Енергетична безпека

Відповісти
Аватар користувача
bodo
Повідомлень: 1540
З нами з: Чет травня 14, 2009 12:10 pm
Контактна інформація:

Енергетична безпека

Повідомлення bodo » П'ят квітня 30, 2010 8:25 am

За флотським пактом – енергетична окупація?

У розпорядженні редакції «Дзеркала тижня» опинився проект міжурядової угоди, запропонований уряду України російською стороною, який вочевидь найближчим часом буде розглянуто і ухвалено до підпису. Принаймні всім підрозділам Мінпаливенерго було доручено терміново надати свої пропозиції щодо змісту проекту. Агентство УНІАН повідомило про те, що в ніч з 26 на 27 квітня відбулися переговори між головою уряду РФ Володимиром Путіним і віце-прем’єром Ігорем Сєчіним, з одного боку, та першим віце-прем’єром Андрієм Клюєвим, головою Мінпаливенерго Юрієм Бойко та міністром закордонних справ Костянтином Грищенко — з іншого. В.Путін заявив для преси, що Росія привезла у Київ масштабні пропозиції щодо однієї з галузей співробітництва. Ця заява, склад переговорників, а також джерела, з яких «ДТ» отримало проект угоди, запропонований російською стороною, говорять про те, що саме «попередньо досягнуті домовленості» лягли в основу проекту майбутньої міжпрем’єрської угоди.

Унаслідок існування в Російській Федерації конкуренції між президентом Медведєвим і прем’єр-міністром Путіним у московському Білому домі не могла залишитися непоміченою перемога Медведєва, втілена у домовленостях про пролонгацію перебування на території України ЧФ РФ ще на 25 років, за яку Україна отримає «віртуальні» гроші. А деякі її представники, можливо, і реальні.

Втім, медведєвський флотський трофей може видатися блефускуанським на тлі запланованого Путіним економічного бліцкригу.

У разі підписання проекту міждержавної угоди, який наводить «ДТ», В.Путін принесе Росії значно більший трофей — усю українську енергетику і, як наслідок, економіку. Причому не лише її газову та нафтову складові, а й електро- та ядерну енергетику, які, попри всі домагання, Україна берегла як зіницю ока. Саме вона могла бути як основою її експорту в Європу, так і альтернативою до спалювання такої невиправдано великої кількості імпортованого з РФ газу.

Проект міжурядової угоди, про яку йдеться, відкриває шлях до домінування російського менеджменту в українській енергетиці та домінування російських грошей в українській енергетиці, а також відкриває перед представниками влади обох країн найширші можливості для застосування (традиційних і «прогресивних») тіньових схем у цій сфері. Адже це зумовлює наявність великої кількості спільних підприємств, проектів, надання кредитів, а також зміну правил гри щодо юридичного оформлення і ставлення до власності РФ на території України.

Після можливої революційної зміни правил гри та перерозподілу власності, яка стане наслідком такої угоди, Партія регіонів де-юре може програти будь-які вибори, але де-факто завжди залишатиметься при владі. Принаймні керуватиме тим її сегментом, який їй залишить РФ.

Експрес-аналіз проекту міжурядової угоди про розширення стратегічного співробітництва в галузі енергетики дає підстави вважати, що росіяни у газовій сфері зацікавлені:

1. В отриманні доступу до внутрішнього ринку газу України, закупівлі та реалізації природного газу, заради чого передбачено створити СП. Нагадаємо, що аналогічне спільне підприємство між «РосУкрЕнерго» та НАК «Нафтогаз України» — «Укргаз-Енерго» — вже працювало на ринку газу України. Проте ні дивідендів, ні прибутку Україна від нього не бачила. Жодний паритет у менеджменті компанії не дав українській стороні можливості обстоювати свої інтереси. Утворивши подібне СП, «Газпром» фактично стане нарешті монополістом та визначатиме всі правила гри на українському газовому ринку.

2. У встановленні повного контролю над газотранспортною системою (ГТС) України , включаючи підземні сховища газу (ПСГ). Російські фахівці отримають право без перешкод контролювати будь-який об’єкт газотранспортної системи на території України без дзеркального надання таких прав українським фахівцям щодо об’єктів російської ГТС.

3. У гарантуванні Україною в односторонньому (!) порядку недоторканності власності господарюючих суб’єктів РФ, їх дочірніх підприємств та афілійованих товариств, які діятимуть на території України. Це означає, що ці підприємства не нестимуть, відповідно до законів України, відповідальності своєю власністю або коштами.

4. В односторонній відмові української сторони від імунітету проти судового розгляду, попередніх заходів щодо забезпечення позовних вимог та виконання судових рішень. Таким чином, Україна зобов’язується безапеляційно визнавати рішення будь-якого суду, наданого іншою стороною (приміром, Бабушкинського райсуду міста Москви?).

5. У ревізії всієї бази двосторонніх міжурядових угод, що закладають підвалини відносин у газовій сфері, відкриваючи дорогу до денонсації попередньо встановлених правил гри на газовому ринку.

6. У розмиванні відповідальності і впливу уряду на господарюючі суб’єкти шляхом впровадження приватноправової основи співпраці між ними. Таким чином може бути реалізована схема «тихої» передачі управління українською ГТС від НАК «Нафтогаз України» до «Газпрому» та безліч інших прихованих схем, пов’язаних з майновими і господарськими операціями.

У сфері нафти та нафтотранзиту Росія зацікавлена:

1. У безпосередній участі російської сторони в розробці та формуванні методики розрахунків тарифів на послуги з транзиту нафти по українських магістральних нафтопроводах, що є суто внутрішньою справою української сторони. Більше того, уповноважені органи РФ мають «давати добро» на розмір тарифів на транзитні послуги.

2. У збільшенні обсягів російської нафти на українському ринку і зобов’язанні української сторони сприяти цьому. Окрім газової «голки», Україну ще більше підсаджують на «голку» російської нафти.

У сфері електроенергетики Росія зацікавлена:

1. У проникненні у до цього часу контрольовану українською державою та українським бізнесом сферу. Насамперед Росія зацікавлена у спільному з українською стороною експорті електроенергії у треті країни. Таким чином Київ віддає один із небагатьох експортних ринків, який Україна могла б задовольняти самостійно.

2. У максимальному використанні потреб української енергетики у відповідному обладнанні, реконструкції ТЕС та ГЕС задля розміщення мільярдних замовлень не на українських, а на російських підприємствах.

У сфері атомної енергетики Росія зацікавлена:

1. В укладенні багаторічного контракту на ексклюзивні поставки ядерного палива для енергоблоків українських АЕС, кредитуванні та будівництві двох нових блоків за російським взірцем і застарілими технологіями.

2. У створенні СП з розробки Новокостянтинівського родовища урану в Україні та знятті державно-монопольних обмежень на участь російської сторони у цьому проекті. Нагадаємо, що поки що чинне законодавство не дозволяє іноземним суб’єктам брати участь у розробці таких стратегічних покладів цієї сировини.

P.S. Угоду про передачу геть усіх ларьків «Дзеркалу тижня» знайти поки що не вдалося…

Аватар користувача
bodo
Повідомлень: 1540
З нами з: Чет травня 14, 2009 12:10 pm
Контактна інформація:

Re: Енергетична безпека

Повідомлення bodo » П'ят квітня 30, 2010 10:49 am

ЄС підготував Україні список вимог і заохочень.
РБК-Украина, 30.04.2010, Київ, 08:14

ЄС вперше поставив перед Києвом терміни виконання реформ, повідомляє «Комерсант-Україна».

У розпорядженні опинилися документи, передані Україні в ході візиту до Києва єврокомісара з питань розширення ЄС і політики сусідства Штефана Фюле. Головний з них, званий в Єврокомісії "матрицею співпраці", регламентує терміни виконання Україною ключових реформ у сфері євроінтеграції. У документі вказані обсяги фінансової допомоги ЄС і кроки, необхідні для отримання Києвом дорожньої карти безвізового режиму восени 2010 р.

28 квітня комітет у зарубіжних справах Європарламенту (ЄП) заслуховував звіт єврокомісара з питань розширення ЄС і політики сусідства Ш.Фюле. Однією з головних тем стали результати візиту комісара до України 21-23 квітня. "Я передав українській стороні список ключових реформ, які Україна повинна терміново реалізувати, а також список можливих стимулів і у відповідь дій Євросоюзу", - повідомив Ш.Фюле. Копії списку передані Президентові Віктору Януковичу, керівництву МЗС і лідерові опозиції Юлії Тимошенко.

