FPV-дрони – новий вид безпілотників, які активно використовуються під час війни Росії з Україною. Головна відмінність цих БПЛА від решти «пташок» – керування через спеціальні окуляри, тобто із виглядом від першої особи, що і означає англійською абревіатура FPV – First Person View.
У навчених руках ударні FPV-дрони – високоточна зброя, яка здатна знищувати особовий склад, фортифікаційні споруди та важку броньовану техніку ворога.
Режим FPV передає відео з камери на дроні в реальному часі. Оператор бачить місцевість у спеціальних окулярах, начебто він сидить усередині самого БПЛА, подібно до пілота. Ці дрони можуть розвивати швидкість понад 100 кілометрів на годину.
Чим вони цінні та ефективні на полі бою — про це розповідає Роман із позивним “Турист”, військовослужбовець Сил територіальної оборони ЗСУ.
Він працює на 10-дюймовому FPV-бомбері “LuckyStrike“. Підрозділ отримав його за програмою “Армії дронів”.
- “Лакі” — це дрон-бомбардувальник, який може скидати боєприпас вагою до 1,5 кг з висоти 80-100 метрів та на швидкості 60 км/годину. Це унеможливлює його збиття. Ефективність уражень залежать від майстерності пілота, адже керується дрон в ручному режимі
- Подібні дрони можна задіювати для того, щоб залетіти у вікно будівлі для дорозвідки чи ураження цілі як дрон-камікадзе. Він може також залетіти у бліндаж.
- Завдяки таким дронам ми бережемо військових, адже люди — найцінніший ресурс. Якщо, наприклад, “мавіком” ми провели дорозвідку, а потім підняли FPV-коптер на відстані 5 км, то ми з легкістю можемо долетіти та вразити ціль. Це може бути спостережний пункт ворога, БК, “коробка” противника, транспорт.
- Ураження рухомих цілей — це найскладніше. Точність у FPV-дронів вища за міномет. На 7-8-дюймовий дрон можна причепити міну або “кабачок” від РПГ і так само ефективно донести заряд до цілі.
- Оператори використовують під час польоту окуляри, відтак виникає враження реального польоту. Ти бачиш все навкруги, бачиш згори. Ти наче птах, враження, ніби сам летиш. Хоча, якщо слабкий вестибулярний апарат — може виникнути нудота.
- Щоб стати пілотом, який зможе влучити точно в ціль, треба постійно тренуватися.
- Найскладніше навчитися літати на мультироторних системах варіанту FPV, бо там потрібна координація, дуже тонкі рухи — буквально 5-10% руху стіком може перетворитися на швидкість за 50 км/год. Це дуже тонка робота.
- Погодні умови теж грають роль. Відсутність вітру — це ідеальні умови. Але під час навчання потрібно вміти підлаштовуватися під різні умови роботи. Дрон під час польоту, скажімо, може зносити, тому треба вміти “рівняти” його.
Роман переконаний: сильного ворога можна перемогти, лише об’єднавшись, а ще — технологіями, які нам доступні сьогодні:
Якщо подивитися на кількість виробників дронів, будь-яких “крил” — це конкуренція. А конкуренція спонукає до розвитку. Плюс наша оборонка працює. Сучасна війна — це війна технологій. Ми бачимо як ефективно та активно застосовуються технології на фронті — від “мавіків” до літаків, які раніше використовувалися в авіамоделюванні на світових чемпіонатах. Супутникові системи, які нам наразі доступні — це теж плюс. І завдяки їм ми знаємо про те, що відбувається в тилах. Сьогодні ми можемо ефективно навести нашу далекобійну артилерію та ефективно знищувати тили ворога.
“Від бійця до бійця” — спільний інформаційний проєкт Українського ветеранського фонду та Сил територіальної оборони ЗСУ.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.