fbpx
Військовий космос України  (частина 2)

Військовий космос України (частина 2)

ДКАУ (Державна космічна агенція України) Космос

 

У другій частині  статті   http://mil.in.ua/viyskovyy-kosmos-ukrayiny/   продовжимо розповідь  про  напрямки діяльності ДКАУ у військовій сфері*

 

Контроль космічного простору.

Контроль космічного простору здійснюється з ціллю виявлення та відслідковування космічних об’єктів.

В інтересах оборони, така діяльність дозволяє виявляти та контролювати іноземні космічні апарати (в першу чергу військового призначення), та космічні об’єкти.  Для цього проводиться:

  • Виявлення ворожих космічних апаратів
  • Відслідковування їх руху (переміщення)
  • Виявлення і відслідковування «космічного сміття» (що може нести загрозу власним космічним апаратам).

Відслідковуючи переміщення військових космічних апаратів противника, можна вживати заходи для маскування важливих військових та державних об’єктів, переміщення власних військ та  діяльності військових частин.

Як приклад можна привести  інтерв’ю Начальника Генерального штабу ЗСУ Віктора Муженко, що до вибухів на арсеналі в Калинівці: «У мене є відчуття, що це диверсія. Є багато ознак, які про це свідчать. Наприклад, пошкодження системи зв’язку. Це випадковість? Можливо. Через, можливо, якісь ремонтні роботи. Пошкодження системи енергозабезпечення. Вінницю на годину відключили від світла, якраз перед аварією. Відсутність зв’язку в деяких силових структурах. Я зараз не буду називати, в яких саме, тому що це є предметом розслідування. Поява космічних апаратів, супутників до події, під час події і після неї»**

Багато журналістів та звичайних користувачів соцмереж, не розуміючи як працює система розвідки держави,  висміяли начальника Генерального штабу – сприйнявши його слова за натяк на можливу диверсію з самого космічного апарату (!). І виявлення космічного апарату військовослужбовцями частини візуально (!).

Насправді ж малась на увазі інформація про рух російських розвідувальних супутників над районом, де знаходиться кланівський арсенал –  саме підвищений інтерес ворожої розвідки до цього району (до вибуху), являється непрямим доказом версії про диверсію.

супуиниковий знімок калинівського арсеналу:

Цю інформацію в Генеральний штаб передали відповідні структури ДКАУ.

Дані про рух космічних апаратів і об’єктів відслідковуються в цілодобовому режимі, і передаються у визначені військові частини – в яких існує необхідність вживати особливий режим маскування.

Також дані про ведення час та місце прольоту ворожих розвідувальних супутників, необхідні при проведенні випробування нових зразків озброєння.

Ось що наприклад пише учасник випробувань  перспективного танку 477А (про який  mil.in.ua писав раніше https://www.facebook.com/milinua/posts/1748775695146870    ):  «Перед выездом изделия 477А с полигона на площадку для стрельбы от спецслужб получали график пролета американских спутников. И в то время когда спутников не было выезжали на площадку. Там находился большой навес под железной крышей, танк становился под крышу и можно было начинать работы.»***

на фото один з варіантів перспективного танку ( Харьківська обл,):

 

Для виконання цих завдань створена СКАКО – система контролю та аналізу космічної обстановки.

На СКАКО покладено вирішення основних завдань:
– збір інформації по космічним об’єктам та ведення каталогів об’єктів;
– формування каталогів об’єктів, які припиняють існування;
– інформаційно-балістичне забезпечення засобів спостереження за космічними об’єктами;
– формування повідомлень про космічну обстановку та доведення їх до споживачів інформації СКАКО.

             

В систему СКАКО входять:

  • Центр контролю космічної обстановки (командний пункт) Мукачеве.
  • Західний центр радіотехнічного спостереження (Мукачеве)
  • Квантово-оптична система «Сажень-С»
  • Астрономічні обсерваторії цивільних наукових закладів та установ

До 2014 року  Центр контролю космічної обстановки знаходився в Євпаторії, після анексії він був перенесений в Мукачеве.

Західний центр радіотехнічного спостереження – головний технічний засіб контролю космічної обстановки. Він являє собою  загоризонтну радіолокаційну станцію 5Н86 «Днепр», що в радянські часи входила в систему попередження про ракетний напад СПРН.

Дальність дії станції СПРН “Днепр” 2.500 – 5.700 км.

Після 1991 року Україна отримала дві загоризонтні РЛС «Днепр» – в Севастополі, та Мукачево. Станції  5Н86 “Днепр” працювали в системі СПРН до 2009 року, передаючи інформацію в РФ.  Після анексії севастопольська станція залишилась на окупованій території.

знімок станції 5Н86 в Севастополі , аналогічна станція знаходиться біля Мукачево.

Зараз РЛС 5Н86 використовують для контроль космічних апаратів та об’єктів, проте можливість відслідковувати пуски балістичних ракет також зберіглась.

Цікавий факт:  дані РЛС 5Н86, що відслідковувала траєкторію польотів російських супутників навіть допомогли спростувати одну з версій звинуваченнь Росії, у причетності України до знищення малайзійського Боїнгу (рейс МН17).

