Категорії: Блоги

Інформаційний дайджест 21 червня

Операція об’єднаних сил / Joint Forces Operation:

За минулу добу збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню. З них п’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по нашим захисникам з гранатометів різних систем, зенітних установок, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. За минулу добу три українських військовослужбовця було поранено, один отримав бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям. За даними розвідки 20 червня двох окупантів знищено та трьох поранено.

Ситуація довкола України:

Про можливе об’єднання в спільну ГТС України та Республіки Польща:Представник кабінету міністрів Республіки Польща з питань енергетичної інфраструктури Петро Наїмський заявив, що в разі реалізації проекту “Північний потік-2” інтерес Європи до транзиту газу з РФ через територію України може істотно знизитися, тому Республіка Польща готова запустити гілку газопроводу, який з’єднає ГТС України та Польщі. В результаті пропускна здатність гілки складе близько 2 млрд. куб. м. в рік. Зазначається, що дана пропозиція вже направлена уряду України.

Про відключення електромереж країн Балтії від РФ та приєднання до мережі Республіки Польща:20-21.06.2019 прем’єр-міністри Латвії, Литви, Естонії, Польщі та представники Єврокомісії мають намір затвердити календар робіт з відключення електромереж від пострадянської системи забезпечення електроенергією та синхронізацію з енергосистемами Європи. Зазначається, що згідно попереднього графіку робіт синхронізація повинна бути проведена до 2025 року через територію Республіки Польща, в свою чергу Єврокомісія візьме участь в переговорах з РФ та Республікою Білорусь, щоб забезпечити безпроблемне відключення. Проектом синхронізації з енергосистемами ЄС країни Балтії таким чином зменшують енергетичну залежність від РФ. Електромережі Латвії, Литви та Естонії на даний час діють в синхронному режимі в так званому кільці пострадянської електроенергетичної системи БРЕЛЛ (Білорусія, Росія, Естонія, Латвія, Литва) та залежать від диспетчерської частини РФ (м.Москва) та електромереж РФ.

Довідково: В даний час між Литвою і Польщею вже діє електроенергетична перемичка LitPol Link, проте потужності намічається посилити за допомогою прокладки нової морської перемички.

Обстановка на тимчасово окупованих територіях України:

 АР Крим:

Про намагання окупаційної влади Криму  у будь-який спосіб вирішити питання забезпечення водою:За словами екс-представника президента України в Автономній республіці Крим Бориса Бабіна мали місце спроби підкупу російською владою певного кола українських посадовців задля  поновлення водопостачання до анексованого Криму з материкової частини України після екологічного лиха в Армянську восени минулого року. Як пояснює Бабін, водопостачання з материка є критично важливим для розвитку сільського господарства та низки інших галузей на півострові. Це особливо відчутно у посушливі роки – такими, за прогнозом чиновника, будуть приблизно наступні сім років.

Пряма мова: «Русло Північно-Кримського каналу сьогодні використовують на реверс. Вони накопичують воду в гірських водосховищах, скидають її в канал, а потім реверсом хочуть качати на Північний Крим. Здається, все дуже добре, але є маленьке але: в Криму цих джерел водопостачання не так багато. І просто п’ять років окупації були більш-менш водними. А тепер природно настає сухий цикл. Викачування артезіанської води,  спричиняє зниження рівня ґрунтових вод, відтак – загрожує деревам і посадкам. Крім того, відбувається засолення ґрунтів. Їм потрібна вода каналу, щоб прокачувати, проганяти її і заганяти насамперед у ґрунт, навіть не стільки на поля, скільки щоб повернути ці підземні води. Тому для них це принципове питання. Можна вже казати вголос, у 2018 році вони вже проводили таку гібридну кампанію після подій в Армянську – знаєте, велике лобі, російські емісари розгойдували херсонські села, проводили там всілякі зібрання, хотіли підписати петиції, щоб воду дали. Це вже ми проходили, як і корупційні спроби пропонувати суми – дуже великі суми – і українській владі, і посередникам за те, щоб канал відкрили».

А 20.06.2019 “генеральний директор державного підприємства вода Криму” В.Баженов заявив, що на даний час спеціалістами вже розпочато розробку схеми перехоплення води із чотирьох гірських річок для  наповнення Міжгорного водосховища. Зазначено, що в рамках федеральної цільової програми розвитку Криму та Севастополя виділено 25 млрд. рублів, які будуть використані для проведення реконструкції водосховища до 2024 року.

Довідково: Раніше В.Баженов повідомляв, що по річках Салгир, Альма, Бельбек, Кача скидається в паводковий період понад 50 млн. кубометрів води,  на повне забезпечення в літню пору року лише м.Сімферополь, Саки, Євпаторія та північної частини м.Севастополь потребуєтьсяпонад  35  млн. кубометрів води.

Т.зв Придністровська Молдовська республіка:

113 та 82 окремі гвардійські мотострілецькі батальйони  з складу ОГРВ ЗС РФ в Придністровському регіоні Республіки Молдова провели заняття з вогневої та тактичної підготовки, спрямовані на підвищення практичних вмінь та навичок гранатометних розрахунків. Питання, що були відпрацьовані:

 • скритне пересування на полі бою;
 • вибір позиції для ведення вогню;
 • маскування позиції для ведення візуального спостереження;
 • практичне відпрацювання стрільб з АГС-17.

Воєнна сфера:

Навчання ЗС РФ:

20.06.2019 відповідно до плану бойової підготовки на 2019 навчальний рік з екіпажами вертольотів 487 окремого вертолітного полку  (аеродром  Будьоновськ, Ставропольський край, РФ) проводилось навчання. Питання, що були відпрацьовані:

 • приведення у вищу ступінь БГ;
 • супровід та вогнева підтримка транспортно-бойових вертольотів;
 • елементи складного пілотажу;
 • льотна вправа – політ за маршрутом в заданий район;
 • навчально-бойові стрільби по наземних цілях (полігон Арзгірський, Ставропольський край, РФ).

До навчання залучено: 400 військовослужбовців та до 20 од. вертольотів (у т.ч. Мі-24, Мі-28Н, Мі-8АМТШ, Мі-35М).

20.06.2019  відповідно до плану бойової підготовки на 2019 навчальний рік з військовослужбовцями 177 полку морської піхоти (м.Каспійськ, Республіка Дагестан, РФ) Каспійської флотилії Південного ВО ЗС РФ проведено навчання з елементами застосування  БпЛА під час знищення ДРГ умовного противника. Питання, що були відпрацьовані:

 • приведення у вищу ступінь БГ;
 • ведення розвідки за допомогою БпЛА;
 • визначення координат висадки ДРГ умовного противника;
 • висадка десанту за допомогою Мі-8АМТШ в районі знаходження ДРГ умовного противника;
 • організація спостереження, створення засідок;
 • знищення ДРГ умовного противника штурмом.

До навчань було залучено: до  300 військовослужбовців та 10 од. ОіВТ.

Про завершення командно-штабного навчання, спрямованого на підготовку військ до спільного навчання РФ та Республіки Білорусь “Щит Союзу — 2019”:

В період 16-20.06.2019 року проведено КШН, яке було спрямоване на підготовку військ до спільного навчання РФ та Республіки Білорусь “Щит Союзу — 2019” під керівництвом заступника міністра оборони Республіки Білорусь генерал-майора С.Симоненка. Мета КШН: навчання органів військового управління та військових частин технічного забезпечення в управлінні підпорядкованими силами та засобами, вдосконалення їх злагодженості та оперативності.

Довідково: Спільне військове навчання РФ та Республіки Білорусь “Щит Союзу-2019” пройде в вересні 2019 року. Район проведення: військові полігони ЦВО, ПдВО, ЗхВО ЗС РФ. Мета навчання: практична перевірка здатності органів військового управління та військ виконати завдання щодо забезпечення військової безпеки союзної держави. Загалом в рамках підготовки до навчань проходять 3079 заходів оперативної та бойової підготовки.

Обстановка в інших країнах світу:

США-РФ-КНР:

Про проведення переговорів між президентом США, РФ та КНР під час проведення саміту країн великої двадцятки (G20):28-29.06.2019 під час з’їзду лідерів країн Великої двадцятки G20 (Японія) президент США Д.Трамп планує провести дві результативні зустрічі, спрямовані на вирішення розбіжностей: з президентом РФ В.Путіним та з президентом КНР Сі Цзіньпіном. Д.Трамп зазначив, що під час повномасштабних переговорів сподівається вирішити з президентом КНР питання по торговій “війні”. Також планується обговорення з президентом РФ про врегулювання питання щодо ситуації на сході України та статусом АР Крим. При цьому Трамп заявив, що бажає нормалізації відносин з Путіним.

Пряма мова: “Я хочу порозумітися з Росією, і, думаю, що це станеться. Я хочу порозумітися з Китаєм, і, думаю, це станеться”

 Республіка Білорусь:

Про можливі зміни в конституції щодо призначення президента країни:За наявними даними в уряді Республіки Білорусь активно обговорюється можливість проведення в листопаді 2019 року референдуму по внесенню змін до конституції країни. Головним завдання змін є – законодавчо оформити передачу влади від діючого президента країни О.Лукашенка до одного з його синів. Також на референдум буде виноситися питання щодо продовження повноважень президента до 7 років, установа посади віце-президента, можливість обрання голови держави не всенародним, а парламентським голосуванням.

Грузія:

Про протестні акцій через візит делегації з РФ на територію Грузії:

20.06.2019 під час проведення 26 сесії Генеральної  Міжпарламентської асамблеї православ’я (м.Тбілісі, Грузія) в місті розпочалися акції протесту проти участі у сесії представників державної думи РФ. В акції протесту беруть участь близько 10 тис. осіб (зазначається, що число громадян зростає) на даний час головною вимогою є відставка голови парламенту Грузії І.Кобахідзе, голови МВС Г.Гахарія та голови служби державної безпеки В.Гомелаурі. Після застосування поліцією в Тбілісі спецзасобів для розгону протестувальників серед постраждалих опинилися не тільки учасники протесту, а й журналісти, які висвітлювали подію. Для розгону демонстрантів використовувалися також водяні гармати. Поранена дівчина – журналіст, яка лишилась ока внаслідок влучання гумової кулі. Вночі протестувальників на проспекті розігнали по різних частинах вулиці, залишилися тільки невеликі групки.

Реакція РФ: Ввечері 20.06.2019 делегація РФ на чолі з депутатом державної думи РФ С.Гавриловим терміново залишила територію Грузії.

Довідково: 19-20.06.2019 в м.Тбілісі (Грузія) пройшла 26 сесія Міжпарламентської асамблеї  православ’я. В сесії приймають участь делегати з 23 країн з чотирьох континентів. На заходах помічений народний депутат України від “Опозиційного блоку”, русофіл Вадим Новинський.   Одним з організаторів та керівників заходу є депутат від правлячої партії “Грузинська мрія – демократична Грузія” З.Куцнашвілі. Метою організації є популяризація європейської релігії – православного християнства – у всьому світі та захист цілісності церковних кордонів в зв’язку з поширенням у Світі  релігії ісламу.

Кризові регіони:

США — Іран:

Про знищення БпЛА RQ-4 Global Hawk” ВМС США підрозділами ППО Ірану:

20.06.2019 представник Іранського Корпусу вартових ісламської революції повідомив, що відразу після входу в повітряний простір Ірану над південною провінцією Хормозган (біля гори Мубарак) підрозділами ППО був знищений БпЛА RQ-4 “Global Hawk” ВМС США.

Реакція США: У Центральному командуванні ЗС США підтвердили знищення свого БпЛА, але зазначили, що RQ-4 “Global Hawk” не здійснював політ в повітряному просторі Ірану. Місія БпЛА була спостереження за обстановкою судноплавства в акваторії Ормузької протоки. Президент США Д.Трамп заявив, що “Іран зробив дуже велику помилку”. В зв’язку з цим уряд США 21.06.2019 року проведе зустріч з апаратом МО США з метою обговорення варіантів відповіді. U.S. Central Command публікує схему і кадр збитого Іраном МQ-4C і звинувачує іранців в неспровокованою агресії, а аналітики Stratfor вже прогнозують різке загострення конфлікту, нагадуючи і про підірвані танкерах, і про “підтримку тероризму” Іраном.

Воєнно-технічна сфера:

Про тендер МО РФ на утилізацію надводних кораблів та підводних човнів ВМФ РФ:19.06.2019 МО РФ оголошено тендер “закритий конкурс” № 0173100004519001061 на виконання робіт з утилізації дизельних підводних човнів, кораблів і суден різного призначення:

 • лот №1 — утилізація ескадреного міноносця проекту 956 в 2019 році;
 • лот №2 — утилізація депч проекту 641 та впк проекту 1134Б в 2019 та 2020 роках;
 • лот №3 — утилізація депч проекту 877 та ескадрених міноносців проекту 956 в 2019 та 2020 роках.

Оскільки єдиним в складі ВМФ РФ депч проекту 641 станом на 2014 рік був депч “Запоріжжя” ВМС ЗС України, який під час анексії АР Крим був захоплений ЗС РФ. Згідно тендеру в найближчий час даний депч може бути утилізований підприємствами РФ.

Про закупівлю Індією ракет класу “повітря-повітря” виробництва РФ:МО Індії уклало контракт з РФ на поставку авіаційних ракет класу “повітря-повітря”. Кошторис контракту склав 700 млн. доларів США. Поповнення запасів авіаційного озброєння пов’язано з великою витратою керованих ракет в ході недавнього конфлікту з Пакистаном. Згідно контракту планується закупівля:

 • 300 од. керованих ракет класу “повітря-повітря” малого радіусу дії Р-73 (Дмах-40 км.);
 • 400 од. керованих ракет класу “повітря-повітря” середньої дальності дії Р-77 (Дмах-80 км.);
 • невизначену кількість тактичних керованих ракет Х-31П (дмах-до 110 км.).

Довідково: За контрактом з корпорацією “Тактичне ракетне озброєння” вартістю 462,7 млн. доларів ВПС Індії в 2014-2015 роках отримали 500 керованих ракет класу “повітря-повітря” середньої дальності.

Про завершення випробування нової зенітної ракети для корабельного ЗРК RIM-116 ВМС США:Прес-центр ВМС США повідомив про завершення повного циклу випробування керованих зенітних ракет ближньої дії нової версії RAM Block ІІА для корабельного ЗРК RІM (Rolling Airframe Missile). Корабельний ЗРК “RІM-116” призначений для знищення протикорабельних ракет, та інших повітряних цілей, включаючи вертольоти та літаки. Варіант Block ІІА отримав більш потужний двигун, вдосконалений модуль управління та поліпшений радіочастотний приймач, здатний виявляти малопомітні цілі. Як заявляють розробники, дані новації роблять ракету в 2,5 рази  більш маневреною, ефективна дальність перехоплення збільшена  до 15 км. Компанія “Raytheon” планує почати поставки ВМС США ракет RAM версії Block 2A до кінця 2019 року.

Довідково: Корабельний ЗРК “RAM” встановлюється на весь ряд бойових кораблів ВМС США, починаючи з швидкохідних патрульних катерів до авіаносців.

Про спуск на воду  чергового протидиверсійного катеру проекту 21980 “Граченок” для потреб Росгвардії:20.06.2019 на АТ “Суднобудівний завод “Вимпел”” (м.Рибінськ, Ярославська обл., РФ) відбувся спуск на воду пдрка проекту 21980 (шифр “Граченок”) з  бортовим номером “478”. Після проходження швартових та ходових випробувань катер буде направлений до акваторії Чорного моря для проходження державних випробувань та місця постійної дислокації (ймовірно м.Керч).


Підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Twitter. Також долучайтесь до нашого каналу у Telegam


 • Поширити

  Останні пости

  Британський флот випробував нову ракету

  Королівський військово-морський флот Великої Британії успішно випробував нову ракету Martlet для протидії малотоннажним суднам Про це повідомляє прес-служба Королівського Військово-морського…

  40 хв. тому назад

  Новий бронекатер ВМС незабаром попрямує до Одеси

  Сьогодні у Києві під час ходових випробувань був помічений 7-й малий броньований артилерійський катер (МБАК) проекту 58155 Про це повідомляє…

  3 години тому назад

  Окупанти збільшують чисельність снайперів на Донбасі

  За інформацією Головного управління розвідки Міноборони України, на території окупованого Донбасу з Росії перекинули додаткові підрозділи. Про це під час…

  5 години тому назад

  Військові долучилися до #bottlecapchallenge

  Українські військові приєдналися до всесвітнього челенджу #BottleCapChallenge Про це повідомляє Український мілітарний портал Спочатку до всесвітнього челенджу з ефектного відкручування…

  6 години тому назад

  На Одещині запрацював Центр Безпеки громадян

  В Авангардівській об'єднаній територіальній громаді Одеської області розпочав роботу перший на території Одещини Центр Безпеки громадян. Про це повідомляє прес-служба…

  6 години тому назад

  В Одесі пострілами затримали грабіжника військової частини

  Сьогодні, 16 липня, близько 4-ї ночі, із застосуванням вогнепальної зброї, затримано особу, яка намагалася пограбувати військово-технічне майно зенітного ракетного дивізіону…

  8 години тому назад