Випробування корветом

Український оборонний проект може стати локомотивом реальної євроінтеграції. Більш як рік минув після закладення й офіційного старту будівництва на Чорноморському суднобудівному заводі в Миколаєві головного корвета для ВМС України. Але для України будівництво одного корабля стало справжнім викликом. Дивно. Адже в перерахунку на одного громадянина створення корвета, тривалістю шість років, обійдеться країні лише в 10 дол. на рік? А ще недавно планувалося побудувати десять таких корветів до кінця 2017 року. Нинішня програма передбачає на будівництво (до 2021 р.) чотирьох таких кораблів і берегової інфраструктури 16 мільярдів гривень. З них власне на будівництво кораблів піде близько 11 мільярдів.

ПРОЗРІННЯ, ЩО ЗАТЯГЛОСЯ

За великим рахунком, кораблі для українських ВМС треба було планомірно будувати ще десь у 1996—1997 роках. Уже тоді стало зрозуміло, що корабельний склад нашого флоту, який дістався Україні у спадок після флотського «розриву шлюбу», що тривав до 1997 року, довго на плаву не утримається. Український флот треба було створювати практично «з нуля». Спочатку планувалося розпочати будівництво корветів, а потім — фрегатів, що мали стати найбільшими бойовими кораблями. Проте час вніс свої корективи. Перманентні економічні кризи створювали в суспільстві негативне ставлення до фінансування оборонного комплексу. Так молодий український флот потрапив у бюджетну пастку. І сьогодні ми пожинаємо плоди незрілих політичних рішень і вимушені наздоганяти весь світ, що пішов у військово-морській справі далеко вперед. Ляпас, який дали Україні пірати Сомалі, захопивши «Фаїну» з танками на борту, протверезив політиків. Одразу стало зрозуміло, що за всієї миролюбності зовнішньої політики треба мати ще «зуби й кігті» для захисту своїх інтересів на морі.

Україна проголосила, що прагне стати частиною західної цивілізації, немислимої без міжнародної торгівлі. Але ж і торгівля немислима без свободи судноплавства в Світовому океані, й у нашої країни мають бути засоби, щоб її захищати. Не може залишатися без надійного щита й державний кордон, загальна довжина якого становить в України 1355 кілометрів, а також акваторія виняткової економічної зони та рибальства. В ідеалі військово-морські сили мають бути такими, щоб їм не довелося воювати, — щоб ніхто, ніколи й ні за яких умов навіть не замислював розв’язувати якісь свої проблеми силовим шляхом за рахунок України.

Якщо врахувати, що всі сучасні локальні війни починалися з ракетних ударів по сухопутній території з морського напрямку, — наявність боєздатних ВМС є для країни необхідністю. У перспективі, з активізацією видобутку природних копалин на шельфі, їхня роль лише зростатиме. Але якщо взяти до уваги той факт, що до 2021 року в складі ВМС України просто не залишиться кораблів, вік яких не перевищуватиме визначені для експлуатації 25 років, то з будівництвом сучасного флоту зволікати вже далі нікуди.

ВІЙСЬКОВИЙ ПРАГМАТИЗМ

На жаль, в Україні немає й не було виробників корабельного озброєння. Є досить потужні підприємства, що розробляють і виробляють морську радіолокаційну техніку, гідроакустику, газотурбінні установки, але немає виробників протикорабельних ракет (хоча Україна вважається ракетно-космічною державою), досі немає й свого корабельного зенітно-ракетного комплексу (ЗРК), та й розробників корабельних артилерійських установок середнього калібру. Практично припинила своє існування боєприпасна галузь (у той час як старими боєприпасами завалені склади).

Тому європейська зброя для нашого корвета була обрана з найкращих доступних на ринку пропозицій. Наприклад, європейська компанія MBDA (Франція, Італія, Велика Британія) готова постачити новітній протикорабельний ракетний комплекс з близькозвуковими ракетами Exocet block 3, а уряд Франції надав Україні дозвіл на його експорт. Хоч як це парадоксально, аналогічні російські пропозиції виявилися дорожчими за європейські.

Спочатку для корвета обрали ЗРК SAAM з ракетами Aster-15, який сьогодні становить основу ППО європейських країн. Але його висока вартість призвела до того, що остаточне рішення було прийняте на користь дешевшого варіанту. У конкуренції між російською артустановкою А-190Э й італійською Oto Melara перемогла остання. Ключовим моментом стала наявність у італійців прогресивних керованих боєприпасів, розробку яких у Росії планується закінчити не раніше 2020 року.

Але якщо створення корабельних артилерійських установок середнього калібру в умовах України з її невеликим внутрішнім ринком економічно недоцільне, то розробка малокаліберної зенітної артилерії — цілком посильне завдання. Проте на український корабель ставляться швейцарські системи. Але кулемети на борту нашого корвета — вже вітчизняні. Корвет також має отримати досить сучасні легкі торпеди A-244S (новіші Mu-90 нам так і не дозволили придбати, оскільки ми не є членами НАТО).

Ці уніфіковані торпеди можна застосовувати як з самого корвета, так і з протичовнового вертольота, який може базуватися на борту корабля. На перших корветах використовуватимуться наявні на озброєнні вертольоти Ка-27ПЛ. Є надія, що в майбутньому українські вертольотобудівники створять свій конкурентний продукт. База для цього створена солідна.

Але сучасний корабель — це не лише корпус, енергетична установка, набір окремих систем зброї і озброєнь. Він відрізняється від кораблів попередніх поколінь наявністю інтегрованої бойової інформаційно-керуючої системи, що дозволяє об’єднати воєдино всі системи й забезпечує максимально ефективне використання всіх можливостей корабля в сучасному бою, а також забезпечує спільне використання кораблів, підводних човнів, авіації, причому в автоматичному режимі. Подібні розумні системи пов’язують воєдино автоматизовані системи управління збройних сил на березі, на морі й у повітрі. Саме за можливість отримати такі системи билися російські військові, коли купували французькі «Містралі» для свого ВМФ. При цьому французькі системи повинні забезпечити також взаємодію російських кораблів з кораблями ВМС країн — членів НАТО. І це дуже важливо для розуміння того, які стандарти діятимуть на морі в майбутньому.

Про це, зокрема, міг би свідчити й такий неприємний факт. Минулого року, коли Україна та Росія планували повноцінні навчання «Фарватер миру — 2011», російські кораблі та єдиний на Чорному морі російський підводний човен «Алроса» розвернулися й пішли на навчання з кораблями НАТО Bold Monarch до Атлантики. Тут останні аргументи противників активізації контактів України з НАТО щезли самі собою під впливом суворої об’єктивної реальності.

ЧОМУ «КОРВЕТО-ФРЕГАТ»?

Не можна не сказати й про те, що варіант українського корвета, який був захищений технічним проектом, став певним компромісом між бажанням військових забезпечити виконання покладених на флот завдань і тих сил, які всіляко гальмували оновлення кораблів ВМС. У результаті з’явився проект-гібрид — «корвето-фрегат». За своєю назвою, на догоду противникам проекту, він залишився корветом, а за своєю водотоннажністю, складом зброї та завданням став, по суті, фрегатом. Такий корабель має виконувати завдання в акваторії Чорного та Середземного Моря, а якщо знадобиться, то й у віддаленіших районах Світового океану. Тут водотоннажність корабля є визначальною.

Частенько дилетанти, які беруть участь у кампанії критики української програми корвета, потрапляють у тенета власної безграмотності, розмірковуючи про її високу вартість. При детальному розгляді, без прив’язки до давно порушеної класифікації кораблів, стає зрозуміло, що український корвет цілком можна порівнювати з французько-італійським фрегатом FREMM, ціна якого перевищує 750 млн.дол. Тобто за схожого складу озброєнь і однакового обсягу вирішуваних завдань європейський корабель виявляється вдвічі дорожчим за український. Але не забуватимемо, що ціна європейських кораблів не повною мірою враховує ті мільярди, що були вкладені урядами раніше в усілякі дослідження й розробки, тобто в розвиток кораблебудування та підтримку різних оборонних підприємств. Відмінність також у тому, що перші французькі й італійські FREMM, як і менш вдалі російські корвети проекту 20380, вже спущені на воду й борознять морські простори, а український корабель лише готується з’явитися на світ і розпочати битву за потенційних імпортерів військової техніки. У цій битві йому допоможуть недорогі американські дизельні установки та європейська зброя. Отже, витрачені сьогодні кошти можуть повернутися державі в недалекому майбутньому з відсотками, коли Україна налагодить серійне виробництво таких кораблів. Але продавати їх без досвіду експлуатації просто неможливо. Саме тому французька кораблебудівна компанія DCNS побудувала за власні кошти патрульний корабель із сімейства Gowind L’Adroit і безоплатно передала його до складу ВМС Франції на три роки в дослідну експлуатацію. Ну а якщо в цій конкурентній боротьбі заразом зміцниться військова потужність України, що тут поганого? Ще один важливий момент: п’ята частина коштів програми корвета виділяється на створення системи базування кораблів — ахіллесової п’яти нашого, а в минулому й радянського флоту. Через неї радянські кораблі були вимушені невиправдано витрачати свій ресурс…

ЄВРОБУКСИР

Вибір європейської зброї для українських корветів значною мірою пов’язаний з нашими євроінтеграційними прагненнями. І хоча перспективи швидкого формального приєднання до загальноєвропейської сім’ї дещо відсунулися, напрямок руху задано чітко. У країні сьогодні все підлаштовується під європейські виробничі стандарти, стандарти якості. У цьому складному інтеграційному процесі в українського корвета роль євробуксира. Він має потягнути Україну до Європи. Елементарна економічна зацікавленість задіяних у проекті корвета європейських транснаціональних компаній змусить європолітиків все ж таки змінити ставлення до України. Адже великі компанії мають можливість впливати… Щойно Україна покаже на практиці свою здатність цивілізовано співпрацювати із західними компаніями, все зміниться саме собою. Якщо розібратися, випробування корветом є для України своєрідним іспитом на європейську зрілість. А це передусім здатність реалізовувати складні масштабні національні проекти. Проект українського корвета — це ще й демонстрація західним партнерам бажання та готовності вести взаємовигідну співпрацю. Якщо український проект корвета «вистрілить», то верфі України отримають замовлення на будівництво кораблів на користь третіх країн…

ТРУДНОСТІ ТРЕБА ДОЛАТИ

У якийсь момент після підписання контракту з ЧСЗ Міноборони України порахувало, що його місія виконана й залишається чекати готовності корабля. Наступні події засвідчили, що робота лише починається. Вперше за роки незалежності уряд почав реально виділяти кошти на будівництво нових кораблів. Але під час адмінреформи, що почалася, припинили своє існування Мінпромполітики й Агентство ОПК у його складі. Функції управління оборонною промисловістю, підготовки виробництва були передані кільком відділам у складі двох департаментів Мінекономрозвитку. З цілком зрозумілих причин ці нечисленні підрозділи не в змозі координувати діяльність підприємств у рамках програми корвета. За такої побудови управління нераціональною виглядає навіть організація елементарного ділового листування. Важко уявити собі зв’язок замовника з Міноборони через Кабмін з Мінекономрозвитком і з приватним суднобудівним заводом у Миколаєві. Причому більша частина оборонних підприємств, залучених до проекту корвета, вже увійшла до складу ДК «Укроборонпром», а частина підприємств залишилася у сфері управління Міноборони та Державного космічного агентства.

Не виключаємо, що така архітектура управління здатна вирішувати якісь завдання, але вона точно не підходить для координації будівництва національного корвета. Досі не вирішено питання з поверненням ПДВ, з організацією тендерних процедур, з тим, хто і як купуватиме імпортні комплектуючі. А часу на їх вирішення вже не залишилося. Адже до кінця цього року мають бути укладені договори про постачання. За рахунок внесення змін до законодавства можна спрямувати значно більше коштів на будівництво кораблів. До речі, проблеми підтримки українського суднобудування порушувалися неодноразово, але, незважаючи на всі обіцянки, досі не розв’язані. Саме через це кораблі за українськими проектами будувалися в Болгарії. З тих-таки причин російський Чорноморський флот ремонтував свої кораблі на Золотих пісках, хоча в Севастополі судноремонтні підприємства простоюють.

ОСТАННІЙ ШАНС

Суднобудівні та судноремонтні підприємства, низка окремих конструкторських бюро, вищих навчальних закладів і підприємств загального машинобудування України становлять сьогодні досить потужний комплекс. Найуспішнішими сьогодні є конструкторські бюро, що зуміли перебудуватися й почати працювати по-новому. За роки незалежності в Україні були добудовані закладені ще за радянських часів кораблі. Був збудований «з нуля» корвет «Тернопіль». Але кораблів за новими проектами ще не було.

Сьогодні, в рамках програми корвета, в розробці нових зразків корабельної техніки беруть участь 29 українських підприємств вітчизняного оборонно-промислового комплексу. Понад 100 підприємств буде залучено до постачання серійного комплектуючого устаткування. За оцінками фахівців, частка українських компаній в проекті сягає 62-65%. Очікується, що реалізація програми будівництва корветів створить приблизно 10 тисяч нових робочих місць у різних галузях української промисловості.

«Успішна реалізація проекту «корвета» є останнім шансом України забезпечити розвиток військового кораблебудування», — впевнений глава підкомітету Верховної Ради з питань оборонно-промислового комплексу та військово-технічної співпраці Анатолій Кінах. Такої ж думки тепер уже екс-міністр оборони адмірал Михайло Єжель, який брав участь у визначенні вигляду майбутнього корвета ще до того, як став командувачем ВМС України. На робочій нараді із забезпечення реалізації 2012 року Державної цільової оборонної програми будівництва корабля класу «корвет», що відбулася 27 січня 2012 р. у Миколаєві, він сказав: «Цей проект має стати локомотивом, що «потягне» за собою вітчизняну суднобудівну промисловість, дозволить зберегти цю галузь для держави».

Новому міністрові оборони Дмитру Саламатіну, з урахуванням його досвіду управління оборонними підприємствами, можливо, буде легко налагодити роботу для досягнення кінцевої мети — прийняття на озброєння головного корвета, а потім розпочати будівництво серійних кораблів. Тому що сьогодні лише підтримка перших осіб держави на чолі з Верховним головнокомандувачем дає надію на те, що проект буде успішно завершено у визначений урядом термін. Для багатьох українських підприємств участь у програмі корвета є чи не єдиною можливістю зберегти свою оборонну спрямованість або навіть «залишитися на плаву».

Не секрет, що останніми роками держоборонзамовлення не перевищувало 5% від обсягів виробництва підприємств ОПК. Вони виживали за рахунок китайських або російських замовлень, випуску продукції цивільного призначення. Варто зауважити, що тут йдеться про підприємства, які виробляють більш як половину інноваційної продукції країни.

Упроваджене нещодавньою постановою Кабміну офсетне законодавство вимагає, щоб значна частина коштів, витрачених на закупівлю іноземної зброї, поверталася до України за рахунок залучення українських підприємств до виготовлення частини комплектуючого устаткування. Крім того, іноземні компанії здатні виробляти трансферт високих технологій, яких сьогодні так не вистачає нашій промисловості для стійкого розвитку й забезпечення конкурентоспроможності.

Бюджетом-2012 передбачені кошти на розробку нових технологій, що, безумовно, зміцнить науково-технічний потенціал найдієздатніших оборонних підприємств. І «викинуті на вітер», за мірками деяких фінансистів, кошти на будівництво корвета віллються в реальний сектор економіки, оживляючи її та даючи новий прибуток. Корвету сьогодні відводиться роль науково-технічного полігону. На ньому відпрацьовуються новітні розробки українських підприємств.

Але успішне завершення державної цільової оборонної програми будівництва кораблів класу «корвет» залежить від того, чи буде побудовано до 2016 року головний корвет. Йому належить стати тим лакмусовим папірцем, за яким визначатимуть дієздатність системи державного управління в нашій країні. Флагманський корвет вкаже шлях і прокладе фарватер, яким Україна увійде до Європи. А для нашого суднобудування це взагалі останній шанс.

Сергій КРИВКО, головний конструктор Казенного дослідницько-проектного центру кораблебудування;
Олександр КРАСНИХ, начальник 1301 Головного військового представництва Міністерства оборони України, капітан 1 рангу; Дмитро БОГДАНОВ, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння
 
 • Автор публікації

  Офлайн 2 дні

  admin

  Щодо роботи порталу пишіть Ваші побажання та зауваження нам на пошту:

  Адреса: mail.milinua@gmail.com

  Коментарі: 8Публікації: 6490Реєстрація: 20-06-2016

  Інформація принесла користь?:

  1 votes, 5 avg. rating

  Поширити:

  Коментар

  1. st. george home builder 11 грудня, 2016 at 01:58 -

   No one can deny from the quality of this video posted at this site, pleasant job, keep it all the time.

  2. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

  3. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  4. black magic specialist 3 грудня, 2016 at 08:37 -

   black magic specialist

   […]we came across a cool web page that you could possibly enjoy. Take a search in the event you want[…]

  5. love spell caster 3 грудня, 2016 at 02:04 -

   love spell caster

   […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to mainly because we think they’re really worth visiting[…]

  6. сталик 3 грудня, 2016 at 00:10 -

   сталик

   […]check beneath, are some absolutely unrelated web-sites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

  7. deals new car 2 грудня, 2016 at 19:30 -

   deals new car

   […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless definitely really worth taking a search, whoa did one particular find out about Mid East has got far more problerms as well […]

  8. free pc games download full version for windows 8

   […]we like to honor quite a few other world-wide-web sites around the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

  9. obat herbal 2 грудня, 2016 at 06:59 -

   Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part :) I care for such information a lot. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

  10. kartu undangan pernikahan bahasa inggris 2 грудня, 2016 at 05:19 -

   I as well as my pals happened to be viewing the good pointers from your site and then unexpectedly came up with an awful feeling I never expressed respect to the blog owner for those techniques. All the young men happened to be absolutely happy to read through them and have in effect truly been loving them. Appreciate your truly being simply kind and also for selecting varieties of brilliant guides millions of individuals are really wanting to discover. My personal honest apologies for not saying thanks to you earlier.

  11. free vector 2 грудня, 2016 at 04:55 -

   free vector

   […]Here is an excellent Weblog You may Uncover Fascinating that we Encourage You[…]

  12. click 1 грудня, 2016 at 13:45 -

   I’m looking to spike my journalistic career and thought that a blog might be a good idea. But I also know that there are ways to set up a paypal account attached to the blog for payment to read it or donate. I guess I was inspired by the movie Julia and Julie and I want to do it on my own. Any ideas on how to get started?.

  13. service sofa malang 1 грудня, 2016 at 09:31 -

   Very interesting subject, thanks for putting up.

  14. service sofa jakarta utara 1 грудня, 2016 at 07:39 -

   Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply great and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  15. inspirasi panggung impian tiongkok 1 грудня, 2016 at 06:30 -

   Appreciate it for helping out, fantastic information.

  16. Jon Ramerez 1 грудня, 2016 at 05:39 -

   You made some respectable factors there. I appeared on the internet for the problem and found most people will associate with together with your website.

  17. the miracle book 1 грудня, 2016 at 05:24 -

   Simply want to say your article is as astounding. The clarity in your post is just nice and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  18. barrie movers and storage 1 грудня, 2016 at 04:39 -

   barrie movers and storage

   […]check below, are some totally unrelated sites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

  19. Wedding photography London 1 грудня, 2016 at 03:15 -

   Wedding photography London

   […]usually posts some very intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

  20. Gaylord Pascoe 1 грудня, 2016 at 00:23 -

   I’ve been surfing on-line more than three hours today, but I by no means found any interesting article like yours. It’s beautiful worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content material as you did, the net might be much more useful than ever before.

  21. Gertie Goonez 30 листопада, 2016 at 18:11 -

   Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

  22. Jeremiah Feazell 30 листопада, 2016 at 13:13 -

   Hello there, just become aware of your weblog thru Google, and located that it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels. I will be grateful in the event you continue this in future. Many other people will be benefited from your writing. Cheers!

  23. בגדי הריון 30 листопада, 2016 at 12:40 -

   בגדי הריון

   […]Here is a great Weblog You may Locate Exciting that we Encourage You[…]

  24. celebrity before and after photos 30 листопада, 2016 at 11:09 -

   I know there are lots of firefox addons that help manage saving pictures, but what I am specifically looking for is, one which can allow me to simply paste the picture link and it will download the picture from that link. . Reason being, the pictures I am saving is has their own individual link and NOT on the same page itself..

  25. judi bola 88 30 листопада, 2016 at 11:06 -

   Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

  26. judi bola aman 30 листопада, 2016 at 09:17 -

   Somebody essentially lend a hand to make severely articles I might state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this actual put up amazing. Fantastic task!

  27. 福井歯医者 30 листопада, 2016 at 08:21 -

   福井歯医者

   […]we came across a cool internet site which you could take pleasure in. Take a look for those who want[…]

  28. Aiko Haroutunian 30 листопада, 2016 at 06:46 -

   There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in options also.

  29. 福井歯医者 30 листопада, 2016 at 05:33 -

   福井歯医者

   […]Every after inside a although we opt for blogs that we study. Listed below are the most current web pages that we pick […]

  30. Marshall Muldowney 30 листопада, 2016 at 05:24 -

   I carry on listening to the news bulletin talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

  31. 福井歯医者 30 листопада, 2016 at 03:13 -

   福井歯医者

   […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to since we consider they may be really worth visiting[…]

  32. Sherri Ruts 30 листопада, 2016 at 01:53 -

   Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

  33. fun online shooter 29 листопада, 2016 at 23:54 -

   Credo che si sbaglia. Scrivere a me in PM, discuterne.
   free online first person shooter game http://rexuiz.top/

  34. 福井歯医者 29 листопада, 2016 at 20:38 -

   福井歯医者

   […]very few websites that come about to be in depth below, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out[…]

  35. Domitila Menchu 29 листопада, 2016 at 19:59 -

   This is very attention-grabbing, You’re an overly professional blogger. I have joined your feed and look forward to in the hunt for extra of your excellent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

  36. pc games free download full version for windows 7 29 листопада, 2016 at 16:56 -

   pc games free download full version for windows 7

   […]below you will obtain the link to some web sites that we assume you’ll want to visit[…]

  37. Kristi Cuningham 29 листопада, 2016 at 15:04 -

   Hello. excellent job. I did not anticipate this. This is a impressive story. Thanks!

  38. free download for windows 8 29 листопада, 2016 at 10:27 -

   free download for windows 8

   […]one of our visitors not long ago suggested the following website[…]

  39. judi bola asia 29 листопада, 2016 at 09:51 -

   Very interesting topic , appreciate it for posting . “All human beings should try to learn before they die what they are running from, and to, and why.” by James Thurber.

  40. judi bola 29 листопада, 2016 at 08:07 -

   Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

  41. judi casino terpercaya 29 листопада, 2016 at 06:41 -

   Wonderful paintings! This is the type of info that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my site . Thanks =)

  42. Harris Blaum 29 листопада, 2016 at 04:16 -

   Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

  43. pc games free download full version for windows 10 29 листопада, 2016 at 03:58 -

   pc games free download full version for windows 10

   […]one of our guests lately suggested the following website[…]

  44. full download for windows 29 листопада, 2016 at 00:26 -

   full download for windows

   […]very few web sites that come about to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

  45. Home Page 28 листопада, 2016 at 22:07 -

   How to get Banners in Joomla to display in a certain spot?

  46. http://www.anjalisharma.in 28 листопада, 2016 at 19:54 -

   Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Kudos!

  47. Prince Binder 28 листопада, 2016 at 19:36 -

   Somebody essentially help to make seriously articles I would state. That is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this actual put up incredible. Fantastic job!

  48. paintless dent removal training 28 листопада, 2016 at 18:11 -

   paintless dent removal training

   […]always a big fan of linking to bloggers that I like but really don’t get a lot of link really like from[…]

  49. Vibrating Dildo 28 листопада, 2016 at 15:51 -

   Vibrating Dildo

   […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nevertheless actually really worth taking a search, whoa did one master about Mid East has got additional problerms also […]

  50. judi casino 28 листопада, 2016 at 13:10 -

   Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

  51. judi casino sbobet 28 листопада, 2016 at 11:26 -

   I do accept as true with all the concepts you’ve presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are very quick for beginners. May you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

  52. Natashia Kehm 28 листопада, 2016 at 10:11 -

   Hello There. I found your weblog using msn. This is an extremely neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

  53. judi casino singapura 28 листопада, 2016 at 09:15 -

   It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

  54. taruhan bola 28 листопада, 2016 at 07:02 -

   Very interesting information!Perfect just what I was searching for! “The only gift is a portion of thyself.” by Ralph Waldo Emerson.

  55. Devin Beason 28 листопада, 2016 at 05:07 -

   An incredibly interesting examine, I may well not agree completely, but you do make some extremely legitimate factors.

  56. judi online 28 листопада, 2016 at 05:07 -

   I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

  57. making money from home 28 листопада, 2016 at 03:01 -

   making money from home

   […]below you’ll locate the link to some web pages that we assume you should visit[…]

  58. Santos Petitt 28 листопада, 2016 at 02:24 -

   This is the blog that is right anybody who really wants to know about this subject. You recognize so much its almost difficult to argue that I actually would want?HaHa) with you(not. You certainly put a new spin on a topic thats already been discussing for years. Fantastic stuff, only big!

  59. Alejandro Zera 28 листопада, 2016 at 01:57 -

   Great blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also.

