fbpx
Депутати-атошники підводять бойових побратимів, прогулюючи Раду

Депутати-атошники підводять бойових побратимів, прогулюючи Раду

Через прогули депутатів-атошників військові втрачають близько 30 % від гіпотетично гарантованої підтримки під час голосувань за політику підвищення соціального захисту для них.

Це показав аналіз політики підвищення соцзахисту для військових-учасників АТО на сервісі з оброки парламентських даних Rada4you.org.

Якщо депутати, причетні до військових дій в зоні АТО, ходять на засідання Верховної Ради, то переважно вони голосують за законопроекти, корисні для їх бойових побратимів. Але частина з них (близько 30 %) нехтує цим обов’язком і не представляє повною мірою інтересів своїх фронтових побратимів, хоча цього можна було б очікувати від них у першу чергу.

Усього “бойових” парламентарів у Верховній Раді ми нарахували 26 (див. ілюстрацію, список може уточнюватися).

Це ті, що балотувалися як учасники АТО або стали депутатами на хвилі патріотизму – через свою участь або причетність до військових дій на Донбасі і протидію анексії Криму.

Восьмеро з них прогулювали важливі для військових засідання. Андрій Білецький відвідав 0% голосувань на цю тему, Дмитро Ярош — 0%, Семен Семенченко був на 26% голосувань, Надія Савченко — теж 26%, Євген Дейдей — 35%, Ігор Луценко — 39%, Сергій Мельничук — 48%, Володимир Парасюк — 48%.

Звідки цифри? Відсоток відвідувань легко порахувати, якщо взяти усі голосування на тему підвищення соціального захисту для учасників АТО й перевірити, на скількох з них були присутні депутати-військові.

Це зручно робити за допомогою оналайн-сервісу Rada4you.org. Для зареєстрованих користувачів він дає можливість створювати так звані політики — це певна загальна тема, в якій можна об’єднувати різні законопроекти, що її стосуються (більше про те, як це робиться, читайте ТУТ).

Для цього матеріалу ми використали чотири законопроекти (усі прийняті і вступили в дію) та 23 голосування стосовно них у політиці “за підвищення соціального захисту військовослужбовців та ветеранів АТО”:

 

 

 

  • Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо надання членам сімей загиблих пільг без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї (№5713);
  • Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей” (№2406);
  • Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих (№3150);
  • Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (№1688).

Максимально підтримують військових три цивільні депутати

Сервіс Rada4you.org фільтрує депутатів відповідно до того, на скільки відсотків вони підтримують ту чи іншу політику. Як показав результат, жоден депутат-атошник не робить цього максимально. Тобто, кожен з 26-и у списку голосує за підвищення соцзахисту ветеранів АТО менше ніж у 95% випадків.

Найбільше захищають інтереси побратимів у Раді Дмитро Лінько, Михайло Гаврилюк і Юлій Мамчур — на 92 %. Найменше — депутати, що не відвдідували більше половини голосувань на цю тему. Виняток — Володимир Парасюк та Ігор Луценко. У них рівень підтримки політики  підвищення соцзахисту — на 72 і 78 % відповідно. Попри те, що вони обоє були присутні менше ніж на половині голосувань щодо цієї теми, але потрапили на найважливіші з них — коли законопроекти про соцзахист розглядалися за основу і в цілому.

Чи є узагалі депутати, які максимально підтримують цю політику? Так, є. Їх троє і це не військові. У короткому переліку бачимо Юрія Дерев’янка (позафракційний), Федора Бендюженка (“Народний Фронт”) та Юрія Буглака (Блок Петра Порошенка). Вони були присутні на голосуваннях і у 95–100% випадків натискали “за”.

Отже, гіпотетична група представників інтересів військових у Раді виявилася недостатньо ефективною. Натомість, за ініціативи щодо підвищення соцзахисту голосують три депутати з цивільним минулим, Щоправда, їх менше, ніж можна було б очікувати, якщо згадати передвиборчу кампанію до Ради VIII скликання – публічний та інформаційний простір рябіли заявами політичних сил про те, як вони вболівають за учасників АТО.

Цікавий факт. Якщо максимально “за” голосують три депутати, то кількість тих, які ніколи не голосують “за підвищення соціального захисту військовослужбовців та ветеранів АТО” значно більша — тут 24 депутати. Вони або були відсутні, або утрималися, або не проголосували, хоча їх картка була зареєстрована у системі. Коли у “групі підтримки” троє цивільних, то у “групі ігнору” військові є. Це депутати-прогульники.

Як голосують депутатські фракції

Найчастіше голосували за підвищення соціального захисту для військових представники “Радикальної партії” та “Народного Фронту”. Найменше — представники “Опозиційного блоку”, “Волі народу” та “Відродження”.

Чи є одностайна чітко виражена позиція фракцій стосовно цієї політики? Голосування демонструють — нема.

Розглянути консолідованість депутатів дає змогу функція візуалізатора “Партійна дисципліна фракцій”. Тут система генерує інтерактивний графік, в якому кожна точка — це депутат, а розміщення точки на горизонтальній осі відповідає його рівню підтримки політики. Якщо точка червона — позицію депутата визначити неможливо, бо його голосування суперечні і неоднозначні, він підтримував політику менш ніж у 60% випадків. Якщо точка синя чи темносиня — депутат своїми голосуваннями довів, що він “за”.

Найбільш консолідованою в питанні підвищення соцзахисту для військових та ветеранів АТО виглядає фракція “Радикальної партії”, в якій найменший показник підтримки 75% (Юрій-Богдан Шухевич), найвищий 92 (Оксана Корчинська).

Також досить консолідовано виглядає “Опозиційний блок”, але у протилежну сторону. У них депутати не перетинають межі у 70% підтримки (за винятком Михайла Папієва). Найменш консолідованою виглядає фракція “Батьківщини”, в якій фактично відсутнє групування за рівнем підтримки. Юлія Тимошенко, на відміну від більшості своєї фракції, підтримує підвищення соціальних стандартів для військових та учасників АТО лише на 60%.

Слово регіонам

За допомогою функції візуалізатора “Голосування по областях” можна проаналізувати  голоси мажоритарників від кожного регіону стосовно обраної політики.

Є певна тенденція щодо підтримки депутатами посилення соціального захисту військових. Мажоритарники східних областей менше схильні голосувати за такі законопроекти, ніж представники західних регіонів.

Додаток

ДЕПУТАТИ-АТОШНИКИ ВР VIII СКЛИКАННЯ
Позафракційні

  • Андрій Білецький — командир полку “Азов”
  • Дмитро Ярош — лідер “Правого сектору”
  • Володимир Парасюк — командир 4-ї роти батальйону “Дніпро-1”
  • Надія Савченко — доброволець батальйону “Айдар”
  • Артем Вітко — командир батальйону “Луганськ-1”
  • Вячеслав Константіновський — доброволець батальйону «Київ-1»
  • Сергій Мельничук — засновник та перший командир батальйону “Айдар”

Радикальна партія

  • Дмитро Лінько — командир батальйону “Свята Марiя”

“Народний фронт”

  • Євген Дейдей — координатор батальйону патрульної служби міліції спеціального призначення “Київ-1”
  • Юрій Береза — командир полку спеціального призначення “Дніпро-1”
  • Михайло Гаврилюк — боєць добровольчого батальйону «Золоті Ворота»
  • Андрій Тетерук — командир добровольчого батальйону патрульної служби міліції особливого призначення “Миротворець” ГУ МВС України в Київській області
  • Ігор Лапін — командир роти «Захід» 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар»
  • Михайло Бондар — доброволець Національної гвардії
  • Дмитро Тимчук — військовий, координатор групи «Інформаційний спротив»

“Самопоміч”

  • Семен Семенченко — командир 2-го Батальйону спеціального призначення “Донбас”
  • Ярослав Маркевич — колишній боєць добровольчого батальйону «Донбас»
  • Тарас Пастух — військовослужбовець розвідувальної роти 128-ої гірсько-піхотної бригади Збройних сил України

БПП

  • Павло Кишкар — командир групи інформаційної війни добровольчого батальйону “Донбас”
  • Юлій Мамчур — полковник Повітряних Сил ЗС України
  • Богдан Матківський (БПП) — командир 2 взводу 2 роти 1 Батальйону Національної гвардії
  • Олексій Порошенко (БПП) — з його слів, воював добровольцем під псевдонімом Анісенко
  • Олег Петренко (БПП) — у минулому доброволець у складі батальйону “Азов”
  • Андій Антонищак (БПП) — координатор 1-го батальйону оперативного призначення Національної гвардії України
  • Олег Барна (БПП) — боєць 128-мої окремої гірсько-піхотної бригади

“Батьківщина”

  • Ігор Луценко (“Батьківщина”) — колишній боєць батальйону “Азов”

*Примітка. Онлайн-сервіс “Rada4you: вони голосують для тебе” реалізовується в рамках кампанії «IT tools help to monitor elected officials/ІТ-інструменти допомагають моніторити народних обранців» Громадянською мережею ОПОРА у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.