155-мм САУ “Богдана” – що це може бути?

В актуалізацію розмов про нову вітчизняну 155-мм самохідну артилерійську установку “Богдана”, інформацію про яку вперше оприлюднив директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express –  Сергій Згурець, вирішили зібрати наявну на сьогодні у ЗМІ інформацію та можливості нашого ВПК з виробництва бойових машин цього класу.

Достеменно не відомо у колісному чи гусеничному виконанні буде САУ “Богдана” тому розглянемо декілька варіантів:

Спадок від СРСР – гусенична САУ

 • У першу чергу історичне надбання від СРСР – після розпаду Радянського Союзу в Україні з 1970 року було серійно налагоджено виробництво САУ 2С1 «Гвоздика» — 122-мм самохідна артилерійська установка на базі шасі МТ-ЛБ. Відбувалось воно на Харківському тракторному заводі до кінця 1991-х року, після чого було звернуте через відсутність замовлень.

  Самохідна артилерійська установка 2С1 “Гвоздика”

  Гармату 2А31 (індекс Головного ракетно-артилерійського управління) до “Гвоздики” виготовляли на артилерійському заводі № 9 у Єкатеринбурзі РФ, тобто свого виробництва цієї гармати після розпаду СРСР Україна не мала.

  Більш детально про цю бойову машину можете ознайомитись у матеріалі: перейти

  Сучасна реінкарнація на ХТЗ

 • Під час одного з візитів представників Ради національної безпеки та оборони на Харківський тракторний завод їм був продемонстрований зразок самохідної артилерійської установки власної розробки:

  САУ на ХТЗ

  Раніше демонструвались виключно моделі, проте з вищеопублікованого скріншоту можна сказати про наявність як мінімум ходового макету на ХТЗ самохідної артилерійської установка власної розробки.

  Про будь які технічні деталі чи характеристики цієї розробки не відомо. Так само і коли був виготовлений продемонстрований зразок.

  Колісне САУ на базі КрАЗ

  У 1982 році Центральний науково-дослідний інституту «Буревісник» провів науково-дослідну роботу під найменуванням «Шасі», за результатами якої було обґрунтовано можливість створення 152-мм самохідної артилерійської установки на базі вантажного автомобіля. У той же час під шифром «Відкриття» велася ОКР по створенню перспективного сімейства вантажних автомобілів. В рамках цих робіт Кременчуцький автомобільний завод виготовив і випробував експериментальну вантажівку-тягач КрАЗ ЧР-3130:

 • КрАЗ ЧР-3130

  Згодом у період з 1983 по 1984 рік Уральський автомобільний завод і Виробниче об’єднання «Барикади» виготовили і провели випробування експериментального зразка 152-мм самохідної гаубиці на шасі вантажного автомобіля Урал-5323, одночасно з цим відбувались випробування і на шасі КрАЗ ЧР-3130.

  За їх результатами як базове колісне шасі було обрано КрАЗ ЧР-3130. Отримані опрацювання лягли в основу дослідну конструкторську роботу під назвою «Мста-К» (індекс ГРАУ — 2С21)

  МСТА-К на шасі КрАЗ ЧР-3130
  2С21 «Мста-К» варіант на базі КрАЗ-6316

  Роботи як і раніше велись на шасі у відділенні № 2 ЦНДІ «Буревісник» який знаходився у Нижньому Новгороді у другій половині 80-х років. Але після розпаду СРСР росіяни спочатку зупинили розробку, а через 20 років відмовились від шасі українського виробника та почали розробку на шасі КамАЗ-63508 нової САУ 2С35-1 «Коалиция-СВ-КШ»:

 • 2С35-1 «Коалиция-СВ-КШ»

  Шасі військових та комерційних автомобілів КрАЗ для артилерійських установок використовували у ряді країн, як наприклад Куба з встановленням 130-мм буксованої гармати М-46 на шасі КрАЗ-255 з новою кабіною та місцем транспортування боєприпасів та розрахунку:

  130-мм САУ на шасі КрАЗ-255

  Є більш впізнаваний варіант з розміщенням 122-мм гармати Д-30 на шасі того ж КрАЗ-255:

  122-мм САУ на шасі КрАЗ-255

  Подібна розробка є і у Ірану – “Хейдар-41” де на більш сучасному двовісному КрАЗ-5322 розміщена все та ж гармата Д-30:

  Хейдар-41

  Кооперація з поляками

  Оскільки власного виробництва гармат до артилерійських систем в Україні ніколи не було, логічним би було зробити припущення про кооперацію з іноземним виробником.

 • Вперше про розробку стало відомо у грудні 2015 року з річного звіту концерну Укроборонпром, мова йшла про спільний проект з Польщею. З української сторони проект буде реалізовувати Конструкторське бюро ім. Морозова, а з польської – компанія Huta Stalowa Wola.

  Huta Stalowa Wola займається серійним виробництвом 155-мм САУ KRAB з ліцензованою британською баштою AS90 Braveheart на південно-корейському шасі K9 Thunder.

  САУ AHS Krab на Зброя та безпека 2017 Фото: Вікіпедія

  AHS Krab оснащена системою управління артвогнем TOPAZ: кожен командний пункт обладнано комп’ютерним терміналом зі встановленим програмним забезпеченням, що дає змогу управляти артилерійським підрозділом у режимі реального часу без необхідності віддавати усні команди по радіо. Система взаємодіє з аналогічними мережами на різному рівні управління.

  За деякою інформацією українська сторона зацікавлена у 155-мм САУ з баштами польського виробництва на вітчизняному гусеничному шасі танку Т-84.

  Автоматизована система розгортання та наведення артилерійської системи

 • У квітні 2017 року Державне підприємство «Укроборонсервіс» оголосило конкурс на роботи з розробки та створення дослідного зразка автоматизованої системи розгортання та наведення артилерійської системи.

  До автоматизованої системи розгортання та наведення артилерійської системи (далі – Виріб), замовником висуваються такі технічні вимоги:

  • можливість встановлення в кузов (задню частину) транспортного засобу з кріпленням до силового шасі;
  • автоматизоване розгортання/згортання та наведення з точністю не більше 0,1˚ без від’єднання від силового шасі транспортного засобу;
  • бойове положення Виробу – упор і фіксація на землі за допомогою навантаження вагою транспортного засобу;
  • ручне дублювання автоматизованих приводів;
  • стрільба штатними боєприпасами;
  • відновлення кутів наведення між пострілами;
  • можливість проведення операції вилучення боєприпасу, що не спрацював зі стволу артилерійської системи.

  Проте виконавця цього контракту “Укроборонсервіс” не знайшов. Більш детально про цей тендер можете ознайомитись на сайті:  Ukrainian Military Pages

  У будь якому разі чекати публічної інформації залишилось не довго. Згідно інформації опублікованої радником Міністра оборони України Юрієм Бірюковим випробування нової артилерійської установки відбудуться на початку серпня:

  Скріншот з обговорення на сторінці Юрія Бірюкова 25 липня 2018 року

  Тому очікуємо незабаром більш детальної інформації про нову вітчизняну самохідну артилерійську установку – від шасі на якому вона виконана, до інших технічних деталей.


 • Підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Twitter. Також долучайтесь до нашого каналу у Telegam


 • Щодо роботи порталу пишіть Ваші побажання та зауваження нам на пошту: mail.milinua@gmail.com


  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю