підривників мін. Причиною інших двох випадків стало подвійне заряджання(можливе при знятті механізму запобіганню подвійного заряджання яким обладнаний міномет, на жаль таку практика у військах має місце, – редакція).
Міф 2 – радянські міномети надійні, а українські конструктори не змогли створити якісну копію.
Насправді: «Молот» справді є вдосконаленою копією радянського 120-мм, проте і радянські міномети також вибухали, що приводило до численних жертв. Так, наприклад, в наказі першого заступника народного комісара оборони СРСР маршала Г.К Жукова, №0330 від 26 вересня 1944 року, приведені такі данні:
«за последнее время вновь отмечен ряд случаев грубого нарушения правил эксплуатации минометов в войсках. Вследствие этого в течение 1944 года зарегистрировано только по Ленинградскому фронту 64 случая разрывов 120-мм минометов с человеческими жертвами, в частях 4-го Украинского фронта — 25 случаев, бывш. Отдельной Приморской армии — 17, Карельского фронта — 6, 3-го Белорусского — 5 и т. д. Кроме того, часть разрывов минометов относилась за счет потерь от огня противника и донесений на них, как об аварийных случаях, по команде не представлялось», – джерело
Міф 3 – всі технічні несправності міномета «Молот» були викликані його конструкційною недосконалістю, та низькою якістю виробництва.
Насправді: крім випадків розриву ствола (причини яких описані вище), основні несправності були пов’язані з порушенням правил експлуатації міномету, окремими недоліками, які були виявлені та усунені в ході проведення державних випробувань та дослідної експлуатації міномету у військах та недосконалістю колісного ходу міномета. За підсумками аналізу виявлених несправностей, до конструкції виробу були внесені суттєві зміни(саме для виявлення конструкційних і проводять дослідну експлуатацію у військах, – редакція).
М60-16 «Камертон»
Оскільки з’явилась можливість дізнатись за 60-мм міномет, про який ми вже писали, деталі безпосередньо у виробника, кореспондент Мілітарного порталу поставив деякі запитання про особливості міномету «Камертон»(за назвою дослідно-конструкторської роботи):
К: розкажіть детальніше про новий міномет?
П: «Камертон» – це полегшений міномет розроблений спеціально для підрозділів та з’єднань високомобільних десантних військ, підрозділів та частин ССО. Його вага складає всього 20 кг, а дальність стрільби 3500 метрів.
К: чи стояли раніше на озброєнні міномети такого калібру?
П: міномети такого калібру ніколи не стояли на озброєнні української армії, проте мають широке розповсюдження в країнах блоку НАТО.
К: в чому переваги такого калібру?
П: перевага в його вазі, що дозволяє транспортувати його без використання транспортних засобів.
К: які вдосконалення має «Камертон»?
П: особливістю міномета «Камертон» є електронний мінометний приціл EMS-1 українського підприємства «Прецизійні артилерійські системи». Він значно полегшує і пришвидшує роботу навідника.
К: чи пройшов цей міномет випробування, і чи є плани у військового відомства що до закупівлі цієї зброї?
П: на даний момент «Камертон» пройшов визначальні випробування і готується до державних. Міністерство оборони України замовило дослідну партію, за результатами випробування якої буде прийнято рішення про перспективу закупівлі даного міномету.
К: як буде вирішуватись питання боєприпасів? Адже мінометних мін калібру 60-мм на озброєнні ЗСУ не було.
П: випуск 60-мм мінометних мін для цього міномету освоєне одним з українських підприємств.
*текст інтерв’ю приведений не дослівно.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.