fbpx
ВМС України на “цифровій” хвилі

ВМС України на “цифровій” хвилі

Поблизу Севастополя відбулось показове заняття “Пункти управління Збройних Сил” з керівним складом Міністерства оборони і Генерального штабу ЗС України та слухачами Національного університету оборони України. Пропонуємо більш детально ознайомитись з тим, що це був за захід.

 

Про його важливість говорить той факт, що у ньому взяли участь заступник Міністра оборони України Михайло Малярчук, перший заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-полковник Володимир Можаровський, командувач Військово-Морських Сил віце-адмірал Віктор Максимов, командувач Повітряних Сил генерал-полковник Іван Руснак, командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-полковник Геннадій Воробйов.

Генерал-полковник Володимир Можаровський нагадав, що починаючи з 2006 року у Збройних Силах України почалося поетапне впровадження новітніх технологій (зокрема цифрових) у системи управління і зв’язку армії та флоту. Восени цього року завершується четвертий, останній етап цієї програми. І незважаючи на те, що роботи профінансовані лише на 50 відсотків, у Військово-Морських Силах України (вони обрані як дослідницький “полігон”) вдалося досягти корінних, якісних змін. Учасники занять пересвідчилися в цьому наочно.

Генерали, адмірали і офіцери відвідали п’ять навчальних місць: захищений командний пункт ВМС, виставку новітніх зразків техніки та зв’язку вітчизняних розробників, польовий пункт управління Центру Військ берегової оборони, корабельний пункт управління Центру морських операцій – корабель управління “Донбас” і командний пункт Тактичної групи “Крим” Повітряних Сил.

Зайняття проходило на фоні командно-штабного навчання, в якому, зокрема, був задіяний протичовновий вертоліт ВМС України, що у реальному часі видавав візуальну та іншу інформацію на сучасну апаратуру пунктів управління, де оперативними офіцерами і приймалися рішення. До того ж на занятті вперше у великому масштабі демонструвалося ведення відеоконференцзв’язку в захищеному режимі, а також нарощування обстановки по закритих мережах зв’язку за участю двох видів Збройних Сил – ВМС і ПС.

Учасники занять занурюються у “легенду” навчань, знайомлячись із призначенням, складом та можливостями пунктів управління, організацією роботи захищеного командного пункту флоту, можливостями сучасних засобів автоматизованих систем управління, куди, до речі, пресу не допускають.

Тому я і з запитанням, а що з представленого сучасного обладнання на виставці вже впроваджено, зокрема, у Військово-Морських Силах звертаюся до фахівців.

Гідом виступає капітан 3 рангу Сергій Підкопайло, офіцер управління зв’язку ВМС України.

Знайомлюся і з генеральним директором науково-виробничого підприємства “Плазма-Техніка” (Київ) Георгієм Левченком. Він показує комп’ютер у захищеному виконанні і пояснює: якщо ПК без “доспіхів”, то інформацію з нього можна знімати за побічними електронно-магнітним випромінюваннями.

– С нашого комп’ютера ви не можете зняти інформацію поза приміщенням, де він стоїть, а також по електромережі. Тут впроваджено тотальний захист інформації пасивними методами, – пояснює Левченко.

І на моє песимістичне запитання відносно широкого впровадження у війська, наводить приклад:

– В Академії ВМС такий комплект уже є. Всі ним задоволені. Наскільки мені відомо, ще хочуть придбати двійко таких комп’ютерів. Ціна лояльна – 40 тисяч гривень. А це і комп’ютер з периферією, і саме захист…

Йдемо далі. На одному зі стендів виставлені цифрові радіотелефони широкого діапазону фірми “Харрис” (США).

– Такі зразки вже є на озброєнні морської піхоти, – каже капітан 3 рангу Підкопайло. – Планується поставити їх на чотири кораблі ВМС і на один з пунктів управління. Ці радіотелефони дозволяють швидко передавати інформацію, вони дуже добре захищені від стороннього втручання та прослуховування.

На стенді національного виробника техніки зв’язку “Телекарт Прилад” (Одеса) представлено комплекс зв’язку “Нарада”, який планується поставляти на командно-штабні машини.

– Ці цифрові радіостанції можна змонтувати на будь-якій платформі – джипи, танки, БМП. Ця техніка дозволяє, наприклад, вийти на будь-яку АТС міста чи вийти у будь-яку мережу, – каже Підкопайло. – Це обладнання вже в достатній кількості установлено на пунктах управління, радіостанції надані у підрозділи Військ берегової оборони. А цифрові радіорелейні станції встановлені на кожному пункті управління, зокрема на захищеному ПУ флоту, пункті управління  тактичної групи “Крим” Повітряних Сил і на корабельному ПУ – кораблі управління “Донбас”. “Телекарт Прилад” постачає свої розробки на флот протягом п’яти років. Це обладнання пройшло сертифікацію за міжнародними стандаратами на навчаннях зв’язку “Комбайн ендевор”, які щорічно проходять у  Німеччині (в них беруть участь 40 країн світу).

Сергій Ужаков, технічний директор фірми “Вал тек” (Київ), розповів, що його підприємство постачає у Збройні Сили сертифіковані комп’ютерні робочі станції власного виробництва, зокрема сервера доступу, відеосервера, різне комунікаційне обладнання.

– Ми представляємо тут сучасне обладнання захисту інформації, сервера збереження інформації, дискові масиви. Також представляємо продукцію фірми MOXA (Тайвань) – це світовий лідер поставок комунікаційного обладнання і рішень. – Наші розробки вже працюють на флоті, – каже Ужаков.

На виставці сучасного обладнання особливе місце займають комплексні апаратні зв’язку К-1501 фірми “Телекарт Прилад”, які розташовані на базі автомобіля КрАЗ. Усередині знаходяться чотири цифрові радіорелейні станції, цифрові АТС, модеми, комутатори, маршруторизатори.

– Ця апаратна може замінити від 15 до 18 апаратних зв’язку, які зараз знаходяться на службі у Збройних Силах, – каже Сергій Підкопайло. – Одна така апаратна є на дослідній експлуатації ВМС України, активно використовується практично на всіх навчаннях. Дозволяє розгорнути мережу IP-телефонії і комп’ютерну мережу. Це обладнання зараз проходить державні випробування.30-40 чоловік, які беруть участь у них, – це вже навчені спеціалісти.

Не можна обійти увагою й модернізовану тропосферну радіорелейну станцію Р-417-М на базі автомобіля (виробник – корпорація “Олімп” (Світловодськ). Ця станція забезпечує роботу кількох інтервальних тропосферних ліній зі швидкістю передачі до 2048 кілобіт у секунду, має повністю автономне живлення.

– Дві таких машини з обладнанням стоять на озброєнні ВМС України два роки.Вони активно використовуються на навчаннях, дуже непогано себе показали.Цього року планується закупка ще двох таких машин, – видає “військову таємницю” Сергій Підкопайло.

Біля одного зі стендів бесідую з генеральним директором компанії “Крокус ком” Сергієм Чередніковим (м. Миколаїв). Фірма будує телекомунікаційні мережі Міноборони децентралізованої телекомунікаційної ємності за новітніми технологіями. “Фішка” – повна децентралізація зв’язку, перехід на пакетну комутацію, можливість із нуля побудувати повноцінну мережу до рівня 64 мегабіт.

– Ці розробки, зокрема, впроваджені на флагманському кораблі ВМС України фрегаті “Гетьман Сагайдачний”, у багатьох інших частинах, – говорить Чередніков.

Заступник командувача ВМС ЗС України з берегової оборони – начальник Центру Військ берегової оборони генерал-майор Олександр Островський на моє запитання: “Як починалося впровадження новітніх технологій управління і зв’язку у Військах берегової оборони і чого вдалося досягнути?”, відповідає так:

– Вони почали запроваджуватися з 2007 року і тут свого часу демонструвалися як дослідницькі зразки, а сьогодні ми вже можемо показати, зокрема, на рухомому командному пункті Військ берегової оборони, як ці зразки протягом 2008-2009 років працювали.

На рухомому командному пункті Центру Військ берегової оборони застосовані новітні вітчизняні технології прийому і передачі інформації в системі он-лайн.

Ми демонструємо нові телефони, які мають широкі можливості для виходу і різні мережі, від командира батальйону до Генерального штабу. Є інтерактивні дошки, є комп’ютерні мережі, які дозволяють обмінюватися інформацією он-лайн. Ця техніка вже два роки працює на рухомому командному пункті Центру Військ берегової оборони. Техніка показала себе дуже добре під час навчань “Морський вузол-2008”, при проведенні різних КШН.

Нам дуже приємно, що керівництво Збройних Сил, коли розпочала розроблятися нова система управління, зробила ставку на ВМС України. Ми маємо дві унікальні машини. Одна має на озброєнні автоматизовану систему управління. Друга – виконує функцію електронних засобів передачі інформації. І флот показав, що може втілювати в життя новітні технології.

2007 року я ходив тут, дивився на ці зразки і думав: невже це можливо впровадити на флоті? А зараз ми ці зразки використовуємо на повну потужність…

..Показове заняття закінчується, і перший заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-полковник Володимир Можаровський коментує результати роботи:

– Ми спостерігаємо сьогодні значне покращання стану пунктів управління ВМС, системи зв’язку, системи автоматизованого управління військами. Це величезна праця всього колективу ВМС. І найголовніше, що це не просто зведено до показу, а те, що це дійсно потрібно флоту, щоб надійно виконувати завдання, які покладені на нього.

 

 

Олександр ЩЕРБАКОВ

“Народна армія”