Чи залишились в Україні «Тюльпани» ?

На фотографіях з місця ліквідації вибухів на 48-му арсеналі с. Калинівка, які потрапили в мережу, був помічений не здетонувавший реактивний боєприпас:

Боєприпас у Калинівці
Боєприпас у Калинівці

Боєприпас на фото дуже схожий на активно-реактивну міну АРМ-0 «Гагара» (ЗФ2): джерело , для самохідного міномету 2С4 «Тюльпан»:

АРМ-0 «Гагара» (ЗФ2) до самохідного міномету 2С4 «Тюльпан».
АРМ-0 «Гагара» (ЗФ2) до самохідного міномету 2С4 «Тюльпан».

Ця фотографія знову підняла питання про наявність мінометів «Тюльпан» на зберіганні в ЗСУ, що активно обговорювалось на мілітарних форумах.

 • Як відомо станом на 1991 рік, на озброєнні військових частин, що знаходились на території України самохідні та буксируванні міномети «Тюльпан» не знаходились. Проте з власних джерел MIL.IN.UA відомо, що артилерійські системи «Тюльпан» були на зберіганні 3623-ї Центральної бази артилерійського озброєння (м. Вознесенськ). Щоправда який саме варіант системи буксирувальний чи самохідний не відомо.

  Практика коли певний тип техніки перебував на базах зберігання, але не перебував в бойових частинах (в бойовому складі), був типовим для радянської системи обліку техніки. Так, наприклад, було з танками Т-80БВ, які зберігались на 3206-й Центральній базі резерву танків (м. Кривий Ріг), але потрапили в 133 танковий полк 254 механізованої дивізії лише в 93 році. До 1993 року Т-80БВ в бойовому складі не рахувались, хоч і перебували на зберіганні. Як результат, данні про наявність того чи іншого зразка зброї, що дістався Збройним силам України – можуть бути відсутніми.

  Буксирувальний варіант «Тюльпана» міномет 2Б8

  Тож чи залишились у нас Тюльпани?
  Ймовірно, самохідних мінометів 2С4 «Тюльпанів» у нас не залишилось, але можливо залишився буксирувальний варіант «Тюльпана» міномет 2Б8. Один з таких можна побачити в Києві, в музеї Другої світової війни:

  Чим можуть бути корисні «Тюльпани» збройним силам?
  Міномет «Тюльпан» не є сучасною зброєю, проте зміг би значно посилити потенціал армії. Ця артилерійська система має свої переваги і недоліки.
  Однією з переваг «Тюльпана» є можливість ведення вогню коректованою міною 3Ф5 «Смельчак»: джерело.

 • Принцип дії боєприпасу “Смельчак” до міномету “Тюльпан”(коментарі російською)

  В умовах відсутності у ЗСУ достатньої кількості керованих (високоточних) артилерійських боєприпасів , радянські міни «Смельчак» могли б стати певною тимчасовою альтернативою. Судячи по фотографії не здетовнованого боєприпасу у населеному пункті Калинівки, можна зробити висновок, що боєприпаси до мінометів «Тюльпан» у нас є – також можна припустити, що і міни «Смельчак» залишились на озброєнні.

  Якщо на базах зберігання в нас ще залишились буксировані міномети 2Б8 ( а ще краще самохідні «Тюльпан»), то було б доцільно повернути їх до бойового складу, принаймні в частини резерву *(звісно враховуючи можливість технічного відновлення мінометів та високоточних боєприпасів).
  Адже при наявності боєприпасів на складах зберігання(в тому числі і високоточних), не використовувати їх під час війни і просто дати їм згнити – злочинна безгосподарність.


 • Tags:
  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: