fbpx
Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (22.07.13 – 29.07.13)

Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (22.07.13 – 29.07.13)

Світ

   

22.07.13. Польща займеться експортом фінських бронетранспортерів

Польща і Фінляндія підписали угоду про ліцензійне виробництво бронетранспортерів Patria AMV XC-360P фінського виробництва.  На озброєнні Польщі ці машини стоять під позначенням Rosomak. За умовами угоди, Польща зможе самостійно випускати бронетранспортери і поставляти їх на експорт без будь-яких обмежень кінцевому користувачеві.
З польської сторони угоду про ліцензійне виробництво та експорт бронетранспортерів Rosomak підписала компанія Wojskowe Zaklady Mechniczne (WZM), а з фінською ─ Patria Land Systems. Досі польське підприємство могло випускати бронетранспортери Patria AMV XC-360P тільки для своїх збройних сил. В даний час Польща веде переговори про постачання Rosomak Алжиру і Індії, проте на якій стадії вони знаходяться, поки невідомо.
За умовами нової угоди, Польща отримала право виробляти і експортувати фінські бронетранспортери до 2023 року. Крім того, до 2052 року польський підприємство зможе займатися технічним обслуговуванням машин Rosomak. Компанія Patria повинна буде передати WZM технології, використані в бронемашинах XC-360P. Йдеться, зокрема, про шасі, гальмівні системи і системі управління.
Угода про ліцензійне виробництво Rosomak для міністерства оборони Польщі було підписано у 2003 році. Виробництвом машин крім WZM займалися Bumar і HSW. До теперішнього часу збройні сили Польщі отримали 570 бронетранспортерів Rosomak. Ще 117 таких машин повинні бути поставлені Війську Польському до кінця 2013 року. Згідно з діючими планами польського військового відомства, до 2022 року будуть закуплені ще 307 бронетранспортерів.
Бронетранспортери Patria XC-360P випускаються з колісною формулою 8×8. Машини масою близько 25 тонн здатні розвивати швидкість до ста кілометрів на годину по шосе і до десяти кілометрів на годину на плаву. Вони обладнані двигунами потужністю 540 кінських сил.

22.07.13. Війська РВСП  Росії підняті по тривозі в ході раптової перевірки

Дві ракетні дивізії та управління Оренбурзької ракетної армії підняті по раптовій тривозі, повідомив представник Міноборони РФ з РВСП полковник Ігор Єгоров.
«Двадцять другого липня о 4 годині ранку комісією на чолі з начальником штабу РВСП генерал-лейтенантом Іваном Ревою раптово були підняті по тривозі управління Оренбурзької ракетної армії і дві ракетні дивізії – Тагільська (Свердловська область) і Ясненська (Оренбурзька область)», – сказав він . Єгоров додав, що раптова перевірка стану бойової готовності та бойового чергування Оренбурзької ракетної армії пройде з 22 по 27 липня.
«Метою раптової перевірки є оцінка здатності приведення частин і підрозділів дивізій ракетної армії у встановлену ступінь бойової готовності, готовності чергових сил виконати завдання за призначенням», – зазначив представник Міноборони РФ.
За його словами, в рамках цього заходу також планується вивести ракетні полки на маршрути бойового патрулювання і підрозділи забезпечення дивізій – у польові райони.
Останнім часом у ЗС Росії почастішали раптові перевірки. На минулому тижні закінчилася масштабна перевірка військ Східного військового округу. За даними військового відомства, у перевірці боєготовності взяли участь понад 160 тисяч військовослужбовців з Центрального і Східного військових округів, Тихоокеанського флоту, Дальньої і Військово-транспортної авіації Росії, а також, зокрема, 70 кораблів і судів. Верховний головнокомандувач Росії  Володимир Путін оцінив перевірку боєготовності СхВО на «більш ніж задовільно».

    23.07.13. ВМС США отримали перший модернізований безпілотник Fire Scout 

Northrop Grumman передала ВМС США перший модернізований безпілотний літальний апарат вертикального зльоту і посадки MQ-8C Fire Scout. Військові отримали апарат на початку липня 2013 року. Безпілотник найближчим часом приступить до наземних і льотних випробувань, а прийняття його на озброєння намічено на 2014 рік.
Багато елементів модернізованого MQ-8C уніфіковані з такими на апараті MQ-8B, що вже стоїть на озброєнні ВМС США. Зокрема, йдеться про програмне забезпечення, корисне навантаження, бортове радіоелектронне устаткування, а також допоміжні системи, що встановлюються на кораблі, і які необхідних для роботи з безпілотними апаратами.
Безпілотник MQ-8C створений на базі багатоцільового гелікоптера  Bell 407 (попередня версія ─ MQ-8B ─ розроблена на базі легкого гелікоптера Schweizer 333). Маса апарату становить 2,4 тонни. Безпілотник здатний приймати на борт корисне навантаження у вигляді різних сенсорів, а також озброєння у вигляді ракет AGM-175 Griffin, AGM-114 Hellfire і APKWS II загальною масою до 450 кілограмів. Fire Scout може перебувати в повітрі до 24 годин.

    23.07.13. Десантники Росії отримають менше БМД-4М через «розвал кооперації»

Повітряно-десантні війська Росії до кінця 2013 року отримають дві нові бойові машини десанту БМД-4М, а не десять, як це планувалося спочатку. За словами джерела в оборонно-промисловому комплексі, причиною зриву термінів постачання бронетехніки став «розвал кооперації» між підприємствами, які беруть участь у розробці та виробництві комплектуючих для БМД-4М.
Зокрема, є значне відставання за термінами виробництва бойових модулів для БМД-4М, випуском яких займається тульське Конструкторське бюро приладобудування. Згідно з новим графіком поставок, на додаток до двох БМД-4М  в 2013-му  ПДВ Росії отримають ще десять таких машин в 2014 році. В кінці 2012 року представник Міністерства оборони Росії з ПДВ полковник Олександр Кучеренко заявив, що перед прийняттям на озброєння БМД-4М пройдуть військові випробування.
Слід зазначити, що з початку 2013 року, строки та кількість поставки нових бойових машин десанту регулярно переглядалися. Зокрема, в лютому поточного року повідомлялося, що військові можуть скоротити замовлення на БМД-4М з десяти до семи одиниць. Причиною цього називалося збільшення вартості кожної машини на 20 мільйонів рублів. У травні 2013 року командувач ПДВ генерал-полковник Володимир Шаманов оголосив, що терміни постачання БМД-4М  порушені: до кінця року військові отримають п’ять машин, а решта п’ять ─ в першій половині 2014.

23.07.13. Мальта замовила три багатоцільових гелікоптера

Збройні сили Мальти уклали з італійською компанією AgustaWestland контракт на постачання одного багатоцільового гелікоптера AW139, який буде використовуватися для патрулювання державних кордонів, а також в пошуково-рятувальних операціях. Угода також містить опціон на постачання ще двох гелікоптерів, який передбачається реалізувати після поставки першої машини.
За умовами угоди, замовлений гелікоптер  Збройні сили Мальти отримають у червні 2014 року, а наступні  дві машини за опціоном ─ до кінця 2015 року. Крім самих гелікоптерів  Мальта також отримає послуги з обслуговування та технічного супроводу гелікоптерів AW139. Крім того, AgustaWestland повинна буде підготувати 10 пілотів і 20 наземних техніків. Сума угоди не розголошується.
Мальта, невелика острівна держава в Середземному морі, яка має невеликі збройні сили, до складу яких входить кілька сухопутних, повітряних і морських з’єднань. З гелікоптерної  техніки Повітряне крило Мальти має три машини SA.316B Alouette III і дві AB.212. Ці машини також використовуються при патрулюванні кордонів і в пошуково-рятувальних операціях.   

    23.07.13. Туреччина купить сотні бронемашин 

Міністерство оборони Туреччини має намір придбати кілька сотень нових бронеавтомобілів з технологією захисту від мін і нападу із засідки типу MRAP. За словами міністра оборони Туреччини Ісмета Йилмаза, в першу чергу військове відомство закупить 175 бронемашин. Крім того, 20 автомобілів такого ж типу може придбати турецька поліція. При цьому не виключається, що військові і поліція згодом збільшать замовлення на бронемашини.
Нові бронеавтомобілі будуть закуплені замість машин Kirpi, які повинна була поставити турецька компанія BMC. Контракт з нею був підписаний в 2009 році. За умовами угоди, BMC повинна була передати турецьким військовим 468 бронемашин Kirpi, проте поставила тільки 293 з них. За затримку в постачанні 175 Kirpi міністерство оборони Туреччини оштрафувало BMC на вісім мільйонів доларів і розірвало контракт. Поставка затрималася більш ніж на два роки.
Тим часом, турецьке військове відомство оголосило окремий тендер на постачання 184 гусеничних і 76 колісних бронемашин, на які планується змонтувати різні типи озброєння. Запрошення до участі в конкурсі отримали дві турецькі компанії ─ Otokar і FNSS. Які саме машини вони запропонують міністерству оборони Туреччини, поки невідомо. На купівлю техніки військові мають намір витратити від 150 до 200 мільйонів доларів.

     23.07.13.  Міноборони Росії купило протитанкових ракет на 13 мільярдів рублів 

Міністерство оборони Росії уклало з науково-виробничим об’єднанням «Іжмаш» контракт на поставку протитанкових керованих ракет «Вихрь-1». Сума операції склала 13 мільярдів рублів; всі замовлені боєприпаси повинні бути поставлені військовому відомству до 2015 року. Угода була підписана за підсумками конкурсу на постачання ракет.
За словами генерального директора підприємства Костянтина Бусигіна, цей контракт з Міністерством оборони Росії став для підприємства найбільшим за останні кілька років. Раніше «Іжмаш» повідомляв, що в разі перемоги в конкурсі на постачання протитанкових ракет, а також укладення кількох експортних угод, портфель замовлень на високоточну зброю складе близько 14,2 мільярда рублів.
Протитанкові комплекси «Вихор» стоять на озброєнні штурмових літаків Су-25, а також ударних гелікоптерів Ка-52, катерів і патрульних кораблів. Ракета комплексу здатна вражати броньовані цілі на дальності до десяти кілометрів. Довжина боєприпасу становить 2,75 метра, а діаметр ─ 0,24 метра. «Вихрь-1» оснащується тандемною кумулятивно-осколкової боєголовкою. Маса бойової частини складає близько 12 кілограмів.

23.07.13. Наліт безпілотників Heron-1 в Афганістані перевищив 15 тисяч годин

Наліт безпілотних літальних апаратів (БЛА) “Херон-1” (Heron-1) в Афганістані перевищив 15 тисяч льотних годин. Про це повідомила компанія “Кассідіан” (Cassidian), чия дочірня компанія “Кассідіан ейрборн сольюшнс” (Airborne Solutions) в інтересах “Люфтваффе” забезпечує експлуатацію в Афганістані трьох безпілотних систем “Херон-1” (Heron-1) ізраїльського виробництва і двох наземних пунктів управління.
При підготовці та проведенні бойових операцій БЛА “Херон-1” забезпечують розвідку в північній частині Афганістану площею понад 300 тисяч кв.м, яка майже відповідає території Німеччини. До теперішнього часу БЛА виконали в Афганістані понад 1300 польотів.
БЛА “Херон-1” прийнято на озброєння бундесверу за лізинговою схемою.
Три безпілотних системи цього типу застосовуються ЗС Німеччини на умовах 2-річного лізингу, який завершиться в жовтня 2014 року
Цей апарат відповідає концепції Середньовисотні БЛА великої тривалості польоту Male (medium altitude long endurance). Апарат має розмах крила 17 м і тривалість польоту понад 24 ч.

24.07.13. ЦРУ закриває свої секретні бази в Афганістані

Центральне розвідувальне управління / ЦРУ / США приступило до закриття своїх секретних баз в Афганістані.
Даний крок є ключовим у процесі перекидання ресурсів ЦРУ в інші проблемні точки. Закриття баз в Афганістані характеризується американськими особами як попередній захід, що є частиною загального плану зі скорочення числа об’єктів розвідувального відомства в цій країні з десяти до шести протягом двох років. Все це відбувається відповідно до плану виведення американських збройних сил з Афганістану до кінця 2014 року.
Як відзначають представники США, ЦРУ навіть після подібного “відступу” має намір підтримувати свою значну присутність на афганській території. Передбачається, що основна база залишиться у Кабулі, а також збережеться повітряний флот  з безпілотних літальних апаратів, які патрулюють райони поблизу кордону з Пакистаном.
Офіційно ЦРУ відмовляється коментувати інформацію про закриття своїх баз.

24.07.13  ПС США зіткнулися з дефіцитом пілотів

ПС США зіткнулися з дефіцитом пілотів бойових літаків, який в 2013 році становить 200 осіб. Якщо програми підвищення виплат та привабливості військової служби, що  реалізуються в даний час не спрацюють, дефіцит висококваліфікованих льотчиків у ПС США досягне 700 осіб до 2021 року. В даний час в американських повітряних силах служать близько трьох тисяч пілотів.
Причин появи дефіциту пілотів дві. По-перше, привабливість військової служби з часом знизилася. Згідно з даними Пентагону, сьогодні тільки 65 відсотків військовослужбовців вирішуються продовжувати свої контракти на п’ять років після того, як відслужать десять років за першим контрактом. Для порівняння, в 1993 році цей показник становив 80 відсотків. До 11 року служби пілоти ПС США в середньому отримують грошове забезпечення в розмірі 90 тисяч доларів на рік.
По-друге, з початку 2000-х років ПС США стали активніше розвивати парк безпілотних літальних апаратів різних класів. Різке збільшення парку дронів зажадало перенаправлення частини діючих бойових пілотів в контрольні центри безпілотної авіації. Зокрема, за останні десять років 153 льотчика були перепризначено в оператори безпілотників MQ-1 Predator і MQ-9 Reaper.
Для того, щоб подолати дефіцит пілотів-асів, Пентагон раніше відкрив набір добровольців на контрактну службу. Підписати контракти планується з 130 льотчиками. Заявки приймаються до 30 вересня 2013 року включно. Тим пілотам, що  пройшли співбесіду і тестування, і  які задовольняють всім вимогам військового відомства, при укладенні контракту гарантується винагорода у розмірі 225 тисяч доларів (по 25 тисяч доларів на рік протягом дев’яти років).
Контракти з добровольцями планується підписувати строком на дев’ять років. Розмір грошового забезпечення буде визначатися за підсумками тестування та співбесіди. Залежно від результатів, річне утримання пілотів складе від 34,5 до 97,4 тисячі доларів. Таким чином, з урахуванням винагороди щорічні виплати кожному пілоту-контрактнику становитимуть від 59,5 до 122,4 тисячі доларів.

24.07.13. Армія США вибрала розроблювача єдиних ракет

Командування Армії США має намір підписати контракт на створення єдиної ракети JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) класу «повітря-поверхня» з американською компанією Lockheed Martin. У тендері на розробку боєприпасу також бере участь компанія Raytheon. Раніше Армія США планувала оплачувати розробку ракети обом компаніями, але через бюджетні обмеження вибрала лише одного розробника.
В даний час створення ракети JAGM ведеться в рамках фази TD, що передбачає розробку і виробництво боєприпасу – демонстратора технологій. Раніше передбачалося, що Lockheed Martin і Raytheon створять свої варіанти JAGM, які потім пройдуть випробування і на підставі їх результатів військові вже виберуть ту ракету, яка найбільш повно буде задовольняти вимогам. Тим не менш, через бюджетних обмежень завершення фази TD буде оплачено тільки компанії Lockheed Martin.
Тим не менш, компанія Raytheon зможе знову приєднатися до проекту JAGM в 2015 році. Передбачається, що в цьому році проект вступить у стадію дослідно-конструкторських робіт і дрібносерійного виробництва.
Розробка ракет JAGM ведеться з 2007 року. Довжина JAGM становить 1,8 метра, а діаметр – 17,8 сантиметра. Маса ракети – 48,9 кілограма. Згідно з вимогами військових, JAGM повинна вражати наземні цілі противника на відстані не менше 28 кілометрів. Перспективна ракета поповнить номенклатуру озброєнь гелікоптерів AH-64E Apache, MH-60R/S Seahawk, AH-1Z Viper, безпілотників MQ-1C Gray Eagle і винищувачів F/A-18E/F Super Hornet і F-35 Lightning II.
У квітні 2011 року стало відомо, що Армія, ВМС і Морська піхота США мають намір витратити близько п’яти мільярдів доларів на купівлю 33 тисяч єдиних ракет JAGM. Нові боєприпаси повинні надійти на озброєння в 2016 році. У військах вони замінять застарілі ракети BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire і AGM-65 Maverick.

    25.07.13. Протягом двох днів Франція підписала з ОАЕ контракти на постачання озброєнь загальною вартістю близько 1 млрд. євро 

Через добу після підписання контракту на постачання двох французьких розвідувальних супутників вартістю близько 750 млн євро, ЗС ОАЕ уклали з компанією «Талес» (Thales) контракт на постачання 17 РЛС середньої дальності «Граунд Майстер-200».
Вартість контракту на постачання РЛС оцінюється в 250 млн євро. Таким чином, протягом двох днів Франція підписала з ОАЕ контракти на постачання озброєнь  загальною вартістю близько 1 млрд. євро. Це свідчить про відновлення повномасштабних двосторонніх відносин у сфері ВТС, які ускладнилися в результаті натиску Франції на керівництво арабської держави з метою просування на ринок ОАЕ винищувачів «Рафаль».
ОАЕ оголосили тендер на постачання РЛС в 2009 році. Крім «Талес», в тендері взяли участь шведська компанія «Сааб» (Saab), італійська «Селекс» (Selex), а також ЕАДС.
У 2011 році з числа претендентів були виключені «Сааб» і «Селекс», а навесні 2012 року – ЕАДС.
Незважаючи на попередній вибір на користь «Талес», «Сааб» звернулася до ОАЕ з новою конкурентоспроможною  пропозицією – спільно виробляти шведську РЛС ППО на потужностях еміратської компанії «Тавазун» (Tawazun).
У результаті цього влітку 2012 року переговори з «Талес» були заморожені, а обговорення почалося з «Сааб» і «Тавазун». Проте, по ходу переговорів з’ясувалося, що шведська пропозиція є досить ризикованою, а вартість проекту втричі перевищила пропозицію французької компанії.
У лютому цього року в рамках виставки IDEX-2013 переговори з «Талес» поновилися і у результаті привели до укладення контракту.
«Граунд Майстер-200» – це мобільна багатофункціональна трикоординатна РЛС S-діапазону. Вона забезпечує виявлення повітряних цілей, включаючи винищувачі, гелікоптери, БЛА, керовані і крилаті ракети, на дальності до 250 км і висоті до 24 км і здійснює наведення на дальності до 100 км.
РЛС може застосовуватися в складі систем протидії ракетним і артилерійським обстрілам C-RAM. Станція розміщена на шасі автомобіля високої прохідності з колісною формулою 8х8 і може транспортуватися літаками ВТА C-130 «Геркулес».

    25.07.13. Обама призупинив поставки винищувачів F-16 в Єгипет

Президент США Барак Обама прийняв рішення призупинити поставки американських винищувачів F-16 в Єгипет. Про це, в середу, 24 липня, оголосив офіційний представник Пентагону Джордж Літтл.
Поставки винищувачів припинені «на невизначений термін» через ситуацію, що склалась  в Єгипті, заявив Літтл, додавши, що таке рішення одноголосно підтримали всі помічники Обами з національної безпеки.
При цьому офіційний представник Пентагону підкреслив, що США не мають наміру повністю згортати програму військового співробітництва з Єгиптом, частиною якої була поставка винищувачів. Наприклад, заявив Літтл, заплановані спільні американо-єгипетські військові навчання скасовані не будуть.
Раніше представники адміністрації президента Обами заявляли, що США, незважаючи на зміну влади в Єгипті, від поставок винищувачів в цю країну відмовлятися не мають наміру.
У рамках програми військово-економічної допомоги на 1,3 мільярда доларів США повинні були протягом 2013 року поставити Єгипту 20 винищувачів F-16. Згідно з даними, наданими США в ООН в червні, Єгипет встиг отримати сім літаків F-16.
3 липня єгипетські військові усунули від влади президента Мохаммеда Мурсі. Зміщення Мурсі передували багатотисячні акції протесту, учасники яких вимагали відставки президента, звинувачуючи його в нездатності впоратися з економічними проблемами і авторитарному стилі правління.
Сполучені Штати поки офіційно не схвалили, але і не засудили відсторонення Мурсі від влади, заявивши, що їм необхідний час для того, щоб дати оцінку ситуації, що склалася. Якщо США визнають сталося в Єгипті військовим переворотом, то всі програми військової співпраці з цією країною будуть автоматично згорнуті.

25.07.13. Стратегічне командування США закликало до модернізації ядерної зброї

США мають намір прискорити програму модернізації ядерної зброї, наявного на озброєнні, і не скорочувати витрати на відповідні програми. Про це заявив глава Стратегічного командування збройних сил США генерал Роберт  Келер. За його словами, така необхідність викликана тим, що більшість ядерних систем озброєння було вироблено понад 20 років тому.
Найбільш пріоритетним напрямком, на думку Келера, є модернізація та продовження строків служби ядерних авіаційних вільнопадаючих бомб B61, розроблених в 1950-х і вироблених в 1960-х роках. Ці боєприпаси є основною зброєю стратегічних бомбардувальників B-2 Spirit  і вони ж стануть основною зброєю перспективних дальніх бомбардувальників NGB.
За словами Келера, модернізація B61 дозволить не тільки зробити боєприпаси більш надійними і продовжити їх термін служби, а й використовувати їх на перспективних винищувачах F-35 Lightning II і модернізованих бомбардувальниках B-2.
Тим часом, за оцінкою низки урядових організацій, модернізація ядерного арсеналу є дорогою і не обов’язковою, оскільки вона спрямована проти загрози, якої не передбачається щонайменше найближчі десять років. За оцінкою Агентства національної ядерної безпеки, на модернізацію бомб B61 необхідно більше восьми мільярдів доларів.
Програма модернізації ядерної зброї США була оприлюднена в травні 2011 року. У ній йдеться про продовження термінів служби стратегічної  і деяких типів тактичної ядерної зброї, а також створенні нових атомних силових установок для ВМС США. У першу чергу мова йшла про модернізацію та уніфікації боєголовок W78, продовження термінів служби W76 і модернізації бомб B61.

26.07.13. DARPA оприлюднило проект підводного бази для безпілотників

Американське військове агентство з перспективних розробок (DARPA) оприлюднило проект Hydra, який представляє роботизовану субмарину, здатну перевозити і запускати як підводні, так і надводні безпілотники.
«Hydra  дозволить використовувати повітряні або підводні безпілотники в залежності від ситуації, що склалася. Сподіваємося, що в перспективі цей проект надасть нам можливість розгорнути безпілотники по всій земній кулі», – йдеться в заяві DARPA.
За словами представників DARPA, Hydra дозволить ВМФ США таємно доставляти безпілотники в заданий район бойових дій, а також знизити рівень ризику для людей, оскільки управління підводним човном здійснюється в дистанційному режимі.
Субмарина зможе працювати на мілководді, в портах і прибережних водах, причому зможе перебувати там протягом довгого часу. За словами розробників, в першу чергу Hydra буде застосовуватися в розвідувальних цілях.
Випущені з борту такий субмарини безпілотники будуть постійно підтримувати з нею зв’язок, а сам підводний човен буде передавати всі дані на командні пункти, розташовані на військово-морських базах США.
В даний час проект Hydra знаходиться на стадії розробки. Презентація системи має відбутися 5 серпня 2013 у фізичній лабораторії Університету Джона Хопкінса.
Агентство передових оборонних дослідницьких проектів DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) існує при міністерстві оборони США з 1958 року і відповідає за розробку нових технологій для використання у збройних силах.
Місією DARPA є збереження технологічної переваги збройних сил США, запобігання раптової появи нових технічних засобів збройної боротьби, підтримка проривних досліджень, подолання розриву між фундаментальними дослідженнями та їх застосуванням у військовій сфері.

Світ