Російська сторона звинуватила Україну, і як доказ привела ніби то знімок розвідувального супутника, на якому видно український винищувач, що випустив ракету по цивільному літаку (!).

показаний російськими ЗМІ ніби то супутниковий знімок українського винищувача, який  збив малазійський Боїнг МН17:

Представники Західного центру радіотехнічного спостереження  встановили, і зафіксували, що під  час аварії літака, російських розвідувальних супутників не було над районом, де трапилась подія

https://www.youtube.com/watch?time_continue=148&v=sjjE8RjsLrI

(Згадка на відео   –  2хв 25 сек)

Станція 5Н86 активно модернізується: аналогові обчислювальні машини замінені на цифрові, створена система перетворення аналогового сигналу РЛС на цифровий –  для подальшого його обробки сучасними ЕОМ.

 

 

 

Квантово-оптична система «Сажень-С» – це система високоточного оптичного спостереження за космічними об’єктами.  Вона дозволяє  за допомогою лазерного далекоміра отримувати данні про  дальність космічного об’єкта (від 1000 до 4000 км, з погрішністю 5 см). А за допомогою оптичного каналу отримати інформацію про форму, розміри, та інші параметри космічного об’єкта.

В розпорядженні НЦУВКЗ є одна квантово-оптична система КОС «Сажень-С». Вона знаходиться в Дунаївцях, в ЦПОСІ.

На даний момент проводиться модернізація програмного комплексу КОС «Сажень-С».

 

Астрономічні обсерваторії цивільних наукових  закладів та установ. Як допоміжні оптичні засоби для контролю космічного простору в СКАКО входять цивільні астрономічні обсерваторії наукових та навчальних установ: Ужгородського Національного університету, Одеського Національного університету, Львівського Національного університету. А також обсерваторії Києва та Харкова.

 

 

Геофізичний контроль

Це одним важливим інструментом ДКАУ, який працює на оборону України, є система геофізичного контролю.

Це завдання покладено на Головний центр спеціального контролю (ГЦСК).   ГЦСК входить в структуру ЦУКВЗ, і в інтересах оборони України виконує наступні завдання:

  • моніторинг сейсмічної активності
  • моніторинг радіаційного фону
  • моніторинг геомагнітної активності
  • моніторинг інфразвукової

Збір цих даних дозволяє відслідковувати  випробування атомної зброї, та аварії на атомних об’єктах у  світі.

фото візиту голови ДКАУ в ГЦСК:

КПП ГЦСК Макарів-1 (Київська обл,)

 ГЦСК виконує функції Національного центру даних України в Міжнародній системі моніторингу ОДВЗЯВ. НЦД створений відповідно до Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, від 24 вересня 1996 р., ратифікованого Законом України від 16.11.2000 р.

Аналіз діяльності пов’язаної з атомними випробуваннями, є дуже важливим для прогнозування геополітичної обстановки у  світі. Ця інформація використовується вищими органами влади України, і зокрема військовими.

Наприклад, останні випробування потужної атомної бомби КНДР, що відбулись 3  вересня 2017 року, мали значний резонанс у світі.

ГЦСК  – встановив цей факт, за допомогою обробки сигналів сейсмічного обладнання.  Було достовірно встановлено: час, координати вибуху та потужність******

Для здійснення такої діяльності ГЦСК має  потужну систему засобів моніторингу різноманітного призначення, що розміщені по всій території України:

один з пунктів сейсмічного моніторингу, що знаходиться під землею, на глибині 100м

схема розміщення засобів моніторингу:

 

Технічне посилення ДКАУ

Анексія Криму завдала удар по НЦУВКЗ, потужний технічний комплекс в Євпаторії залишився на окупованій території.

Керівництву ДКАУ, та особовому складу НЦУВКЗ вдалося відновити можливості по управлінню космічними апаратами, а також контролю та аналізу космічної обстановки.

А зараз проходить нарощування  та розширення технічних можливостей НЦУВКЗ.

Так рішенням уряду України, в підпорядкування ДКАУ буде переданий Центр космічного зв’язку біля міста Золочів (Львівська обл.). Раніше цей центр був філією  Львівського концерну радіомовлення  та телебачення, де виконував функції  забезпечення супутникового мовлення.

антени Золочівського центру космічного зв’язку:

Технічне обладнання Золочівського центру складається з двох антен, діаметром дзеркал 32 та 25 метрів.

Це обладнання дозволить частково компенсувати технічні можливості ДКАУ, що були втрачені в Євпаторії.

За словами начальника НЦУВКЗ Присяжного В.І – обладнання Золочівського  ЦКЗ буде використане також і у військових цілях: для протидії іноземним супутникам, і технічній розвідці каналів передачі інформації з іноземних супутників.

 

Автор: MARINER

 

 

 

 

*В даній статті розглянуті лише військові програми ДКАУ.  НЦУВКЗ та його підрозділи, окрім завдань у сфері оборони, приймають участь і в цивільних космічних програмах.

Фото https://www.kik-sssr.ru/Sazhen-C.htm 

https://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=83.0

 

ДКАУ (Державна космічна агенція України) Космос