У розпорядженні опинився документ, про який говорив єврокомісар. Таблицю, розбиту на сім розділів за секторальною приналежністю, в Єврокомісії (ЄК) називають "матрицею співпраці з Україною", повдіомило джерело в дипкорпусі. На відміну від колишніх документів ЄК, що регламентують співпрацю з Україною, в ньому містяться не просто тези, а прогнозні терміни реалізації реформ. "Раніше ЄС уникав регламентувати терміни реформ, які повинна провести Україна. Тепер ми бачимо якісно новий підхід", - поділився один з українських дипломатів.

Формально Євросоюз не має права вимагати від України виконання реформ в ті або інші терміни, тому матриця не володіє статусом офіційного двостороннього документа. Але джерела в ЄК стверджують, що вона була узгоджена на рівні голів МЗС ЄС. Ш.Фюле, якому належить ініціатива створення матриці, виступаючи в комітеті ЄП, запевнив, що план реформ пройшов узгодження в службах ЄК.

Ключовими дипломати вважають глави "Мобільність" і "Енергетичний сектор", більшість вимог яких повинні бути виконані протягом шести місяців. "Ми переконані, що реформу 'Нафтогаза' можна провести в стислі терміни. І якщо через місяць ми побачимо, що ніяких рухів немає, ми зможемо запитати у уряду, чому він не виконує своїх зобов'язань", - сказав співбесідник в ЄК. У графі "Стимули і підтримка" матриці міститься мотив, який повинен підштовхнути Україну до виконання зобов'язань.

У разі реформування газового сектору Києву обіцяють відкрити кредитну лінію на 2,5 млрд євро для модернізації газотранспортної системи. Раніше в документах ЄС фігурувала цифра 2,57 млрд дол.

http://www.rbc.ua/ukr/newsline/show/es_ ... y_30042010

Аватар користувача
zagrava
Повідомлень: 2813
З нами з: Нед березня 08, 2009 1:10 pm
Звідки: Київ
Контактна інформація:

Re: Енергетична безпека

Повідомлення zagrava » П'ят квітня 30, 2010 12:40 pm

Цікаво, що якщо угоду підпишуть в російському варіанті, то це загроза українській промисловості. Адже якщо росіяни визначатимуть ціни на енергоносії для наших підприємств, то ці ціни завжди будуть більшими ніж у тій самій Росії, для аналогічних галузей. А отже українська продукція буде дорожчою, а отже неконкурентнішою, а оте збитки. Йдемо далі. Ціну на газ для населення визначитимуть теж зрозуміло де. І будемо дивитися по теліку як добрий дядя Путін приймає рішення не карати малоросіян, а дати їм таку-то ціну чи таку. Звісно ж після того як нагнітатиметься ситуація щодо можливого подорожчання. І на пустому місці відчуємо вдячсність.
Наша правда на вістрі нашої шаблі.
Зображення

Аватар користувача
bodo
Повідомлень: 1540
З нами з: Чет травня 14, 2009 12:10 pm
Контактна інформація:

Re: Енергетична безпека

Повідомлення bodo » П'ят квітня 30, 2010 3:41 pm

Все відбій тривозі ми настільки багаті що гроші (2,5 млрд.євро) від Європи нам не потрібні модернізовуєм самі.
http://www.pravda.com.ua/news/2010/04/30/4997043/

а на армію правда незнайшлись :evil:

Аватар користувача
Варав
Повідомлень: 135
З нами з: Суб квітня 18, 2009 10:09 am

Re: Енергетична безпека

Повідомлення Варав » П'ят квітня 30, 2010 10:21 pm

мля.. Крым, энергетика, авиастроение, транспортная система и т.д. и т.п.
Я не против нормальных отношений с Россией. Но здесь происходит исключительно слив всего в политических целях. Предлагаю всем несогласным с действиями Президента сброситься по одной гривне (а таких половина Украины) и нанять группу киллеров для зачистки верхних эшелонов власти.

Аватар користувача
arma
Повідомлень: 2188
З нами з: Пон грудня 07, 2009 1:02 am
Звідки: Чернігів

Re: Енергетична безпека

Повідомлення arma » Суб травня 01, 2010 1:54 am

Не стоит ограничиваться верхними...
если у человека отсутствует чувства юмора у него должно быть чувство- что у него нет чувства юмора (с)

Аватар користувача
zagrava
Повідомлень: 2813
З нами з: Нед березня 08, 2009 1:10 pm
Звідки: Київ
Контактна інформація:

Re: Енергетична безпека

Повідомлення zagrava » Суб травня 01, 2010 9:40 am

Варав писав:мля.. Крым, энергетика, авиастроение, транспортная система и т.д. и т.п.
Я не против нормальных отношений с Россией. Но здесь происходит исключительно слив всего в политических целях. Предлагаю всем несогласным с действиями Президента сброситься по одной гривне (а таких половина Украины) и нанять группу киллеров для зачистки верхних эшелонов власти.
Невже у Лютежі, Старих Петрівцях чи в поблизу Пятихаток не знайдеться волонтерів?
Наша правда на вістрі нашої шаблі.
Зображення

Аватар користувача
Варав
Повідомлень: 135
З нами з: Суб квітня 18, 2009 10:09 am

Re: Енергетична безпека

Повідомлення Варав » Суб травня 01, 2010 10:01 am

по-большому счету, волонтеров найдем. Вот только руководство все подвязано властью. А кроме умения, нужны еще и технические средства...

Аватар користувача
bodo
Повідомлень: 1540
З нами з: Чет травня 14, 2009 12:10 pm
Контактна інформація:

Re: Енергетична безпека

Повідомлення bodo » Суб травня 01, 2010 6:34 pm

Фахівці: Росія нищить Україну як експортера електроенергії

Україні загрожує можливість із експортера своєї електроенергії перетворитися тільки на транзитера, що призведе до скорочення виробництва електроенергії і падіння валютних доходів держави.

Про це сказали українські експерти, роз'яснюючи російський проект "Угоди між урядом Російської Федерації і урядом України про розширення стратегічної співпраці в області енергетики", пише тижневик "Дзеркало тижня".

Це пояснюють тим, що при встановленні вставок постійного струму на кордоні України з європейськими країнами Росія зможе організувати експорт власної електроенергії до Європи транзитом через українську енергосистему.

"В рамках угоди російська сторона пропонує спільне постачання електроенергії в треті країни, у тому числі з використанням вставок постійного струму, спільний маркетинг електроенергії в країни Балтії", - з'ясували опитані.

Як відомо, енергосистеми України, Росії, Білорусі і країн Балтії працюють паралельно, але не синхронізовані з європейською енергосистемою.

За словами експертів, росіяни вкрай зацікавлені у встановленні вставок постійного струму на кордоні України з європейськими країнами. Це один із шляхів організації постачань електроенергії з енергосистем України і Росії до Європи через об'єднання енергосистем вставками постійного струму.

"Вартість створення таких підстанцій на порядок менша, ніж витрати на модернізацію всієї енергосистеми. При цьому будівництво ВПС потребуватиме набагато менше часу, ніж модернізація національних енергооб'єктів", - пояснили фахівці.

Вони зазначають, що українській електроенергії вже вкрай важко конкурувати з російською на зовнішніх ринках, оскільки Росія спроможна забезпечувати дешевшим паливом і АЕС (тепловидільні збірки власного виробництва), і ТЕС (вугілля і газ).

"Наочним доводом цьому є боротьба України і Росії за ринки Молдови, Білорусі і країн Балтії, зокрема Литви, яку Україна програє. У майбутньому ситуація тільки погіршуватиметься", - передбачають експерти.

За їхніми словами, європейські компанії зацікавлені в імпорті дешевої електроенергії, і для них не має значення, де її виробляють. Тому вони лобіюватимуть питання транзиту дешевшої, ніж українська, російської електроенергії через нашу енергосистему.

Нагадаємо, що Росія вже зараз через одну з найбільших у світі вставок постійного струму "Виборг" потужністю 1400 МВт постачає електроенергію в енергосистему NORDEL - енергооб'єднання Фінляндії, Швеції, Норвегії і сходу Данії.


http://www.epravda.com.ua/news/2010/05/1/234445/

Аватар користувача
bodo
Повідомлень: 1540
З нами з: Чет травня 14, 2009 12:10 pm
Контактна інформація:

Re: Енергетична безпека

Повідомлення bodo » Нед травня 09, 2010 10:59 pm

Апетит приходить під час їжі. В обмін на дешевий газ Росія вимагає від України все більше і більше. Під час роботи російсько-української міжурядової комісії в Сочі прем’єр РФ Владімір Путін запропонував нашій владі об’єднати Газпром і Нафтогаз. Начебто приголомшений прямотою російського колеги прем’єр України Микола Азаров назвав цю ідею експромтом. Однак буквально за кілька годин виступив прес-секретар російського прем’єра Дмітрій Пєсков і уточнив, що пропозиція про злиття газових монополій готовилася заздалегідь і не є жартом.

Строго кажучи, путінська пропозиція – це не так експромт, як бліцкриг. Кремль ніколи не приховував своєї стратегічної мети на українському газовому ринку – контроль та управління українською газотранспортною системою. За інформацією топ-менеджерів Газпрому, пропозицію про створення ГТС-консорціуму офіційний Київ отримав ще під час другої президентської каденції Леоніда Кучми. Тоді навіть було створено ТОВ «Міжнародний консорціум з управління та розвитку ГТС України». Однак Леонід Данилович не поспішав віддавати золотоносну курку і наполягав на тому, що в паритетне управління потрібно передавати тільки нові гілки транспортування газу до Євросоюзу. В результаті єдиним досягненням російсько-українського ТОВ стала розробка техніко-економічного обґрунтування будівництва транскарпатської газової гілки Богородчани – Ужгород.

У 2005 році президент Віктор Ющенко отримав пропозицію від росіян визначитися з ціною газу на українському ринку, а дельту від тодішньої ціни газу в ЄС конвертувати в акції ГТС України, згідно з її ринковою оцінкою, і передати пакет у власність Газпрому. Пропозиція було відхилено з двох причин. По-перше, росіяни не дали гарантій збереження пільгової цінової політики. По-друге, предметом дискусії стала «ринкова вартість ГТС». Отримавши відмову, Газпром нав’язав Нафтогазу жорсткі ціни на газ, зумів зламати газові домовленості України з Туркменистаном, вивів на український ринок СП для реалізації газу промисловим споживачам, почав скуповувати кредиторські зобов’язання НАК… Одне слово, росіяни послідовно йшли до своєї мети, маючи необмежений фінансовий ресурс і потужне лобі в українській владі.

Остання ідея Кремля – це, образно кажучи, пропозиція шлюбної ночі без весілля. Про те, що конкретно пропонується
Непристойна пропозиція

Україні, можна судити з публікацій у російських ЗМІ, які з посиланням на експертні структури оцінюють капіталізацію НАК у $7–12 млрд, а Газпрому – в $140 млрд. Таким чином, можна припустити, що українській стороні пропонують обміняти ГТС і підземні сховища газу (без них безперебійний експорт палива з РФ до ЄС неможливий у принципі), а також перспективу розробки сланцевих родовищ газу і можливість реалізовувати паливо українським споживачам на 3–6% акцій Газпрому, тобто на 1-2 крісла у раді директорів монополіста без права голосу.

Запропоновано Україні, м’яко кажучи, небагато. Особливо якщо врахувати, що 50% білоруської ГТС (угоду закрито в 2009 році) Газпром придбав за $2,5 млрд. Для довідки: газопроводами Білорусі експортується 14 млрд м3 російського газу за їхньої річної пропускної спроможності близько 30 млрд м3. Аналогічні показники ГТС України – 95,82 млрд м3 за транзитної потужності понад 140 млрд м3 на рік. Інакше кажучи, економічно справедлива ціна вітчизняної ГТС стартує з $25–30 млрд.

Схоже, уряд Азарова піде на об’єднання. Рівноцінне об’єднання можливе тільки у разі, якщо офіційний Київ збереже ГТС у своїй власності, отримає допуск до спільного видобутку газу на території РФ, Росія збільшить обсяги транзиту палива територією України, зростуть мито за транспортування газу і ставки оренди газових сховищ. Проте, як показують перші місяці роботи нової влади, вона не буде аж настільки принциповою.

http://www.ut.net.ua/art/165/0/3865/

Відповісти