fbpx
Що там в Сирії – хроніка подій за 13-14 січня

Що там в Сирії – хроніка подій за 13-14 січня

Близький Схід

Туреччина: Доволі складно коментувати твіти Трампа. Але біда полягає саме в тому, що він такий і є. Сьогодні Дональд Трамп заявив, що «економічно виснажить» Туреччину, якщо вона буде бомбити сирійських курдів. Потім додав, що «не хоче, щоб курди провокували Туреччину».

 

Імовірно, що між цими двома твітами сталися деякі події. Ну по перше, представник Ердогана заявив, що «Туреччина продовжить боротьбу з курдами, незважаючи на погрози Трампа». Міністр закордонних справ Туреччини Чавушоглу також відповів на заяви Трампа:
• Стратегічні партнери не розмовляють через соціальні мережі.
• Ці твіти пов’язані з внутрішньою політикою США. На Трампа чиниться серйозний тиск. Сили безпеки наполягають на тому, щоб не виводити війська.
• Туреччина не має нічого проти ідеї створення безпечної зони на півночі Сирії.

І по друге, після першого твіта Ердоган зателефонував Трампу, де вони, за інформацією Reuters, обговорили питання створення безпекової зони в Сирії (20 миль), підвищення якості економічних зв’язків між країнами на самому високому рівні, необхідності завершення дорожньої карти по Манбіджу. В кінці Ердоган запевнив Трампа, що в турків не має проблем з курдами, за виключенням РПК/YPG.
Після чого народився другий твіт. Дуже важко бути союзником Трампа.

Сьогодні турецький міністр ЗС Чавушоглу в своїй промові описав ХТШ як терористичну групу та звинуватив уряд асада в переміщенні бойовиків з різних районів Сирії в Ідліб, з метою створення гнізда терору. Також він додав, що ми (Туреччина) працюємо для запобігання порушенням в Ідлібі. Цю заяву слід вважати такою, що Туреччина не буде нести політичної відповідальності за подальші військові дії ХТШ проти урядових сирійських військ, але з тим Туреччина не втрачає свого зацікавлення до Ідлібу. Тому асаду/путену не вдасться тупо бомбити населені пункти та виганяти людей до інших кутків Сирії. Тим більше, що різномастій публіці що переїхала до Ідлібу вже нема чого втрачати і куди бігти. Вони вже втратили своїх близьких та домівки під час килимових бомбардувань та хімічних атак в Східній Гуті та Дараа. А до Туреччини їх не пустять, тому Ідліб стане їх останнім притулком.
До речі інтерес турків до Ідлібу підтверджує продовження обладнання обсерваційних пунктів. Помічений черговий конвой з бетонними блоками.

Цікаво, що в ХТШ також розуміють всю ситуацію. Що казати – люди сходу. Духовний лідер ХТШ Джулані сьогодні сказав, що він не проти цього [турецької операції на схід від Євфрату]. І ми не будемо перешкодою для цього, і це найменше, що я можу сказати, коли мене запитають, чи знищують наші дії зусилля Туреччини проти РПК.

Ізраїль: Як на мене, але щось у лісі здохло, бо Ізраїль офіційно визнав свої атаки в Сирії.
Ізраїльська авіація за минулі кілька років завдала незліченну кількість ударів по цілям Ірану і його союзників. Про це в інтерв’ю The New York Times розповів начальник Генштабу Армії оборони Ізраїлю Гаді Айзенкот. Він підкреслив, що ЦАХАЛ вразив “тисячі цілей”, не беручи на себе відповідальність “і” не просячи похвали “.


Начальник ГШ вказав, що Іран спорядив на війну проти Ізраїлю “100 тисяч шиїтських бійців з Пакистану, Афганістану та Іраку”, які створили військові позиції на сирійських військово-повітряних базах. Помилка іранців, на думку Айзенкота, полягала в неправильному виборі місця дислокації – території Сирії. “У нас повна розвідувальна перевага в цій зоні. Ми користуємося повною перевагою в повітрі”, додавши, що бойовий потенціал противника виявився низьким.

Він повідомив, що уряд доручив йому активізувати операції в регіоні в січні 2017 року, і за один лише 2018 рік ізраїльські літаки скинули на ворожі позиції дві тисячі бомб.
Імовірно саме за це, Нетаньяху вчора вшановував пана Айзенкот державною нагородою.
А зараз, чекаємо на відповідь «скрепносів», бо щось не дуже довго музика грала.

Також надійшли підтвердження останнього удару по Сирії в ніч на 12 січня. На даних знімках ВПС Ізраїлю в Міжнародному аеропорту Дамаска знищили кілька будівель загальною площею більше 1 000 m².

Також отримання збитків внаслідок бомбардування підтвердив міністр транспорту Сирії Алі Хамуд: “Авіаудар ізраїльських літаків в міжнародному аеропорту Дамаска потрапив у кілька будівель і декілька літаків”.

Залісся: Став відомим один з наслідків активізації авіації свинособак в небі над Ідлібом. Повстанцями в сільській місцевості північної Хама були виявлені міни ПОМ-2 («Набряк» – російська протипіхотна осколкова міна натяжної дії), які встановлюються лише дистанційно. Звичайно сенс хаотичного мінування місцевості протипіхотними мінами є боротьба саме з терористами, а не з місцевими які по цій землі ходять.

Сирія: «Міжнародна коаліція бомбардує позиції сил асада на схід від Дейр Ез Зор» з таким заголовком вийшла публікація сирійського опозиційного видання – Deirezzor24. Так, у неділю ввечері (вчора) сили «Міжнародного Альянсу» провели повітряні удари по позиціях сил асада у східному місті Буріал провінції Дейр Ез Зор. За інформацією кореспондента мережі 24, Deralzor 24, винищувачі, що належать до Міжнародного Альянсу, знищили штаби сил Асада в місті Буріал. Серед сил асада багато загиблих і поранених. Кореспондент порівнює цей удар з лютневим 2018 р. Хоча інших повідомлень про акцію поки не було, довіряти цьому виданню можна.

В місті Аль-Аріма, що в 18 км на захід від Манбіджа, зафіксоване спільне знаходження баз російської військової поліції, сирійської армії і сила військової ради Манбіджу.

Нарешті отямившись від блискавичної операції ХТШ в Ідлібі, асадити намагалися перевірити на міцність бойові порядки повстанцв. Цього разу в місті Алеппо на ділянці дороги між Кастелло та Ардом Аль-Маллахом

і на півночі Хама в Тель Бізамі. По першій сутичці без подробиць, в другій асадити втратили 9 чоловік, в т.ч. одного капітана та зброю.

А поки ще триває відносне затишшя, ХТШ продовжують укріплювати владу в регіоні.

Фотографії показують зустріч між ХТШ та місцевою владою в місті Жаржаназ, найважливішому місті Східного Ідлібу, для обговорення заходів безпеки та адміністративних питань.

Цікава інформація надійшла від друзів. Друзькі ополчення сирійської провінції Ас-Сувейда «Сили шейха аль Карама» поповнилися ще однією фракцією «Лицарі гідності». У зробленій з цього приводу заяві вони попередили режим асада, що готові відбити будь-які спроби тиску на них. Вони не мають наміру видавати друзьких чоловіків, які розшукуються за відмову служити в силах режиму і заявляють, що будуть припиняти будь-які спроби структур режиму заарештувати або залучити до іншої відповідальності людей Ас-Сувейді, і не тільки пов’язаних з друзькими кланами, афілійованими з аль Карама, а й захищатимуть «всіх синів Сувейди» від будь-якої несправедливості з боку режиму.

А високопосадовці адміністрації США офіційно підтвердили, що американці зберігають свої сили в Аль-Танф на півдні Сирії.

Ісламська держава: За останні дні бойовикам ісламської держави вдалося провести рейд на нафтове родовище аль Букаан. Але вчасно перекинутим підкріпленням СДС вдалося відбити напад, та блокувати нападників. Зараз триває їх зачистка.

В цілому наступ Сирійських демократичних сил триває вдало. За сьогодні звільнено село Аль-Абу Бадран в провінції Дейр Ез-Зор.

Далі просування відбувається в напрямку аль Аліяят. Поліпшення погодних умов посилило підтримку з повітря силами Коаліції та артилерії. Фактично оборона ісламістів зазнала колапсу. Спостерігається відхід іділівців з позицій без спротиву. Під контролем ісламської держави на півдні Сирії залишилося 58 км ² території.

Міністр оборони Великої Британії GavinWilliamson подякував сирійцям: “Вся наша країна зобов’язана великою вдячністю СДС і багатьом іншим з цих курдських сил. Я вже продовжую дискусії з моїми французькими та американськими колегами, щоб забезпечити, те що ми можемо зробити, щоб продовжувати підтримувати їх і те що вони роблять”.

 

Далі буде…

Близький Схід