Спілка офіцерів виступає за змішану форму комплектації збройних сил – В. Білоус (інтерв’ю)

В’ячеслав Білоус. Народився 15 жовтня 1953 року. У Збройних Силах — з 1971 року. Закінчив Полтавське вище зенітно-ракетне командне училище (1975) та історичний факультет Полтавського педагогічного інституту (1994). З 1994 по 1998 рік — народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань оборони та державної безпеки. З 2000 по 2004 рік — Начальник відділу захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У 2008 році отримав кваліфікацію магістра управління суспільним розвитком в Академії державного управління при Президентові України. З 1994 по 1998 рік та з 2005 по теперішній час — Голова Спілки офіцерів України.

— В’ячеславе Олександровичу, чи вважаєте Ви себе людиною аполітичною?

— Ні.

— Чи реалізували Ви свої амбіції і як військовий, і як політик?

— Ні.

— Чи готові Ви cвідомо піти на брехню, якщо це на користь справі?

— Ні.

— Чи підтримуєте Ви тих, хто вважає, що жінкам у війську не місце?

— Так.

— Чи доводилось Вам розчаровуватися у братах по зброї?

— Так.

— Чи поділяєте Ви точку зору, що армія в Україні до 2015 року має бути стовідсотково контрактною?

— Ні.

— Чи може з’явитися в Україні людина на кшталт Піночета чи де Голля?

— Важко сказати.

— Чи готові Ви на знак поваги подати руку людям, які свого часу очолювали Міністерство оборони?

— Важко сказати.

— В’ячеславе Олександровичу, як сталося, що Спілка офіцерів України опинилася на узбіччі тих процесів, що відбуваються сьогодні в Збройних Силах?

— Я б не висловлювався так категорично. І останнє засідання виконавчого комітету СОУ, на якому вперше за багато років були присутні заступники міністра оборони, начальника Департаменту кадрової політики, начальник Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ та інші посадові особи, якраз свідчить про авторитет Спілки офіцерів. Вперше за всю історію СОУ двадцять голів обласних організацій і їхні заступники були нагороджені відзнакою Міністерства оборони «За сприяння Збройним Силам України».

— Розслідування СОУ на кшталт справи Валерія Коновалюка стало доволі резонансною подією.

— Виконком СОУ вдячний Міністру оборони України Юрію Єханурову за принципове реагування на наше звернення з приводу перевірки законності отримання військових звань старшим лейтенантом в запасі збройних сил Російської Федерації Валерієм Коновалюком. Щоправда, кореспонденти деяких телеканалів намагалися звинуватити мене в тому, що це політичне замовлення… Мовляв, чому саме Коновалюк? Наголошую: Коновалюк — не виняток. Просто офіцерське звання треба заслужити. Я, приміром, ходив від старшого лейтенанта до капітана чотири роки. І щоб стати капітаном, здавав перевірку інспекції Сухопутних військ колишнього Радянського Союзу.

Ще один сумний приклад: пан Табачник, який був капітаном, раптом став… полковником. І такі приклади, на жаль, не поодинокі. Я говорю про публічних людей, яких всі знають. А якщо взяти голів адміністрацій — районних, обласних, заступників, міністрів, голів комітетів — таких набереться сотні. Тому СОУ й звертається до міністра оборони: «З метою підняття престижу військової служби і утвердження принципів законності просимо Вас створити комісію із залученням представників Спілки офіцерів України для перевірки законності отримання військових звань в запасі міністрами, заступниками, керівниками державних їх адміністрацій в період з 1996 по 2008 рік».

— А Ви уявляєте ситуацію, щоб сьогодні, як в старі добрі часи, у Верховній Раді були члени СОУ? Зараз це виглядає просто неймовірним.

— А знаєте чому? Тому що слабкі люди зрозуміли, що конкурувати не тільки з членами СОУ, а й взагалі з політиками, державниками на мажоритарних округах — марна справа. Ми були альтруїстами і ними залишаємося. Дотримуємося того, що український офіцер служить державі і давав присягу на вірність українському народові, а не якійсь партії. І якщо доведеться, то захищатимемо «червоних», «білих», «зелених», «лівих», «правих»… Тому що це громадяни України.

— Чи є підстави сподіватися, що СОУ поверне той авторитет, який вона мала за часів Костянтина Морозова?

— Так, то було небувале піднесення національно-патріотичного руху. А потім прийшов один міністр, другий… Почалися масові звільнення членів Спілки зі Збройних Сил, їх переслідування. Не всі витримали. Ті, хто залишився в Спілці, — це люди, перевірені часом. Вони не відійшли від організації, і якби були тоді на керівних посадах в Міністерстві оборони чи в інших силових структурах, то започаткували б саме ті принципи, якими керуються у власному житті. Люди, які очолюють обласні організації, СОУ мають високий авторитет у регіонах. Вони не заплямовані бізнесовими інтересами, земельними та корупційними скандалами.

На початку 90-х доволі часто від СОУ на посади висували людей з числа тих, хто скаже гучніше, хто може «завести» аудиторію, спаплюжити честь і гідність якогось офіцера. Але потім, коли людина отримувала «крісло», виявлялося, що їй бракує досвіду управління, досвіду впливу на людей. Мої колеги дослужувалися в парламенті від капітана-майора до генерал-лейтенанта. Я, наприклад, не міг дозволити собі, щоб командир дивізії побачив мене народним депутатом-полковником в генеральській формі. На полковничій посаді не можна стати генералом. Одного разу до мене прийшов впливовий депутат і запропонував: «Поїхали до військових, візьмемо собі генеральські тулупи». На що я відповів: «Що положено попу, не положено диякону». Або приходить до мене онук: «Купи мені кітель, шапку, нагороди». «Я все можу купити, — відповів я йому, — але нагороди ті треба заслужити».

— В’ячеславе Олександровичу, чи не здається Вам, що, прикриваючись принципом «єдиноначалія», ми фактично позбавились того органу, який стояв на захисті прав людини у погонах?

— Наприкінці минулого року у Вінницькому гарнізоні комісія на чолі із заступником міністра оборони Володимиром Дібровою перевіряла законність отримання житла. Так ось, виявилося, що житло розподілялося друзям, знайомим, знайомим знайомих… Про що це говорить? Відповідні контролюючі інституції є, але вони, на жаль, не працюють. Я вивчав досвід інших країн. Польща, наприклад, як країна — член НАТО збільшила на порядок виховну структуру. На початку створення національних збройних сил ця структура має бути обов’язково.

І не зі статусом англійської королеви…

— Безперечно. Візьміть українських громадян. До 50 відсотків в різних регіонах (а подекуди й 70–80%) не вважають Україну своєю етнічною Батьківщиною. Тому виховний процес має бути на першому місці. Людина зі зброєю в руках повинна знати, навіщо вона взяла цю зброю. Командир це пояснювати не буде. Він відповідає за бойову підготовку. Передусім треба виховувати громадянина. А він сьогодні не виховується ні в сім’ї, ні в школі. Гуманітарна складова у Збройних Силах знівельована — не має повноважень, не має заступника на рівні, як свого часу був Мулява. Тому без патріотичної складової ми матимемо меркантильні збройні сили, які виключно за гроші виконуватимуть свою роботу.

— А особисто у Вас ніколи не з’являється відчуття безсилля, неспроможності щось змінити на краще?

— Іноді буває, як і в кожної людини. Людина слабка і грішна. І я — не виняток. Утім все залежить від нас. Якщо будемо вірити в свої сили, працюватимемо не покладаючи рук, буде відповідний статус незалежно від того, хто буде міністром. А якщо сподіватимемося на нового міністра, командуючих чи керівників — це не той шлях. Десять наполегливих і завзятих досягнуть більшого, ніж мільйон тих, хто буде просто «лежати» на посаді і виконувати лише те, за що йому платять гроші.

— Після помаранчевої революції була створена Громадська рада при міністерстві оборони, в низах — ради офіцерів. Яке місце серед цих структур займає СОУ?

— Це друге ключове запитання. Я є членом цієї Ради. Я бачу, як працюють ці органи. Якби вони працювали, то не було б тих проблем, про які ми говоримо. Скільки мільйонів гривень викинули на те, щоб «розкрутити» ідею про контрактну армію! А що вийшло? Скільки прийшло — стільки й звільнилося. Виходить, гроші платників податків пускаються на вітер.

Спілка офіцерів виступає за змішану форму комплектації збройних сил, як, наприклад, у Німеччині. Ми хочемо мати зв’язок суспільства з військовослужбовцями. Колишній міністр оборони Анатолій Гриценко започаткував службу в резерві. Але ж там багато недоліків. А якщо хтось не бажає служити після закінчення контракту? З кого тоді готувати контрактника — з ПТУшника, наркомана чи того, хто співає на Майдані? Контрактників треба готувати із солдатів, які пройшли строкову службу в Збройних Силах України — така моя точка зору. Ось коли будуть говорити про перехід цих військовослужбовців на контракт — це буде правильно, тоді політики не будуть обдурювати людей. Тоді не буде військова прокуратура та міліція шукати тих, хто повірив у контрактну армію з 1 січня 2008 року і зараз ухиляється від призову. Ось які наслідки безвідповідальності та популізму! Дуже важливо в цих умовах зберегти обличчя організації, яка стоїть на засадах збереження національних інтересів за будь-яких умов. Ми займаємо свою нішу, яку започаткували на першому з’їзді: створення національних Збройних Сил України, які будуть хребтом Української держави і гарантом забезпечення прав українських громадян. Щоб ми не годували румунську, російську, польську та інші армії. Саме тому я пропонував парламенту закласти на армію в бюджеті на 2009 рік 50 млрд гривень.

