fbpx
Середземномор’я: Лівія. Огляд останніх подій на 7 квітня.

Середземномор’я: Лівія. Огляд останніх подій на 7 квітня.

Близький Схід

Багато пішло інформації про початок активних бойових дій Лівії. Але в нас вибори, псевдожурналістика перевзувається на ходу, міняютчи національні кольори на зелені і знов обходять своєю увагою події, які безпосередньо впливають на Україну.

Лівія – що ми знаємо про цю країну? Країна на півночі Африки, що на сході межує з Єгиптом, на південному сході — з Суданом, на півдні — з Чадом і Нігером, на заході — з Алжиром і Тунісом, з півночі омивається Середземним морем. Лівія є членом ООН, Ліги арабських держав, Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), Організації африканської єдності і Ісламського банку розвитку.
У Лівії переважають пустелі. Площа пустель становить 98 % території. Після повалення режиму Каддафі в 2011р, влада поступово, після виборів перейшла до Уряду національної єдності. Головує – Фаїз аль-Сарадж (визнаний Заходом та ООН).
Але легітимна влада контролює лише район Тріполі та його заселені околиці. Фактично Лівія в даний час являє собою конгломерат з декількох квазідержав. Згідно статистичних даних Лівії займає дев’яте місце по запасам нафти у світі (мокшанці на восьмому).

Ось тут саме і коється причина негараздів, що випали на цю країну. Один з лідерів крупного військового об’єднання “Лівійської національної армії” (ЛНА) (назва не має нічого спільного з суттю) фельдмаршал Халіф Хафтар зі столицею в місті Кабрук, оголосив про початок військової операції проти центральної влади та розпочав наступ на Тріполі.

Раніше він зі своїми прибічниками зіграв значну роль в придушенні розповсюдження ісламської держави в регіоні, під приводом чого отримував зброю, в т.ч із рашки (через Білорусь). Неодноразово відвідував москву.

Як на мене, похід на Тріполі, крім намагання для Хафтара створити військову одноосібну диктатуру, має на меті завадити лівійській нафті потрапляти на ринок, чим збільшити її ціну (прямий профіт для рф). А як найкраще (для рф) отримати контроль над лівійськими родовищами. Чому так? Тому, що для самого Хафтара час наступу обраний невдало. Перманентна політична лівійська криза шукала вирішення через Національну конференцію – анонсовану в найближчий час. Самому Хафтару пророкували посаду прем’єр-міністра за її наслідками.

Військові дії: Після перших незначних успіхів. ЛНА зазнала відчутних втрат як фізично так і морально. Після захоплення без бою міста Гар`ян де місцеві угруповання пристали на бік Халіфа, але в Завії війська Хафтара потрапили в пастку. Після обіцянки місцевих стати на бік ЛНА, вони дочекались поки хафтарівці увійдуть в населений пункт і напали на них. Після нетривалого бою, значна частина 106 батальйону ЛНА, до 140 чоловік була взята в полон.


Далі, ЛНА спробували взяти реванш і захопити міжнародний аеропорт Тріполі. Навіть були фото з самого аеропорту. Але, фахівці спростовують, цю інформацію та кажуть, що Хафтар захопив та утримує лише старий аеропорт.

Тим часом, Уряд національної єдності (УНЄ) Фаїза Сараджа перейшов у контрнаступ з застосуванням авіації і спробував відсунити ЛНА від аеропорту (це 25 км від Тріполі) де більше 70 бойовиків ЛНА були взяті в полон

вчора в сутичках в районі Савані і в Міжнародному аеропорту Тріполі

відбили спробу ЛНА взяти під контроль стратегічно важливий міст з Тріполі до Гарьян-Гхшір на південь від столиці.

У відповідь на наступ УНЄ почали перекидання своїх сил в Тріполі для оборони міста. У столицю прибули загони “Буньян Марсус” з Місрати.


На вечір вчора, запеклі зіткнення тривають в південних районах Тріполі (міжнародний аеропорт Тріполі- Касир Бен-Гашір-саван-Ваді Рабе) і в районі Хіра.
Важкі зіткнення також спалахнули в центральній частині Лівії, де війська, лояльні УНЄ Сарраджа (в основному місратці) ведуть наступ на авіабазу Джуфра, де знаходиться військове командування, яке здійснює безпосереднє керівництво операцією в Тріполі і оперативні резерви ЛНА Хафтара.
Також сили УНЄ Сарраджа намагаються повернути контроль над містом Гар`ян, який напередодні операції, перейшов на бік ЛНА і служить однією з оперативних баз Хафтара для наступу на Тріполі. Туди, а також на південь Тріполі прибули нові колони військ з Місрати. А авіація Місрати продовжує завдавати поодинокі авіаудари по ЛНА. За сьогодні таких було мінімум два.
За минулу ніч силам Хафтара вдалося зайняти ряд н.п. на середземноморському узбережжі Лівії на південний схід від м. Цирта (Мінтакат Ваді Хараві, Ваді Арма і ін.) і перерізати автодорогу Тріполі – Завія.

Тут рашка зрозуміла, що блиц-криг в Хафтара не вдався і зайняли відверту про-хафтарівську позицію. Сумна коняка лавров в Египті закликав не застосовувати авіацію проти ЛНА. Хоча заступник коняки михайло богданов провів телефонний дзвінок у п’ятницю з воєначальником східної Лівії Халіфою Хафтар і повторив позицію москви, що вона підтримує політичне вирішення кризи в Лівії. Лукаві покидьки.

Там де росія, там завжди ВІЙНА!

Близький Схід