  60. puzzle games for android 27 листопада, 2016 at 21:07 -

   puzzle games for android

   […]The data mentioned inside the article are some of the best readily available […]

  61. gta games for android 27 листопада, 2016 at 19:15 -

   gta games for android

   […]always a massive fan of linking to bloggers that I appreciate but really don’t get a good deal of link adore from[…]

  62. Ileana Locke 27 листопада, 2016 at 15:15 -

   hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

  63. click here for more info 27 листопада, 2016 at 07:22 -

   I want to use the WayBackMachine to try to retrieve my old Yahoo! 360 Blog posts, but I don’t know what the URL format was. So far I am coming up empty. Anybody have an example URL that I can use to reconstruct a valid URL for my old blog? Thanks!.

  64. Oscar Enomoto 27 листопада, 2016 at 07:12 -

   Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  65. Jamaal Worsfold 27 листопада, 2016 at 06:33 -

   Nice post. I was checking continuously this blog and I am inspired! Extremely useful information specially the last section :) I care for such info a lot. I used to be seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.

  66. suba bob 26 листопада, 2016 at 21:13 -

   CmnFfx Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the website is very good.

  67. Rolland Rodrigus 26 листопада, 2016 at 20:19 -

   Good day! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

  68. Russel Robles 26 листопада, 2016 at 19:39 -

   Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

  69. Lovie Opet 26 листопада, 2016 at 12:08 -

   Do you really be thinking about trading backlinks?

  70. Bee Lehenbauer 26 листопада, 2016 at 11:28 -

   Thank you a lot for sharing this with all of us you actually recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my web site =). We can have a hyperlink exchange contract among us!

  71. company website 26 листопада, 2016 at 08:01 -

   How many blog post should i have before i start promoting it?

  72. luzembarazada 26 листопада, 2016 at 01:52 -

   For any questions, comments or suggestions, you may call : ALÃ RENIEC ochocientos-once mil cuarenta or write to consultas@.

  73. Waltraud Koellner 26 листопада, 2016 at 01:18 -

   I like this internet web site because so significantly utile stuff on here : D.

  74. Graziano Campagna 25 листопада, 2016 at 20:30 -

   It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

  75. Nathanial Shettleroe 25 листопада, 2016 at 17:42 -

   I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write about here. Again, awesome website!

  76. Cary Fitchette 25 листопада, 2016 at 17:04 -

   It’s laborious to search out knowledgeable folks on this matter, but you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

  77. Google 25 листопада, 2016 at 14:05 -

   Google

   Every as soon as inside a even though we select blogs that we study. Listed beneath are the most current web pages that we select.

  78. judi casino singapore 25 листопада, 2016 at 08:41 -

   I not to mention my guys were found to be going through the good key points found on your web page then suddenly I had a horrible suspicion I had not thanked the site owner for those tips. All the young men had been for that reason warmed to see all of them and have in fact been using those things. We appreciate you indeed being indeed thoughtful and also for settling on varieties of nice subject areas millions of individuals are really eager to discover. My personal sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

  79. Angelita Shedden 25 листопада, 2016 at 06:52 -

   I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :)

  80. best affordable laptops 2016 25 листопада, 2016 at 06:35 -

   I really like your writing style, good information, appreciate it for posting :D. “The superfluous is very necessary.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

  81. Hallie Peacemaker 25 листопада, 2016 at 06:13 -

   It?s difficult to get well-informed society on this subject subject, but you appear as you know very well what you?re talking about! Cheers

  82. sewa villa murah di kota batu malang 25 листопада, 2016 at 05:29 -

   I will right away clutch your rss as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand in order that I could subscribe. Thanks.

  83. q6YFD0h 25 листопада, 2016 at 01:21 -

   969002 409408Hi! I discovered your site accidentally today, but am actually pleased that we did! Its not only entertaining, but in addition straightforward to make use of in contrast to lots that Ive viewed! 85980

  84. Han Raiche 24 листопада, 2016 at 22:54 -

   Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

  85. Jenni Sudo 24 листопада, 2016 at 22:09 -

   I do like the way you have presented this particular difficulty and it really does present us a lot of fodder for consideration. Nevertheless, from everything that I have witnessed, I only trust as the actual comments stack on that folks remain on issue and not embark on a tirade associated with some other news du jour. All the same, thank you for this outstanding point and although I do not go along with this in totality, I regard your viewpoint.

  86. URL 24 листопада, 2016 at 19:21 -

   … [Trackback]

   […] Informations on that Topic: mil.in.ua/2012/04/08/vyprobuvannya-korvetom/ […]

  87. new daddy gift t shirts 24 листопада, 2016 at 13:40 -

   I conceive this website contains some very wonderful info for everyone :D. “The public will believe anything, so long as it is not founded on truth.” by Edith Sitwell.

  88. Dion Ellisor 24 листопада, 2016 at 10:52 -

   MEILLEUR CREDIT reste je crois le meilleur choix pour des besoins de crédit, de financement ou d’investissement RAPIDE et SANS AUCUN FRAIS à l’avance. ( http://www.meilleur-credit.net )

  89. gift wrapping ideas for t-shirts 24 листопада, 2016 at 10:41 -

   Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

  90. t shirts and gift wrap mayaguez 24 листопада, 2016 at 09:07 -

   I genuinely enjoy looking through on this website , it has got superb posts . “When a man’s willing and eager, the gods join in.” by Aeschylus.

  91. kanye west t shirt yeezus 24 листопада, 2016 at 07:57 -

   Very interesting topic, regards for putting up.

  92. kartu undangan pernikahan adat jawa 24 листопада, 2016 at 06:39 -

   I actually wanted to jot down a brief word in order to appreciate you for those amazing recommendations you are sharing at this site. My time intensive internet look up has finally been recognized with extremely good information to go over with my great friends. I would tell you that many of us site visitors actually are definitely endowed to exist in a perfect community with many special individuals with helpful plans. I feel really blessed to have used your entire web pages and look forward to some more cool minutes reading here. Thank you once again for all the details.

  93. Regenia Brash 24 листопада, 2016 at 03:39 -

   Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  94. Dana Mura 24 листопада, 2016 at 03:13 -

   You made some nice points there. I looked on the internet for the issue and found most guys will go along with with your blog.

  95. Graziano Campagna 23 листопада, 2016 at 21:14 -

   After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

  96. Eric Pechal 23 листопада, 2016 at 19:34 -

   Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

  97. Irvin Portuondo 23 листопада, 2016 at 19:19 -

   When do you believe this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it nonetheless too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would enjoy to get your feedback on this.

  98. Euna Gioia 23 листопада, 2016 at 19:11 -

   Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

  99. taruhan bola 23 листопада, 2016 at 15:24 -

   Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great style .

  100. judi bola 23 листопада, 2016 at 12:24 -

   I do believe all of the ideas you have offered to your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for novices. May just you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

  101. Louie Ducharme 23 листопада, 2016 at 12:14 -

   We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

  102. toko online lingerie 23 листопада, 2016 at 11:09 -

   Some genuinely nice and useful information on this website, likewise I believe the design has fantastic features.

  103. jual parfum pria 23 листопада, 2016 at 10:01 -

   I love the efforts you have put in this, appreciate it for all the great blog posts.

  104. pengembangan diri 23 листопада, 2016 at 08:46 -

   Only wanna comment that you have a very decent website , I enjoy the design it really stands out.

  105. artikel judi casino 23 листопада, 2016 at 07:36 -

   of course like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I¡¦ll surely come again again.

  106. toyota semarang donny rosady jawa tengah 23 листопада, 2016 at 06:28 -

   Thanks for some other great article. Where else may anybody get that kind of information in such a perfect means of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

  107. Debi Nuner 23 листопада, 2016 at 00:56 -

   whoah this blog is great i really like studying your posts. Keep up the great paintings! You realize, many individuals are searching round for this info, you can help them greatly.

  108. Graziano Campagna 23 листопада, 2016 at 00:41 -

   Your place is valueble for me. Thanks!…

  109. judi bola adalah 22 листопада, 2016 at 14:26 -

   Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great layout.

  110. Erna Ehret 22 листопада, 2016 at 13:24 -

   When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thank you!

  111. Tristan Lasko 22 листопада, 2016 at 13:13 -

   Après plusieurs mauvaises expériences, je crois que MEILLEUR CREDIT reste le meilleur choix en terme de solution au besoin de crédit, d’investissement rapide et surtout SANS AUCUN FRAIS. ( http://www.meilleur-credit.net )

  112. judi bola tangkas 22 листопада, 2016 at 11:30 -

   I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply to your visitors? Is going to be again steadily to check out new posts.

  113. iphone 7 cases blue 22 листопада, 2016 at 10:13 -

   you are really a good webmaster. The site loading pace is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a great activity on this matter!

  114. agen domino 22 листопада, 2016 at 09:00 -

   I like the efforts you have put in this, thank you for all the great posts.

  115. christmas sweaters with lights 22 листопада, 2016 at 07:57 -

   I simply could not depart your site before suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply to your guests? Is gonna be back steadily to check out new posts

  116. Reuben Goldsworthy 22 листопада, 2016 at 07:25 -

   Thank you, I’ve recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

  117. jual cream aura glow asli 22 листопада, 2016 at 06:45 -

   I like this website so much, bookmarked. “To hold a pen is to be at war.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

  118. konsultan iso adalah 22 листопада, 2016 at 05:08 -

   I precisely needed to appreciate you once more. I am not sure the things I might have undertaken in the absence of the type of opinions shown by you concerning this industry. Previously it was a distressing concern in my position, however , considering a new specialised form you resolved that made me to leap for happiness. Extremely happier for your information and thus sincerely hope you really know what a great job that you are putting in instructing men and women via your webpage. Probably you have never come across any of us.

  119. Elisha Wentzloff 22 листопада, 2016 at 02:39 -

   Pretty component of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing on your augment or even I fulfillment you access constantly quickly.

  120. nutrisi ternak sapi 22 листопада, 2016 at 00:57 -

   I think you have mentioned some very interesting points , appreciate it for the post.

  121. nutrisi ternak sapi 21 листопада, 2016 at 21:59 -

   Keep up the excellent work , I read few posts on this internet site and I think that your web site is very interesting and has got lots of excellent info .

  122. Merle Kirscht 21 листопада, 2016 at 15:46 -

   The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to learn, but I truly thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can repair for those who werent too busy looking for attention.

  123. Stephani Jansing 21 листопада, 2016 at 13:35 -

   Je vous conseille Meilleur Crédit si vous recherchez un crédit, un financement, un investissement ou un prêt SERIEUX et SANS AUCUN FRAIS à l’avance. ( contact@meilleur-credit.net )

  124. free online shooter games download 21 листопада, 2016 at 10:56 -

   Attempt not torture.
   play online shooter games free http://rexuiz.top/

  125. Claudia Censky 21 листопада, 2016 at 08:37 -

   Je vous conseille Meilleur Crédit si vous recherchez un crédit, un financement, un investissement ou un prêt SERIEUX et SANS AUCUN FRAIS à l’avance. ( contact@meilleur-credit.net )

  126. Elvira Mego 21 листопада, 2016 at 07:09 -

   Thanks for every other informative blog. The place else could I get that kind of details written in such an perfect indicates? I’ve a challenge that I am just now running on, and I’ve been on the glance out for such data.

  127. Sam Heidrich 20 листопада, 2016 at 19:14 -

   Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

  128. Federico Coshow 20 листопада, 2016 at 12:42 -

   Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

  129. Mikki Goeldner 20 листопада, 2016 at 10:52 -

   MEILLEUR Credit is your best choice for a SERIOUS credit, financing, investment or loan and WITHOUT ANY FEES in advance. ( contact@meilleur-credit.net )

  130. Andreas Orcholski 20 листопада, 2016 at 07:30 -

   I beloved up to you will obtain performed right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you want be turning in the following. sick for sure come more in the past once more since exactly the similar nearly a lot regularly within case you shield this hike.

  131. Faye Stary 19 листопада, 2016 at 19:48 -

   Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out somebody with some unique ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that’s wanted on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

  132. Burl Schechtman 19 листопада, 2016 at 13:22 -

   It’s laborious to search out educated folks on this topic, but you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks

  133. sweatshirt and t shirt quotes 19 листопада, 2016 at 09:09 -

   Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

  134. I’m going to do a presentation about thebillboard website . I need some informations about how is started ? and if there is a story behind its starting , and I need to know why it’s important for the media’s life ? Alos, what does it do ?.

  135. Glynda Vanaria 19 листопада, 2016 at 08:29 -

   Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

  136. harry potter gift 19 листопада, 2016 at 06:47 -

   I conceive you have noted some very interesting points , appreciate it for the post.

  137. makanan ringan 18 листопада, 2016 at 23:10 -

   I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

  138. snack 18 листопада, 2016 at 20:16 -

   Some really wonderful content on this site, thankyou for contribution.

  139. agen 4life transfer factor 18 листопада, 2016 at 14:12 -

   I¡¦ve recently started a web site, the information you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

  140. 4life transfer factor 18 листопада, 2016 at 11:22 -

   Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

  141. sbobet live casino 18 листопада, 2016 at 10:50 -

   You could certainly see your expertise within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

  142. sbobet live casino 18 листопада, 2016 at 07:58 -

   As soon as I discovered this site I went on reddit to share some of the love with them.

  143. Michell Hoen 18 листопада, 2016 at 07:57 -

   What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & aid other customers like its helped me. Great job.

  144. Alec Schuppenhauer 18 листопада, 2016 at 06:34 -

   Outstanding read, I lately passed this onto a colleague who has been performing just a little research on that. And the man really bought me lunch because I came across it for him smile So allow me to rephrase that: Appreciate your lunch!

  145. villa ciater agoda 18 листопада, 2016 at 05:53 -

   I conceive you have noted some very interesting details , appreciate it for the post.

  146. sewa mobil cirebon 18 листопада, 2016 at 04:56 -

   Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

  147. Felix Sandovar 17 листопада, 2016 at 23:13 -

   wonderful issues altogether, you simply received a logo new reader. What would you recommend in regards to your post that you simply made a few days in the past? Any positive?

  148. Asuncion Cultice 17 листопада, 2016 at 18:53 -

   Aw, it was a post that is really nice. In idea I would like to devote composing like this also ? getting some time and genuine effort to help make a really article that is good? but what am I able to state? I procrastinate alot and also by no methods seem to bring things done.

  149. Wilfred Wieman 17 листопада, 2016 at 12:55 -

   Meilleur Crédit reste le meilleur choix pour un crédit, un financement, un prêt ou un investissement rapide et sans aucun frais à l’avance ( http://www.meilleur-credit.net )

  150. Ash Said It Blog Services 17 листопада, 2016 at 08:11 -

   I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

  151. Hayden Norrick 17 листопада, 2016 at 06:22 -

   Hi my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

  152. Roosevelt Mynhier 16 листопада, 2016 at 16:39 -

   Superb website you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

  153. situs judi online 16 листопада, 2016 at 12:35 -

   You could certainly see your skills in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart. “If you feel yourself falling, let go and glide.” by Steffen Francisco.

  154. Kaila Lablanc 16 листопада, 2016 at 12:19 -

   Great web site. Plenty of useful info here. I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you in your effort!

  155. delhi call girls 16 листопада, 2016 at 11:31 -

   I’ve read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a wonderful informative site.

  156. nonton film online uang panai 16 листопада, 2016 at 08:39 -

   Hello. excellent job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

  157. Delilah Chess 16 листопада, 2016 at 05:26 -

   I actually want to thank you for yet one more fantastic informative post, I’m a loyal visitor to this blog and I can’t say how a lot valuable ideas I’ve learned from reading your content material. I truly appreciate all the hard work you put into this great weblog.

  158. RaymonCastillo6 15 листопада, 2016 at 20:30 -

   But bear in mind that very few medical studies in humans have been conducted, so of choosing garcinia the true health risks are unknown.

  159. pallet wall shelves 15 листопада, 2016 at 20:25 -

   Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

  160. Katharina Yearous 15 листопада, 2016 at 20:08 -

   Excellent blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

  161. kursus website jogja 15 листопада, 2016 at 13:10 -

   F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to peer your post. Thank you a lot and i’m taking a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

  162. agen sbobet casino online 15 листопада, 2016 at 09:22 -

   naturally like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality then again I¡¦ll definitely come again again.

  163. jasa tanam backlink 15 листопада, 2016 at 04:41 -

   I like this post, enjoyed this one thank you for posting. “Good communication is as stimulating as black coffee and just as hard to sleep after.” by Anne Morrow Lindbergh.

  164. pallet bookshelf plans 14 листопада, 2016 at 07:37 -

   I have been surfing on-line more than 3 hours nowadays, yet I never discovered any interesting article like yours. It¡¦s beautiful price enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably did, the internet will likely be a lot more helpful than ever before.

  165. Afton Coup 14 листопада, 2016 at 02:39 -

   Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

  166. florinta 13 листопада, 2016 at 21:28 -

   Oh my personal goodness! Amazing post dude! Thanks, But I am getting problems with your RSS. I don’t know exactly why I cannot subscribe to this. Is there anybody having the same RSS problems? Somebody that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

  167. Enrique Westerfield 13 листопада, 2016 at 17:43 -

   Hello! I just would want to offer a huge thumbs up when it comes to big resources you have right here on this subject article. I will become finding its way back to your writings for much more quickly.

  168. buty oficerki damskie 13 листопада, 2016 at 17:17 -

   A stimulating discussion is worth comment. I do believe of which people really should generate more on this topic, that is probably not a taboo matter however generally individuals do not discuss such matters. To the next! Best wishes!

  169. Damion Kiehne 13 листопада, 2016 at 13:29 -

   This web site is truly a walk-through for every for the info you wanted about this and know that is didn?t to ask. Peek right here, and you?ll undoubtedly find it.

  170. funny quote t shirt 13 листопада, 2016 at 10:46 -

   I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :)

  171. Katharina Kuser 13 листопада, 2016 at 00:55 -

   I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment when I originally commented. Can there be any ways you’ll be able to remove myself from that solution? Cheers!

  172. games play online shooter 12 листопада, 2016 at 23:24 -

   This website online is mostly a stroll-through for all of the info you needed about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and also youll undoubtedly discover it.
   shooter person free first http://rexuiz.top/

  173. Terri Keefe 12 листопада, 2016 at 17:30 -

   Are you looking for a loan, investment, financing or credit fast, serious and WITHOUT any fee in advance? Contact MEILLEUR CREDIT ( http://www.meilleur-credit.net )

  174. tas branded kw 12 листопада, 2016 at 10:49 -

   Some genuinely prime posts on this internet site , saved to bookmarks .

  175. taruhan bola 12 листопада, 2016 at 07:43 -

   You are my breathing in, I own few blogs and sometimes run out from post :). “The soul that is within me no man can degrade.” by Frederick Douglas.

  176. Noble Caudill 12 листопада, 2016 at 06:44 -

   It’s in point of fact a nice and helpful piece of info. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

  177. Norberto Mandt 12 листопада, 2016 at 04:28 -

   Are you looking for a loan, investment, financing or credit fast, serious and WITHOUT any fee in advance? Contact MEILLEUR CREDIT ( http://www.meilleur-credit.net )

  178. Florene Grosskopf 11 листопада, 2016 at 22:33 -

   I not to mention my friends have already been following the nice key points located on your web blog while unexpectedly got a horrible suspicion I had not thanked the site owner for those secrets. The young boys were consequently very interested to read them and have in fact been enjoying those things. We appreciate you actually being simply considerate and also for using this sort of fine subject matter millions of individuals are really desperate to know about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

  179. kozaki damskie 2016 11 листопада, 2016 at 21:46 -

   This is the perfect website for someone that really wants to find out about this issue. People recognize a whole lot it is almost difficult to contend with you (not really that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for decades. Excellent things, just good!

  180. Fritz Kienzle 11 листопада, 2016 at 16:59 -

   Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

  181. bandar bola 11 листопада, 2016 at 14:55 -

   I reckon something really interesting about your site so I saved to my bookmarks .

  182. buty online sklep 11 листопада, 2016 at 13:42 -

   It is tough to find educated individuals with this topic, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

  183. taruhan bola online 11 листопада, 2016 at 10:41 -

   As I web-site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

  184. christmas coca cola t shirt 10 листопада, 2016 at 21:55 -

   As soon as I noticed this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

  185. Lenard Grotts 10 листопада, 2016 at 21:51 -

   Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

  186. Clayton Egnor 10 листопада, 2016 at 11:18 -

   I’m extremely impressed along with your writing talents and also with the layout in your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it’s uncommon to peer a great blog like this one today..

  187. judi poker online terbaik 10 листопада, 2016 at 09:20 -

   Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web-site.

  188. Efrain Ruiloba 9 листопада, 2016 at 22:57 -

   A person essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary. Fantastic job!

  189. Melisa Vowles 9 листопада, 2016 at 00:48 -

   You have made some points that are decent. We appeared on the net when it comes to presssing problem and discovered many people goes in addition to together with your website.

  190. Julene Starnauld 8 листопада, 2016 at 14:59 -

   Ayant vécu une terrible situation financière, j’ai rencontré une institution financière qui ne fonctionne pas comme une banque, et qui m’a accordé un crédit rapide et sans aucunf frais à l’avance. Meilleure Crédit ( http://www.meilleur-credit.net )

  191. agen judi bola 8 листопада, 2016 at 12:20 -

   Well I truly liked studying it. This information procured by you is very practical for proper planning.

  192. agen judi bola penipu 8 листопада, 2016 at 05:38 -

   Absolutely indited subject material , thankyou for selective information .

  193. Louis Kevan 8 листопада, 2016 at 03:16 -

   I found your weblog website on google and examine a number of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to studying extra from you in a while!…

  194. Wava Scordato 7 листопада, 2016 at 15:30 -

   MEILLEUR CREDIT is the best choice if you are looking for a credit, a loan, a quick funding and especially WITHOUT CHARGE ahead, visit their website: http://www.meilleur-credit.net

  195. download shooter 7 листопада, 2016 at 11:48 -

   Sie lassen den Fehler zu. Schreiben Sie mir in PM.
   shooters online http://rexuiz.top/

  196. agen judi bola resmi 7 листопада, 2016 at 11:04 -

   Some really superb posts on this website , regards for contribution.

  197. Trent Mcmenimen 7 листопада, 2016 at 08:59 -

   MEILLEUR CREDIT reste le meilleur choix si vous recherchez un crédit, un prêt, un financement rapide et surtout SANS AUCUN FRAIS à l’avance, visitez leur site web : http://www.meilleur-credit.net

  198. Dane Janis 7 листопада, 2016 at 04:11 -

   MEILLEUR CREDIT reste le meilleur choix si vous recherchez un crédit, un prêt, un financement rapide et surtout SANS AUCUN FRAIS à l’avance, visitez leur site web : http://www.meilleur-credit.net

  199. christmas jumper day 2013 6 листопада, 2016 at 15:08 -

   Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

  200. christmas jumper tunic 6 листопада, 2016 at 13:38 -

   You really make it seem really easy with your presentation however I to find this matter to be really something which I believe I’d never understand. It sort of feels too complex and extremely broad for me. I’m looking ahead on your subsequent post, I will attempt to get the cling of it!

  201. prediksi agen judi bola hari ini 6 листопада, 2016 at 10:21 -

   I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual supply on your visitors? Is going to be back frequently to check up on new posts

  202. 303 asia agen judi bola 6 листопада, 2016 at 08:52 -

   We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

  203. christmas sweater games 6 листопада, 2016 at 07:46 -

   Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

  204. Ranee Hosten 5 листопада, 2016 at 17:23 -

   If you want a credit, a loan, quick and serious funding and especially with NO FEES in advance, MEILLEUR CREDIT remains the best solution. Take fast contact with them ( http://www.meilleur-credit.net )

  205. delhi escort services 5 листопада, 2016 at 09:23 -

   Definitely, what a fantastic website and revealing posts, I will bookmark your website.Best Regards!

  206. local search engine optimization Austin 4 листопада, 2016 at 20:12 -

   thanks for sharring your tips and tricks

  207. Austin seo consultants 4 листопада, 2016 at 20:01 -

   Thanks for the great post keep up the amazing work.

  208. austin seo service 4 листопада, 2016 at 19:09 -

   hope to learn more from your blog soon

  209. beethovenSt 4 листопада, 2016 at 08:03 -

   Est d’accord, cette idГ©e excellente faut tout juste Г  propos
   beethovenSt

  210. Escort Service In Delhi 3 листопада, 2016 at 12:57 -

   I think this is among the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

  211. hua hin houses for sale 3 листопада, 2016 at 11:54 -

   This is a fantastic opportunity to puchase a property in one of Hua Hin’s nicest locations, the property is close to one of Hua Hin’s best golf courses, Palm Hills.

  212. Anxiety Remedies 3 листопада, 2016 at 11:29 -

   Mindfulness has greatly reduced my anxiety, because anxiety (at least in my case), involves worrying about the future. It is hard to worry about the future if you are truly grounded in the present. Mindfulness is just what it sounds like: being mindful of what you are doing, right now, in the present.

  213. go to this site 1 листопада, 2016 at 03:28 -

   I just want to say I am new to blogging and truly savored you’re web page. More than likely I’m likely to bookmark your site . You certainly come with really good well written articles. Bless you for sharing with us your website.

  214. click 28 жовтня, 2016 at 20:24 -

   Hope to see more of your work soon

  215. David Hotelling 19 жовтня, 2016 at 21:11 -

   1. Thanks for the great post keep up the amazing work.

  216. creditos rapidos 17 жовтня, 2016 at 15:59 -

   I’ve read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you put to make this sort of fantastic informative site.


  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: