fbpx
Інженерні батальйони штурму та розгородження

Інженерні батальйони штурму та розгородження

 Mariner Mariner
ЗС Росії ОШС Росія

(з рубрики «про противника»)

 

В 2014 році, в російському місті Муром була сформована 1-а інженерно-саперна бригада резерву верховного головнокомандуючого. У 2015, у її складі був сформований новий для збройних сил Росії тип інженерних підрозділів – батальйон штурму та розгородження (БШР).

Подібні частини існували в радянській армії в роки другої світової війни, і мали назву «штурмовые инженерно-саперные бригады». Вони були створені для подолання мінних загороджень в ході наступу своїх військ, та  штурму укріплених позицій противника.

Формування штурмових інженерних підрозділів,  напевно було викликане  впливом досвіду бойових дій на Донбасі.  До 2020 року в планах російських  військових формування штурмової інженерної бригади в кожній з загальновійськових армій ЗС Росії (іх в ЗС РФ 12, не рахуючи інших об’єднань військ)*.

Завдання

БШР – батальйон штурму та розгородження призначений для інженерного забезпечення частин та підрозділів інших родів військ у наступі. На нього покладені функції прокладення проходів у мінних полях, під час підготовки та безпосередньо у ході наступу;  штурм добре укріплених позицій противника з використанням інженерних боєприпасів та засобів розгородження; підтримка наступаючих підрозділів під час бою у міській місцевості.

 

Структура

БШР –  складається:

 • Рот штурму та розгородження (на БТР-82, бронеавтомобіль «Тайфун-К»)
 • Роти важкої інженерної техніки ( ІМР-3, УР-77 «Метеорит», роботи для розмінування)
 • Підрозділів забезпечення.

Штатна чисельність БШР інженерно-саперної бригади складає приблизно 300 чол. Вони мають на озброєнні стрілецьку зброю, та реактивні піхотні вогнемети «Шмель».

Спорядження

Виконання цими частинами специфічних завдань, обумовило створення для таких частин спеціального спорядження та обладнання.

В інженерних військах російської армії використовують три типи захисних комплектів для саперів: ОВР-2-01,  ОВР-2-02, ОВР-3Ш. Для частин штурму та розгородження використовують комплект ОВР-3Ш (штурмовий).

ОВР-3Ш  – “общевойсковой комплект разминирования (штурмовой)” складається:

загальне фото комплекту:

 • Бронежилету «Каспий» (зі збільшеною площею захисту) 6-го класу

 • Шолом «Воин-Кивер РСП» 6-го класу (з захистом обличчя)

 • Протиосколкового костюму (з системою кріплення МОЛЛЕ)

 

 • Спеціального тепловідвідного одягу (що попереджує перегрівання організму)

бак для охолоджуючої рідини:

 • Гарнітури зв’язку (з можливістью підключення металошукача)

 • Індивідуальних датчиків
 • Індивідуальних інструментів сапера

Також у склад комплекту для інженерно-штурмових підрозділів входять різноманітні датчики та прилади, для ефективного управління підрозділом у ході бою. Та використання підрозділу і окремих військовослужбовців у складі єдиної інформаційної системи. Це підвищує ефективність застосування підрозділу в цілому.

Для цього, комплект ОВР-3Ш включає ряд датчиків:

 • GPS навігатор (Глонас)
 • Датчик «свій-чужий»
 • Датчик «живий-мертвий/поранений»
 • Індивідуальну гарнітуру зв’язку (з можливістю підключення металошукача)
 • Нашоломну відеокамеру
 • Ліхтарик

Озброєння

На озброєнні інженерних частин штурму та розгородження стоїть колісна бронетехніка: БТР-82, бронеавтомобіль «Тайфун-К»; гусенична техніка: ІМР-3, УР-77. А також планується забезпечити роботизованими інженерними комплексами типу «Уран-6», та іншими.

ІМР-3:

 УР-77:

бронеавтомобіль “Тайфун-К”:

 роботизований комплекс розмінування “Уран-6”:

 

бойового застосування

Донбас. Відкритого застосування частин інженерно-штурмових підрозділів Росії на Донбасі не виявлено. Але формування таких частин в ЗС РФ почалось після 2014 року, ймовірно саме на основі бойового  досвіду на окупованій території України.  Звичайні піхотні та танкові підрозділи, не мали достатнього рівня підготовки  для подолання  мінних полів в ході наступу. А штатні та придані інженерно-саперні підрозділи не мали досвіду дій під час наступу,  взаємодії з піхотними частинами та спеціального спорядження.

Сирія. Виконуючи завдання в цій арабській республіці, інженерно-штурмові частини Росії використовували отриманий «донбаський» досвід, та переймали нові  тактичні прийоми, що використовувались різними сторонами конфлікту в цій країні.

Наприклад «сирійський вал» – створення інженерною технікою земляного валу безпосередньо під час наступу, для підрозділів своїх військ, з ціллю створити захисну земляну споруду. Такий спосіб є ефективний на ділянках місцевості, де немає природних захисних елементів (наприклад в пустелі).

Отриманий бойовий досвід росіяни активно застосовують на навчаннях.

використання елементу “Сирійський вал” на одному з полігонів Росії:

російські  інженерно-штурмові підрозділи в Сирії:

Участь у цих конфліктах продемонструвала високу ефективність інженерних штурмових підрозділів. Їх перевагою став особовий склад навчений подоланню мінних полів, і використанню інженерних боєприпасів, безпосередньо у ході наступальних дій – звичайні піхотні підрозділи не мають такої підготовки.  Також перевагою БШР є спеціальне спорядження і техніка,  пристосована для штурмових дій.

 

Висновки

Досвід застосування  спеціальних штурмових підрозділів інженерних військ під час  бойових діях на Донбасі та в Сирії, підтвердив правильність такого  рішення.  Ці частини показали свою ефективність, і за планами російських військових будуть розвиватись а кількість частин збільшена в чисельності.

 

Враховуючи позитивний досвід бойового застосування таких  частин,  є доцільним розглянути питання про створення аналогічних інженерних штурмових підрозділів у складі Збройних сил України.

 

 

*посилання:  http://tass.ru/armiya-i-opk/2492454  

В статті використані фото: Михаил Михин (https://onepamop.livejournal.com/1140514.html);  форум “Отвага” ( http://otvaga2004.mybb.ru/viewtopic.php?id=1052&p=5 ); zonwar.ru (http://zonwar.ru/bronetexnika/sovr_BTR/BTR-82.html ); wikipedia ; Група ВК “Вооруженные сили стран мира”; www.lostarmor.info;

 

Автор: MARINER

 


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


ЗС Росії ОШС Росія
Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!