Доля українських Тритонів

Час читання: 2 хвилин

Після розпаду радянського союзу, новоствореним українським Військово-морським силам у спадок від радянського флоту залишились надмалі підводні човни «Тритон-2».

Надмалі підводні човни НМПЧ (рос. назва Сверхмалые  подводные лодки СМПЛ)  проекту 908 «Тритон-2»  розроблені ЦПБ «Волна» м.Санкт-Петербург.  Розробка проекту почалась в 1970 році, а в 1974 був виготовлений перший дослідний зразок.

Тактико технічні характеристики:

 • Довжина – 9,5 м

  Ширина – 1,9 м

  Водотонажність – 15,7 т

  Глибина занурення – 40 м

  Швидкість підводного ходу

  Дальність плавання – 60 миль

  Екіпаж – 6 ч  (2 ч + 4 бойові плавці)

  «Тритон-2»  є збільшеним варіантом двомісного засобу доставки бойових пловців «Тритон-1»:

  Всього було побудовано 13 одиниць НМПЧ “Тритон-2”. З них  Україні дісталось  три одиниці* .

  НМПЧ «Тритон-2» перебували на озброєнні 7-ї бригади спеціальних операцій ВМС  (що пізніше була переформована в 73-й морський центр спеціальних операцій).

  На початку  90-х це з’єднання спеціальної розвідки ВМС дислокувалось на острові Майський, поблизу Очакова,  там же  в спеціальному приміщенні знаходились і Тритони:

 • НМПЧ «Тритон-2» призначений для прихованої доставки та евакуації груп бойових пловців, патрулювання акваторії портів і рейдів, мінування причалів та кораблів противника.

  Човен міг транспортувати до 6-ти чоловік.  Його перевагою був малий розмір, що ускладнював виявлення човна, і дозволяв підійти до берега на максимальній мілині.

 • «Тритон-2» оснащувався електродвигуном, що живився від батарей.  Човен не мав озброєння та використовувався як транспортний засіб.

  Надмалий човен «Тритон-2» є транспортувальником «мокрого» типу – тобто екіпаж під час руху під водою перебуває в заповнених водою відсіках.

  В іноземних арміях також використовуються засоби доставки бойових пловців такого класу. В західній класифікації такі апарати мають назву (SDV) – SEAL  Delivery Vehicle (засіб доставки бойових пловців):

  ВМС США – SDV Mk.XI (SWCS)

 • ВМС Великобританії – S351

  ВМС Франції –  SWUV

 • Та інші.

  В ВМФ Росії розроблений проект модернізованого варіанту НМПЧ «Тритон-2» та  спеціальний занурюваний катер «Тритон-НН». Дані про наявність НМПЧ «Тритон-2» на озброєнні не має.

  Російські проекти надмалих підводних апаратів.

  Модернізований варіант “Тритон-2”:

 •  

  Тритон-НН:

   

   

  ;

   

  В ВМС України НМПЧ «Тритон-2» прослужили не довго. Приблизно до 2010 року даний тип підводних апаратів був знятий з озброєння і списаний. Точні причини та дата не відомі.

  Нещодавно в мережі з’явились фотографії залишків НМПЧ «Тритон-2», які використовуються як експонат в одному з яхт-клубів Нової Каховки:

   

  На сайті  forums.airbase.ru  (http://forums.airbase.ru/2016/01/t85192_153–kak-umirayut-korabli-5.html   )   була згадка стосовно походження «залишків Тритона» : «Вот что удалось узнать по лодке. Привезли её из Херсона,там её готовили к переплавке, носовая часть уже была демонтирована забрали что осталось. В Херсон она попала из Севастополя. Вот собственно и все. »

  Можна припустити, що така ж доля чекала і на інші два підводні апарати проекту 908, які були на озброєнні ВМС України. І нажаль така унікальна військова техніка не зберіглась навіть якості музейного експонату….

   

   

   

  *Достовірні данні що до кількості НМПЧ «Тритон-2» що були у складі ВМСУ до списання – не відомі. Найчастіше вказуєтеся кількість 3 одиниці.

  ** В статті використані фото з сайту “Водний транспорт”. Автор Felix21

  Автор: MARINER


 • Коментар

  1. bxm 17 Жовтень, 2017 at 20:16 -

   а глубины Чёрного моря в нашей северо-западной части?

   PS нет лодок, нет носителей этих ложок… всё надо начинать с нуля…

  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: