fbpx
ВІЦЕ-АДМІРАЛ ВІКТОР МАКСИМОВ: «ВІЙСЬКОВО-МОРСЬКІ СИЛИ – ВИД ЗБРОЙНИХ СИЛ, ЩО ДИНАМІЧНО РОЗВИВАЄТЬСЯ»

ВІЦЕ-АДМІРАЛ ВІКТОР МАКСИМОВ: «ВІЙСЬКОВО-МОРСЬКІ СИЛИ – ВИД ЗБРОЙНИХ СИЛ, ЩО ДИНАМІЧНО РОЗВИВАЄТЬСЯ»

У першу неділю липня наша держава відзначає День флоту України. Це – професійне свято як військових, так і цивільних моряків. Центром всеукраїнських урочистостей вже вкотре стає Севастополь, де базуються Військово-Морські Сили України. Саме національний військовий флот є уособленням модернізації і розвитку флоту України в загальному сенсі. Щорічна участь вищого керівництва  держави в цьому святі – фактичне підтвердження цьому. Наш співрозмовник – командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Віктор Максимов.   

    

 

– Віктор Володимирович, які сили на сьогоднішній день входять до складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України?

 

– Україна є морською державою. Тому геополітичні умови, наявність великих морських кордонів вимагають мати Військово-Морські Сили, які спроможні до дій щодо стримування, локалізації та нейтралізації збройного конфлікту на приморському напрямку.

До складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України входять: командування Військово-Морських Сил, надводні сили у складі бригад надводних кораблів, морська авіація у складі морської авіаційної бригади, берегові ракетні війська, війська берегової оборони та морська піхота, військово-морські бази, Академія Військово-Морських Сил ім. П.С. Нахімова та Військово-морський ліцей.

На початок 2010 року чисельність Військово-Морських Сил Збройних Сил України складала близько 15 тисяч осіб.

У складі Військово-Морських Сил Збройних Сил України – 26 бойових кораблів та катерів, 30 літаків та вертольотів, 54 суден та катерів забезпечення, 39 танків, 176 бойових броньованих машин та 66 артилерійських систем (калібру більше 100-мм).

За своїм функціональним призначенням Військово-Морські Сили Збройних Сил України розподілені на морський компонент Об‘єднаних сил швидкого реагування та Основних сил оборони Збройних Сил України, які в свою чергу мають відповідні корабельні, авіаційні та берегові складові.

Таким чином, на сьогодні, існуюча структура ВМС є збалансованою за родами сил (військ), має усі необхідні компоненти – корабельний, авіаційний та береговий, а також відповідну систему забезпечення.

 

 

 

 

 

– Як йде розвиток Військово-Морських Сил України? Які першочергові вимоги до українського військового флоту?

 

– Розвиток українського військового флоту відбувається згідно з Державною програмою розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки у відповідності до засад Стратегічного оборонного бюлетеня України на період до 2015 року та поточних директив Міністра оборони України, начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України на проведення організаційних заходів.

Головною метою розвитку ВМС є досягнення ними на основі принципу оборонної достатності та збалансованості у середньостроковій перспективі здатності гарантовано забезпечити захист національних інтересів України від зовнішніх і внутрішніх загроз та ефективно функціонувати в умовах демократичного суспільства.

Ми сподіваємося, що завдяки увазі Президента України – Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України Віктора Януковича Військово-Морські Сили у найближчій перспективі отримають на озброєння новий корвет.

 

– З якими результатами у бойовій підготовці підходять до свого професійного свята військові моряки? Що зроблено за минулий рік?

 

Протягом минулого навчального року у ВМС України проведено низку командно-штабних навчань та командно-штабних тренувань з управліннями бригад і полків. Підсумковою перевіркою стану бойової підготовки флоту стала перевірка боєздатності сил під час проведення тактичного навчання угруповання різнорідних сил ВМС ЗС України та комплексного тактико-спеціального заняття з матеріально-технічного забезпечення на озері Донузлав та в пункті базування Новоозерне під керівництвом першого заступника командувача ВМС ЗС України.

Проведені заходи дозволили підготувати органи управління, як штаби різнорідних тактичних груп; практично відпрацювати взаємодію кораблів, берегових частин та морської авіації, у тому числі з авіацією Повітряних Сил та армійською авіацією Сухопутних військ при веденні бойових дій на приморському напрямку.

Силами  відпрацьовані такі елементи як: висадка морського десанту комбінованим способом на необладнане узбережжя; викриття підводної обстановки району висадки морського десанту протичовновими літаком та вертольотами; вогневе ураження опорного пункту незаконних збройних формувань та винищувально-авіаційне прикриття розгортання десантного загону літаками Повітряних сил ЗС України; висадка десантно-штурмової групи з вертольотів  Мі-8 з метою захоплення вигідного рубежу на узбережжі та забезпечення висадки основних сил морського десанту; вогнева підтримку (без бойової стрільби)  висадки морського десанту  вертольотами армійської авіації Сухопутних військ ЗС України; висадка повітряного десанту парашутним способом; пошуково-рятувальне забезпечення сил в морі та евакуація некомбатантів з району проведення операції; розгортання сил у райони призначення, охорона і оборона та організація зв’язку під час маршів.

 

– Вікторе Володимировичу, назвіть кращі екіпажі кораблів флоту?

 

– Кращим зі штурманської підготовки є екіпаж великого десантного корабля  «Костянтин Ольшанський»  (командир корабля капітан 2 рангу О. Доскато); з ракетно-артилерійської, мінно-торпедної, електромеханічної підготовки – корвета «Тернопіль» (командир корабля капітан 3 рангу Г. Бреєв); з боротьби за живучість – корвета «Придніпров’я» (командир корабля капітан 3 рангу М. Кривко) і корвета «Тернопіль».

 

– Які особливості підготовки сил флоту у  2010 навчальному  році?

 

–  В першому півріччі 2010 навчального року вдалося: здійснити підготовку  органів  військового управління, штабів з’єднань до управління силами (військами) під час виконання завдань за визначеними  ситуаціями  застосування Збройних Сил України; підготувати  до ведення бойових дій   кораблі (відпрацювати та здати другі курсові завдання);  підтримати льотні  навички та забезпечити готовність до ведення бойових дій  екіпажів морської авіації;  забезпечити виконання  взятих державою міжнародних зобов’язань  щодо участі  в активації БЛЕКСІФОР (залучався корабель управління «Славутич»); забезпечити   несення бойового і спеціального чергування силами.

У червні за планом міжнародного військового співробітництва проведено українсько-російське комп’ютерне  командно-штабне навчання «Фарватер миру–2010» з відпрацюванням  роботи штабів під час проведення операції з пошуку аварійного підводного човна та рятування його екіпажу. За ходом цього навчання особисто спостерігали міністр оборони України Михайло Єжель та міністр оборони Російської Федерації Анатолій Сердюков.

У липні сплановано проведення українсько-американського навчання «Сі бриз – 2010» , до якого від ВМС України планується залучити 16  кораблів та суден, 5 літаків та вертольотів, батальйон морської піхоти у повному складі.

В ході підготовки та проведення навчання  «Сі бриз – 2010» спланований збір з повітрянодесантної підготовки та польовий вихід батальйону морської піхоти на полігон «Широкий лан», а також тактичне навчання корабельної десантної групи бригади надводних кораблів.

Всього  у навчанні «Сі бриз – 2010» братимуть участь 25 кораблів, 12 літаків та вертольотів, 66 одиниць  військової техніки, до 1800 військовиків від 12 країн.

Також готуємо морський тральщик «Черкаси» на участь у серпневій активації  Чорноморської групи військово-морського співробітництва БЛЕКСІФОР.

Крім того, у липні – серпні плануємо направити підрозділ спеціального призначення на українсько-американські  тактичні навчання підрозділів спеціального призначення «Бар‘єр – 2010».

Вже традиційно корвет «Тернопіль» з підрозділом морської піхоти братиме участь в операції «Активні зусилля», що триває у Середземному морі. Вихід корабля відбудеться у листопаді – грудні цього року і триватиме до 45 діб.

У вересні сплановано проведення комплексу тактичних навчань військових частин та підрозділів ВМС ЗС України під час командно-штабного навчання «Взаємодія – 2010».

 

– Минулого року підрозділи військ берегової оборони та морської піхоти вперше взяли участь в реальних діях під час чергової ротації «УкрПолбату» у Косово…

 

– Це для нас – безцінний досвід. За час виконання завдань особовим складом контингенту набуто практичних навичок участі в миротворчій операції під проводом НАТО. Важливо, що до складу контингенту входила штатна рота морської піхоти.

За сім місяців виконання миротворчих завдань на Балканах військовослужбовцями «УкрПолбату» дванадцятої ротації було проведено понад 840 патрулювань у зоні відповідальності контингенту – муніципалітету Штрпце та 5950  чергувань на спостережних постах.

Також українські миротворці провели близько 70 спільних патрулювань з військовослужбовцями інших миротворчих контингентів та місцевими органами правопорядку. Маршрути патрулів в більшості проходили по селищах, що розташовані у важкодоступній гірський місцевості на висоті до 2000 метрів над рівнем моря.

Протягом цього часу було проведено 5 великомасштабних гуманітарних проектів з надання медичної допомоги місцевому населенню (МЕДКАП) та шкільним навчальним закладам, що розташовані у найбільш віддалених гірських населених пунктах, реалізовано акцію з надання безоплатної медичної допомоги худобі мешканців муніципалітету Штрпце.

Завдяки діяльності українських миротворців було реалізовано гуманітарні інженерні проекти з ремонту водогону у населеному пункті Штрпце та обладнана дорога до місця будівництва храму у селищі Готовуша.

Командування сил КФОР високо оцінило діяльність українських морських піхотинців і неодноразово підкреслювало, що саме завдяки професійним діям українських військових тривалий час вдається підтримувати стабільність та спокій у зоні відповідальності «УкрПолбату» та не допускати поновлення протистояння між сербським та албанським населенням.

 

– Як в умовах економічної кризи йде комплектування українського флоту військовослужбовцями за контрактом? 

– Незважаючи на обмежене фінансування та низьке ресурсне забезпечення Військово-Морських Сил України з початку 2010 року спостерігається незначне, але збільшення чисельності військовослужбовців за контрактом.  Так, у минулому році ми мали на рядових та старшинських посадах 58% контрактників, в зараз – 59%. Тобто контрактників ми зберегли.

Звичайно, основну увагу приділяємо якості відбору кандидатів на військову службу за контрактом та недопущенню відтоку підготовленого особового складу. З другого півріччя минулого року запроваджена нова ефективна система: територіальний центр – навчальний центр – військова частина. З початку роботи нової системи комплектування до ВМС України прибуло майже 600 громадян України.

З метою підвищення професіоналізму старшинського та сержантського складу введена система багаторівневої підготовки, яка передбачає призначення військовослужбовця за контрактом на посаду лише з відповідним рівнем підготовки.

Починаючи з вересня 2009 року вперше за останні роки на базі постійно діючих курсів вивчення англійської мови при Академії ВМС імені П.С. Нахімова розпочато вивчення військовослужбовцями рядового та старшинського складу англійської мови.

 

– Товариш командувач, а як вирішуються на флоті питання соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей?

– І міністр оборони України Михайло Єжель, і начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Григорій Педченко поставили перед нами головне завдання – у нинішніх складних умовах зберегти офіцерські кадри. До речі, на День флоту України у Севастополі відбудеться випуск з Академії ВМС ім. П.С. Нахімова молодих лейтенантів для Військово-Морських Сил. Відповідно до вказівок міністра оборони України ми підготували низку заходів, спрямованих на якомога швидше становлення їх, як офіцерів, на виконання вимог щодо їхнього соціального захисту, який передбачений діючим законодавством.

Ми також очікуємо, що завдяки увазі міністра оборони України і начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України саме на День флоту України 89 сімей військовослужбовців отримають нові квартири у Севастополі. Упевнений, що подібне ставлення до житлових проблем моряків лише покращить моральний клімат у їх родинах та у військових колективах.

 

– Дякуємо за змістовну бесіду. І з Днем флоту України!