fbpx
Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (09.09.13 – 16.09.13)

Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (09.09.13 – 16.09.13)

Світ

 

10.09.13. Сирійська армія не зможе протистояти військовій міці США – Б.Обама

 

Президент США Барак Обама заявив, що у разі військової інтервенції до Сирії, тамтешня армія не зможе протистояти армії США. 

На погрозу свого сирійського візаві Башара Асада, що у разі атаки США, Сирія “огризнеться”, Б.Обама відповів, що “воєнний потенціал Асада не має великого значення у порівнянні з американськими військовими силами”.

Разом з тим, Президент США у черговий раз підкреслив, що готовий піти на діалог з сирійською владою та Росією, щоб не допустити військового втручання до країни.

Президент США Барак Обама повідомив, що він готовий вирішувати “сирійське питання” шляхом дипломатії, для того, щоб не допустити військового втручання до Сирії.

 

10.09.13. У Чехії почалась основна фаза найбільших європейських військових навчань.

 

Чеське місто Намешть -над – Ославою знову стало центральною базою льотчиків, які беруть участь у найбільших європейських військових навчаннях. У них бере участь 1000 військовослужбовців з 20 держав НАТО, в тому числі і 150 навідників, координуючих дії ПС при атаках на наземні цілі. Навчання цього року повинні бути більш реалістичними і менш гучними.

У військових навчаннях Ramstein Rover 2013 задіяні також і наземні сили, які виступають в ролі супротивника. Крім кадрових військових у Ramstein беруть участь і студенти академії оборони, повідомив командувач навчаннями з чеської сторони полковник Зденек Бауер. Головною метою маневрів, які будуть здійснюватися також на полігонах військових повітів Болетіце (район Шумави ) і Лібава (регіон міста Оломоуц ), є підготовка навідників повітряних сил, які виконуватимуть місію в Афганістані. Навчання максимально наближені до бойових умов.

“Для 22- ї повітряної бази це унікальна можливість не тільки провести навчання для навідників і пілотів, але і відточити координацію військової підтримки підрозділів НАТО. Наші союзники отримають можливість переконатися, що робота наших повітряних навідників відповідає всім прийнятим стандартам і, що ми є надійними партнерами всіх підрозділів ”, – підкреслив полковник Мирослав Свобода, заступник начальника 22- ї бази ПС Чехії в місті Намешть-над- Ославою.

Головна частина навчань Ramstein розпочалась в понеділок 9 вересня.

Організатори навчань обіцяють, що в цьому році населення міста та прилеглих сіл буде страждати від шуму крилатої техніки менше.

“У районі навчань мінімальна висота польотів — 100 метрів. Вжито необхідних заходів, щоб літаки не літали екстремально низько над невійськовими територіями”, – підкреслив полковник Зденек Бауер.

Гелікоптерні підрозділи, які є винуватцями найсерйознішого шумового навантаження при маневрах, зовсім не буде дислоковано в Намешті-над- Ославою. Гелікоптерники будуть знаходитися виключно на територіях військових повітів. Угорські винищувачі Gripen також у Чехії приземлятися і злітати не будуть.

 

10.09.13. ПС США припиняють експлуатацію системи космічного спостереження AFSSS

 

Космічне командуванням ПС США (US Air Force Space Command, AFSPC) віддало розпорядження 21- му космічному крилу на завершення експлуатації системи спостереження за космічним простором AFSSS ( Air Force Space Surveillance System ) до 1 жовтня 2013 року.

Інфраструктура AFSSS за контрактом обслуговується фахівцями компанії «Файв Ріверс сервісіз» ( Five Rivers Services, м.Колорадо Спрінгс, шт.Колорадо). Керівництво компанії повідомлено про те, що реалізація чергового опціону на продовження існуючої угоди після 1 жовтня 2013 малоймовірна.

Система AFSSS, що функціонує з 1961 року, є одним з компонентів глобальної мережі станцій спостереження за космічним простором, і підпорядкована AFSPC. Вона призначена для виявлення різних об’єктів у просторі. Використовувана технологія дозволяє виявляти об’єкти, не спираючись на раніше відому інформацію. Однак, згідно з інформацією командування ПС США, застаріваюча конструкція системи призводить до отримання значних похибок в остаточних даних.

