Мешканці Гази вдруге протестують проти ХАМАСу і вимагають зупинити війну
Палестинці знову вийшли на вулиці проти ХАМАСу в Газі в середу, через день після того, як сотні людей протестували проти угруповання бойовиків, повідомляє The Wall Street Journal. Розчарування і гнів через загибель людей та руйнування будинків після ізраїльських бомбардувань виливаються назовні.

«Геть, геть, ХАМАС — геть!» — кричали натовпи в районі Шуджайя в місті Газа, повторюючи скандування протестів у вівторок, згідно з відео, перевіреним Storyful.
Деякі палестинці виглядали зухвало перед можливими репресіями з боку ХАМАСу, який міцно контролює анклав із населенням близько двох мільйонів людей і навряд чи допустить широке інакомислення.
Попри обмежену кількість і масштаб, демонстрації у вівторок були найбільшими з початку війни. Як і у 2019 році, інший протест у 2023 році значною мірою був зосереджений на бідності та відсутності можливостей у Газі, якою вже майже два десятиліття керує ХАМАС.
Цього разу палестинці закликали ХАМАС покинути Газу. Демонстрації спалахнули в Бейт-Лахії у вівторок і до ночі перекинулися на Хан-Юніс, що на півдні Гази. Протестувальники скандували гасла проти ХАМАСу, зокрема називали їх терористами.
Протести є показником того, що принаймні частина палестинців настільки незадоволена ХАМАСом, що готова ризикувати своїм життям, щоб бути почутими. До вечора середи за місцевим часом протести знову спалахнули в Бейт-Лахії, а також у Дейр-аль-Балі та таборі біженців Аль-Нусейрат у центральному секторі Гази.
ХАМАС намагався придушити протести у вівторок, але натовп побив принаймні одного з його бойовиків, сказав Абу Тамер, житель Бейт-Лахії — епіцентру демонстрацій на півночі сектора Гази.
До певної міри демонстрації та відверта непокора відображають ослаблення позицій ХАМАСу після 17 місяців війни, вважають аналітики. У 2019 році ХАМАС жорстоко розправився з палестинцями, які протестували проти погіршення економічних умов, піддаючи їх побиттю, затриманням і тортурам, повідомляли правозахисники.
«ХАМАС втратив багатьох своїх високопоставлених військових і політичних лідерів», — сказав Мхаймар Абусада, професор політології в Університеті Аль-Азхар у Газі, який втік до Каїра. «ХАМАС сьогодні не такий, як був у 2019 році. Вони знають, що було б помилкою переслідувати протестувальників жорстокими методами».
Демонстрації, хоч і незвичайні, не стали цілковитою несподіванкою. Палестинські соціологи виявили, що багато хто в Газі не схвалює ХАМАС і його тактику, особливо з огляду на те, що бойові дії між Ізраїлем і терористичним угрупованням, визнаним США, затягуються, руйнуючи цивільне життя в анклаві.
Популярність ХАМАСу різко зросла після нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, але ця підтримка суттєво зменшилася, оскільки війна перетворила Газу на руїни.
В останньому опублікованому опитуванні Палестинського центру політичних досліджень, проведеному у вересні 2024 року, напередодні січневого припинення вогню та його подальшого краху, 39% палестинців у Газі вважали, що атаки ХАМАСу 7 жовтня були правильним рішенням, порівняно з 57% у грудні 2023 року.
Підтримка ХАМАСу вища серед палестинців на Західному березі річки Йордан, де існує значне невдоволення діяльністю Палестинської автономії. Серед палестинців на Західному березі підтримка ХАМАСу впала з 82% до 64%.
Ізраїль намагався скористатися протестами. У вівторок ізраїльські війська розіслали жителям Гази текстові повідомлення, закликаючи їх відмовитися від ХАМАСу. А в середу міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац у дописі на платформі X закликав жителів Гази «вчитися у жителів» Бейт-Лахії та «вимагати виведення ХАМАСу з Гази та негайного звільнення всіх ізраїльських заручників — це єдиний спосіб зупинити війну».

Деякі лідери кланів Гази та партії ФАТХ, яка контролює Палестинську автономію, висловили підтримку протестувальникам. У середу впливові сім’ї та клани на півдні Гази закликали до «п’ятниці гніву» проти ХАМАСу цього тижня.
Протести в Газі, якщо вони посиляться, посилять тиск на ХАМАС через тиждень після того, як Ізраїль порушив двомісячне перемир’я за допомогою авіаударів і наземних операцій. Ізраїль звинуватив ХАМАС у тому, що він не зміг звіль
нити заручників, що залишилися в Газі. ХАМАС заявив, що Ізраїль відмовився від зобов’язань розпочати переговори про остаточне припинення війни.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.