Починаючи з 1992 року, батальйони Збройних сил України беруть участь у миротворчих операціях Сил ООН у зонах конфліктів та території колишньої Югославії. За цей час наші військовики виконали багато завдань, які сприяли стабілізації ситуації, завдяки чому заслужили повагу місцевих мешканців і колег з інших країн.

 

Cерія збройних конфліктів у 1991-2001 на території колишньої Югославії, яка призвела до розпаду останньої. В основному Югославська війна включала в себе ряд міжнаціональних конфліктів між сербами з одного боку і хорватами, босняка і албанцями з іншого, а також конфлікти між босняка і хорватами в Боснії та Герцеговині і албанцями і македонцями в Македонії, викликані релігійними та етнічними протиріччями. Югославська війна стала самої кровопролитної в Європі після Другої світової війни. Для розслідування скоєних під час війни злочинів був створений Міжнародний трибунал по колишній Югославії.

Перші бойові дії підрозділів ЗС України відбулися в липні 1992 року. З прибуттям 240 окремого спеціального батальйону (УкрБат) до м. Сараєво, Боснія і Герцеговина підрозділи батальйону були неодноразово атаковані ворогуючими сторонами.
УкрБат
Бойова діяльність українських миротворчих підрозділів здійснювалась із застосуванням штатної зброї у відповідь на напади місцевих збройних формувань для деблокування позицій батальйону, знищення снайперів, і забезпечення евакуації загиблих і поранених.

З квітня 1994 року починається окрема сторінка бойової діяльності ЗС України на Балканах, 19 квітня в Сараєво прибув 60 окремий спеціальний батальйон ЗС України (УкрБат-2), який 24 квітня 1994 разом з опергрупою в 240 осб, підрозділами ЗС Великої Британії, Франції, Норвегії, Росії і Єгипту увійшов до зони активних бойових дій між сербськими і мусульманськими підрозділами в анклаві гораждо. Напад з обох сторін зазнала 1 спеціальна рота 60 осб.

На початку червня 1994 підрозділи 60 осб. були перекинуті з гораждо в м. Глина, Хорватія, де батальйон брав безпосередню участь у бойових діях з метою захисту позицій батальйону і зони безпеки ООН в анклаві Біхач. У вересні 1994 року збройні напади були здійснені на 11 і 12 спостережні пункти зі складу 1-ї спеціальної роти батальйону. На особовий склад було здійснено озброєний напад з боку підрозділів «Баня Лукского» корпусу армії боснійських сербів, загону спеціального призначення «Маузер» Р. Младича і 505 бригади 5 Армійського корпусу Армії Боснії і Герцеговини. Особовий склад 11 СП. був захоплений у заручники боснійськими сербами. Особовий склад 12 СП протягом тижня перебував у зоні активних бойових дій підрозділів Армії БіГ і бригад зі складу боснійської сербської армії і армії Сербії.

Отримав важкі поранення один український військовослужбовець, позиція підрозділу була знищена ворогуючими сторонами.
У липні 1995 року штаб української роти в н.п. Вітковічі в анклаві гораждо був атакований батальйонами мусульманської бригади ОГ «гораждо», з метою примусу українського підрозділу віддати важку зброю і бронетехніку. Позиції роти обстрілювалися з мінометів, безвідкатних гармат, гранатометів, важкого і стрілецької зброї. Протягом декількох годин українська рота вела бій проти переважаючих за чисельністю мусульманських підрозділів, у ході бою важкі поранення отримали кілька українських миротворців. Британський батальйон який знаходився в центрі р. Гораждо, проігнорував напад на український підрозділ і не надав будь-якої підтримки українським військовим.

У липні 1995 року в анклаві Жепа, БіГ відбулася найуспішніша бойова операція в історії ЗС України. Підрозділ з 79 українських миротворців було атаковано боснійсько-сербським корпусом «Дріна» та мусульманськими підрозділами ОГ «Жепа». Результатом української операції, не дивлячись на відсутність підтримки з боку ООН і НАТО, і ігноруючи погрози та наказ Р. Младича згідно з таємною директивою Р. Караджича на знищення миротворців і цивільного населення Жепі , Стало порятунок, без втрат серед українців, більш ніж дев’яти тисяч осіб цивільного населення Жепі і біженців, які втекли з Сребреніци (де нідерландський батальйон у складі 650 осіб не зміг виконати завдання, І було вбито сербськими підрозділами більш ніж дев’ять тисяч мирних жителів).

Ось деякі спогади військовослужбовців котрі служили у 240-му окремому спеціальному батальйоні (ОСБ) в Сараєво (Боснія і Герцеговина):

Віктор ВЛАСЮК, старший прапорщик запасу:
— У Югославії, в Сараєво, я був майже сім місяців 1993-94-го років у складі розвідгрупи 240-го батальйону, окрім якого в секторі “Сараєво” базувався ще один український батальйон. До цього служив у дев’ятій окремій бригаді спецпризначення, що дислокувалася в Кіровограді. Служив з 1982-го року, коли потрапив туди солдатом строкової служби. Закінчив школу прапорщиків у Москві. Перебував у Афганістані, де отримав контузію та поранення, у Баку та Прибалтиці в останній рік існування СРСР.

У Сараєво виконував обов’язки відповідального виконавця групи зі зв’язків з протиборчими сторонами. Моє завдання полягало в передаванні інформації від командира в центр.

Наш батальйон був розташований у “казармах Тіто” — колишньому військовому училищі, чотириповерховій споруді із закладеними мішками з піском вікнами та зруйнованим четвертим поверхом. Наші солдати зробили в казармах ремонт — і там стало більш-менш затишно.

На вулицю ми виходили обов’язково в шоломах та бронежилетах. Роти їздили на місії з розмінування, збирання розбитих машин, супроводження колон із продуктами, паливом у блоковані сербами та мусульманами райони. Саме між ними точилася війна. За казармами, в яких ми жили, розташовувалася мусульманська бригада. Під час її обстрілу до нас у автопарк часто залітали міни, тож необхідною була обережність.

У секторі “Сараєво”, крім українців, перебували французи, норвежці, англійці, чехи, данійці… Загалом представники близько тридцяти країн. Нас поважали найбільше, бо ми виконували будь-яку покладену на нас роботу, наші солдати були невибагливими, витривалими й винахідливими. Наприклад, командування віддало наказ обладнати чек-пойнт (блок-пост). Для цього мали доставити опалювані пластикові вагончики з душем та спальним приміщенням. Та їх вчасно не привезли. Українці викопали землянку, накрили її стовбурами дерев, вимурували піч — тепло, сухо, можна закип’ятити воду на чай, розігріти консерви… А французи в цей час стояли й мерзли, чекаючи на вагончики. Або інший факт: їхали ті ж французи на БТРі — і раптом він зупинився. Вояки стали біля машини й очікували на технічну службу. Український же солдат може і їжу зварити, і машину полагодити… Хоча варто навести й такий приклад: після повернення з місії наші солдати помили бойові машини і лише потім пішли відпочивати. Невдовзі приїхав командувач (француз) і поцікавився, де ж машини, які були на завданні. Почувши, що їх помили, здивувався й сказав, що насамперед треба дати можливість відновити сили солдатам, а не змивати багнюку з техніки. Отакий-от незвичний для нас підхід до справи.

Ми постійно контактували із сербами, мусульманами та військовими з інших батальйонів. Це сприяло налагодженню стосунків між нами й протиборчими сторонами, а також налагодженню координації з батальйонами миротворчих сил ООН з різних країн світу. Завдяки цьому перебування українських миротворців у Сараєво не було марним, а сприяло стабілізації ситуації в тому районі Югославії.
Сергій МАЛЬОВАНИЙ, старший сержант запасу:
До перебування 1994 року в Югославії контрактником я служив у Москві в дивізії імені Дзержинського, був у гарячих точках СРСР — Сумгаїті, Степанакерті, Нагірному Карабасі.

Перед відправкою до Сараєво нас майже два місяці підтягували з фізпідготовки, стрільби у збірному пункті в Миколаєві.

Служив у 240-му Укрбаті. Батальйон розташовувався в “казармах Тіто”. Але постій-но в них дислокувалася лише рота забезпечення, розвідка та частина першої роти. Інші переважно перебували за сто-двісті кілометрів від Сараєво: доставляли продукти, паливо в заблоковані сербами чи мусульманами райони, охороняли та супроводжували конвої. Деякий час у складі своєї роти я знаходився у населеному пункті Жепі на чек-пойнті, де ми перевіряли вантажі, людей. Брали також участь у антиснайперських місіях — знаходили снайперів з обох боків і обеззброювали їх. Це необхідно було робити тому, що ті стріляли по мирних людях.

І серби, і мусульмани ставилися до нас приязно. Можливо, через те, що ми підгодовували їхніх дітей у своїй їдальні, дозволяли заходити їм у розташування рот. Ця наша щоденна робота, спрямована на примирення сторін, сприяла їхньому доброму ставленню до нас.

В Укрбаті служили і солдати-контрактники, і солдати строкової служби. Стосунки між усіма були дружніми, бо кожен розумів, що перебуває на війні і що підтримка, допомога товариша можуть врятувати йому життя. Це, щиро кажучи, були кращі стосунки, ніж за часу моєї служби в Союзі.

У “казармах Тіто” ми мали кімнату відпочинку, спортзал. Та іноді навіть туди залітали кулі під час перестрілки між сербами й мусульманами. За той час, коли я був у Югославії, загинуло двоє наших солдатів та прапорщик. Один із цих солдатів — із нашої роти.

Ми часто зустрічалися з представниками різних країн з інших батальйонів. Спілкувалися, змагалися. Бойові навички всі мали приблизно однакові. А от амуніція їхня, зокрема у французів, була кращою.

На показових виступах українці, які ламали на головах цеглу, вводили присутніх іноземців у шоковий стан. Оговтавшись, ті бігли дивитися, де ж у беретах сховано сталеві пластини. Не вірили, що таке можна робити без них.
Я зі своїми товаришами пробув у Югославії майже дев’ять місяців замість шести. Це сталося через початок активних бойових дій. За цих умов літак могли підбити або міг загинути хтось із нас уже в ньому, як це трапилося раніше із одним з українських миротворців. Тож додому ми потрапили трохи пізніше, ніж очікували.

Андрій ПАДУРЕЦЬ, старший сержант запасу:
— Моя служба в Югославії тривала протягом першої половини 1995-го року. А почалося все з того, що я уклав контракт з кіровоградським військкоматом і разом із п’ятдесятьма кіровоградцями й шістдесятьма олександрійцями опинився в навчальній частині у Миколаєві. Там ми перебували протягом майже трьох місяців. Займалися тактико-технічною, вогневою підготовкою, кожного дня здійснювали марш-кидки, наша ранкова зарядка тривала дві години. З тих, хто приїхав до частини з Кіровограда та Олександрії, до Югославії потрапило лише двадцять осіб, які витримали усі навантаження.

Летіли до місця служби через Італію, де літак дозаправляли паливом. Потрапив у першу роту 240-го окремого спеціального батальйону. Спочатку охороняли конфісковану в мусульман зброю — старі моделі танків, саморобні гранатомети, був навіть крупнокаліберний кулемет з фашистською свастикою, знятий з військового корабля. Також несли службу на чек-пойнтах, супроводжували гуманістичні вантажі, брали участь в антиснайперських місіях: наш, російський та французький БТРи виїжджали туди, звідки вели вогонь снайпери. Французи здійснювали їх затримання, а ми прикривали мирних жителів. Траплялося, що під час перемир’я і серби, і мусульмани відкривали вогонь по своїх, щоб звинуватити іншу сторону в порушенні миру. Мусульмани робили ще й так: стріляли якійсь бабці по нозі. Та починала кричати від болю. До неї підбігало кілька чоловіків, по яких снайпери вже відкривали вогонь на знищення. Таке часто відбувалося на вулиці, по обидва боки якої було стягнуто машини, трамваї тощо, аби завадити снайперам вести влучний вогонь по людях. Та це їм не надто заважало, отож вони не раз і не два обстрілювали перехожих. Ми й місцеві мешканці називали ту вулицю Снайпер-штрассе.

Хоча в Сараєво було дуже багато зруйнованих будівель, православні, католицькі храми та мусульманські мечеті стояли цілими. Лише де-не-де на них можна було побачити слід від сліпої кулі.

Місцеві жителі сприймали нас добре. Хоча серби найбільше любили росіян. Але ті через таку прихильність однієї зі сторін конфлікту не могли перебувати серед мусульманського населення. Наші ж роти стояли як на сербській території, так і на мусульманській.

Довелося побувати мені й у заручниках. Одного дня до чек-пойнту під’їхали на трьох БТР-ах серби й оточили нас (до цього на сусідньому посту вони захопили дев’ятнадцятьох солдатів з нашої роти). Командир батальйону не виходив на зв’язок, тому офіцери вирішили дати нам наказ скласти зброю, аби не сталося кровопролиття. Тим паче, що без підтримки ззовні ми б не змогли довго чинити збройний опір. Нас вивезли у Велику Сербію, де помістили у якомусь селі в старій поліцейській дільниці, обгородженій колючим дротом. Ставилися до нас нормально, хоча майже не годували. Пробули ми в полоні одинадцять діб. Причина нашого захоплення, на мою думку, полягала в тому, що на той час, на вимогу американців, протиборчі сторони мали відвести від своїх передових позицій на двадцять кілометрів важке озброєння. А саме воно давало сербам перевагу у війні з мусульманами. У випадку невиконання своїх вимог американці погрожували бомбардувати позиції порушників. І бомбардували, але переважно сербів. Тоді ті вирішили захоплювати солдатів миротворчих батальйонів. Кажуть, що навіть прив’язували до стовпів на передовій французів, аби запобігти бомбардуванням.
Незважаючи на пригоду із нашим захопленням, спогади про стосунки із сербами лишились позитивними. Ми часто грали з ними у волейбол — команда нашого чек-пойнта і їхні солдати. Одного разу під час гри високо в небі з’явився американський літак. Серби одразу ж побігли на свої позиції. Один із них влаштувався із базукою на даху будинку, в якому жили люди, хоча поруч були дві спорожнілі багатоповерхівки. На щастя, того разу літак пролетів надто високо, тому ні серби, ні американці не застосовували зброю.

Після звільнення ми опинилися в Хорватії у військовому містечку, де перебували разом з американцями, французами, іспанцями, італійцями та миротворцями з інших країн. Звідти нас перевели у 60-й ОСБ, який дислокувався у Сербській Країні: в Сараєво ми вже потрапити не могли через початок активних бойових дій. Невдовзі після цього нас доправили в Загреб, звідки ми залізницею відправилися додому, пробувши в Югославії півроку, визначені контрактом.

 • Publication author

  Офлайн 45 хв.

  admin

  Коментарі: 8Публікації: 5952Реєстрація: 20-06-2016

  Поширити:
  • It’s great to read something that’s both enjoyable and provides prsadatigmc solutions.

  • Hey Beautiful,You and I have been knowing each other since elementary school and were best childhood friends at one point of time. I have witnessed some of the things you been through as far as feeling like no one cares…. But I am here to tell you many years later I will always have a ear to listen and whatever it is you need within my means I got u….Lov u Mel…..

  • SÃ¥ mange flotte bidler fra de siste dagene! Helt nydelige klær, bÃ¥de pÃ¥ juleaften og juledagene. Nydelige krøller! Og sÃ¥ trist at Jacob er syk igjen, hÃ¥per det ikke varer lenge. Men skjønner godt at det er litt digg med en inn-pÃ¥-sofaen dag for deg etter mye sosial aktivitet:) Ha fine dager videre. KLem Heidi

  • Wait, I cannot fathom it being so straightforward.

  • Fiquei muito interessada, apesar de nao ter nada a ver: nao sou arquiteta, nem engenheira, nem decoradora, só muito curiosa e gosto de construções assim; e tb pq devemos nos preocupar com as futuras construções. Pode me incluir em seu mailing? Suely

  • Begun, the great internet education has.

  • I’m impressed! You’ve managed the almost impossible.

  • At last, someone comes up with the “right” answer!

  • Wacalaykum Assalaam Waraxmatullaahi Wabarakaatuh,Aad iyo aad ayaa ugu mahadsan tahay faalladaan aadka u-fiican, hadalada wacan iyo ducada. Markaan wax cusub samayno waxaan horta soo gelinaa goobta Xawaash kaddib ayaan video-ha Youtube-ka gelinaa.

  • Good job making it appear easy.

  • If information were soccer, this would be a goooooal!

  • So glad you included Krakow in your list..It was a huge favorite of my teenagers and I. Wawel castle is amazing , with it's cobblestone courtyard and medieval balconies, and it's underground tunnels, supposedly inhabited by the dragon named "Smok" We loved the beautifully restored buildings in the Jewish quarter, where there are fantastic restaurants with original Jewish art and food and were amazed by St. Mary's church from the 1400's. It is a really beautiful city, and incidentally the only one where my kids found american style pizza! ~ Madeline

  • natalie10 wrote:I’m on my 5th day off no contact I’m doing crap I’m thinkin I won’t see or hear off him agen xNatalie that is just your doubts and fears whispering in your ear…shut them up by following the , and getting support in our forum.Stay Strong!S.W.

  • 2. Hope to see more of your work soon.

  • I suppose that sounds and smells just about right.

  • If you wrote an article about life we’d all reach enlightenment.

  • Ich schließe mich Ina an. Fühle mich auch wohl auf deiner Seite. Seit etwa vier Wochen weiß ich, dass ich selbst jahrelang Yoga praktiziert habe, ohne es zu wissen. Davon demnächst mehr auf meinen ver-rueckten Seiten Bis dahin, weiterhin viel ErfolgChrista

  • That's a very interesting thought! I've often thought that saints must have been very difficult to put up with, but it hadn't struck me before that the same is probably true of heroes.

  • Ich bin ja für Edmund Stoiber als Bundespräsidenten, damit wir endlich in den Genuss geschliffener Rhetorik kommen:"…die gludernde Lot … äh … die ludernde Glot … äh die gludernde Lot… äh.. die glodernde Lut"

  • If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I’d say “Kowabunga, dude!”

  • Sharp thinking! Thanks for the answer.

  • Ana Lu comentou em 28 de janeiro de 2011 às 12:10. É lamentável como tipos deploráveis como essa criatura sejam cultuados pela mídia. Será que as pessoas, além do gosto, também perderam a noção do limite?

  • I’ve been searching for a heel that makes sense to me and this does!! Thank you so much for sharing so clearly and pleased to say i can stop searching now – thrilled to bits !thanks again

  • Ik ben heel benieuwd hoe lang je je brood laat rijzen (zal hier op kamertemp moeten) en hoe lang je het daarna bakt. Helaas zit ik voorlopig nog vast aan mijn electrische oven :(Maar ooit, haha!Ziet er geweldig uit!Groetjes,Marleen

  • Joan, Once we settle on a contractor and get the permit it will take about 4 weeks for construction (of course, barring any other unexpected issues). I was shooting for September but it may be closer to October. I can't wait to get it done! I was pretty shocked to get an actual phone call — I was expecting an email so was pleasantly surprised to get a call and then an email with the proper paperwork to complete. I'll keep you updated on the progress.

  • When the rulers go out of control, it becomes the people's responsibility to reform the system;and if they won't act on that responsibility, then tyranny is all they're going to get.I believe the American people still have a chance to prevent this from happening.

  • If my problem was a Death Star, this article is a photon torpedo.

  • Anny: Think of your results and progress in this way.1. Health first – You want the best lipid profiles, the best blood chemistry and overall the best internal health possible.2. Fitness second – Aim for the best strength, power, cardiovascular health and flexibility possible.3. Body measures third – Tape measures, scale weight, BMI, body fat etc.When you put your focus in this order you will know you are on the right track and not get frustrated if one measure is an outlier.All the best.Chrisokanaganpeakperformance.com ‘always moving forward’

  • url

   we need more blogs just like this one in this

  • So much info in so few words. Tolstoy could learn a lot.

  • Whoa, that left me with vertigo & popper’s frustration. Like the sebum/pus blossom at the end. Just can’t handle someone not willing to take control & mash the dang thing. BTW- what were those bumps on the reluctant poppers hand?

  • Adoooooooooooroooooooooo RIHANNA, voz perfeita, visual maravilhoso e para os que só sabem criticá-la,por favor engulam a inveja e deixem a mulher ser feliz……RIHANNA is amazing!!!!!!

  • I love these articles. How many words can a wordsmith smith?

  • The last time I went into Hot Topic, right after these were supposed to be released, the teens working there had *no idea* what I was talking about. But if they're selling out, then maybe someone'll know what I'm looking for when I go back!le sigh,-Alana

  • min favorit plats är Thailand!!För att det är varmt och man kan slappna av.det är jätte fina stränder och man har alltid nÃ¥got man kan göra om man inte vill slappa:)

  • The genius store called, they’re running out of you.

  • Joder, Andresito me ha llamado mierda. Si tuviera sangre en las venas, ahora me iba a Málaga y la liaba. Como lo que tengo es una novia con pasta, te envío unos rumanos.No, en serio, lo he probado y na de na. Debo estar seco inside.

  • Damn, I wish I could think of something smart like that!

  • It’s a pleasure to find someone who can think so clearly

  • is formulated specifically to nourish mother and baby. New Chapter Perfect Prenatal, 192 Count Multi vitamins + herbs + mineralsCultured, organic, and safe for pregnancy herbal blend combine who…mins + herbs + mineralsCultured, organic, and safe for pregnancy herbal blend combine whole foods

  • Hallo Tiziana,prima. Du wirst es kaum glauben. Aber ich hätte dir am Abend eine Version zukommen lassen wollen. Viel Spaß bei der Taufe.LgAngela

  • This post has helped me think things through

  • Hello Stefani,Are you promoting affiliate programs with Google AdWords?I found your blog while I was searching for the ebook by Perry Marshall. Keep up the good work. I am also learning from this Google AdWords thingy to promote affiliate programs.My blog is at: http://www.vincentrich.comat

  • This is just the perfect answer for all of us

  • I never thought I would find such an everyday topic so enthralling!

  • Sem dúvida que a natureza nos ensina, mas no estado actual das coisas, não basta trabalhar em conjunto para um bem comum; também é necessário ganhar dinheiro… rsrsGostei do artigo.Abraço,Milouska

  • Holy concise data batman. Lol!

  • Love the photos Sharon, Love India… It has been 10 years now since our one and only month there and we never went to the beach in Mumbai, it was our last stop there after a month further north. It sounds like a place you would like to return to for more exploring??? Am I right? I loved the colours and the friendliness of the people.Kimbra

  • Fab little scene you've created Louise and I like that star and all the buttons. The buttons make me think of bubbles. Nice colours on the papers too.

  • Aunci, poate ca blogul tau reprezinta un inceput, prin faptul ca te "obliga" sa meditezi mai mult asupra relatiei ateism-credinta.Nu am presupus ca nu ai duce o viata morala – caci apreciez lipsa ta de ipocrizie, lucru pe care nu-l pot spune despre liderii religiosi – intr-un sens ma refeream la exeprienta mea, caci abia dupa ce l-am descoperit pe Dumnezeu mi-am dat seama cate lucruri pe care le consideram corecte in realitate erau gresite.

  • No se si sea algo tarde pero trataré de apoyar, es algo muy feo que alguien se robe tu identidad, yo también estoy en el grupo espero porder ser de ayuda. Saludos

  • I do some of those things on your list and I don’t consider myself elderly by any means!Great work getting the hang of blogging, by the way! I hope you keep it up.

  • That’s a slick answer to a challenging question

  • ola gostaria de tirar uma duvida, estou gravida de 7 meses e tenho 9 meses de serviço mas apenas 3 de registro e estou preocupada porque não sei se terei o direito ao salario maternidade por favor me ajude o que fasso e eu terei direito,ao salario maternidade .

  • I’m so glad that the internet allows free info like this!

  • Er helt vild med kjolen! Kan rigtig godt lide pink GÃ¥r bare aldrig selv med kjoler som den der, er SÃ… bange for de de “flyver op”. Det er sket en enkelt gang….

  • what do you mean by "smoke"? is it a kind of pollution? from what? town?vulcano? it's weird to listen there could be a cloud of bad "air" all above the spectacular moutains than you describe to us all along this blog!

  • It’s a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly

  • ‘Thank you for this blog. That’s all I can say. You most definitely have made this blog into something thats eye opening and important. You clearly know so much about the subject, youve covered so many bases. Great stuff from this part of the internet. Again, thank you for this blog.”

  • Hope to see more of your work soon

  • I just want to tell you that I am beginner to blogging and truly liked this blog site. Very likely I’m want to bookmark your website . You actually have superb article content. Kudos for revealing your web site.

  • Restau buffet a volonté sur bordeaux ?

  • Are you searching for natural anxiety remedies? Are you tired of experiencing the pain and frustration that comes with the uncertainty of not knowing when your anxiety will get the best of you or worse, having another panic attack? You are not alone but it must seem that way when you are feeling stress or anxiety which seems uncontrollable at times. It is possible that you have one of the more common anxiety disorders called Generalized Anxiety Disorder or GAD for short. This anxiety disorder is mostly characterized as a constant worrying, which is uncontrollable and may not be caused by serious events

  • Each of these luxury villas comes complete with 5 KW 20 x 250 Watt KVA solar panels which will save about 4,000 a month on electric, for an extra 49,000 Baht we will include 4 X 200amp battery back up, and if the power goes off, the fridge freezer, some lights and two ceiling fans will work.

  • I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

  • Hello, i feel that i saw you visited my site so i got here to “return the prefer”.I’m attempting to to find issues to enhance my site!I assume its adequate to use some of your ideas!!

  • There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good points in options also.

  • If you want a credit, a loan, quick and serious funding and especially with NO FEES in advance, MEILLEUR CREDIT remains the best solution. Take fast contact with them ( http://www.meilleur-credit.net )

  • Good write-up, I’m regular visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

  • I reckon something genuinely interesting about your website so I saved to fav.

  • You actually make it appear really easy with your presentation however I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am taking a look ahead to your subsequent post, I will attempt to get the hang of it!

  • Good site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

  • I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

  • MEILLEUR CREDIT is the best choice if you are looking for a credit, a loan, a quick funding and especially WITHOUT CHARGE ahead, visit their website: http://www.meilleur-credit.net

  • MEILLEUR CREDIT is the best choice if you are looking for a credit, a loan, a quick funding and especially WITHOUT CHARGE ahead, visit their website: http://www.meilleur-credit.net

  • Wow! Thank you! I constantly needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my blog?

  • I will right away seize your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me know in order that I could subscribe. Thanks.

  • MEILLEUR CREDIT reste le meilleur choix si vous recherchez un crédit, un prêt, un financement rapide et surtout SANS AUCUN FRAIS à l’avance, visitez leur site web : http://www.meilleur-credit.net

  • A fascinating discussion is actually comment that is worth. In my opinion that you should compose much more about this topic, this may not be a taboo subject matter but normally men and women are not enough to dicuss on these subjects. To another. Cheers

  • Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, great written and come with approximately all significant infos. I would like to see extra posts like this .

  • Very interesting info !Perfect just what I was searching for! “To be without some of the things you want is an indispensable part of happiness.” by Bertrand Russell.

  • Having experienced a terrible financial situation, I met with a financial institution that is not operating as a bank, and that gave me a quick and without credit aucunf fees in advance. Meilleur Credit ( http://www.meilleur-credit.net )

  • Valuable information. Lucky me I found your web site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

  • Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

  • Once I initially commented we visited the -Notify me personally whenever brand new commentary tend to be put- checkbox now each time a review try added I get four e-mails with the same feedback. Will there be any way it is possible to remove myself from that solution? Cheers!

  • hi!,I like your writing very so much! proportion we communicate more about your post on AOL? I require a specialist in this space to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to peer you.

  • Hello. Great job. I did not imagine this. This is a remarkable story. Thanks!

  • It’s truly a great and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  • Hello. splendid job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

  • You’re so great! I don’t think I’ve actually go through over anything like this already. So nice to get a different character having a few unique thoughts with this issue. Seriously.. thank you for beginning that up. This website is something which is required on the internet, a person with a little originality!

  • I went over this web site and I conceive you have a lot of fantastic info, saved to fav (:.

  • You can definitely see your skills within the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

  • That is the appropriate blog for anybody who desires to seek out out about this topic. You realize a lot its nearly arduous to argue with you (not that I really would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

  • Recherchez vous un prêt , un investissement, un financement ou un crédit rapide, sérieux et SANS AUCUN frais à l’avance ? Contactez Meilleur crédit ( http://www.meilleur-credit.net )

  • I truly wanted to construct a simple note to be able to thank you for all of the lovely tricks you are placing at this site. My extended internet lookup has finally been rewarded with high-quality facts and techniques to talk about with my contacts. I ‘d admit that many of us visitors are extremely endowed to live in a fine community with many outstanding individuals with useful guidelines. I feel truly privileged to have used the web page and look forward to plenty of more cool times reading here. Thank you again for a lot of things.

  • Just wanna remark on few general things, The website style is perfect, the content material is really good : D.

  • Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

  • Are you looking for a loan, investment, financing or credit fast, serious and WITHOUT any fee in advance? Contact MEILLEUR CREDIT ( http://www.meilleur-credit.net )

  • I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment when I originally commented. Can there be any way it is possible to pull me personally from that solution? Cheers!

  • Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The whole look of your site is magnificent, as smartly as the content material!

  • Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I would like to look more posts like this .

  • Югославська війна – Український мілітарний портал,Lime Crime Lip Gloss Matte http://www.macmakeup-china.net/lime-crime-lip-gloss-matte-swatches-i-have-two-moods-makeup-2-in-1-2016-black-friday-sale-p-682.html

  • After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any approach you possibly can remove me from that service? Thanks!

  • I will immediately clutch your rss feed as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me understand in order that I may subscribe. Thanks.

  • Good write-up, I am normal visitor of one¡¦s blog, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

  • Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

  • I gotta favorite this website it seems invaluable very useful

  • I¡¦m now not certain the place you’re getting your information, but good topic. I must spend a while studying more or understanding more. Thank you for wonderful info I used to be in search of this information for my mission.

  • There are certainly quite a lot of particulars like that to take into consideration. That could be a great level to carry up. I offer the ideas above as common inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up where an important factor might be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged round issues like that, but I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Both girls and boys feel the impression of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

  • I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. “Fear not for the future, weep not for the past.” by Percy Bysshe Shelley.

  • I?d need certainly to seek the advice of your here. And that’s not a thing I usually perform! I like checking out a post that may make people thought. Furthermore, many thanks for enabling us to remark!

  • Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great web site.

  • Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered bright clear concept

  • Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great layout.

  • yourself’m as burning with excitement along accumulative concentrating. alter ego was rather apocalyptic by the mated ethical self went up to. It is punk up to closed ego dispirited. All respecting those topics are movables her ought to discover no finish touching unpronounced. Thanks so significantly!

  • Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your I’m happy to find numerous useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  • Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

  • MEILLEUR CREDIT remains the best choice for a credit, a financing, a loan or a quick investment and without any expenses in advance ( http://www.meilleur-credit.net )

  • After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!

  • I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I extremely loved the standard info an individual provide for your guests? Is gonna be back ceaselessly to check up on new posts.

  • Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

  • Magnificent site. A lot of helpful information here. I am sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you to your effort!

  • Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

  • certainly like your web site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality however I will definitely come again again.

  • Hello.This post was extremely interesting, particularly because I was searching for thoughts on this matter last week.

  • very good post, i actually love this web site, carry on it

  • I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :)

  • I do agree with all of the ideas you’ve offered to your post. They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very short for novices. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

  • A person essentially assist to make severely posts I’d state. That is the first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the research you made to create this particular submit incredible. Fantastic job!

  • I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

  • There is visibly a bunch to realize about this. I suppose you made certain nice points in features also.

  • In Mozilla Firefox how do you customize the toolbars to different colors and styles?

  • A very good clear cut answer and a terrific concept. But how do I post any function on this site is yet another question. The Foureyed Poet.

  • WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ;) ?

  • MEILLEUR Credit is your best choice for a SERIOUS credit, financing, investment or loan and WITHOUT ANY FEES in advance. ( contact@meilleur-credit.net )

  • I think this is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

  • I’m still learning from you, while I’m improving myself. I definitely enjoy reading everything that is written on your blog.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

  • Je vous conseille Meilleur Crédit si vous recherchez un crédit, un financement, un investissement ou un prêt SERIEUX et SANS AUCUN FRAIS à l’avance. ( contact@meilleur-credit.net )

  • Je vous conseille Meilleur Crédit si vous recherchez un crédit, un financement, un investissement ou un prêt SERIEUX et SANS AUCUN FRAIS à l’avance. ( contact@meilleur-credit.net )

  • I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

  • Hello there, I found your site by means of Google even as looking for a related subject, your site got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  • Useful information. Lucky me I found your website by accident, and I am shocked why this accident didn’t took place earlier! I bookmarked it.

  • I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

  • Generally I don’t learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, very great article.

  • Here is the correct blog site for anybody who would like to know about this topic. You recognize a whole lot its almost difficult to disagree that I actually would want?HaHa) with you(not. You actually put a new twist on a topic thats already been discussing for many years. Fantastic material, simply fantastic!

  • Des problèmes financiers, ou des besoins financiers nous en avons tous à un moment, je vous conseille MEILLEUR CREDIT pour vous apporter des solutions, des conseils ( http://www.meilleur-credit.net )

  • Thank you so much for giving everyone an extremely brilliant opportunity to read in detail from this website. It’s usually very beneficial and also packed with fun for me personally and my office co-workers to visit your site minimum three times weekly to find out the new things you have. And lastly, I am also usually astounded for the unbelievable hints you give. Some 3 areas in this post are rather the most effective we have had.

  • I conceive this internet site contains some really superb info for everyone :D. “Anybody who watches three games of football in a row should be declared brain dead.” by Erma Bombeck.

  • My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This put up truly made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this info! Thanks!

  • I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

  • I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

  • I added this write-up to my favorites and plan to return to digest more soon. It’s straightforward to read and understand as properly as intelligent. I truly enjoyed my initial read via of this article.

  • Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

  • Fantastic web site. A lot of helpful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thank you to your effort!

  • Keep up the superb piece of work, I read few posts on this site and I believe that your web blog is real interesting and has got bands of great info .

  • F*ckin’ awesome things here. I’m very happy to peer your article. Thanks so much and i am having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

  • I got good info from your blog

  • There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

  • Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

  • Hello. fantastic job. I did not imagine this. This is a fantastic story. Thanks!

  • MEILLEUR CREDIT reste je crois le meilleur choix pour des besoins de crédit, de financement ou d’investissement RAPIDE et SANS AUCUN FRAIS à l’avance. ( http://www.meilleur-credit.net )

  • Hello, Neat post. There’s a problem with your site in web explorer, might test this¡K IE nonetheless is the marketplace chief and a large element of folks will omit your fantastic writing because of this problem.

  • Hi there, You’ve performed a fantastic job. I’ll definitely digg it and individually recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

  • I just couldn’t go away your site before suggesting that I really loved the standard info a person supply on your guests? Is gonna be again steadily to check up on new posts

  • You made various fine points there. I did a search on the matter and found mainly people will consent with your blog.

  • 761994 676873Hey there! Nice stuff, please keep me posted when you post something like this! 61743

  • Pingback: My Homepage()

  • I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

  • I have recently started a blog, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

  • I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

  • Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

  • I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

  • Produced to measure curtains… […]check out the web sites listed below, worth a read for interiors and rugs enthusiasts[…]…

  • Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

  • Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

  • I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

  • Páginas Blancas es un directorio telefónico en el que puedes encontrar los teléfonos y datos de contacto de personas, particulares y empresas.

  • Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

  • I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

  • I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers

  • Is there automatic and legitimate copyright for the content on a site?

  • We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive process and our whole neighborhood shall be grateful to you.

  • This really answered my downside, thank you!

  • Superb website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get comments from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

  • Keep functioning ,great job!

  • You made some nice points there. I did a search on the subject and found most guys will agree with your blog.

  • You can find some attention-grabbing closing dates on this write-up nonetheless I don’t know if I see all of them middle to heart. There is some validity but I’ll take hold opinion until I appear into it further. Excellent post , thanks and we want far more! Added to FeedBurner as nicely

  • So I just made a blogspot about SNSD. I dont really know how to let other people know about the blogspot, like you know famous? But not the real famous glamorous type. Because I really want to maintain the site but thats kinda tiring if you keep on posting stuffs if no one knows about it..

  • great blog post, i definitely like this amazing site, keep on it

  • Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.

  • Some truly great information, Glad I discovered this. “The only truly affluent are those who do not want more than they have.” by Erich Fromm.

  • I believe this internet site holds some real excellent information for everyone :D. “Calamity is the test of integrity.” by Samuel Richardson.

  • Regards for helping out, excellent info. “Whoever obeys the gods, to him they particularly listen.” by Homer.

  • I really enjoy reading on this web site, it holds great articles. “Never fight an inanimate object.” by P. J. O’Rourke.

  • Wonderful paintings! That is the kind of info that are meant to be shared across the internet. Disgrace on Google for now not positioning this submit upper! Come on over and consult with my site . Thank you =)

  • Thank you, I have recently been searching for info about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

  • fantastic points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you recommend about your post that you made a few days ago? Any positive?

  • Thank you for another magnificent article. The place else may anyone get that kind of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the look for such info.

  • Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

  • It’s actually a cool and useful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  • I am 15 and I want to start a fashion blog. What should I call it? Also, please tell me any tips you have for getting started and what I could do on it or how to do it..

  • I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

  • I’ve been surfing online greater than three hours nowadays, yet I by no means found any interesting article like yours. It’s pretty worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you probably did, the web might be much more useful than ever before. “Nothing will come of nothing.” by William Shakespeare.

  • Excellent weblog here! Also your website rather a lot up fast! What web host are you the use of? Can I get your associate link for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

  • hello!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

  • I’ll immediately grab your rss feed as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please let me know so that I could subscribe. Thanks.

  • Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

  • I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

  • My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

  • I like this blog so much, saved to favorites. “I don’t care what is written about me so long as it isn’t true.” by Dorothy Parker.

  • Should I submit a writing portfolio to Columbia University if I plan on being a creative writing major?

  • Thanks , I’ve recently been searching for information about this subject for ages and yours is the greatest I have came upon till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure about the source?

  • Mebendazole Over The Counter [url=http://dolobid.net]generic viagra[/url] Ordering Plavix Canada Lasix Cheap Secure Tabs Viagra Online Sito Sicuro [url=http://ussmd.com]cialis[/url] Zithromax Where Can I Buy Review Canadian Pharmacy Viagra Definicion De Propecia Baclofene L’Express Viagra Kaufen Hessen [url=http://doxamed.com]levitra vs viagra vs cialis[/url] Priligy Generic Achat Vrai Viagra Ligne [url=http://armadol.com]buy sertraline no prescription[/url] Amoxicillin And Throat Hoarseness Amoxicillin And Cost Propecia Infarto [url=http://antabusefast.com]disulfiram[/url] How Do I Receive Free Viagra Trials Propecia Dutasteride Tadalafil Like Fast

  • I am continually looking online for posts that can aid me. Thank you!

  • Hey guys, I know not many people use Blogspot anymore, but I’m trying to add some music to may page. I keep finding really bad explanations for how to upload music. I’ve already uploaded my music onto various websites so they are in URL format, but I don’t know where to go from there. Anybody care to help?.

  • I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :)

  • I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I certainly enjoy reading all that is posted on your blog.Keep the posts coming. I loved it!

  • Some really excellent info , Glad I observed this. “If a child can’t learn the way we teach, maybe we should teach the way they learn.” by Ignacio Estrada.

  • Great write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

  • As soon as I detected this website I went on reddit to share some of the love with them.

  • I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

  • As a Newbie, I am continuously browsing online for articles that can benefit me. Thank you

  • Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw great design .

  • La magie existe je vous le confirme, je vous conseille de visiter Blackma qui est un plateforme africain réunissant plusieurs marabouts, chefs spirituels, médiums et voyants pour aider des gens comme vous et moi dans tous ces problèmes du quotidien que nous rencontrons. Je vous conseille de visiter leur site http://www.blackma.be

  • An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  • There is clearly a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.


  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: