Найбільший в Україні вітрильник – навчально-пасажирське судно “Дружба”

В контексті новини про початок практики курсантами Інституту ВМС Національного університету «Одеська морська академія» на навчальних кораблях Військово-Морських Сил ЗС Португалії «Сагрес» та Румунії «Мірча», хотілось би написати про єдиний та унікальний український вітрильник “Дружба”, що належить Національному університету «Одеська морська академія»

Навчальний вітрильник “Дружба” був побудований на польській суднобудівній верфі у Гданську в 1987 році разом з однотипними «Херсонес», «Паллада» «Мир» та «Надежда» для інших морських навчальних закладів СРСР.

Їх короткі технічні характеристики:

 • Довжина найбільша: 108,6 м (с бушпритом)
  Ширина найбільша: 14,0 м,
  Максимальна осадка: 6,6 м,
  Площа вітрил: 3000 м²
  Екіпаж: 50 осіб
  Кількість практикантів: 144 особи

  Судна мають по два дизельних головних двигуна Zultzer потужністю 840 кВт кожен.

  Всі ці вітрильні судна будувались під наглядом Польського Реєстру судів, та за правилами, узгоджувались з Реєстром СРСР, як навчальні вітрилькики з можливістю використовувати їх в якості науково-дослідних та туристичних суден. За своїми технічними характеристиками ці фрегати відповідають умовам міжнародних конвенцій.

  Вітрильник “Дружба” не одноразова ходив у похід в іноземні порти, серед найвідоміших – у 1990 році на борту зі 120 курсантами Одеської морської академії він відвідував США для дружньої зустрічі з колегами з морських академії штатів Мен та Масачусетс, також він відвідав потри Балтімора, Нью Йорка та Бостона.

 • Вирізка з газети про візит Дружби у США

  Після розпаду СРСР було прийнято рішення переобладнати “Дружбу” з навчального у туристичне судно, що і було зроблене у 1992 році в італійському порту Мессіна. Зміни зачепили планування корабля, так зменшилась кількість кают для курсантів, що від тепер може брати до 30 осіб, але також з’явилось 29 двомісних пасажирських кают, ресторан на 75 місць та два бари.

  В 90-і роки судно орендувала компанія з Болгарії, але через відсутність рейсів та невдалого контракту Одеська морська академія звернулась до міжнародного суду з метою повернення “Дружби”.

  Вітрильник Дружба сучасний стан Фото: make.ua

  Згодом “Дружба” перебувала в оренді різних компаній де ходила за різними маршрутами у Середземному та Чорному морях. Також проводилась і практика курсантів. Але через фінансові труднощі це було робити деталі складніше і на початку ХХІ століття вітрильник став на якір в Одеському порту де і знаходиться до тепер.

  Фото видання “Думская” сучасного стану вітрильника “Дружба”:

  У 2013 році заговорили про його ремонт, що мав відбутися у Севастополі, але через агресію Російської Федерації та окупації Автономної Республіки Крим цього реалізувати не вдалось.

 • Так само було втрачено інший вітрильник цього типу – “Херсонес”, що знаходився на балансі Керченського державного морського технологічного університету та після окупації півострова був відновлений та перебазований у Севастополь.


  Працюємо для Вас. Підтримати Мілітарний можна через карту ПриватБанку: 5168 7422 1101 4877

  Також підписуйтесь на наші сторінки у Facebook та Twitter. Також долучайтесь до нашого каналу у Telegram


 • Редакція Українського мілітарного порталу. З пропозиціями та зауваженнями пишіть нам на пошту: mail.milinua@gmail.com


  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю