fbpx
Аналіз можливостей розгортання десантно-штурмової бригади РФ посадковим способом на прикладі операції ОДКБ в Казахстані

Аналіз можливостей розгортання десантно-штурмової бригади РФ посадковим способом на прикладі операції ОДКБ в Казахстані

Євген Гриньов Євген Гриньов
OSINT Азія Казахстан Росія Світ

Пропонуємо до уваги читачів Мілітарного матеріал від колег з міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm «Аналіз можливостей розгортання десантно-штурмової бригади РФ посадковим способом на прикладі операції ОДКБ в Казахстані», який підготував Євген Гриньов, учасник російсько-української війни з бойовим досвідом. 

6 січня 2022 в Республіку Казахстан було відправлено військовий контингент зі складу сил швидкого реагування ОДКБ, до складу яких були залучені російські підрозділи, які брали участь в агресії проти України.

До сил підтримки внутрішньодержавного перевороту у Казахстані, здійсненого Касим-Жомартом Токаєвим, увійшли військові РФ, Білорусі, Вірменії, Таджикистану та Киргизької Республіки.

Загальна кількість військового контингенту ОДКБ у Казахстані наразі невідома, але знаходиться у приблизних межах 3000 осіб, основою є повітрянодесантні війська (ПДВ) РФ (в різних джерелах озвучено чисельність від 2500 до 3600 осіб). Зазначимо, що це приблизно дорівнює чисельності за списком десантно-штурмової бригади РФ.

За повідомленнями МО РФ, загальна кількість залучених літаків сягає 70 одиниць Іл-76 та кілька одиниць Ан-124.

Ймовірно, йдеться про застосування літаків зі Пскову, Твері, Оренбургу, Сещі, Іваново, Ульяновська та Таганрогу. Зазначимо, що кількість в 70 літаків – це всі боєготові Іл-76, що є у Російській Федерації. Співрозмірна кількість (60 літаків), за даними МО РФ, була задіяна під час розгортання «миротворців» у тій частині Карабаху, що лишилася під контролем Вірменії після перемоги Азербайджану восени 2020 року. Тоді також здійснювалося перекидання орієнтовно бригадного комплекту техніки та особового складу, орієнтовно 2000 осіб.

Якщо дані про кількість літаків достовірні, то це свідчить, що боєготовність парку військово-транспортної авіації (ВТА) РФ сягає 70%, що є високим показником навіть для розвинутих країн. Так, боєготовність французьких А-400 станом на 2021 рік дорівнювала лише 35%.

Для нас представляють інтерес можливості ЗС РФ щодо оперативного перекидання та розгортання високомобільного підрозділу постійної готовності в реальних умовах.

Нормативний розрахунок

Спробуємо провести нормативний розрахунок, спираючись на нормативи передполітного обслуговування літаків типу Іл-76 та нормативи часу ПДВ РФ від 1996 року щодо завантаження та розвантажування повітрянодесантного взводу.

Зазначимо, що ми розуміємо умовність розрахунку та неповноту наявної інформації для його повного здійснення, але він цілком здатний окреслити часові та технічні параметри у прийнятних межах з відхиленням, що допустиме для військового планування.

Розрахунок буде здійснено для умов десантування посадковим способом (ймовірність повітряного десантування великих підрозділів у сучасних бойових умовах прямує до нуля), та для типового завантаження у 3 одиниці БМД або БТР-Д у літак Іл-76 (теоретично, припускається завантаження до 4 БМ, але практичних випадків нами не зафіксовано).

По всім етапам завантаження виходимо з виконання нормативу на оцінку “задовільно” (виконання на 4 або 5 при масованому перевезенні з використанням зведеної авіагрупи є практично нереальним).

Отже, завантаження складається з наступних етапів:

  • перевірка десантників на контрольній лінії, взвод – 19 хвилин з розрахунку 3-5 виявлених помилок;
  • завантаження та швартування техніки, 3 машини – до 1 год. 50 хв.;
  • передполітна перевірка правильності завантаження. 3 машини – до 12 хв.

Сумарно, максимально припустимий час завантаження взводу зі складу ПДВ з бронетехнікою може складати 2 години 20 хвилин.

Тривалість польоту умовно приймаємо за 3 години.

Час на розвантаження і переведення техніки до боєготового стану – до 1 години.

Таким чином, повний цикл перевезення 1 взводу ПДВ з технікою літаком Іл-76 приймаємо за 5 годин 20 хвилин (надалі вводимо позначення літако-година – л\г).

Окремо, слід врахувати передполітну підготовку літака, що складає орієнтовно 2 години (залежить від аеродрому, метеоумов, необхідності заміни екіпажу, необхідності перевірки окремих вузлів тощо, за нормативами складає від 97 до 322 хв.), а також зворотній рейс літака, перед яким також здійснюється передполітна підготовка. Разом – орієнтовно 7 годин.

У такий спосіб, перевезення одного взводу потребує вже не менше, аніж 12 л\г.

Відповідно, для перевезення ротного комплекту з десантом таким чином потрібно не менш як 36 л\г.

Для простоти розрахунку та за умов відсутності точної інформації щодо чисельності “миротворчого” контингенту приймаємо, що залучено буде до 15 рот особового складу зі штатною бронетехнікою (чисельність до 1500 осіб). Орієнтовно таку ж чисельність складають підрозділи забезпечення бригади (управління, розвідка, зв’язок, РЕБ, технічне забезпечення, тощо). Співвідношення 1\1 бойових підрозділів та підрозділів забезпечення є загальноприйнятим для операцій сил швидкого реагування.

Отже, для перевезення зазначених сил та засобів потрібно орієнтовно 1080 л\г.

Можна заперечити, що тут не враховані логістичні моменти, пов’язані з тим, що перевезення здійснюється в постійному режимі, не перериваючись на очікування повернення та техобслуговування літаків. Однак, за умов браку інформації, боєготовність вже залучених літаків також прийнята за 100%, що є недосяжним в реальних умовах, також приймаємо наявність змінних екіпажів, чим забезпечується цілодобовий режим експлуатації літаків, та постійно сприятливі погодні умови. Утім, наявні фотоматеріали свідчать про тривалий простій літаків принаймні в Казахстанських аеропортах.

Судячи з піднятих рамп – літаки не знаходяться в процесі розвантаження чи завантаження.

Таким чином, при необхідності забезпечення перевезення згаданих сил із застосуванням у безперервному цілодобовому режимі 70 літаків Іл-76 достатньо близько 16 годин.

За заявами агенції ТАРС, розгортання контингенту було завершене 9 січня, тобто фактично зайняло 3 доби. Що цілком реалістично вкладається в наведений вище розрахунок, з урахуванням того, що операція носила фактично небойовий характер, відбувався повний цикл нормативної передполітної підготовки, ймовірно не використовувалися змінні екіпажі, тощо.

Аналогічний час тривало вже згадане розгортання російської бригади в окупованій Вірменією частині Карабаху у 2020 році.

Висновок

Отже, можна стверджувати, що нормальний час перекидання із застосуванням всіх наявних у боєготовому стані у РФ Іл-76 бригади, СВ або ПДВ, складає орієнтовно 3 доби, але, може бути скорочений у критичній ситуації до 1 доби, за відповідних метеоумов та застосування спрощених нормативів передполітної підготовки.

Разом з тим це не говорить про те, що протягом 10 діб ВТА РФ здатна забезпечити перекидання 10 бригад ПДВ, оскільки буде впливати ефект накопичення технічних проблем, втоми екіпажів, помилок в логістичному ланцюгу, тощо.

Багато це чи мало?

З одного боку, розрахунки та практика показують що мобільність та загроза від одночасного застосування ПДВ РФ значно перебільшується засобами пропаганди РФ. Вся ВТА РФ не буде здатна забезпечити перекидання навіть одної дивізії ПДВ навіть протягом 2-3 діб, не говорячи вже про її одночасне десантування (в наведених вище розрахунках не бралося до уваги необхідність перевезення танків, артилерії та іншої зброї, що стоїть на озброєнні російських дивізій ПДВ).

Разом з тим, нарощування з використанням власних прифронтових аеродромів, або захоплених аеродромів противника, сил швидкого реагування з максимальним темпом до 4 бригад за 3-4 доби – є фактором, що здатний радикально змінити співвідношення сил на критичному напрямку, де попередньо вже зосереджені загальновійськові механізовані підрозділи.

Як приклад, може розглядатися наявне скупчення танкових сил РФ в н.п. Клінци, Брянської області (три батальйонні танкові тактичні групи зі складу 90-ї танкової дивізії РФ.

OSINT Азія Казахстан Росія Світ