fbpx
Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (21.10.13 – 28.10.13)

Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (21.10.13 – 28.10.13)

Світ

 

21.10.13. Ізраїль оголосить тендер на постачання гаубиць

 

Міністерство оборони Ізраїлю має намір оголосити тендер на поставку нових самохідних гаубиць. На придбання нових гаубиць планується виділити не менше мільярда доларів. Основні вимоги до нових гаубиць вже визначені, проте сам тендер поки не пройшов узгодження. Як очікується, конкурс отримає схвалення головного штабу збройних сил Ізраїлю протягом найближчого місяця .

Нові гаубиці повинні будуть замінити застарілі M109 калібру 155 міліметрів, що стоять на озброєнні Ізраїлю протягом останніх 50 років. За умовами можливого тендеру, гаубиці повинні бути оснащені стволом калібру 155 міліметрів і довжиною 52 калібру. Гаубиці повинні бути оснащені автоматом заряджання і базуватися на комерційному шасі. Крім того, гаубиці повинні бути пристосовані для ведення вогню керованими снарядами.

Як очікується, з ізраїльських компаній в тендері візьмуть участь Elbit Systems , Israel Aerospace Industries і Israel Military Industries . Вони пропонуватимуть військовим гуабиці в консорціумі з американською Lockheed Martin і німецькими Krauss – Maffei Wegmann і Rheinmetall Defence. У числі пропозицій – нові гаубиці і проекти модернізації наявних M109, що дозволяють значно продовжити термін служби останніх.

Зокрема, IMI за підтримки Rheinmetall мають намір запропонувати ізраїльським військовим модернізацію M109, що дозволяє продовжити термін служби гаубиць на 40 років. Модернізацію пропонується провести за модульним принципом з заміною ствола, двигуна і установкою автоматики від гаубиці PzH2000 . В результаті модернізації розрахунок одного M109 скоротиться з восьми до трьох -чотирьох чоловік .

IAI запропонує військовим одну із гаубиць виробництва KMW на базі шасі Lockheed Martin від реактивної системи залпового вогню M270. У самохідної гаубиці будуть використовуватися системи навігації та наведення, власної розробки IAI . Інші подробиці цієї пропозиції поки невідомі.

 

21.10.13. До складу ПДВ Росії  увійшли три десантно-штурмові бригади Сухопутних військ

 

Три десантно-штурмові бригади Сухопутних військ, що до цього були в оперативному підпорядкуванні Південного і Східного військових округів, увійшли до складу Повітряно-десантних військ, повідомив офіційний представник ПДВ підполковник Євген Мєшков.

«Відповідно до указу президента Російської Федерації № 776 від 11 жовтня 2013 року і директиви начальника Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації до складу Повітряно-десантних військ увійшли три десантно-штурмові бригади,  що дислоковані в містах Уссурійську, Улан -Уде і Камишині. Вони раніше входили до складу Східного та Південного військових округів» , – сказав він.

За словами Мєшкова, найближчим часом комплексні комісії здійснять прийом до складу ПДВ десантно-штурмових бригад.

«У ході роботи комісій будуть перевірені стан озброєння та військової техніки, засобів десантування, казарменого та житлового фондів з’єднань» , – уточнив він.

«У командування ПДВ тепер будуть зосереджені всі десантні частини і з’єднання, що дислоковані на території Росії під єдиним управлінням. Діяти нові бригади будуть, як і інші з’єднання військ, в інтересах оборони держави за єдиним оперативним планом», – поінформував офіційний представник ПДВ.

Раніше повідомлялось, що відповідно до затвердженої міністром оборони Сергієм Шойгу концепцією розвитку в 2016 році в складі ПДВ буде сформована ще одна окрема десантно-штурмова бригада (ОДШБр) , яка буде дислокуватися у Воронежі. Також повідомлялось, що командування ПДВ вважає за необхідне мати в складі з’єднань «крилатої піхоти» підрозділи армійської авіації, безпілотні літальні апарати і літаки Ан-2.

 

22.10.13. Румунська Констанца стане ключовою транзитною військовою базою США в регіоні

 

Румунська Констанца стане ключовою транзитною військовою базою США в регіоні. На морський і авіапорт на півдні Румунії покладуть частину функцій закритої в Киргизії авіабази “Манас”.

Транзит американських вантажів до Афганістану тепер буде йти через румунський аеродром поблизу міста Констанца. З бази “Манас” США боролися з угрупованням “Аль -Каїда” і наркотрафіком з Афганістану і кожен день через неї відправлялися до трьох тисяч солдатів і до 30 важких літаків – дозаправників і транспортники.

У Пентагоні заявили, що Констанца – зручний вихід до Чорного моря, хоча літати до Афганістану тепер буде в кілька разів довше: шлях між Манас і Кабулом приблизно в п’ять разів коротший. Як вважається, крім логістичних цілей, американці переслідують ще й геополітичні.

Румунія є членом НАТО з 2004 року і з 2005 року діє угода з Вашингтоном про розміщення в країні чотирьох американських баз.

 

22.10.13. Конгрес США відмовив у постачанні Туреччині 10 БЛА MQ-1 «Предейтор»

 

Конгрес США відмовив у видачі дозволу Туреччині на постачання 10 розвідувальних безпілотних літальних апаратів MQ -1 «Предейтор» для застосування в операціях по боротьбі з тероризмом.

Дане рішення аргументоване тим, що глава Національної розвідувальної організації (MIT) Туреччини Хакан Фідан нещодавно був звинувачений у передачі спецслужбам Ірану інформації про 10 агентів ізраїльської розвідки Моссад .

Згідно турецьким джерелам в уряді, насправді рішення про відмову у постачанні БЛА MQ -1 «Предейтор» прямо пов’язане з вибором Туреччини систем ППО HQ -9 (FD -2000) китайського виробництва.

Туреччина планувала отримати американські БЛА ще в червні минулого року.

Наприкінці вересня 2011 року прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив про те, що Анкара погодила з США питання постачання американських БЛА MQ -1 «Предейтор» для застосування в операціях по боротьбі з тероризмом. Пізніше міністр оборони Туреччини Ісмет Йилмаз повідомив , що БЛА будуть передані Збройним силам Туреччини в червні 2012 року.

 

22.10.13. Російська НИТКА займеться підготовкою льотчиків палубної авіації до кінця року

 

У грудні 2013 року в Росії в експлуатацію буде переданий Центр морської авіації з наземним випробувальним та навчально-тренувальним комплексом корабельної авіації “НИТКА” у Єйську (Краснодарський край). Новий комплекс призначений для підготовки льотчиків палубної авіації і дозволяє Росії відмовитися від послуг України

Наземний випробувальний тренувальний комплекс авіаційний (НИТКА) – невід’ємна частина інфраструктури палубної авіації. Подібні комплекси має більшість “авіаносних” держав. Нещодавно власну інфраструктуру такого роду створив у себе Китай, який почав самостійну підготовку льотчиків для свого першого авіаносця “Ляонін”. Завершуються роботи на аналогічній системі в Індії.

Перший зліт з Єйському “Нитки” відбувся на початку липня 2013 року – палубний навчально-тренувальний літак Су-25УТГ “оновив” споруду. 16 липня на комплекс вперше виконали посадку винищувачі МиГ- 29К, що сьогодні будуються серійно для палубної авіації Індії та Росії.

Комплекс повинен увійти до ладу до кінця року: крім основного обладнання – смуги з трампліном і аерофінішерами, що імітує палубу авіаносця, – до ладу введуть також оптичну систему посадкового приводу “Луна- 37”, оптико-електронний комплекс спостереження МТАК – 201 і ряд інших систем контролю і забезпечення злітно-посадкових операцій . На новій “Нитці” повинна відпрацьовуватися і система “сліпої посадки”, що заснована на використанні ГЛОНАСС і дозволяє виконувати посадку на палубу авіаносця в будь-яку погоду і час доби при нульовій видимості. Сучасна апаратура дозволяє відстежувати взаємне розташування корабля та літака з точністю до десятків сантиметрів, що дозволяє впевнено заходити на посадку “всліпу” .

 

23.10.13. В Швейцарії розбився винищувач 

 

В Швейцарії під час навчального польоту зазнав аварії винищувач F/A-18 швейцарських повітряних сил. Цю інформацію підтвердив представник міністерства оборони країни. Інцидент стався 23 жовтня в кантоні Обвальден недалеко від населеного пункту Альпнах, де розташований військовий аеродром.

За словами очевидця авіакатастрофи, винищувач врізався в гори. На місці катастрофи в лісі виникла пожежа. Інформацію про пожежу підтвердив і інший очевидець.

Через авіакатастрофу було перекрито ділянку залізниці та автомобільної дороги.

Винищувач F/A-18 використовується швейцарської армією з 1997 року. Катастрофа військового літака цього типу сталася в історії країни вдруге. Вперше винищувач F/A-18 розбився в кантоні Вале в квітні 1998 року. З урахуванням обох пригод на озброєнні швейцарської армії залишилися 32 таких літаки.

 

23.10.13. Туреччина ухвалить рішення про закупівлю перших двох винищувачів F- 35 « Лайтнінг -2» в 2014 році  

 

Туреччина прийме рішення про розміщення замовлення на закупівлю перших двох малопомітних багатоцільових винищувачів F- 35 «Лайтнінг-2» п’ятого покоління до середини січня наступного року.

Як заявив глава Секретаріату оборонної промисловості Туреччини (SSM) Мурад Байяр, відповідна заявка до Виконавчого комітету оборонної промисловості буде подана в грудні поточного або початку січня наступного року.

Виконавчий комітет оборонної промисловості під головуванням прем’єр – міністра Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана є кінцевою інстанцією, що приймає рішення про закупівлю озброєнь.

Туреччина в січні поточного року заявила про намір відкласти розміщення замовлення на покупку перших двох винищувачів F- 35 «Лайтнінг -2» через наявні технічні проблеми  і підвищення вартості програми . Тим не менш, ПС Туреччини не планують відмовлятися від придбання 100 літаків даного типу в перспективі.

Туреччина є однією з країн-партнерів програми розробки F-35 з 1999 року. Іншими учасниками проекту є Великобританія, Канада, Італія, Нідерланди, Австралія, Норвегія і Данія .

У 2011 році міністр оборони Туреччини Веджді Генюль заявив, що для ПС Туреччини можуть бути придбані до 116 багатоцільових винищувачів п’ятого покоління F – 35 «Лайтнінг -2» , включаючи закупівлю 100 літаків F- 35A у варіанті з звичайним зльотом і посадкою з опціоном на додаткову поставку ще 16 од.

 

23.10.13. Німеччина відмовилася озброюватися бойовими машинами Puma

 

Міністерство оборони Німеччини вирішило не брати на озброєння перспективні бойові машини піхоти Puma, на купівлю яких планувалося витратити не менше 4,3 мільярда євро. Про це заявив міністр оборони країни Томас де Мезьєр. За його словами, приводом для відмови від бойової машини, розробка якої велася з середини 1990- х років, стали серйозні недоліки в її конструкції .

У числі недоліків згадуються погане опрацювання програмного забезпечення, нестабільна робота бортових електронних систем, обмежена оглядовість з боку водійського місця і надлишкова маса. Ймовірно, прийняте міністерством оборони Німеччини рішення може бути переглянуто. За словами Мезьєра, до кінця жовтня 2013 розробники Puma повинні запропонувати військовим варіанти подальшої долі проекту.

Створенням бойових машин Puma займаються німецькі компанії Rheinmetall і Krauss Maffei Wegman. У 2009 році вони отримали контракт на виробництво 405 нових машин, проте в 2011 році в результаті скорочення витрат оборонного бюджету обсяг закупівлі був скорочений до 350 одиниць.

Маса Puma, здатної розвивати швидкість до 70 кілометрів на годину, становить близько 43 тонн, що, на думку військових, негативно позначається на рухливості машини. Бойова машина оснащена гарматою калібру 30 міліметрів з автоматичним заряджанням і боєзапасом на 400 пострілів. Крім того, на Puma встановлений кулемет калібру 5,56 міліметра, гранатомет калібру 76 міліметрів і пускова установка протитанкових ракет Spike LR.

 

23.10.13. Туреччина оснастить безпілотник Anka супутниковим зв’язком.

 

Туреччина має намір оснастити безпілотний літальний апарат Anka власної розробки системою супутникового зв’язку. Про це заявив керівник Секретаріату оборонної промисловості (SSM) Туреччини Мурад Байяр. За його словами, рішення про оснащення безпілотника супутниковим зв’язком, завдяки чому збільшиться дальність його дії, було прийнято після консультацій з командуванням турецьких ПС.

Як зазначив Байяр, проект безпілотника Anka планується поступово розвивати, оснащуючи апарат новими системами і розширюючи його функціональність. Крім того, турецька компанія Turkish Engine Industries отримала завдання розробити новий двигун для безпілотника. Раніше поставками силових установок займалася німецька Thielert, проте вона оголосила про банкрутство і була поглинена китайською корпорацією AVIC .

Anka має в довжину вісім метрів, а розмах крила безпілотника становить 17,3 метра. Апарат оснащений двигуном потужністю 155 кінських сил. Безпілотник здатний проводити в повітрі не менше 24 годин, ведучи розвідку з висоти в дев’ять тисяч метрів. Поки Anka обладнаний тільки інфрачервоними та електронно-оптичними системами спостереження. У перспективі на апарат планується встановити систему радіоелектронної розвідки і ретранслятор сигналів.

Приймальні випробування турецький безпілотний апарат пройшов в січні 2013 року. Загалом в рамках програми випробування Anka провів у повітрі в цілому більше 150 годин.

 

23.10.13. НАТО проведе масштабні навчання

 

НАТО проведе в 2015 році на території Іспанії, Португалії та Італії масштабні військові навчання за участю наземних, повітряних і морських сил. Про це оголосив генсек альянсу Андерс Фог Расмуссен за підсумками засідання засідання міністрів оборони НАТОе

За словами Расмуссена, навчання 2015 року та майбутні в листопаді на території Польщі і країн Прибалтики навчання Сил реагування НАТО Steadfast Jazz є прикладом реалізації “Ініціативи пов’язаних сил”.

Проект передбачає розвиток взаємодії між збройними силами країн НАТО в трьох напрямках: нарощування кількості спільних навчань, в тому числі з Силами реагування НАТО, спільна підготовка військовослужбовців і обслуговуючого персоналу, а також спільне використання технологій та озброєнь.

Проведення військових навчань заплановано в період з 2 по 9 листопада 2013 року на території Польщі і країн Прибалтики. У заході візьме участь близько 6 тисяч військовослужбовців з 28 держав військово-політичного блоку.

За словами генерал-майора збройних сил Франції Мішеля Яковлеффа, навчання передбачають “відчутну загрозу кібербезпеки”. Зокрема , перед початком збройного конфлікту комп’ютерні мережі країн НАТО піддадуться масованій атаці .

Оголошена мета навчання, а саме використання статті 5 Вашингтонського договору з реагування на агресію проти Польщі, вже викликала здивування з боку Міноборони РФ.

НАТО між тим запросила на навчання в Польщі та Прибалтиці спостерігачів від Росії. За словами Расмуссена, запрошення російських спостерігачів, а також присутність спостерігачів від НАТО на російсько- білоруських навчаннях “Захід-2013” дозволить забезпечити більшу транспарентність у відносинах між РФ і НАТО.

Расмуссен повідомив також , що “живі навчання”, подібні тим, що мають відбутися в 2015 році, з 2016 року будуть проводитися на регулярній основі з метою підготовки військ НАТО для протистояння сучасним викликам і загрозам.

Також Генсек НАТО підтвердив, що черговий крок у розгортанні системи ПРО в Європі буде зроблений до кінця жовтня в Румунії .

Там планується розпочати будівництво наземної протиракетної системи AEGIS, яка повинна заступити на бойове чергування в 2015 році. За планами альянсу, європейська система ПРО повинна досягти повної операційної готовності в 2018 році.

 

24.10.13. Завершилася програма модернізації австрійських винищувачів Typhoon

 

Європейський консорціум Eurofighter завершив програму модернізації австрійських винищувачів Typhoon. Загалом  модернізації були піддані 15 літаків, поліпшених до останнього стандарту 4.3 , який доступний для винищувачів Typhoon траншу 1 ( T1) . Загалом, на доопрацювання бойових літаків, що базуються в Цельтвезі, пішло два роки .

Перед початком модернізації на всі австрійські винищувачі були встановлені системи стандарту 4.0. Йдеться про доопрацьовані обчислювальні системи, системи зв’язку і відповідача «свій -чужий». Крім того, зазвичай модернізація Typhoon до стандарту 4.3 проводиться тільки після обов’язкового доопрацювання літаків до стандарту 4.2 і деякого періоду їх експлуатації. У випадку з Typhoon ПС Австрії Eurofighter зробив виняток .

Подробиці модернізації, в ході якої бойові літаки отримали і нове програмне забезпечення, не уточнюються. Відомо тільки, що поліпшення Typhoon траншу 1 до стандарту 4.3 з бойових можливостей наближає їх до більш сучасних винищувачам такого типу траншу 3A. В даний час Eurofighter займається виробництвом винищувачів саме траншу 3A, а потім буде виробляти літаки траншу 3B .

Різниця між траншами полягає у використанні нових напрацювань , технологій та обладнання , розроблених Eurofighter у міру випуску бойових літаків.

Австрія прийняла на озброєння винищувачі Typhoon в 2007 році. Літаки австрійських ПС озброєні гарматами Mauser BK27 калібру 27 міліметрів і несуть тільки по дві ракети IRIS- T класу «повітря -повітря » малої дальності. Австрія використовує винищувачі Typhoon виключно для патрулювання повітряного простору. У цих цілях три Typhoon на авіабазі в Цельтвег постійно знаходяться в режимі семихвилинної бойової готовності.

У складі системи протиповітряної оборони Австрії Typhoon використовуються спільно з навчально-бойовими літаками Saab 105OE (застосовуються в якості легких винищувачів ). Вони відповідають за перехоплення високошвидкісних цілей на великих висотах. За перехоплення повільних повітряних цілей на малій висоті відповідають навчально-бойові літаки PC -7 і гелікоптери Bell 206 ПС Австрії. Повітряний компонент австрійської системи ППО діє спільно з наземним – зенітною артилерією і ракетними комплексами.

 

24.10.13. Казахстан збільшив замовлення на транспортники C -295

 

Міністерство оборони Казахстану уклало з європейським авіабудівним концерном Airbus контракт на постачання додаткової партії з двох військово-транспортних літаків C-295. Сума угоди не уточнюється. Крім літаків Казахстан повинен отримати запчастини і послуги технічного обслуговування транспортників.

Нові літаки будуть поставлені замовнику в 2014-му і 2015 роках. У лютому 2012 року міністерство оборони Казахстану підписало з Airbus меморандум про взаєморозуміння, що передбачає покупку в цілому восьми транспортників C-295, і контракт на постачання двох таких літаків. Передача двох C-295 відбулася в січні 2013 року на два місяці раніше обумовленого договором терміну.

Раніше  Казахстан не купував авіаційну техніку ні в однієї іншої країни крім України та Росії. В даний час між Airbus і компанією Kazakhstan Engineering діє угода про технічне обслуговування транспортників C-295 на території Казахстану. Європейські транспортники використовуються казахстанськими військовими для перекидання військових і вантажів.

C -295 поки не прийняті на озброєння ПС Казахстану, які планують розмістити їх на авіабазі Боралдай в Ілійському районі Алма-Атинської області. В даний час до складу транспортної авіації ПС Казахстану входять літаки Ан-2, Ан-12БП, Ан -24, Ан-26 і Ан -72.

 

24.10.13. США відводять свої бойові кораблі від берегів Сирії

 

Сполучені Штати повертають частину військово-морського угруповання, що знаходиться біля берегів Сирії, на бази на континентальній частині країни, повідомив начальник штабу ВМС США адмірал Джонатан Грінерт .

“Планується повернення додому авіаносця”Німіц”, – сказав адмірал . За його словами, авіаносець “Німіц” і супроводжуючі його ракетні есмінці “Вільям Лоуренс” і “Стокдейл”, що знаходяться в східному Середземномор’ї являють собою реальну загрозу для сирійської влади “.

 

26.10.13. ЗРК «Тор -М2» надійшов на озброєння мотострілецького з’єднання в Ленінградській області РФ.

 

Перша партія вже надійшла на озброєння мотострілецького з’єднання, дислокованого на території Ленінградської області. Даний комплекс замінить стоять на озброєнні підрозділів протиповітряної оборони (ППО) мотострілкових бригад ЗВО зенітні ракетні комплекси «Оса».

ЗРК «Тор -М2» є представником нового покоління бойових засобів ППО малої дальності. Відрізняється підвищеною ефективністю відбиття масованих нальотів сучасних засобів повітряного нападу в умовах вогневої  і радіоелектронної протидії. Призначений для прикриття сухопутних з’єднань і частин від ударів протирадіолокаційних і крилатих ракет, безпілотних літальних апаратів, плануючих авіабомб, літаків і гелікоптерів, в тому числі і виконаних за технологією «стелс».

Зенітний ракетний комплекс може працювати як в ручному, за участю операторів, так і повністю автоматичному режимі, одночасно супроводжувати до 24 повітряних цілей.

До кінця поточного року підрозділ ППО бригади буде повністю переозброєний на ЗРК «Тор -М2».

 

 

 

Світ