Що там в Сирії – хроніка подій за 9-10 січня

Туреччина: Фіаско в Анкарі – так в Туреччині підсумували візит Болтона. З Ердоганом зустрітися йому не вдалося. Своє бачення розв’язання курдського питання сторони виклали один одному письмово через посередників. Президент Туреччини вимагає від американців передати їхні бази туркам або знищити. І ні в якому разу не лишати їх курдам. Американсько-турецьки суперечки по Сирії знов на першому плані.
Американцям скоріш за все не вдасться зобов’язати турків не чіпати курдів. І це вони (США) здається вже розуміють.


Вчора стався цікавий випадок в іракському Курдистані в місті Кіркук. Вчора курдські Пешмерга підняли прапор РПК над містом. Після чого до них прибули іракські чиновники та вимагали спустити прапор. Пешмерга відмовились. Після чого іракці застосували силу зі стрільбою. Прапор було знято. В місто переведені додаткові сили іракських спец призначенців.

 • Міністр закордонних справ Туреччини Чавушоглу: «Туреччина продовжить наступ проти сирійських курдських військ в Сирії. Навіть, якщо США затримають виведення військ зі зруйнованої війною країни, тому що наша військова операція проти підрозділів Загонів народної самооборони не пов’язана з виходом США з Сирії».

  Також, офіційна Анкара, нарешті, відреагувала на події в Ідлібі. Де ХТШ вже майже цілком взяли справу до своїх рук. Чавушоглу про дії по закріпленню панування ХТШ в Ідлібі: “Радикальні угруповання нападають на сирійську опозицію, ми прийняли необхідні заходи, щоб зупинити ці напади”. Скоріш за все міністр мав на увазі підведення сил «Оливкової Гілки» з Африну ближче до Ідлібу, але це все.

  Також, реакція на зміни в Ідлібі була й в турецьких військових. Чим скоріш за все і можна пояснити неочікуване відсторонення від командування двох генералів, які мали пряме відношення до подій в Ідлібі. Зняття було проведено указом Президента після оцінки та інспекції турецького Генерального штабу. Один з них чотирьох зірковий генерал Метін Темель, командувач Другою армією, особисто відданий Ердогану.


  Таким чином, не виключено, що у військових колах вважають збереження турецької військової присутності в Ідлібі, на тлі підготовки до кампанії на сході, неприпустимою витратою сил і засобів. Існує критичний погляд на можливості початку операції проти СДС, яку буде провести значно складніше ніж в Африні, зважаючи на наявність у останніх значно більших сил. Крім того, турецькі військові розраховують і на залучення додаткових сил опозиції з Ідлібу для участі в можливій операції, що природно приведе до посилення ХТШ в самому Ідлібі. Але, зміни в командуванні на передодні початку нової операції в Сирії, як то кажуть – в останню хвилину, викликало здивування у турецької громадськості.

 • Реакція на «фіаско в Анкарі», військові приготування Туреччини все більш викликають занепокоєння американських притомних політиків. Майк Помпео, близько східне турне якого більш схоже на перегони, на вчорашній прес-конференції в Ербілі (Ірак) заявив: «Здається, що Ердоган набагато менш захоплений виведенням військ з Сирії, які ми оставили в якості умови для захисту курдів. Це ставить під загрозу процес виведення військ. І що ви плануєте з цим робити? Минулого тижня я сказав, що люди, які з нами боролися вкрай важливі для нас, для нас важливо зробити все можливе, щоб переконатися, що ми забезпечили їх захист. Ердоган взяв на себе ці зобов’язання. Він це розуміє.”

  Іран: І вже сьогодні Майк Помпео в Каїрі (Єгипет): «Ми вже зрозуміли, що виведення американських військ супроводжується хаосом в регіоні. Ми підтримуємо зусилля Ізраїлю, які спрямовані на те, щоб перешкодити Тегерану перетворити Сирію на новий Ліван. Ми докладемо всіх зусиль для виведення іранських бойовиків з Сирії, в іншому випадку – США не братиме участь у відновленні Сирії, якщо Іран збереже свою присутність».

  Залісся: Країна 404 продовжує продукувати брехню. Як і очікувалося, повідомлення про початок патрулювання руснею Манбіджу – виявилося фейком. Російські військові патрулюють тільки район Арима, а не Манбідж. Немає ніяких підтверджень, щодо їх контролю в цьому регіоні.