Система AFSSS являє собою мережу, що складається з трьох передавачів і чотирьох (раніше їх було шість) приймачів, встановлених уздовж 33-й паралелі на території США. Передавачі встановлені на озерах Джордан Лейк (шт.Алабама ) і Лейк Кікапу (шт.Техас), а також на річці Джіла Рівер (шт.Арізона ). Чотири приймача встановлені в н.п. Хокінгсвілл (шт.Джорджія ), Ред Рівер (шт.Арканзас ), Елефант Бьютт (шт.Нью-Мексико) і Сан -Дієго (шт.Каліфорнія ). Ще два приймача в н.п. Теттнелл (шт.Джорджія ) і Сильвер Лейк (шт.Міссісіпі) були виведені з експлуатації в квітні цього року. Після 1 жовтня система AFSSS не підтримуватиметься в робочому стані, але її обладнання залишиться на місці до моменту прийняття рішення про демонтаж.

Представники AFSPC розробили більш сучасні способи визначення параметрів цілей з використанням периферійної РЛС виявлення PARCS (Perimeter Acquisition Radar Characterization System ), розміщеної на аб «Кевеліе» ( шт.Северная Дакота ), і РЛС спостереження за космічним простором, розташованої на аб «Еглін » (шт.Флоріда ), які будуть використовуватися для забезпечення контролю космічного простору після завершення експлуатації системи AFSSS. Як очікується, зазначене обладнання забезпечить більш високу точність у порівнянні з AFSSS.

У довгостроковій перспективі систему AFSSS планується замінити обладнанням «Спейс Фенсі» (Space Fence) – мережею з двох -трьох наземних РЛС S-діапазону, призначених для виявлення об’єктів без прив’язки до пошукових точок, стеження за ними і виконання різних вимірювань. Потенційними місцями дислокації для них є острів Вознесіння (Австралія ) і атол Кваджалейн.

У січні 2011 року командування ПС США уклало 18 -місячні контракти (вартістю 107 млн. дол. кожен) з компаніями «Рейтеон інтегрейтед дифенс системз » (Raytheon Integrated Defense Systems ) і « Локхід Мартін Мішн системз енд Сенсорс » (Lockheed Martin Mission Systems and Sensors ), які припускають розробку попередньої конструкції, проведення аналізу експлуатаційних характеристик і можливих технічних ризиків, а також будівництво дослідного зразка РЛС. Спочатку ставилася мета досягнення експлуатаційної готовності системи до вересня 2015 року.

Запит про пропозиції, випущений в 2012 році, передбачав розробку та будівництво центру управління системи « Спейс Фенсі», однієї РЛС на атолі Кваджалейн, а також опціон на розміщення другої РЛС.

Досягнення початкової готовності до застосування планувалося на 2017 рік, повної готовності – на 2020 рік. Однак секвестр бюджету вніс корективи в плани МО США. У меморандумі для підприємств промисловості, випущеному 15 серпня цього року Центром електронних систем ПС США (аб « Хенском », шт.Массачусетс ), повідомлялося, що з причини скорочення бюджетних витрат уряд США готується переглянути передбачені раніше терміни досягнення початкової готовності системи до застосування. Змінений запит про пропозиції повинен бути спрямований компаніям в листопаді цього року. Контракт, як передбачається, буде підписано в березні 2014 року.

Система «Спейс Фенсі» дозволить ПС США виявляти космічні апарати, а також орбітальне сміття, що представляє небезпеку для пілотованих і безпілотних апаратів, оновлювати каталог небезпечних частинок космічного сміття. Крім того, Пентагон зможе виявляти і стежити за малорозмірними розвідувальними супутниками, в тому числі наносупутниками.

 

11.09.13. Третя батарея ЗРК «Тор-М2» надійде в Білорусь до кінця поточного року

 

Третя батарея ЗРК «Тор-М2» буде поставлена з Росії в Білорусь до кінця листопада – початку грудня поточного року. Про це  заявив міністр оборони Білорусії Юрій Жадобін.

«Після прибуття третьої батареї «Тор-М2» буде сформований повноцінний дивізіон, заснований на абсолютно нових зразках техніки, на зброї нового покоління», – заявив Ю.Жадобін.

Білорусь вже отримала з Росії дві батареї «Тор-М2». Даною технікою озброюється 120-я зенітна ракетна бригада, що дислокована в Барановичах.

 

11.09.13. Сирійський конфлікт: США мають претензії до плану Росії

 

Сполучені Штати застерігають, що план Росії щодо сирійської хімічної зброї не повинен стати приводом для “затримок та ухилянь”.

Державний секретар США Джон Керрі заявив, що план має бути “оперативним і таким, що піддається перевірці”. Він також застеріг, що його втілення може бути “неймовірно складним”.

Раніше Сирія заявила, що погоджується з пропозицією Росії передати хімічну зброю під міжнародний контроль.

США, Британія та Франція запропонували на розгляд Ради безпеки ООН проект резолюції, однак Росія вже виступила проти нього.

У проекті документа Сирію закликають публічно оголосити про наявність програми з хімічної зброї, передати її під міжнародний контроль і потім знешкодити.

За словами британського прем’єра Девіда Кемерона, такий крок потрібен для того, щоб переконатися, що пропозиція Росії – “це не обман”.

“Нам потрібен належний план дій, опис процесу, а також наслідків у тому випадку, якщо нічого не буде зроблено”, – сказав він.

Однак міністр закордонних справ Франції Лорен Фабіус розповів, що розмовляв у вівторок зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, який сказав йому, що Москва не підтримує зобов’язуючу резолюцію.

Проект резолюції планують подати, спираючись на Частину 7 хартії ООН, яка стосується військових та невійськових заходів для відновлення миру.

 

12.09.13. США залишать в Афганістані менше 10 тисяч військовослужбовців

 

США залишать в Афганістані після 2014 року менше 10 тис. своїх військовослужбовців. З таким прогнозом виступив у середу на зустрічі з журналістами голова комітету у справах збройних сил сенату Конгресу США Карл Левін.

На кінець 2014 року намічений висновок з Афганістану основних бойових частин США і НАТО та їх партнерів по коаліції, яка проводить операцію в цій країні. Станом на серпень нинішнього року до складу Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані входило 87,2 тис людей.

МССБ були укомплектовані військовослужбовцями, котрі представляють у цілому 49 країн.

На думку сенатора, ті американські солдати, які залишаться в Афганістані після 2014 року, повинні займатися антитерористичними завданнями, можливо, наданням підтримки з повітря місцевим силам безпеки.

 

12.09.13. Ізраїль розповів про стратегію США в Сирії

 

Президент Ізраїлю Шимон Перес 11 вересня оголосив, що США застосують силу проти чинного в Сирії уряду в тому разі, якщо він, всупереч власним обіцянкам, не знищить всі запаси хімічної зброї.

При цьому, він підкреслив, що якщо Сирія “виявить чесність і зробить реальні дії, спрямовані на ліквідацію хімічного арсеналу”, Вашингтон відмовиться від атаки.

Перес зазначив, що будь-яка спроба Дамаска піти від виконання взятих на себе зобов’язань з роззброєння поза всяких сумнівів обернеться військовою операцією.

Таким чином ізраїльський президент прокоментував інформацію про те, що президент США Барак Обама відклав заподіяння удару по Сирії на невизначений час, вирішивши вивчити пропозицію Росії щодо мирного вирішення конфлікту.

Москва пропонує поставити всю сирійську хімічну зброю під контроль міжнародного співтовариства, а потім повністю її знищити. Дамаск погодився з цим планом, підтриманим Іраном і Китаєм.

Як очікується, незабаром в Раду безпеки ООН буде спрямована резолюція, що конкретизує заходи щодо позбавлення Сирії хімзброї, а також санкції за відмову Дамаска від її виконання. США вже заявили, що повернуться до ідеї військової операції, якщо роззброєння не відбудеться або буде неповним.

 

13.09.13. Сирія стала повноправним учасником Конвенції про заборону хімзброї

 

Сирія стала повноправним учасником міжнародної Конвенції про заборону хімічної зброї, заявив повноважний представник країни в ООН Башар Джафарі. Цей крок, за його словами, було зроблено на виконання угоди, яка повинна дозволити уникнути удару по Сирії з боку США.

Тим не менше, кілька функціонерів ООН заявили пресі на умовах анонімності, що поки не можна безумовно стверджувати, що Сирія виконала усі умови приєднання до конвенції. За словами офіційного представника Організації Об’єднаних Націй, сирійська заявка на приєднання до конвенції знаходиться “на розгляді”.

За словами Джафарі, сирійські запаси хімічної зброї були частиною системи стримувань щодо Ізраїлю. “Незважаючи на те, що це зброя стримування, настав час приєднатися до міжнародної угоди. Це жест, який демонструє нашу відданість забороні всіх видів зброї масового знищення”, – сказав сирійський дипломат.

Сирія була однією з семи країн, що не приєдналися в 1997 р. до Конвенції про заборону хімічної зброї, яка зобов’язує всіх учасників ліквідувати запаси бойових отруйних речовин.

Нагадаємо, раніше вчора в ООН заявили, що отримали заявку Сирії на приєднання до Конвенції про заборону хімічної зброї.

Сполучені Штати вважають, що заявки Сирії на приєднання до Конвенції про заборону хімічної зброї, отриманої ООН у четвер, недостатньо для знищення її арсеналу небезпечної зброї. Держсекретар США Джон Керрі заявив, що Сполучені Штати наполягають на застосуванні сили проти режиму сирійського президента Башара Асада, якщо дипломатичні засоби не спрацюють.

США дали Сирії тільки 10 днів для підготовки передачі хімзброї під міжнародний контроль.

Говорячи про плани з передачі хімічної зброї під міжнародний контроль, Асад зауважив, що якби не було російської ініціативи, Сирії було б украй складно рухатися в напрямку підписання угоди про видачу хімічної зброї.

 

13.09.13 ВМС США продовжать випробування палубних безпілотників

 

ВМС США мають намір продовжити програму випробувань палубних безпілотних літальних апаратів X- 47B UCAS -D. В даний час американські військові ведуть переговори з компанією ─ розробником безпілотника Northrop Grumman про умови продовження програми випробувань. Подробиці переговорів не уточнюються, але, за словами Уолта Крайтлера, директора Northrop Grumman з розвитку бізнесу, в продовжену програму можуть бути включені дозаправка в повітрі і додаткова інтеграція з системами авіаносців.

За словами Крайтлера, інтеграція з палубними системами є одним з найбільш важливих етапів, оскільки дозволяє відпрацювати досвід управління безпілотними літальними апаратами в умовах завантаженої польотної палуби авіаносця. За даними ВМС США, військові також мають намір перевірити роботу систем управління та алгоритмів точного позиціонування під час дозаправки X- 47B від літака – заправника і заправки системою безпілотника пілотованого літака Learjet.

Імовірно, продовження програми випробувань вимагатиме збільшення фінансування проекту X- 47B з боку ВМС США, проте в перспективі дозволить заощадити суттєві кошти при випробуванні перспективних палубних безпілотників, розробка яких почнеться в інтересах американських військових у 2014 році. Вартість продовження програми випробування X- 47B поки невідома. Нові випробування можуть бути проведені до кінця 2013 року.

Програма випробувань X- 47B завершилася в середині липня 2013 року, коли палубний безпілотник зробив четверту спробу посадки на палубу авіаносця. У загальній складності апарат зробив чотири посадки на авіаносець «Джордж Буш» типу «Німіц», однак тільки перші дві з них були успішними. У двох випадках був зафіксований збій у системі навігації X- 47B, через якого безпілотник автоматично пішов на резервний наземний аеродром.

Розробка X- 47B велася з середини 2000- х років. За умовами контракту Northrop Grumman мала створити два апарати – демонстратора технологій. Довжина X- 47B становить 11,63 метра, висота ─ 3,1 метра, а розмах крила ─ 18,93 метра. Палубний апарат оснащений складаним крилом і двома внутрішніми бомбовідсіками для озброєння масою до двох тонн. Вартість проекту склала 1,4 мільярда доларів.

У 2014 році ВМС США планують провести обробку отриманої в результаті випробувань X- 47B інформації та на її основі розробити вимоги для перспективних палубних безпілотників, які будуть розроблятися в рамках проекту UCLASS. Перші контракти на створення апаратів ВМС США планують підписати наприкінці 2014 фінансового року, який закінчився 30 вересня 2014 року.

Про свій намір створювати палубні безпілотні апарати для військових оголосили американські компанії Northrop Grumman, General Atomics Aeronautical Systems, Boeing і Lockheed Martin. На першому етапі угоди на створення прототипів безпілотників будуть підписані з усіма чотирма претендентами. Нові палубні безпілотники планується прийняти на озброєння вже в 2018 році.

 

13.09.13. ПС США планують придбати додаткову партію «Глобальних яструбів»

 

ПС США видало попередню заявку про придбання додаткової кількості стратегічних розвідувальних БЛА Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk Block 30 в кількості 12 одиниць.

Global Hawk Block 30 був розроблений для заміни висотних пілотованих літаків-розвідників Lockheed Martin U-2, але піддається критиці за недостатню надійність датчиків, що впливає на інтенсивність експлуатації безпілотників. ПС США багаторазово навіть намагалися скасувати цю програму, заявляючи, що U-2 здатний виконувати завдання «Глобального яструба». Такі бортові системи безпілотника як EISS (Enhanced Imagery Sensor Suite) і ASIP (Airborne Signals Intelligence Payload) отримали неоднозначні відгуки від експлуатантів.

Джерело з ПС США, що побажав залишитися невідомим, повідомив, що нинішній парк БЛА цього типу, що становить 18 машин, достатній для виконання висотних розвідувальних польотів, додаткова партія в кількості трьох одиниць може використовуватися в якості резервних машин.

 

13.09.13. Погляд Заходу на можливу війну в Сирії

 

Світова спільнота на чолі західних країн хоче покарати режим сирійського лідера Башара Асада за хімічну атаку 21 серпня під Дамаском. У даному випадку це легше сказати, ніж здійснити на практиці. Вся проблема полягає в тому, щоб точно розрахувати силу удару і характер цілей для нього. Удар повинен бути досить серйозним, щоб його сприйняли всерйоз в самій Сирії і в інших країнах – ніхто не хоче повторення безсистемної і помилковою атаки на завод наркотиків в Судані в 1998 році і якщо атака буде – вона повинна принести бажаний ефект. З іншого боку, удар не повинен бути сприйнятий, як втягування США і їх союзників в конфлікт в інтересах однієї зі сторін і тим більше сприяти ескалації конфлікту в регіоні. В даний момент йде мова тільки про покарання сирійського режиму за застосування зброї масового ураження проти свого народу. Вся проблема полягає в тому, щоб точно відкалібрувати таку досить ювелірну операцію грубими і неповороткими знаряддями війни.

На перший погляд зараз абсолютно зрозуміло, як саме буде завдано удару – група американських есмінців, озброєних « Томагавками » знаходиться в східному Середземномор’ї, радіус ураження їх «Томагавків» становить 1600 км, що набагато більше, ніж 300 кілометрова дальність польоту російської протикорабельної ракети «Яхонт» ; швидше за все в цьому ж районі баражують субмарини США і на підході кораблі союзників. В даний момент на Асада можуть обрушитися більше 200 крилатих ракет союзників. Це приблизно в два рази більше ніж на Лівію у 2011 році.

Британські та французькі бойові літаки для нанесення ударів по Сирії, можуть злітати з аеродромів в Туреччині, яка без сумніву візьме участь у коаліції і з британської військової бази на Кіпрі. Крім того можна використовувати авіаносці, які є й у Англії і у Франції і звичайно ж у США. Більш серйозні боєприпаси, для знищення бункерів сирійського режиму могли б доставити бомбардувальники -невидимки  В -2А прямо з США.

Але на що саме направити цю військову міць? Як саме провести операцію, яка б покарала сирійський режим за використання хімічної зброї і не перетворилася б на звичайну військову компанію?

Здавалося б найоптимальнішим варіантом, був би удар саме по запасах хімічної зброї Асада та інфраструктурі пов’язаної з його виробництвом і застосуванням. Однак, є безліч АЛЕ. Розбомбити кілька десятків об’єктів з отруйними речовинами занадто ризиковано – можуть бути серйозні жертви серед цивільного населення, яке і так переносить незліченні страждання, пов’язані з громадянською війною. Крім того, хімічна зброя, що залишиться без охорони може потрапити до рук повстанців, багато з яких належать до радикальних ісламських угруповань і пов’язані з «Аль – Каїдою».

Фахівці інституту Близькосхідної політики у Вашингтоні вважають, що необхідно завдати удару по штабах, казармах і допоміжним об’єктам двох найбільш боєздатних армійських підрозділів у Сирії, які знаходяться в околицях Дамаска і по всій видимості і несуть відповідальність за атаки хімічною зброєю. Також вони пропонують знищити якомога більше можливих носіїв хімічної зброї: сирійську авіацію, артилерію і ракетні сили. Крім цього нанести удар по органах влади, президентського палацу в Дамаску і аеропорту.

Чим може відповісти Асад на можливий удар союзників? У Сирії і в сусідньому Ірані, вже лунають голоси про те, що якщо Дамаск буде підданий удару, у відповідь може постраждати Ізраїль. Або з боку терористичних угруповань, таких як Хезболлах або ж Сирія може завдати ракетного удару, тими ж ракетами Скад по ізраїльській території. Відповідь Ізраїлю, що володіє прекрасною протиракетною обороною, не змусить себе довго чекати. Також Асад може бути завдано удару і по об’єктах на території Туреччини. Але швидше за все він відповість ударом по власним громадянам і учинить чергові звірства на багатостраждальній сирійської землі. Цілком можливо знову застосувавши хімічну зброю. Що в свою чергу зробить все зусилля союзників безцільними і викличе бажання вдарити ще раз, але вже з більшими силами. У такому випадку, громадянська війна буде триває ще тривалий час, а країни Заходу, а особливо США будуть втягнуті у тривалий конфлікт.

 

 

Світ