Що там в Сирії – хроніка подій за 23-24 грудня

Що там в Сирії – хроніка подій за 23-24 грудня

Близький Схід

Президент Франції Еммануель Макрон висловив глибоке жаль з приводу рішення його американського колеги Дональда Трампа вивести американські війська з Сирії.


“Союзник повинен мати впевненість (стосовно США), і я глибоко шкодую про рішення, прийняте в Сирії американськими союзниками”, – сказав Макрон на прес-конференції в Чаді.
«Бути союзником – боротися плечем до плеча. Це найважливіше для глави держави або командира армії ». «На союзника слід розраховувати», – сказав він.

Тим часом, французьки сили значно активізувалися на півночі Сирії, що б не допустити утворення вакууму без американської присутності. І значно посилили присутність повздовж річки Сажур, що на північ від Манбиджу.


Також повідомляють, про будівництво нової військової бази французами в пустелі поруч з Хаджином.

Але це вже сталося, Джейм Метіс підписав виконавчий наказ про вивід військ, і піде з посади вже з 1 січня.

Тим часом, пішла активізація інших зацікавлених сторін. Такою активізацію можна назвати рух з боку арабської коаліції ОАЕ-СА. В підтвердження прагнень цього, щоб не кидати своїх братів-арабів напризволяще, Трамп видав черговий твіт.

І ще один союзник США повинен нести наслідки трампівського рішення. За доповіддю опублікованою британським телеканалом “Sky News” – Вашингтон просив Багдад проникнути на 70 кілометрів всередину Сирії, щоб заповнити вакуум після виведення американських військ. Прем’єр-міністр Іраку заявив, що іракські війська можуть розвернутися в Сирії, щоб захистити від загроз кордон. Він сказав, що Ірак зацікавлений у розширенні переслідування ІДІЛ. Він розмовляв з Помпео. США не вимагали розгортання військ в Сирії на постійній основі, але розглядали можливість “циркуляції” військ.

Туреччина: І ще декому все ж вдається находити спільну мову з Трампом.

Трамп: «У мене тільки що була довга і продуктивна розмова з Президентом Туреччини Ердоганом. Ми обговорили ISIS, наші взаємні зусилля в Сирії, і повільний і дуже скоординований вихід американських військ з цього району. Після багатьох років вони повертаються додому. Ми також обговорили сильне розширення торгівлі».


Для організації координації в Анкару по виводу військ прибудуть військові США.

Усвідомлюючи неминучість військової операції, Ердоган дає чіткі сигнали курдському населенню півночі: «Туреччина розглядає безпеку арабських держав. Мир і проблеми курдів у Сирії це справа Туреччини. Ми надамо їм свободу та звільнимо наших курдських та арабських братів від терористів з YPG».

Не втримався Ердоган і від чергового ножа в спину ху@ла: «Продаж ракет US Patriot Туреччині не вплине на купівлю С-400 у росії». Як відомо раніше, Туреччина повідомляла, що надасть перевагу американським системам ППО, а не дешевшим в 2,5 рази запоребріковим.

Тим часом, турки продовжують масовану передислокацію військ на північ від Талль Абьяд та на північ від Манбиджу.

“Національно-Визвольна Армія” оголосила про свою повну готовність до початку операції проти курдської YPG в Манбиджі і в районах на схід від річки Євфрат.

І туркам є чого поквапитись. В містах Камишли та Хасаках, однойменної провінції, пройшли про-асадівські демонстрації. Під прапорами режиму.


Хоча, як кажуть експерти, араби з півночі за краще будуть жити під турецькою окупацією чим повернуться під владу асада. А кількість асадівських любителів не велика. Хто зна?

Ізраїль: Ізраїльські експерти також оцінюють трамповське рішення, як зраду. Але чиновники зберігають мовчання, щоб ще більше не ускладнити ситуацію.
І поки гарних новин не має. Міністр оборони США Джеймс Маттіс скасував поїздку до Ізраїлю, заплановану на наступний тиждень, повідомляє ізраїльське телебачення.

Залісся: Русня пропонує сирійцям з СДС різні варіанти. Факт таких пропозицій підтверджується з різних джерел. Однією з таких, що може зацікавити курдів є розгортання прикордонної служби режиму на кордоні з Туреччиною. За задумом, така комбінація унеможливіть наступ турецької армії.
Щоб бути ще більш переконливими, кремлівські чиновники закликають командирів СДС прилетіти в маскву.

Одним зі сценаріїв (на зображенні) є варіант коли наступу турків не вдасться уникнути. В цьому випадку, асад/путен пропонує залишити смугу землі на півночі в якості буферної зони. Не впевнений, що самі турки на це погодяться.

Манбидж, у всіх варіантах переходить асаду.

Ісламська держава: Вчора СДС продовжили своє просування і наблизились до міста Абу Хасан. А напередодні відбили чергову контратаку терористів, яка сталася коли Коаліція дещо сповільнили підтримку дем.сил. Після поновлення обстрілів ісламісти були відкинуті на попередні позиції. В цілому є продовження запеклих сутичок без істотного прогресу з обох сторін.
Далі буде…

Близький Схід