fbpx
Російський «Вагнер» може займатись подавленням протестів у Судані

Російський «Вагнер» може займатись подавленням протестів у Судані

Африка Міжнародні новини Найманці Росія Судан

Команда Conflict Intelligence Team яка займається розслідуваннями військових конфліктів в своєму останньому матеріалі “Из России с «Уралами»: занимается ли «ЧВК Вагнера» подавлением протестов в Судане?” опублікувало розслідування про участь російської приватної (а по суті підконтрольній російським силовикам) військової компанії «Вагнера» у придушенні протестів у Сомалі.

Так у кінці грудня 2018 року в соціальних мережах з’явились фотографії, що показують пересування російських найманців групи Вагнера по території Судану. В цей же час у Судані розпочались антиурядові протести, пов’язані з підвищенням вартості палива та продуктів харчування. За повідомленням учасників протесту, для подавлення протестів місцеві спецслужби (NISS) використовували сльозогінний газ та бойову зброю, в результаті чого десятки людей загинуло.

Директор правозахисної організації «Global Media Max» Джонатан Хатсон розказав в серії твітів про розвиток ситуації там. Він також відмітив, що 26 грудня місцеві активісти помітили в місті вантажівку піщаного кольору, в кузові якого знаходились люди європейської зовнішності в зеленому камуфляжі та які розмовляли російською.

В цей же день вантажівку сфотографували в західній частині столиці Судана місті Хартум біля заправки компанії «Аман Петролеум» (геолокацію встановлено Христиану Триберту):

В день протестів 31 грудня 2018 року деякі спостерігачі спостерігали в самому місті Хармума ідентичну вантажівку. Вона зупинилась недалеко від місця проведення акції, та з неї вийшла група молодих людей європейської зовнішності в цивільному одязі. В деяких з них у руках були невеликі камери. При цьому ці люди не носили жилетів з написом «Преса», в них не було великих телевізійних камер та за ними не спостерігали агенти NISS, як це зазвичай буває з іноземцями в районі масових виступів. Вся група пішки пішла до площі, на якій відбувались протести. Припаркований «Урал» та група людей в один і той самий момент були зняті двома різними людьми з різних точок. Геолокація обох фотографій вказує, що вантажівка була припаркована у торговельного центру «Аль-Ваха».

Геолокацію демонстрацій можна підтвердити наприклад по одному з відеозаписів учасника протестів. На відмітці 0:24 ми бачимо будівлю Суданського центру хвороб вуха, розташованому на проспекті Абд ар-Рахман у Хартумі

Співставлення одне з одним усіх знімків дає зрозуміти, що «Урал» був припаркований приблизно в 400 метрах від місця проведення демонстрацій:

Звертає увагу на себе не звичайне лобове скло вантажного автомобіля:

Команда Conflict Intelligence Team висловила припущення, що воно броньоване та те що ідентичне вантажівці, яка була помічена під час випускної церемонії 3-го територіального піхотного батальйону збройних сил Центральної Африканської Республіки в Беренго:

На початку травня 2018 року такі ж доброньовані Урал-4320 були помічені в складі колони з 18 автомобілів, що пересікали кордон Судану в напрямку ЦАР через прикордонний перехід Умм-Дафук (Ам-Дафук) – Ам-Дафок. Колона проїхала через місто Бірао та підвденний-захід в супроводі місцевих повстанців. Через чотири дні автоколона з 55 озброєними росіянами зупинили повстанці біля міста Нделе, після чого колону обшукали та окрім заявленого гуманітарного вантажу (головним чином польового шпиталю) також було виявлено озброєння та боєприпаси. Після чого все озброєння, окрім особистого стрілецького охорони було конфісковано повстанцями та колона продовжила рух. Після міста Кага-Бандоро у місті Сібю вона розділилась на дві частини – п’ять вантажівок поїхало в столицю ЦАР місто Бангі, а тринадцять – в контрольовані повстанцями Бамбарі та Бріа.

Про присутність російських найманців у Судані стало відомо ще в грудні 2017 року, коли був опублікований відеозапис, на які російськомовний інструктор навчає групу імовірно суданських солдатів:

Наявність у Судані російських військових спеціалістів підтвердив і президент Судану Омар Башир, що в ході зустрічі з Путіним 14 липня 2018 року заявив:

“Ми спостерігаємо великі обміни між спеціалістами Росії та Судану, велика кількість російських спеціалістів працює в нашій країні, тому вельми цінуємо ту роль, яку грає ваша країна в підготовці суданських військових кадрів”

На даний час залишається невідомим скільки спеціалістів «Вагнера» використовуються в підготовців агентів місцевої спецслужби NISS в частині придушення протестів. Проте місцеве видання «Sudan Tribune» з посилання на власні джерела пише, що російські найманці дійсно працюють з суданькими військовими та спецслужбами. Аналогічну інформацію опублікувала газета The Times.

Африка Міжнародні новини Найманці Росія Судан