Що там в Сирії – хроніка подій за 29-31 січня

Що там в Сирії – хроніка подій за 29-31 січня

Близький Схід

Туреччина: Черговий потужний гравець все активніше виходить на сирійську арену. ОАЕ повідомили, що будуть підтримувати/фінансувати курдські військові формування, після виходу військових США.

Іран: Сирійсько-іранський бізнес-форум стартував у Дамаску. Запорєбрікових не покликали.

Залісся: МЗС росії: москва закликає США вивести свої війська з району Аль-Танф і віддати його сирійському уряду. Навіть не смішно. Важливість контролю цього району не перебільшена. Через нього проходять основні шляхи сполучення між Іраком – Сирією – Йорданією.

Жителі сирійського міста Джебла повідомляли про спрацьовування системи ППО російської авіабази Хмеймім. За попередніми даними, з невідомих безпілотних об’єктів в небі було випущено кілька ракет. Про наслідки не повідомлялося. Але це є обнадійливий факт, бо повстанці вже використовують ударні БПЛА замість «камікадзе».

Кажуть, що причиною очевидною причиною розладу між заліссям та Іраном, є небажання скрєпонутих враховувати чужі бажання та домовлятися. Як і завжди русня керується суто власними економічними зисками. По даним арабського видання аль-Монітор,

русня планує побудувати новий термінал в міжнародному аеропорту Дамаск, відповідно присутність там іранців дуже підвищує ризик руйнування такого проекту. Далі, російська корпорація Стройтрансгаз видобуває фосфати навколо Хомса і транспортує їх до Латакії залізницею. А іранці, через купівлю нерухомість у цьому районі, тим самим створюючи де-факто «зону безпеки» навколо Дамаска, знов заважають свинособакам отримувати прибуток. Також, яскравим прикладом неспівпадіння іранських та російських інтересів стала 10 денна війна між 4-ою дивізією на чолі з братом сирійського президента Махером аль-Асадом, який тяготіє до Ірану, і 5-им Штурмовим корпусом Сухеїла аль-Хасана під протекторатом кремля. Тут спір стався за контроль над Латакією.
Фактично ми з вами спостерігаємо за відкритими спробами конкурувати за монополію на всьому Близькому Сході.
І цей конфлікт простирається далі по Сирії. Повідомляють, про стрілянину в Сабіхані в на сході провінції Дейр Ез Зор і повідомлення про зіткнення сирійських сил і іранських ополченців.

Бойовий бурят шойгу зустрівся в Москві з Патріархом Антіохійським й усього Сходу Іоанном X. На зустрічі сторони обговорили питання відновлення Сирії. Втручання держави в справи церкви? Ні, не чули.

Сирія: Жертви злочинного режиму асада та його поплічників не можуть бути забути та вимагають на покарання. 29 січня в 2013 році, жителі Алеппо прокинувшись, виявили тіла безневинно страчених в річці Куїк. Близько 120 чоловіків та юнаків віком від 10 до 60 років були застрелені пострілами в голову. Річка Куїк в той день перетворилась на річку мучеників.

Вибух в місті Ідліб в будівлі опозиційного Уряду порятунку біля офісу прем’єр-міністра. Жінка, яку пов’язували з ІДІЛ, була застрелена охороною після чого стався вибух. Ніхто не постраждав. Цікаво, що прес-служба ІДІЛ спростувала свою причетність до нападу. І це чи не вперше коли терористи випустили так заяву. Так чином залишилося питання, хто намагався вбити опозиційного прем’єр-міністр?

Режим продовжує обстріли населених пунктів в Ідлібі. Найчисленніші жертви сталися внаслідок ракетного обстрілу міста Маарет аль-Нумаан. Загинули 11 людей в т.ч. діти, більше 30 поранених.

Під обстрілами також міста Аль-Тан та Кафр Зіта.


Повстанці відповіли обстрілом з саморобної РСЗВ «СЛОН» по позиціям асадитів в Атшані на півночі Хама.

Спротив чинять також і зі стрілецької зброї. Опубліковано відео, на якому снайпер Джаіш аль-Ізза застрелив солдата сирійської армії в районі н.п. Кхірбат Масасінах на півночі Хама. Як видно зі скріну відео снайпери діють на дуже близькій відстані від асадитів. Також вдало діють снайпери опозиції і в Алеппо.

Може саме ефективність бійців опозиції приводить до небажання сирійців служити в лавах САА. Режим застосовує безліч методів, щоб поповнити чисельність своїх збройних сил. Так, в місті Дейр Ез Зор сили асада провели кампанію арештів серед студентів місцевого університету з метою примусового призову в армію. А в провінції Дараа більше 3000 колишніх дезертирів знов пішли до САА після гарантій амністії. Хоча стійкість таких солдат, що в першому, що в другому випадку буде дуже сумнівною.

Інженерні підрозділи сирійської армії встановлюють міни вздовж лінії фронту з турецькими силами операції «Щит Євфрату» на північному-заході Манбіджу.

А опозиційна ХТШ закриває прикордонні дороги між Афріном і Ідлібом і деякі дороги до кордону з Туреччиною, щоб запобігти проникненню бойовиків ІДІЛ.

30 січня 2019 року асадівська влада САР спільно з «сирійським суспільством Арабського Червоного півмісяця» організували відправку гуманітарної допомоги на східний берег річки Євфрату в місто Хаджин. Який до визволення був центральним оплотом і командним пунктом ІДІЛ в регіоні.
Колона з гуманітарною допомогою в складі 10 вантажних автомобілів з бутильованою водою, продуктами харчування, медикаментами, засобами гігієни та предметами першої необхідності була блокована в районі населеного пункту аль-Хусайн курдськими формуваннями з СДС. Курди пославшись на категоричну заборону з боку представників ЗС США, заблокували рух автомобілів, змусивши колону повернутися назад. Очевидно, американці теж щось знають про «гуманітарну допомогу» від мишебратів.

Бажання допомагати нужденним ні як не стосується людей, які проживають на підконтрольних асаду територіях. В умовах загального реального зубожіння люди стають критично залежними від простих речей. В Латакії в місті аль Салібат криза з доступом до скрапленого газу досягла небувалих висот. На фото нескінченні черги містян з надією заправити балон.

Ісламська держава: Стискання кільця навколо залишків ІДІЛ триває. За вчора СДС втратили щонайменше п’ятьох бійців, ІДІЛ до 15. Деякі терористи відмовляються здаватися та відбиваються до останнього, серед таких є й жінки. За заявою командира СДС саме наявність дітей терористів є основною складністю в проведенні подальших наступальних дій.

В селі Марашидах був знищений один з ватажків терористів Mohammed Ismail Al-Ramadan Al Hammad. Під час обшуку помешкання де він проживав заарештовані ще два терористи чоловічої статі та виявлено 16 жінок.

Серед людей, що залишилися на підконтрольній джихадистам території велика частка це дружини і діти бойовиків. За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, що займається гуманітарним забезпеченням біженців, з 16 січня райони бойових дій покинули понад 10 тисяч осіб. Всі вони очікують відправки в табір для переміщених осіб аль-Хул в провінції аль-Хасаках, де вже перебуває понад 20 тисяч жінок і дітей, які залишили долину Євфрату раніше. Крім сирійських громадян в таборах перебувають велика кількість іноземців, в т.ч. уродженців країн Євросоюзу і колишніх радянських республік.


Деякі країни вже висловили бажання екстрадувати своїх громадян. Французький міністр внутрішніх справ Крістоф Кастанер заявив, що Франція збирається повернути на батьківщину близько 130 чоловіків і жінок, які містяться в таборах Сирійських демократичних сил. За його словами, всі прибулі в країну французи постануть перед судом за терористичні дії в складі Ісламської держави.

За повідомленням Lebanese Newspaper, продовжують боротися з СДС в районі Дейр Ез Зор менше 300 бойовиків ІДІЛ.

Далі буде…

Близький Схід