Wikileaks: Польща через США захищала Україну

Відповісти
Аватар користувача
Antua
Повідомлень: 410
З нами з: Суб вересня 19, 2009 3:48 am
Звідки: Buenos Aires

Wikileaks: Польща через США захищала Україну

Повідомлення Antua » Чет грудня 09, 2010 11:25 pm

Влада Польщі після російсько-грузинської війни 2008 року закликала США не допустити збройного захоплення Росією територій України.

Про це йдеться в оприлюдненій сайтом Wikileaks дипломатичній депеші, відправленій із посольства США у Варшаві у грудні 2008 року.

Американський дипломат, який у листі під грифом „секретно” описує реакцію польських властей на російсько-грузинську війну, відзначив, що міністр закордонних справ Радослав Сікорський критикував позицію НАТО у цьому конфлікті.

„Сікорський скаржився, що Альянс перетворився на політичний клуб "без зубів", і попередив, що Польща не буде ігнорувати повторення грузинського сценарію в Україні”, - йдеться у документі.

Згідно з документом, Польща активно підтримувала євроатлантичну інтеграцію України та Білорусі, у тому числі для того, аби мати „буферну зону” перед Росією.

У депеші також цитується голова польського уряду Дональд Туск, який після війни у Грузії у серпні 2008 року нібито сказав американським дипломатам: “Тепер ви розумієте, чому нам потрібні ракети Patriot та подальші гарантії безпеки?”.

Натомість Радек Сікорський, який і зараз є керівником МЗС Польщі, після російсько-грузинського конфлікту сказав, що Росія може нести реальну загрозу уже через 10-15 місяців, а не 10-15 років, як прогнозувалося раніше.

Центральна Європа прагне захисту від Росії

Дипломатичне листування, оприлюднене Wikileaks, засвідчує, що у той час, як США і деякі їхні союзники по НАТО прагнуть вирішувати масштабніші завдання на глобальному рівні, низка членів Північноатлантичного альянсу з Центральної Європи більше стурбовані потенційною загрозою з боку свого історичного ворога - Росії.

Зокрема, невеликі держави Балтії вже давно домагалися, щоб їх включили в натовські плани реагування на зовнішню агресію - на випадок повернення загрози з боку Росії.

Секретне дипломатичне листування США, оприлюднене сайтом Wikileaks, свідчить, що цього року блок НАТО підготував план захисту балтійських держав і Польщі від можливої військової агресії з боку Росії.

Британська газета Guardian, журналістам якої Wikileaks передав одержані документи, опублікувала зміст таємної депеші, підписаної державним секретарем США Гілларі Клінтон, а також документів з американської місії НАТО в Брюсселі.

У секретній депеші з Брюсселя повідомляється про пропозицію командира сил НАТО в Європі - американського адмірала Джеймса Ставрідіса - розширити план захисту Польщі під назвою Eagle Guardian ("Орел-захисник") на Литву, Латвію і Естонію.

Guardian повідомляє з посиланням на дані польської "Газети Виборчої", що в разі збройного нападу на ці держави будуть висунуті дев'ять дивізій НАТО - зі США, Британії, Німеччини та Польщі. При цьому порти в Німеччині і на півночі Польщі повинні будуть приймати морську піхоту, а також американські та британські військові кораблі.

Видання пише, що рішення розробити план можливої відповіді на російську агресію було прийнято в цьому році за наполяганням США та Німеччини, і воно "поклало кінець тривалим дебатам про те, як розглядати Росію Владіміра Путіна".

За даними Guardian, лідери НАТО схвалили стратегію захисту Польщі і Балтійських країн на листопадовому саміті, проте про це рішення публічно не повідомлялося.

Північноатлантичний альянс зазвичай не розголошує плани, які розробляються на випадок нападу на одного з його членів. Один з основоположних принципів НАТО полягає в тому, що його члени зобов'язані заступитися за союзників, які зазнали нападу.

Захист Польщі гарантовано НАТО

Guardian також публікує дані про дипломатичні депеші, відправлені з посольства США у Варшаві. У них йдеться про прохання польської влади гарантувати, що нова американська система протиракетної оборони допоможе Польщі захиститися від можливого нападу з боку Росії.

Як пише Guardian, в листопаді 2009 року Олександр Вершбоу - заступник міністра оборони США з міжнародної безпеки - запропонував Польщі взяти участь у новій системі ПРО і розмістити на своїй території протиракетні установки SM-3.

У відповідь польські чиновники поставили "кілька гіпотетичних запитань про те, наскільки можна адаптувати систему з урахуванням мінливих загроз", зазначається в документах. При цьому, як повідомляє британське видання, Польща неодноразово говорила США, що не відчуває загрози з боку Ірану, але періодично стурбоване через поведінку Росії.

"Відносно того, наскільки НАТО може захиститися від ракет з інших країн - не тільки Ірану і Сирії - бригадний генерал Джон Гестерман з об'єднаного штабу повідомив, що морські платформи можуть надати можливість захисту проти загроз з непередбачених напрямків, а об'єкти наземного базування можна забезпечити великою кількістю ракет-перехоплювачів, якщо підвищиться рівень загрози - радари можуть бути переорієнтовані ", - цитує Guardian депешу американського посольства у Варшаві.

У публікації також сказано, що влада Польщі просили США розмістити на території країни американський військовий контингент, однак Вашингтон не погоджувався задовольнити це прохання в повній мірі.

Дипломатичні депеші розповідають і про різке невдоволення польських властей рішенням не відправляти до Польщі бойові варіанти протиракетних комплексів "Петріот".

Як пише Guardian, в травні цього року США нарешті почали ротацію ракет на польській військовій базі в місті Моронг неподалік від російського Калінінграда.

Проте під час переговорів про їх розміщення у Варшаві були обурені, коли дізналися, що бойовими ракетами комплекси "Петріот" не обладнали.

За даними дипломатів, урядовець Станіслав Коморовський сказав, дізнавшись про навчальний характер озброєнь, що польські власті хочуть отримати справжні ракети, а не "квіти в горщиках".

Стверджується, що в листопаді минулого року США офіційно повідомили Польщі, що "батарея" Петріот "не буде перебувати в стані бойової готовності".

"Було чітко заявлено, що можливості з навчання будуть обмежені базовим ознайомленням - що викликано існуючими обмеженнями на розкриття [військових технологій] - якщо Польща не ухвалить рішення закупити системи "Петріот ", - передає Guardian текст депеші.

Вашингтон не хоче протистояння Москви?

Як зазначає британська газета, Державний департамент США побоюється, що поява інформації про нову стратегію НАТО може призвести до "непотрібних ускладнень" у відносинах Вашингтона з Росією. Особливо - після того, як президенти Росії і США Дмитро Медвєдєв і Барак Обама оголосили про "перезавантаження" двосторонніх зв'язків.

Попередня адміністрація США Джорджа Буша пропонувала встановити об'єкти нової ПРО в Польщі і Чехії, і це викликало різке невдоволення Москви, яка вважала, що подібні кроки порушують стратегічний баланс сил в Європі і загрожують її безпеці.

Хоча у Вашингтоні не раз підкреслювали, що нова ПРО покликана протистояти ракетній загрозі з боку Ірану і Північної Кореї, Обама відмовився від будівництва нових об'єктів у Східній Європі - в рамках "перезавантаження" відносин з Росією.

Натомість НАТО і Росія висловили намір будувати спільну ПРО в Європі, і попередня домовленість про це була досягнута в ході недавнього саміту Північноатлантичного альянсу в Лісабоні.

Кремль вже звинуватив Білий Дім і НАТО у нещирості з огляду на оприлюдненні Wikileaks матеріали.

Про це глава МЗС Росії Сергій Лавров сказав після засідання Ради міністрів закордонних справ СНД сьогодні у Москві.

Міністр відзначив, що, судячи з інформації Wikileaks, плани НАТО захистити Балтику і Польщу стали розроблятися у грудні минулого року – коли сторони провели перше після тривалої перерви засідання міністрів закордонних справ Ради Росія-НАТО, на якому було ухвалено рішення відновити роботу між Росією і Альянсом після паузи в результаті подій на Кавказі.

"Тобто, однією рукою НАТО на рівні міністрів домовлялося з нами про розробку важливих документів, які націлені на спільне партнерство, а іншою приймало за нашою спиною рішення, що від нас треба захищатися", - сказав Сєргєй Лавров.

Він також відзначив, що, судячи з усього, нові оборонні плани НАТО були схвалені на саміті Альянсу в Лісабоні, де також відбувся саміт Росія-НАТО.

Пан Лавров нагадав, що тоді були схвалені двосторонні документи, згідно з якими сторони розглядають одна одну як партнери і не бачать загроз.

"Як мінімум, виникає запитання: коли ж натовці були щирими: коли відкрито домовляються з нами про розвиток партнерства або коли в закритому режимі вирішують між собою трохи інші речі. Ці запитання ми поставили і чекаємо на них відповіді".

Посол США в Україні Джон Теффт заявив, що Сполучені Штати Америки засуджують витік будь-якої секретної чи конфіденційної інформації.

Також посол США додав, що не буде коментувати зміст конкретних депеш, телеграм або чогось іншого:

"Ми засуджуємо витік будь-якої секретної чи конфіденційної інформації. Ми не бачимо жодного виправдання для таких дій"

bbc
"З таким братом краще бути сиротою!"

Milinuk
Повідомлень: 1223
З нами з: Вів січня 15, 2019 8:48 pm

Re: Wikileaks: Польща через США захищала Україну

Повідомлення Milinuk » П'ят березня 01, 2019 1:44 am

:) така цікава тема і з продовженням
Не стоит отдавать честь тому,кто не может вам ответить

Відповісти