 • З тим, неочікувана активність ХТШ в Ідлібі, викликала початок активізації вкс свинособак на північному сході Аль-Хаш в напрямку північних районів Маарет Аль-Нуман в південному Ідлібі та перекидання підкріплень до Хама на кордон з бунтівною провінцією.

  Сирія: Свіжа статистика по контролю над Сирією на січень 2019 року:
  Асадівська САА (червона): 62, 0%; Сирійські демократичні сили (жовта): 27, 9%; Арабські сторонники джихада (зелена): 2,6%; Хаят Тахрир аль-Шам (темно зелена): 2,8%; Турецькі сторонники джихада (блакитний): 2,6% Ісламська держава (чорний): 0,1%.

 • І нарешті – ІДЛІБ, про який так багато йдеться. Контроль над Ідлібом майже повністю належить ХТШ.

  ХТШ і низка інших угруповань підписали угоду про припинення бойових дій і передачу районів в Ідлібі, які не контролює асад, Уряду Порятунку Сирії, який підтримують Тахрір Аль-Шам (в Ідлібі).

  Згідно з цими домовленостями – 1700 бійців Фронту національного визволення будуть переведені/переміщені з району рівнин Аль-Гхаб на південному-заході Ідлібу в Афрін і приєднаються до сил “Оливкова Гілка”. Решта бійців перейде до Тахрір Аль-Шам.

 • Пройде обмін полоненими між фракціями, що я особисто відношу до дрібних між особистісних розборок, чим до правила. Бо вчора, значна частина бійців Зінкі, що потрапили в полон до ХТШ була звільнена і вже розважалася в Алеппо.

  Також, розпущена поліція вільного Ідлібу, після того, як влада перейшла до Уряду Порятунку.

 • Деякі районі все ще знаходяться під контролем НФВ, але це скоріш за все технічне питання чим військове. Цікаво, що більша частина бійців НВФ які знаходилися на передовій з урядовими військами лишилася на своїх позиціях, формально змінивши підпорядкування на ХТШ. Кажуть, що мова йде про тисячі таких бійців. ХТШ переміг.

  Днями сирійські експерти почали запитувати в себе – а дійсно чи ні агресія ХТШ проти про-турецького НФВ виявилася такою ж несподіванкою для турків? В результаті агресії ХТШ отримав тисячі нових бійців (деякі переходили в складі підрозділів), багато важкої техніки, єдине командування. Як 25 тис. бійців ХТШ змогли здолати більш як 50 тис. бійців НФВ, майже без опору? Як на мене відповідь є очевидною.
  Чому? Втрата зацікавленості Туреччини до Ідлібу, як наслідок обмеженості ресурсів. Чи надання можливості джихадистським угрупованням вибороти собі місце під небом Сирії. Так чи інакше, далі буде ще цікавіше. Але, що вже втратило своє значення, так це угода по Ідлібу між турками та «немитими» про впровадження демілітаризованої зони, так званої ДМЗ, яка так і не була до кінця впроваджена. І поки, що є невідомою доля турецьких обсерваційних пунктів в Ідлібі.

  Ісламська держава: Підконтрольна ісламістам територія на півдні Дейр Ез-Зор стрімко тане. Після останніх штурмових дій з боку СДС захоплений шмат з н.п. Аш Шафах і відбувається просування далі.

  Іділівці відчайдушно відбиваються. Під час контратак використовують завчасно вириті тунелі в щільній забудові селищ. Удар-відхід. Багато клопоту для атакуючих сил також надають міни та різні СВП, які бойовики залишають по собі.
  Але в цілому оборона проломлена. Після прориву великої групи іділівців в сирійську пустелю, решта намагається втікати самотужки. Затримано багато полонених та вилучено багато зброї. За два десятки полонених іноземні громадяни.


 • Частина ісламістів виходила на перемови до Коаліції з пропозицією дати їм можливість відійти в іракську пустелю. Але їм відмовлено, лише повна капітуляція. Наступ триває.
  Далі буде…


  Підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Twitter. Також долучайтесь до нашого каналу у Telegam


 • Щоденні звіти з бойових дій у Сирії - аналіз, актуальні новини.


  Інформація принесла користь?:

  0 votes, 0 avg. rating

  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: