Інженерні батальйони штурму та розгородження.

(з рубрики «про противника»)

 

В 2014 році, в російському місті Муром була сформована 1-а інженерно-саперна бригада резерву верховного головнокомандуючого. У 2015, у її складі був сформований новий для збройних сил Росії тип інженерних підрозділів – батальйон штурму та розгородження (БШР).

 • Подібні частини існували в радянській армії в роки другої світової війни, і мали назву «штурмовые инженерно-саперные бригады». Вони були створені для подолання мінних загороджень в ході наступу своїх військ, та  штурму укріплених позицій противника.

  Формування штурмових інженерних підрозділів,  напевно було викликане  впливом досвіду бойових дій на Донбасі.  До 2020 року в планах російських  військових формування штурмової інженерної бригади в кожній з загальновійськових армій ЗС Росії (іх в ЗС РФ 12, не рахуючи інших об’єднань військ)*.

  Завдання

  БШР – батальйон штурму та розгородження призначений для інженерного забезпечення частин та підрозділів інших родів військ у наступі. На нього покладені функції прокладення проходів у мінних полях, під час підготовки та безпосередньо у ході наступу;  штурм добре укріплених позицій противника з використанням інженерних боєприпасів та засобів розгородження; підтримка наступаючих підрозділів під час бою у міській місцевості.

 •  

 • Структура

  БШР –  складається:

  • Рот штурму та розгородження (на БТР-82, бронеавтомобіль «Тайфун-К»)
  • Роти важкої інженерної техніки ( ІМР-3, УР-77 «Метеорит», роботи для розмінування)
  • Підрозділів забезпечення.

  Штатна чисельність БШР інженерно-саперної бригади складає приблизно 300 чол. Вони мають на озброєнні стрілецьку зброю, та реактивні піхотні вогнемети «Шмель».

 • Спорядження

  Виконання цими частинами специфічних завдань, обумовило створення для таких частин спеціального спорядження та обладнання.

  В інженерних військах російської армії використовують три типи захисних комплектів для саперів: ОВР-2-01,  ОВР-2-02, ОВР-3Ш. Для частин штурму та розгородження використовують комплект ОВР-3Ш (штурмовий).

  ОВР-3Ш  – “общевойсковой комплект разминирования (штурмовой)” складається:

  загальне фото комплекту:

  • Бронежилету «Каспий» (зі збільшеною площею захисту) 6-го класу

  • Шолом «Воин-Кивер РСП» 6-го класу (з захистом обличчя)

  • Протиосколкового костюму (з системою кріплення МОЛЛЕ)

 •  

  • Спеціального тепловідвідного одягу (що попереджує перегрівання організму)

 • бак для охолоджуючої рідини:

  • Гарнітури зв’язку (з можливістью підключення металошукача)

  • Індивідуальних датчиків
  • Індивідуальних інструментів сапера

 • Також у склад комплекту для інженерно-штурмових підрозділів входять різноманітні датчики та прилади, для ефективного управління підрозділом у ході бою. Та використання підрозділу і окремих військовослужбовців у складі єдиної інформаційної системи. Це підвищує ефективність застосування підрозділу в цілому.

  Для цього, комплект ОВР-3Ш включає ряд датчиків:

  • GPS навігатор (Глонас)
  • Датчик «свій-чужий»
  • Датчик «живий-мертвий/поранений»
  • Індивідуальну гарнітуру зв’язку (з можливістю підключення металошукача)
  • Нашоломну відеокамеру
  • Ліхтарик

  Озброєння

  На озброєнні інженерних частин штурму та розгородження стоїть колісна бронетехніка: БТР-82, бронеавтомобіль «Тайфун-К»; гусенична техніка: ІМР-3, УР-77. А також планується забезпечити роботизованими інженерними комплексами типу «Уран-6», та іншими.

  ІМР-3:

   УР-77:

  бронеавтомобіль “Тайфун-К”:

   роботизований комплекс розмінування “Уран-6”:

   

  бойового застосування

  Донбас. Відкритого застосування частин інженерно-штурмових підрозділів Росії на Донбасі не виявлено. Але формування таких частин в ЗС РФ почалось після 2014 року, ймовірно саме на основі бойового  досвіду на окупованій території України.  Звичайні піхотні та танкові підрозділи, не мали достатнього рівня підготовки  для подолання  мінних полів в ході наступу. А штатні та придані інженерно-саперні підрозділи не мали досвіду дій під час наступу,  взаємодії з піхотними частинами та спеціального спорядження.

  Сирія. Виконуючи завдання в цій арабській республіці, інженерно-штурмові частини Росії використовували отриманий «донбаський» досвід, та переймали нові  тактичні прийоми, що використовувались різними сторонами конфлікту в цій країні.

  Наприклад «сирійський вал» – створення інженерною технікою земляного валу безпосередньо під час наступу, для підрозділів своїх військ, з ціллю створити захисну земляну споруду. Такий спосіб є ефективний на ділянках місцевості, де немає природних захисних елементів (наприклад в пустелі).

  Отриманий бойовий досвід росіяни активно застосовують на навчаннях.

  використання елементу “Сирійський вал” на одному з полігонів Росії:

  російські  інженерно-штурмові підрозділи в Сирії:

  Участь у цих конфліктах продемонструвала високу ефективність інженерних штурмових підрозділів. Їх перевагою став особовий склад навчений подоланню мінних полів, і використанню інженерних боєприпасів, безпосередньо у ході наступальних дій – звичайні піхотні підрозділи не мають такої підготовки.  Також перевагою БШР є спеціальне спорядження і техніка,  пристосована для штурмових дій.

   

  Висновки

  Досвід застосування  спеціальних штурмових підрозділів інженерних військ під час  бойових діях на Донбасі та в Сирії, підтвердив правильність такого  рішення.  Ці частини показали свою ефективність, і за планами російських військових будуть розвиватись а кількість частин збільшена в чисельності.

   

  Враховуючи позитивний досвід бойового застосування таких  частин,  є доцільним розглянути питання про створення аналогічних інженерних штурмових підрозділів у складі Збройних сил України.

   

   

  *посилання:  http://tass.ru/armiya-i-opk/2492454  

  В статті використані фото: Михаил Михин (https://onepamop.livejournal.com/1140514.html);  форум “Отвага” ( http://otvaga2004.mybb.ru/viewtopic.php?id=1052&p=5 ); zonwar.ru (http://zonwar.ru/bronetexnika/sovr_BTR/BTR-82.html ); wikipedia ; Група ВК “Вооруженные сили стран мира”; www.lostarmor.info;

   

  Автор: MARINER

   


 • Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: