fbpx
Радіоелектронна розвідка Збройних Сил України

Радіоелектронна розвідка Збройних Сил України

 Редакція Редакція
Енциклопедія РЕР Україна

У спадок від радянської армії Збройним Силам новоствореній Українській державі дісталась потужна система радіоелектронної розвідки (РЕР) .

Незважаючи на масштабне скорочення Української армії, та постійне недофінансування – керівництву ЗСУ, вдалося зберегти та вдосконалити систему радіоелектронної розвідки.

Головним завданням при створенні власної системи РЕР, було формування централізованої системи, з її інтеграцією до загальної структури Збройних Сил незалежної України. До цього всі підрозділи РЕР були складовою частиною єдиної системи радіорозвідки радянської армії, і відповідно підпорядковувались ГРУ ГШ МО СРСР.

Для вирішення цієї задачі в ЗСУ був створений орган управління засобами і силами РЕР, а на базі радіотехнічних бригад особливого призначення, та окремих підрозділів – були створені регіональні центри радіоелектронної розвідки (РЦ РЕР), та інші частини.

Сьогодні у Збройних Силах України – існує потужна система радіоелектронної розвідки, яка являється важливою складовою воєнної розвідки України .

Структура:**

Система РЕР ЗСУ має видову структуру. До її складу входять: головний центр РЕР (орган управління), частини та підрозділи РЕР Сухопутних військ, Повітряних Сил та Військово-морських сил.

Також важливим джерелом інформації для Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МОУ) є Національний центр управління та випробування космічних засобів Державного космічного агентства України (НЦ УВКЗ). НЦ УВКЗ – не є військовим формуванням, і не входить в систему радіоелектронної розвідки, проте є важливим джерелом інформації, отриманої спеціальними технічними засобами, в тому числі і для ГУР МОУ.

 

 Загальна структура:*** 

Головний центр РЕР (Київська область)

В підпорядкуванні СВ:

Регіональний центр РЕР «Північ» (м. Чернігів)

 • окремий центр РЕР (Харківська область)
 • окремий маневрений центр РЕР (Луганська область)

Регіональний центр РЕР «Південь» (с. Красносілка)

 • окремий центр РЕР (Одеська область)
 • окремий центр РЕР (Одеська область)
 • маневрений центр РЕР (Одеська область)
 • окремий центр РЕР (АРК Крим)
 • окремий центр розвідки випромінювань радіокосмічних об’єктів (Одеська область)

Регіональний центр РЕР «Захід» (м. Броди)

 • окремий центр РЕР (Закарпатська область)
 • окремий центр РЕР (Вінницька область)
 • маневрений центр РЕР (Волинська область)

В підпорядкуванні ПС:

19 окремий полк Радіо і Радіотехнічної розвідки (м. Миколаїв)

 • окремий центр РіРТР (Одеська область)
 • окремий центр РіРТР (АРК Крим)
 • окремий центр РіРТР (Волинська область)
 • підрозділ РіРТР (Миколаївська область)

В підпорядкуванні ВМС:

Центр РЕР ВМС (АРК Крим)

Великий розвідувальний корабель Славутич

Спеціалістів для частин РЕР готують у Житомирському інституті радіоелектроніки (Національного Авіаційного Університету) – офіцерів, та у 9-му навчальному центрі РЕБ та РЕР (смт. Гуйва) – молодших спеціалістів, операторів.

Всі вище описані частини РЕР призначені для ведення радіоелектронної розвідки стратегічного рівня, крім них – на тактичному рівні радіорозвідку, використовуючи наявні технічні засоби, можуть вести батальйони (полк) радіоелектронної боротьби (РЕБ) корпусного чи видового підпорядкування, пости РТР військових кораблів.

НЦ УВКЗ:****

Окремо слід розповісти про Національний центр управління та випробування космічних засобів (НЦ УВКЗ).

НЦУВКЗ Державного космічного агентства України був створений у 1996 році на базі військових частин 1272-го Головного центру управління та випробування космічних засобів Міністерства оборони України.

НЦУВКЗ – входить до складу ДКАУ, де на нього покладені задачі управління космічними апаратами, та моніторинг космічного простору. Не зважаючи на участь в цивільних програмах ДКАУ – основними задачами НЦУВКЗ є участь у забезпеченні обороноздатності України.

Фото 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 (зразки форменного одягу НЦУВКЗ)

Хоча НЦУВКЗ є цивільною структурою, більшість його особового складу, являються військовослужбовцями ЗСУ (та інших військових формувань), що відряджені до ДКАУ.

Серед задач, що НЦУВКЗ виконують в інтересах обороноздатності є:

 • Дистанційне зондування землі космічними апаратами, по суті ведення космічної розвідки, в інтересах ЗСУ (та інших військових формувань, та розвідувальних органів). Для цього, на даний момент Україна використовує супутник власної розробки «Січ-2М», в подальшому угрупування космічних апаратів планується збільшувати.
 • Моніторинг сейсмічної активності землі. Для цього у складі НЦУВКЗ є Головний центр спеціального контролю – що використовуючи 14 пунктів спостереження здійснює контроль – як природних, так і штучних джерел сейсмічної активності. Отримані данні можуть використовуватись як у мирних цілях – для прогнозування землетрусів, так і у військових – для контролю ядерних випробувань.

12 лютого 2013 року Головний центр спеціального контролю – зафіксував ймовірне проведення ядерних випробувань КНДР .

Ця інформація є важливою, для аналізу і прогнозування загроз національній безпеці України.

 • Ведення моніторингу космічного простору – ці функції передбачають моніторинг іноземних космічних апаратів (в тому числі і військового призначення), для виявлення загроз національній безпеці, і вжиття контррозвідувальних заходів – тобто протидія «супутникам шпигунам», та надання інформації для своєчасної протидії технічним засобам розвідки.
 • Радіотехнічний моніторинг – в структуру НЦУВКЗ входять: «Пiвденний» та «Західний» центри радіотехнічного спостереження (колишні станції загоризонтної радіолокації, що до недавнього часу були в оренді у МО РФ). Наразі інформації про їх функції та діяльність у відкритих джерелах нема, проте станції ще використовуються в системi НЦУВКЗ .

В короткостроковiй перспективi, планується протягом 2013 -2015 рокiв лiквiдувати Захiдний центр радiотехнiчного спостереження, та виконання комплексу заходiв з продовження технiчного ресурсу Пiвденного центру радiотехнiчного спостереження для продовження виконання завданнь контролю космiчного простору засобами Пiвденного центру радiотехнiчного спостереження в системi контролю i аналiзу космiчноi обстановки.

А починаючи з 2017 року – планується введення в експлуатацiю нового радiолокацiйного комплексу, з використанням технологii цифрового дiограмоутворення. Пiсля введення в експлуатацiю нового комплексу Пiвденний центр радiотехнiчного спостереження планується розформувати.

 

Техніка РЕР:

Україна володіє значним науковим потенціалом – що дозволяє їй модернізовувати, та створювати нові зразки техніки та озброєння РЕР.

Серед досягнень українських учених слід відзначити найбільш відому у світі (завдячуючи інформаційним війнам з конкурентами нашого ОПК), – модернізовану версію станції радіотехнічної розвідки «Кольчуга-М» та «Кольчуга-КЕ».

Модернізовані версії станції РТР Кольчуга – хоч і не призначені для ведення саме радіоелектронної розвідки (їх функція радіотехнічна розвідка), проте входять до складу структури РЕР.

Україна володіє науковим потенціалом для створення як окремих зразків техніки РЕР, так і автоматизованих систем на їх базі. Серед сучасних зразків озброєння можна відмітити такі:

 • Станція радіомоніторингу «Барвінок-Б» (та модифікації)
 • Станція радіомоніторингу «Укол – РК»
 • Стаціонарна система радіомоніторингу «Восток»
 • Та інші*****
Станція «Кольчуга»

 

Фото32 (станцiя радiомонiторингу «Укол-РК»)

 Перспективи розвитку радіоелектронної розвідки:

Україна має значний потенціал для розвитку, та вдосконалення системи радіоелектронної розвідки ЗСУ.

Йде поступове переозброєння частин РЕР на нову техніку, та автоматизовані комплекси РЕР: У 2005 році РЦ РЕР «Південь» отримав на озброєння багатофункціональний автоматичний пост розвідки, а у 2008 році комплекс « Кольчуга-КЕ-20» . Введена в дію та функціонує об’єднана система радіопеленгування «Кільце».

До позитивних перспектив розвитку РЕР слід віднести:

 • Наявність потужної наукової бази (НДІ, Інститути, науково-виробничі об єднання)
 • Збереження виробничої бази
 • Впровадження автоматизованої системи збору, обробки та аналізу даних радіорозвідки
 • Наявність космічного апарату для ведення космічної розвідки

До негативних сторін розвитку системи РЕР слід віднести:

 • «старіння» наукових кадрів
 • Відсутність інвестицій в виробництво, та наукову діяльність
 • Низький рівень фінансування переозброєння, та низькі темпи переозброєння
 • Відсутність авіаційного компоненту радіоелектронної розвідки (літаків РЕР)

 В найближчій перспективі, зважаючи на прийняття нової програми реформування ЗСУ, система РЕР зазнає структурних змін – відбудеться перехід від видової структури РЕР – до міжвидової (тобто управління частинами РЕР будуть здійснювати міжвидові органи управління)

КРАЗ_750 спеціально для mil.in.ua 

* Вся інформація отримана з відкритих джерел, і не є таємною

**Данні по структурі на початок 2012 року (в ході реформування ЗСУ, структура системи РЕР буде змінена) 

***З метою нерозповсюдження закритої інформації – в загальній структурі РЕР не вказується точне місце дислокації підрозділів РЕР, номери військових частин та окремi пiдроздiли. 

**** Детальною інформацією про НЦ УВКЗ можна ознайомитись на сайті http://www.spacecenter.gov.ua/

*****З повним каталогом техніки можна ознайомитись на сайті: http://ntcrts.com/mobilnye-sistemy

 

Висловлюю подяку у створенні статті guliaypole


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ monobank: 4441 1144 4179 6255

➡ PayPal [email protected]

➡Patreon https://www.patreon.com/milinua  

 


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: [email protected]

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


Енциклопедія РЕР Україна