Що там в Сирії – хроніка подій за 15-16 січня

Що там в Сирії – хроніка подій за 15-16 січня

Близький Схід

Туреччина: Президент Ердоган повідомив подробиці телефонних перемов з Трампом і заявив, що досяг домовленості по запровадженню 32 км (20 миль) буферної зони в Сирії. По цій історичній угоді для поліпшення політичних і економічних зв’язків між країнами, в турецьку зону відповідальності відійдуть приблизно 1 400 000 населення (в довоєнному обчисленні) та такі великі міста, такі як Koбані, Таль Абьяд і Камишли поряд з більшою частиною шосе M4. За словами Ердогана, зона може навіть піти глибше, ніж досягнуто по згоді.

Проте, крім очікувано негативної реакції режиму асада на домовленість з американцями, існує складність з контролем міста Камишли. Бо в ньому знаходяться солдати режима, які контролюють десь 15-20% міста і його аеропорт.

Чисельність угруповання, яка планується для участі в турецькій операції на схід від Євфрату на 16 січня 2019 року складає більше 100 000 військових. З яких 80 000 турецькі солдати і 20 000 про-турецькі проксі з ВСА.

Прес-секретар адміністрації президента Туреччини закликає росію тримати уряд асада під контролем і застерігає його від порушення угоди по Ідлібу.

Ізраїль: Нетаньяху: «Ми будемо продовжувати нашу наступальну політику в Сирії, і я раджу Ірану прискорити свій виїзд із Сирії».

Іран: Командир іранського КСІР Джафарі попередив Ізраїль: «Бійтеся того дня, коли ракети впадуть вам на голову, це буде помста за всю кров мусульман, яку ви несправедливо пролили в регіоні».

Залісся: У МЗС рашки повідомили, що США хочуть звинуватити росію в сприянні ІДІЛ, зокрема, в перекидання терористів з Сирії та Іраку до Афганістану. Несподівано, правда?)
У відповідь на це мокшанський МЗС заявив, що американський спецназ міг захопити в’язницю з бойовиками ІДІЛ, щоб не допустити витоку інформації про спонсорів терористів. Це русня так натякає на спонсорування тероризму з боку США.
Пригорає у свинособак не слабо, сумна коняка лавров на прес-конференції сипало афоризмами та намагалося вдавати наче все за планом. Але, вивід американців з Сирії поставлений під сумнів, врегулювання в Сирії стикається з труднощами, північна частина Сирії не буде під контролем Дамаска. Це все і багато чого ще, ху@ло планує обговорити з Ердоганом 23 січня. З нетерпінням будемо чекати нового ножа в спину кремлівської молі від Султана.

Сирія: Найбільші угруповання Ідлібу – ХТШ та Файлак-аль-Шам створили альянс. В союз з ХТШ вступили угруповання розміщені на південному заході і заході Алеппо. Найбільшим придбанням ХТШ стала 1 бригада ВСА, яка розташовувалась на рівнини аль Габ. Ця бригада самий боєздатний підрозділ ВСА на фронті з асадитами і вони проводили багато ефективних рейдів в горах Латакії.

Після проведення операції в Ідлібі силами ХТШ більш радикальні непримиримі групи доєдналися до них, решта груп поміркованої опозиції приєдналися до Файлак аш Шам. Це перетворило Файлак аш Шам на найбільшу фракцію поміркованої опозиції, яка ввібрала в себе залишки Нур ад Дін аз Зінкі і ряд дрібніших угруповань, які не бажають як виходити в Афрін, так і переходити під де факто командування ХТШ. На територіях, підконтрольних Файлак аш Шам в північному Ідліб також поки діють місцеві ради, а не Уряд порятунку. Файлак аш Шам займав нейтральну позицію в усіх конфліктах опозиції з ХТШ, навіть будучи членом про-турецького Національного фронту звільнення.
При цьому у Файлака аш Шам найбільш тісні зв’язки з Анкарою серед усіх фракцій в Ідлібі. Не виключено, що, якщо Файлак аш Шам зможе зберегтися в якості незалежного угруповання, Туреччина зможе його використовувати і надалі. Наприклад, для створення гіпотетичної буферної зони в Ідлібі, за аналогією з Північної Сирією.

А поки ХТШ веде переговори і намагається переконати залишитися на своїх позиціях в Ідлібі решту угруповань ВСА, що входили в НФВ – Джейш ал Наср, Джейш ал Нукба і Джейш ал Сані. Як мінімум частина сил цих фракцій залишається на мвоїх позиціях і де факто визнає лідерство ХТШ. Ті хто не погодились – перебираються в Афрін.

Демократичні сили Сирії: «Ми допоможемо встановити безпечну зону, яку запропонував президент США, на півночі Сирії, з міжнародними гарантіями». Тобто, курдська адміністрація на півночі Сирії прийме без бою турецьку окупацію під егідою ООН з міжнародними військами. Скоріш за все, навіть при внесенні цього питання в Радбезі – мокшанці його заблокують. Але, міжнародні війська це реальна опція, тому сподіваємось на мирне розв’язання цього питання.

До попереднього абзацу, дуже пасує ця новина, яку командир курдських військ в Сирії повідомив NBC News -він сказав, що відправив делегацію до Москви приблизно через тиждень, після рішення Трампа про вивід військ: “Я можу запевнити вас, що росія була б щаслива заповнити місце, після виведення американських військ”.

Створено новий підрозділ спеціальних сил СДС/YPG. Цей підрозділ називається “Hêzên Komandoz”, або Commando Forces.

Ісламська держава: Жахливий теракт стався сьогодні у ресторану “Палац принцеси” в Манбіджі. Терорист смертник здійснив підрив коли рядом знаходився військовий патруль США. За попередніми даними представники міжнародної Коаліції, а саме американо-французька делегація прибула на переговори з представниками арабо-курдського союзу. В наслідок вибуху загинули 4 американських військових, 3 поранені. Всього загинули що найменше 14 людей і 20 отримали поранення. Ісламська держава взяла на себе відповідальність за цей злочин.

Цей теракт зчинив великий резонанс. Пішли чутки, що американці навіть можуть корегувати строки виведення військ. Хоча, Ердоган впевнений, що цей теракт на виведення військ не вплине. Хоча Пентагон, запевнив що вчинить дії у відповідь.

Політикум США цей теракт також сколихнув. Сенатор республіканець Адам Кінзінгер, який служив в Іраку та Афганістані, сказав, що вибух у Сирії, який убив американських військ під час патрулювання, є “хаосом війни”: “Відступаючи від боротьби з IДІЛ, ми тільки відправлятимемо неправильне повідомлення і відверто, підливаємо паливо в огонь рекрутинговим зусиллям ІДІЛ».


А Трамп поки відмовчується. “Президент повністю проінформований, і ми будемо продовжувати спостерігати за поточною ситуацією в Сирії. З будь-яких конкретних питань звертайтеся до Міністерства оборони”, – заявив прес-секретар Білого Дому.

З 30 грудня по 12 січня сили Коаліції з ліквідації ІДІЛ завдали 575 авіаударів і артилерійських ударів по Сирії і 13 ударів в Іраку. У результаті ударів по Сирії було знищено 105 мінометних, ракетних та артилерійських систем, 50 об’єктів з виробництва СВП, 26 машин, 19 збройових складів і 2 системи БПЛА.

Силами СДС відбитий черговий напад ісламістів в районі нафтових родовищ Фалайтах та Гальбан. В наступальній операції, СДС звільнили н.п. аль Алайат з півночі та ведуть бої за ас Сусах, на півдні лінія фронту проходить по н.п. аш Шайлах.

Далі буде…

Близький Схід