— Ви говорите речі, за які підписалася б більшість військовослужбовців. Тоді чому Спілка офіцерів України не має достатнього авторитету у війську, чому люди не хочуть вступати до неї, сплачувати внески, передплачувати військову пресу? Свого часу я писав у журналі «Військо України», що ми стали такими собі «закамуфльованими» заробітчанами, яким чуже почуття офіцерства. У чому тут проблема?

— Є дві складові цього питання. У Росії патріотичні військові організації фінансуються з державного бюджету. В Польщі громадська рада при міністрі оборони співпрацює тільки з тими установами, які сповідують державницьку позицію. У нас, на жаль, психологія українського державного діяча не дозріла до розуміння його місця та ролі в системі будівництва держави. Якщо б політика була правильною, то такі б структури, як СОУ, фінансувалися з державного бюджету. Збройні сили при Радянському Союзі давали переваги перед іншими прошарками населення — грошове забезпечення, можливість проходити службу за кордоном. А сьогодні суспільство змінилося: 10–20 відсотків наших громадян можуть купити все — службу в армії, посаду, звання, диплом, нагороди. Не зрозуміло, як, приміром, може стати підполковником людина, яка не служила в армії?..

Насправді не кожний з офіцерів підписався б під нашою позицією. Як не прикро, не кожний пересічний українець вірить, що влада може його захистити.

— Напевно, багато молодих офіцерів взагалі не мають уяви про СОУ…

— Для мене важливо, щоб людина сама прийшла в Спілку. Якщо вона знайшла її, то це вже мужній крок. Нескінченною є боротьба добра і зла. Наполеон сказав: «А все-таки світом керує Бог і правда». Проте до цього висновку він прийшов через численні війни. Скільки було пролито крові, скільки загинуло безневинних!..

— Чи підтримуєте Ви зв’язок з людьми, які свого часу плідно працювали в Спілці?

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

— Звичайно. Я взагалі планую створити надструктуру — Раду старійшин, яка б мала право вирішального голосу при ухваленні принципово важливих питань. Я це пропоную зробити і в обласних організаціях, щоб люди, які мають досвід і повагу, не відходили від організації.

— То чи не доцільним було б зробити її не на громадських засадах?

— Це складне питання. Я багато над цим розмірковував. Приміром, свого часу, в бундесвері, де я вивчав досвід захисту прав військовослужбовців, мені пояснили, чому саме на це там звертають увагу. Адже людина в погонах обмежена в своїх правах. Тому я схиляюся до думки, що така структура, як СОУ, має стояти на громадських засадах. В бундесвері, приміром, це незалежна організація навіть серед військових. Проте офіцер — член Спілки має преференції при захисті своїх прав. Але при цьому ця структура не є державною.

— Чи не порушували Ви питання про те, щоб під кожним документом, який підписує командир частини щодо подання на звання чи нагороди, стояв підпис представника Спілки?

— Ми підготували проект Директиви міністра, в якому йдеться про це. Але її «торпедують» юристи: мовляв, це повернення до політпрацівників, які обмежуватимуть «єдиноначаліє».

Джерело – Військо України 


Підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Twitter. Також долучайтесь до нашого каналу у Telegam


 • Щодо роботи порталу пишіть Ваші побажання та зауваження нам на пошту: mail.milinua@gmail.com


  Коментар

  1. click this link 2 Грудень, 2016 at 23:37 -

   Very good written post. It will be helpful to everyone who usess it, as well as yours truly :). Keep up the good work – can’r wait to read more posts.

  2. renters insurance houston tx 2 Грудень, 2016 at 21:49 -

   I discovered your blog web site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of forward to reading extra from you afterward!…

  3. homeowners insurance florida ratings 2 Грудень, 2016 at 19:58 -

   Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

  4. home and auto insurance quotes 2 Грудень, 2016 at 18:11 -

   It?¦s actually a cool and useful piece of information. I am happy that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

  5. affordable auto insurance 2 Грудень, 2016 at 16:19 -

   This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

  6. Ugly Christmas Sweater Ideas 2 Грудень, 2016 at 07:53 -

   Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

  7. baltimore video seo 1 Грудень, 2016 at 23:17 -

   Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you’ve done a great job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Safari. Excellent Blog!

  8. cheap mobile insurance 1 Грудень, 2016 at 22:34 -

   I like this site so much, bookmarked.

  9. insurance home and contents 1 Грудень, 2016 at 20:33 -

   I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. “Good communication is as stimulating as black coffee and just as hard to sleep after.” by Anne Morrow Lindbergh.

  10. abogados de accidentes Atlanta GA 1 Грудень, 2016 at 12:04 -

   Thiss iss a topic tһat’s near to my heart… Many thanks!Where are yoսr contact details tһough?

  11. the fort worth dating company 1 Грудень, 2016 at 11:25 -

   I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

  12. auto insurance for military 1 Грудень, 2016 at 09:58 -

   You could definitely see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

  13. florida homeowners insurance for older homes 1 Грудень, 2016 at 07:33 -

   Thanks for some other great post. Where else may anyone get that kind of info in such a perfect manner of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such information.

  14. compare renters insurance quotes 1 Грудень, 2016 at 05:26 -

   I?¦m no longer positive the place you are getting your info, but good topic. I must spend a while studying more or understanding more. Thanks for magnificent info I was in search of this information for my mission.

  15. abogado de accidentes de trabajo 1 Грудень, 2016 at 01:25 -

   I all thee time used to read article in news papers but now as I ama user oof web thus from now I amm usiing net foorarticles, thanks to web.

  16. https://youtube.com/watch?v=GsowY4ST5N4 1 Грудень, 2016 at 01:11 -

   you’re really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a magnificent job on this topic!

  17. Embassy Springs Bangalore 30 Листопад, 2016 at 20:49 -

   I am glad to be a visitor of this thoroughgoing web site! , regards for this rare info ! .

  18. beton lave 29 Листопад, 2016 at 22:42 -

   Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & help other users like its aided me. Great job.

  19. toddler relief from constipation 29 Листопад, 2016 at 15:38 -

   I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

  20. sell house fast baltimore 29 Листопад, 2016 at 08:38 -

   You can certainly see your skills in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

  21. SEO dallas 29 Листопад, 2016 at 05:02 -

   Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

  22. Topix 29 Листопад, 2016 at 02:45 -

   Good write-up, I’m normal visitor of one’s blog, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

  23. sell house fast video 29 Листопад, 2016 at 00:47 -

   Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!Just wante to sayy I love reading your blog and loook forward to all your posts!Keep upp the excellent work!

  24. Check 28 Листопад, 2016 at 23:00 -

   I conceive you have mentioned some very interesting details, regards for the post.

  25. Check 28 Листопад, 2016 at 19:13 -

   I am glad to be one of the visitors on this great internet site (:, regards for putting up.

  26. los mejores abogados de dallas 28 Листопад, 2016 at 06:52 -

   Hi there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.

  27. mesothelioma attorney wisconsin 28 Листопад, 2016 at 03:22 -

   It’s the best time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I could I wish to suggest you few fascinating things or advice. Perhaps you can write next articles regarding this article. I desire to read even more issues approximately it!

  28. pokemon games 27 Листопад, 2016 at 17:05 -

   I feel that is one of the so much vital information for me. And i am happy reading your article. But wanna observation on some basic issues, The web site style is perfect, the articles is actually excellent : D. Good activity, cheers

  29. mesothelioma attorney 27 Листопад, 2016 at 12:38 -

   I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Many thanks

  30. m.youtube.com/watch?v=_FOE507E9f8 27 Листопад, 2016 at 12:18 -

   Howdy! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

  31. 24 hour lawyer philadelphia 27 Листопад, 2016 at 10:38 -

   First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Appreciate it!

  32. web design bridgeport ct 27 Листопад, 2016 at 10:22 -

   Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really good articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Kudos!

  33. abogado de accidentes de auto en las vegas 27 Листопад, 2016 at 09:01 -

   I always was interested in this topic and stock still am, thankyou for posting.

  34. domain name for cheap price 26 Листопад, 2016 at 22:55 -

   Good write-up, I am regular visitor of one?¦s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

  35. hero 25 Листопад, 2016 at 15:31 -

   I also believe therefore, perfectly written post! .

  36. seo 25 Листопад, 2016 at 11:20 -

   An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

  37. getting rid of lice fast 24 Листопад, 2016 at 22:17 -

   I will right away seize your rss feed as I can’t in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me know in order that I could subscribe. Thanks.

  38. Tracie Gora 23 Листопад, 2016 at 18:52 -

   Hiya! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. Many thanks!

  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю