fbpx
GLSDB не виправдали очікувань за досвідом війни в Україні

GLSDB не виправдали очікувань за досвідом війни в Україні

GLSDB Боєприпаси Війна з Росією Світ Україна

Високоточні боєприпаси, схожі за описом на GLSDB, не виправдали очікувань за досвідом застосування у війні в Україні.

Про це під час безпекового форуму CSIS розповів Вільям Лаплант, заступник міністра оборони США з питань закупівель та підтримки.

«Одна компанія, яку я залишу неназваною, реалізувала справді круту ідею з перетворення озброєння класу “повітря-земля” у систему наземного запуску великої дальності. Вони працювали над нею так швидко, як могли, і ми навіть скоротили випробування прототипів до перевірки на надійність. Після цього ми відправили це озброєння українцям, однак воно не спрацювало», — розповідає Лаплант.

Очевидно, не бажаючи називати напряму назву озброєння, він говорив про нещодавно розроблені ракети GLSDB від Boeing, що створювалися на основі авіаційних високоточних бомб GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB). Їх випробування завершилися у грудні торік, а перші підтвердження застосування проти росіян з’явилися в лютому цього року.

«Це не спрацювало з кількох причин, включаючи роботу систем радіоелектронної боротьби, через звичайний бруд та використання з землі, через особливості, пов’язані з тактикою застосування», — розповів заступник.

І справді, таке озброєння, як GLSDB, може бути більш вразливим до ворожих систем РЕБ порівняно з традиційним ракетним озброєнням через свою концепцію, що передбачає на фінальній траєкторії тривалий політ із розкритими крилами. Перебуваючи тривалий час у повітрі, підмінений сигнал GPS може внести значну похибку та призвести до промаху.

Залишається незрозумілою теза про проблеми пов’язані з «брудом», адже очікувалося, що боєприпаси постачатимуться в стандартизованих герметичних транспортно-пускових контейнерах для запуску з установок HIMARS.

Тим не менше, є також підстави вважати, що для застосування далекобійних боєприпасів українськими військовими використовувалися інші пускові установки. Зокрема, в публічному звіті міністерства оборони США ці системи проходять окремою статтею як Ground-Launched Small Diameter Bomb launchers паралельно з оригінальними установками HIMARS.

Лаплант узагальнив стан справ, сказавши, що «коли ви надсилаєте людям, що боряться за своє життя, непрацюючу зброю, вони [українці] намагаються використати її тричі, а потім просто відкидають убік. Так і сталося».

Наразі складно оцінити, чи справді Сили оборони перестали використовувати далекобійні ракети GLSDB проти окупантів. Їх підтверджене застосування фіксувалося тричі від початку року, останнє з яких було помічене наприкінці березня. Тоді за їх допомогою уразили місце дислокації російських операторів БпЛА.

Заступник міністра оборони наголошував, що розробка є новою, і Україна стала першим їх експлуатантом. Аби встигнути на війну, вона пройшла обмежені випробування, а тому, як і будь-яка нова зброя, має бути доопрацьована за досвідом застосування.

Тим не менше, відкритим запитанням залишається вразливість до РЕБ систем наведення GLSDB, що мали перекочувати від уже випробуваних та взятих на озброєння систем GBU-39/B, що використовуються, зокрема, надсучасними винищувачами F-35.

GLSDB Боєприпаси Війна з Росією Світ Україна