Створення військ для ведення бойових дій в місті.

Свого часу радянська армія стала першою в світі, яка створила  повітряно-десантні війська. Вона активно розвивала теорію застосування та озброєння нового роду військ. Згодом такі війська були створені майже у всіх арміях світу, і існують до теперішнього часу.

Сучасний театр бойових дій все більше зміщується в урбанізовану місцевість. Це вимагає виокремлення окремих частин піхоти для дій саме таких умовах.

Необхідність створення

 • Створення спеціалізованих мотопіхотних частин для ведення бойових дій в урбанізованій місцевості,  викликане необхідністю введення в програму  підготовки таких частин спеціалізованої (вузькопрофільної) підготовки для ведення бойових дій в місті. А також  оснащення таких частин спеціалізованим спорядженням та військовою технікою.

  Пристосоване для бойових дій в місті  озброєння (та спорядження) підрозділів міського бою, буде обмежувати їх можливості на класичному театрі бойових дій.

  Наприклад вони будуть не ефективними:  на  відкритих ділянках місцевості –  їх підготовка буде базуватись на штурмі будівель, бою на коротких дистанціях, дій у складі малих штурмових груп;   при наступі або маневрі з подоланням водних перешкод – у них буде відсутня важка інженерна техніка для подолання водних перешкод (у місті вона буде не потрібною); при проведенні рейдів  –  вони будуть мати важку техніку, що ускладнює швидкість руху;  також підрозділи міського бою не матимуть далекобійної артилерії.

  І навпаки,  існуючі механізовані (мотопіхотні) та танкові частини  – не мають спеціального спорядження та озброєння для ведення бойових дій в місті.

 • Існуючі піхотні частини можуть виконувати класичні тактичні елементи: оборона, наступ на відкритих ділянках місцевості; форсування водних перешкод; рейди, оточення противника; підтримка вогнем штатних БрАГ* на великі дистанції.

  В урбанізованій місцевості «класична піхота», буде виконувати функції оточення населених пунктів, їх блокування, та вогневу підтримку силами БрАГ. А частини «міського бою»  за потреби, будуть здійснювати штурм цих населених пунктів. І ведення бойових дій в них.

  Для прикладу створення спеціалізованих підрозділів, можна згадати  формування в ЗС Росії, в 2015 році, інженерних частин штурму та розгородження (про це на MIL.IN.UA  розміщена стаття  http://mil.in.ua/inzhenerni-batalyony-shturmu-ta-rozhorodzhennya/   ).

  Враховуючи сучасний бойовий досвід, російські військові побачили, що існуючі інженерні частини не відповідають вимогам для виконання окремих бойових задач – інженерній підтримці наступаючих військ (бойових дій в місті). І створили спеціалізовані інженерні частини, з відповідною технікою та спорядженням для виконання таких задач.

  Доцільно, враховуючи позитивний російський досвід створення спеціалізованих інженерних частин штурму та розгородження,  створити і спеціалізовані піхотні частини для виконання специфічних бойових задач.

 •  

  Особливості озброєння та техніки

  Головною відмінністю від існуючих піхотних частин, і головною причиною  створення частин  для ведення міського бою як окремого роду військ – є необхідність у оснащенні їх озброєнням та спорядженням, спеціально пристосованим до такого виду бою.

 • Озброєння частин міського бою повинно відповідати театру бойових дій, для якого цей рід військ буде створюватись.

  Бронетехніка. Доцільним бачиться знаходження в штаті таких частин важко-броньованої техніки та танків.

  Бронетехніка для дій в місті повинна мати максимальний захист. Обов’язково оснащуватись КАЗ**. Вона може мати менші ніж у механізованих (мотопіхотних) частин, обмеження по вазі – так як тактика застосування частин міського бою не буде передбачати наприклад форсування водних перешкод, здійснення швидкісних маршів, авіатранспортабельність. Тобто техніка може бути важчою – а значить мати більший захист.

  Бойові машини піхоти.  В штаті частин міського бою доцільно мати важкий батальйон озброєний важкими бойовими машинами піхоти ВМПТ типу ТБМП-64, «Намер»,  російська Т-15.

  Важкі БМП мають значно кращий захист десанту, особливо в умовах коротких дистанцій бою. Також на важкі гусеничні платформи можна встановлювати навісне інженерне обладнання , для подолання міських завалів.

 • ізраїльський бажкий БТР Намер:

  російська важка БМП Т-15:


 • ходовий макет української важкої БМП  ТБМП-64:

 • важка гусенична платформа Азовець:

   

  Танки. Незважаючи на те, що танки вважались застарілим видом озброєння, вони показали високу ефективність в сучасних збройних конфліктах на Донбасі та в Сирії. В Сирії танки (навіть застарілі) дуже ефективно показали себе в боях в міській забудові.  Вони стали основним інструментом безпосередньої артилерійської підтримки піхоти в міській забудові.

  Виконання невластивої для танків функції артилерії викликане короткими дистанціями вогневого ураження в місті,  на яких звичайна артилерія не могла діяти. А міномети не мали такого захисту і маневреності. Це підтверджує необхідність введення танків в штат підрозділів міського бою.

  Проте танки для бою в місті також повинні мати свої особливості:

  ;
  • Посилений захист з усіх напрямків (дах, задня напівсфера), а не тільки передня напівсфера, як у більшості сучасних танків.
  • Навісне обладнання для пророблення проходів в завалах, стінах.
  • Підвищений захист від піхоти противника (відстрілювані осколкові боєприпаси з ПУ на башті, димові завіси, кулеметне озброєння для враження піхоти, лазерні системи протидії снайперам)
  • Посилений захист оптичних прицілів від осколкового ураження
  • Системи РЕБ для протидії радіокерованим мінам
  • БІУС – бойова інформаційно-управляюча система поля бою. Для ведення бою у складі єдиної інформаційної системи (розвідувально-бойової системи).
  • Введення в боєкомплект танків спеціальних боєприпасів осколкової дії, з різними типами підривачів

  В ході застосування танків в міській забудові, був виявлений їх суттєвий недолік  – велика довжина ствола. Це створювало складність при маневруванні танків на ділянках зі щільною міською забудовою.

  Можливо вирішення цієї проблеми лежить в площині заміни основного озброєння. Перспективним озброєнням для «танку міського бою» можна вважати  мінометне.

  Гармата на зразок 2С9 «Нона-С» , але в більшому калібрі  дозволяла б вести вогонь по навісній траєкторії «по мінометному», – на короткі дистанції, наприклад через будинок по сусідній вулиці. І прямим наведенням «по танковому», що дозволяло б виконувати задачі безпосередньої вогневої підтримки піхоти.

   

  Робототехніка.  Необхідна складова озброєння військ міського бою. Наземні бойові роботизовані платформи,  є перспективою озброєння піхотних частин. І в першу чергу вони необхідні для бою в місті. Вони дозволять зменшити втрати особового складу.

  В Україні роботи по створенню подібної техніки вже ведуться.  Декілька років тому був представлений багатоцільовий тактичний комплекс «Фантом».

  Не зважаючи на його ніби іграшковий вигляд (що притаманно для всієї дослідної техніки), і обмежені можливості бойового застосування –  подібні комплекси є найперспективнішим напрямком озброєння для піхоти.

  В майбутньому вони замінять частину людей на полі бою, і зможуть виконувати всі завдання, які зараз виконують піхотинці.

  Наземні роботизовані платформи розвиваються за всіма напрямками: ударні, розвідувальні, евакуаційні, транспортні, інженерні та інші.

  Для прикладу, наш головний противник також активно працює над новими наземними бойовими платформами.

  Введення в штат частин бойових дій в місті наземних роботизованих платформ – є необхідною умовою.

   

   

  Особливості спорядження

  Як і  десантно-штурмові , і  гірсько-піхотні війська  –  війська для ведення бойових дій в місті повинні мати спеціалізоване спорядження.

  На відміну від «звичайної піхоти» – вони повинні мати засоби індивідуального захисту вищого класу 6+.  Також спорядження повинно враховувати проти-осколковий захист обличчя.

  Спорядження повинно включати в себе датчики для дій кожного військовослужбовця у складі єдиної  інформаційної системи управління боєм. А саме:

  • Датчик «свій-чужий»
  • Датчик «живий-мертвий/поранений»
  • Датчик місцезнаходження GPS
  • Відеокамера (для надання додаткової інформації в центр управління)

  Такий принцип комплектування індивідуального спорядження вже використовується у російському комплекті екіпірування ОВР-3Ш*****. Яким забезпечуються військовослужбовці батальйонів штурму і розгородження ЗР РФ.

  У складі комплекту ОВР-3Ш вже використовуються вище перелічені датчики. Що підвищує ефективність застосування таких підрозділів.


  Варіант ОШС

  Як один з варіантів (!)**, пропонується розглянути організаційно-штатну структуру полку для ведення бойових дій в місті:

  • Управління
  • Штабна рота (зв’язку та медичного забезпечення)
  • Легкий батальйон (МБ)
  • Важкий батальйон (МБ)
  • Інженерно-штурмова рота
  • Розвідувальна рота
  • Батальйон вогневої підтримки
  • Ремонтна рота
  • Рота МТЗ

  важкий  механізований батальйон (МВ):

  легкий механізований батальйон (МБ):

  батальйон вогневої підтримки:

  розвідувальна рота:

  інженерно-штурмова рота:

  Переформування ДШВ

  З чого можна почати створення військ для ведення бойових дій в місті? В ЗС України існує командування десантно-штурмових військ. Це об’єднання  складається з п’яти бригад,  та ряду інших частин. За планом до 2020 року чисельність десантно-штурмових військ повинна складати близько 30.000 військовослужбовців.

  Можливості військово-транспортної та армійської авіації не дозволяють здійснити  перекидання 5-ти бригад повітряним шляхом в короткий термін (і навіть однієї бригади у повному складі). Тобто використати ці частини за прямим призначенням –  для проведення десантування парашутним  або аеромобільним способом не дозволяють можливості авіації. Та і потребу  у висадці 5-ти десантно-штурмових бригад  важно уявити.  За чотири роки війни навіть батальйон у повному складі не був висаджений парашутним способом.  Сьогодні ДШВ використовується у якості легкої піхоти – для проведення посилення окремих ділянок фронту, проведення рейдів, штурмових дій.

  Враховуючи це, доцільним було б переформування командування ДШВ наприклад у Корпус швидкого реагування (або ударний корпус – назва не так важлива).

  В корпусі можна було б залишити 2-3 ДШ бригади. Наприклад 95-а для аеромобільних дій (для десантування з гелікоптерів), а 25-а для повітряно-десантних дій (важка бригада для десантування з літаків, разом з технікою).

  Інші частини переформувати для ведення бойових дій в місті. Оснастивши їх  відповідною технікою і спорядженням. Також переформувати інженерно-саперний батальйон КДШВ в інженерно-штурмовий (за досвідом ЗС Росії).

  Крім того необхідно створити НАВЧАЛЬНИЙ ЦЕНТР БОЙОВИХ ДІЙ В МІСТІ, про який наш портал уже писав: http://mil.in.ua/stvorennya-navchalnoho-centru-vedennya-boyovyh-diy-v-misti/

  покинуте українське містечко Орбіта, на базі якого можна створити подібний навчальний центр:

   

   

  В західних арміях такі центри створені вже давно, і зараз активно розвиваються:

  навчальний центр бойових дій в місті ЗС Франції

   

  навчальний центр бойових дій в місті ЗС США:

  В такому центрі механізовані (мотопіхотні), танкові, ДШВ та  частин морської піхоти змогли б проходити базову підготовку. А частини для ведення бойових дій в місті  – проходили б поглиблену підготовку, за своїм основним призначенням.

   

  Висновок

  Враховуючи приведені вище аргументи,  буде доцільним створення у складі Збройних сил України  спеціалізованих частин для ведення бойових дій в урбанізованій місцевості (в місті).

  Україна могла б стати першою країною в світі, яка створить такий рід військ. Розвиваючи свою армію з поглядом на майбутнє.

  Автор: MARINER

   

   

   

   

   

  *БрАГ – бригадна артилерійська група. Складається з 3-4 арт. дивізіонів, і входить в штат механізованих (танкових) бригад.

  **дана ОШС – є тільки варіантом. Вона може бути змінена в процесі створення такого роду військ.

  ***КАЗ –комплекс активного захисту (типу Заслон, Афганіт, Накидка)

  ****Високомобільні десантні війська змінили назву на Десантно-штурмові війська.

  *****Детальніше про комплект спорядження ОВР-3Ш тут: http://mil.in.ua/inzhenerni-batalyony-shturmu-ta-rozhorodzhennya/

  В статті використані фотографії:  sciencedebate2008.com (http://www.sciencedebate2008.com/bmp-t15-kharakteristiki/ ); http://bm-oplot.livejournal.com/13835.html ; Зброя України;  topwar.ru ( https://topwar.ru/128289-gorodskie-megavoyny-chast-2.html ); Михаил Михин (https://onepamop.livejournal.com/1140514.html);

   


 • Коментар

  1. EvgenG 20 Грудень, 2017 at 11:51 -

   выпей йаду, свинособака ) как там армата поживает? много их в вс снигерии, проект заморожен, да?? или так же модернизируют еще советские машины? или пак-фа у вас уже летает? так он уже и не пак-фа вроде, но все равно его в армии нема…
   за 4 года рф дошла до берлина только в своих влажных фантазиях, а на деле продвинулась аж на 20 км в направлении назад!!)
   так что сиди, поц, на бутылке, и не кукарекай)

  2. Alexander Gotlissen 19 Грудень, 2017 at 17:32 -

   Учитывая,что Украина пока не собирается воевать заграницей,то этим должха заниматься Нац.Гвардия.Там как раз предусмотренны подразделения оперативного назначения

  3. Михаил Михайлов 15 Грудень, 2017 at 15:24 -

   Враховуючи приведені вище аргументи, буде доцільним створення у складі Збройних сил України спеціалізованих частин для ведення бойових дій в урбанізованій місцевості (в місті). – тот факт что за 3,5 года их не создали – обычный САБОТАЖ. если у кого есть другое обьяснение – пишите, обсудим

  Авторизація
  *
  *
  Генерація паролю
  %d блогерам подобається це: