fbpx
Нові ролі «Новатора»: удар по ворогу із землі та неба

Нові ролі «Новатора»: удар по ворогу із землі та неба

 Мілітарний Спецпроект Мілітарний Спецпроект
«Новатор» «Українська бронетехніка» Автотехніка БпА (Безпілотні апарати) Бронетехніка Зброя та безпека

Спеціалізований броньований автомобіль «Новатор» ніколи не був машиною для виставок. Створені у тісному співробітництві зі спецпризначенцями, з цехів «Української бронетехніки» «Новатори» поїхали на війну. Наразі бронеавтомобілі широко застосовують Міноборони і Нацгвардія. Оскільки «Новатор» може бути оснащений різноманітними системами озброєння і техніки для виконання широкого спектру бойових завдань, що стоять перед різними видами і родами військ, в нього є потенціал стати базою для низки спеціальних авто. І ось вже створено нові дві машини. Тепер вже з ударно-розвідувальними можливостями.

Швидка доставка вогневої підтримки

Кулемет з калібром 12,7 мм – переконливий аргумент на будь-якій ділянці лінії зіткнення на Донбасі. Він може подавити вогнем будь-яку активність піхоти. І навіть вивести з ладу автомобільну та бронетехніку. На танках він – допоміжна зброя. Але є і варіант, де йому може бути відведена головна роль.

Як щодо того, щоб встановити кулемет НСВТ на надійну легку броньовану колісну платформу, безпечну для бойового розрахунку? І зробити його максимально влучним завдяки новітнім системам спостереження та цілевказання?

Так отримуємо бойову одиницю, яка може оперативно під’їхати і підтримати точним вогнем підрозділ. Або під час спецоперації, або в обороні від неочікуваної вилазки противника.

Ось такий юніт вже є і «в металі». «Українська бронетехніка» створила його і планує незабаром представити на загальний огляд.

На перевірений донбаською багнюкою «Новатор» встановили дистанційно керований бойовий модуль третього покоління (ДКБМ) з 12,7 мм кулеметом НСВТ.

Дистанційно керований бойовий модуль третього покоління (ДКБМ) з 12,7 мм кулеметом НСВТ

Оператор бойового модуля керує зброєю із салону автомобіля, захищеного шведською бронею. Бачити і спостерігати ціль навіднику допомагають охолоджувана або неохолоджувана вседобова тепловізійна та денна камери. Бойовий модуль гіростабілізується у двох площинах. Захоплена ціль автоматично супроводжується. Точність гарантують, в тому числі далекоміри, лазерний маркер, цілевказівник та прожектори.

Сукупність оптико-електронної складової ДКБМ дозволяє йому виявляти потенційні цілі вже на відстані 10 км.

Керувати зброєю легко і зручно за допомогою «розумного» дисплея. Управління здійснюється кнопками та через сенсорний екран, який підтримує технологію multi-touch. За необхідністю керувати модулем можна і вручну.

Цікаво, що встановлюється модуль на «Новатор» без доопрацювання броньованого корпусу. Монтаж усіх комунікацій ДКБМ відбувається через штатний евакуаційний люк автомобіля. Сам по собі модуль компактний, що в парі з достатньо низьким профілем «Новатора» сприяє малопомітності машини на місцевості.

Швидкість руху модуля в двох площинах та великий кут вертикального прицілювання дозволяє бути ефективним вдень і вночі в умовах міської забудови і гірської місцевості. Або й застосовуватися проти маловисотних повітряних цілей.

«Наша мета – задовольнити потребу внутрішнього замовника в якісних бойових дистанційно керованих модулях. Використання ДКБМ третього покоління переводить «Новатор» в розряд бойових броньованих колісних машин переднього краю з повним функціоналом як наступального, так і оборонного характеру. На нашу думку, таке рішення якнайкраще підходить ЗСУ», – пояснює мотивацію «Української бронетехніки» реалізувати проект генеральний директор компанії Владислав Бельбас.

На ДКБМ в якості основної зброї можна встановити не тільки НСВТ. Потенційному замовнику доступні опції з 7,62 мм кулеметом, кулеметом Browning M2, автоматичними 30 або 40 мм гранатометами. Також можна доукомплектувати постановником димової завіси, модульним бронезахистом кількох рівнів, протитанковими керованими ракетами.

Сам «Новатор» – також універсальна колісна броньована платформа, яка може легко трансформуватися під різні завдання і корисні навантаження. Форма пікапа, надійність посиленого допрацьованого шасі Ford-550, висока прохідність, а також потужний бронезахист перетворюють його на «конструктор» для військових автомобілів спецпризначення.

Транспорт для безжального камікадзе

Інша роль для переднього краю, яку приміряє для себе «Новатор», – машина для ударного безпілотного комплексу RAM II.

RAM II це баражуючий боєприпас, простіше кажучи – безпілотник-камікадзе.

Після виявлення цілі його спрямовують на неї. Планер безпілотного авіаційного комплексу доставляє точно в ціль бойовий заряд вагою 3 – 4 кг.

СБА "Новатор" в якості транспортної машини ударного БПЛА RAM II, фото - "Українська бронетехніка"

Бойова частина може бути трьох типів: осколкова, термобарична або кумулятивна.

Осколкова знищує живу силу в зоні 15 х 3 м за допомогою півтори сотні вражаючих уламків. Убивча сила термобаричного заряду поширюється в радіусі 15 метрів на відкритому просторі, але максимально ефективним є використання його проти укріплень противника. Кумулятивний боєприпас пробиває броню до 40 мм і може застосовуватися проти легкої бронетехніки.

Запуск комплексу можна здійснювати з мобільної катапульти. Безпілотник безшумно рухається зі швидкістю 70 км/год. Оператор може виявляти цілі за допомогою камери з десятикратним оптичним зумом.

БПЛА-баражуючий боєприпас RAM II

Бойовий радіус RAM II – до 30 км, а вага комплексу з усім супутнім обладнанням сягає півтони.

Це означає, що для застосування потрібна машина одночасно швидкісна і здатна брати на борт великі вантажі. Здатна оперативно доставити екіпаж з технікою до району виконання завдання, ймовірно, по бездоріжжю, надати захист особовому складу з 2 – 4 осіб під час роботи і після враження цілі гарантувати безпечне повернення до бази. Саме така, як «Новатор – мобільна, прохідна, надійна.

«Маневрені броньовані машини із ударними БПЛА – мейнстрім світового ринку озброєння, тому такий продукт мав бути розроблений та презентований. Ми використали найкраще рішення щодо базового автомобіля із точки зору мобільності та БПЛА, що має найкращі перспективи в цьому сегменті», – каже Владислав Бельбас, гендиректор «Української бронетехніки».

Схема розміщення складових авіакомплексу БПЛА RAM II в СБА "Новатор"

Платформа для переднього краю

Поєднання «Новатора» та RAM II – пропозиція насамперед на експорт. Проте компанії-розробники комплексу розраховують, що українські замовники теж зацікавляться новітньою зброєю. Адже вона є надзвичайно актуальною в умовах гібридної війни на Донбасі. Є очікування, що на відміну від 2020-го, коли значну кількість коштів Держоборонзамовлення наприкінці року «злили» під іноземних виробників, цьогоріч держава замовлятиме продукцію і українських підприємств.

В «Українській бронетехніці» впевнені, що «Новатор» може стати тією універсальною платформою переднього краю, яка закриє всі потреби Збройних сил України. На його базі вже реалізовані проекти з бойовим модулем «Іва» та ПТРК «Стугна». Існують проекти машин з контрбатарейними радарами та розрахованих на боротьбу з безпілотниками. Тривають роботи по ДКР «Кларнет» (розробка мобільного протитанкового ракетного комплексу).

"Новатор" у 93 бригаді. Березень 2020 року. Фото: "Український Тиждень"

«Новатори» з новим дистанційно керованим бойовим модулем та ударним безпілотником можна буде побачити вже в червні. «Українська бронетехніка» покаже їх на виставці «Зброя та безпека-2021» (стенд Національної Асоціації оборонної промисловості України – павільйон №2, місце №2-А31) . Виставка стартує вже 15 червня 2021 року.

Довідково: Спеціальний броньований автомобіль «Новатор» побудований на шасі Ford-550, яке спеціально допрацьовано, посилено і пристосоване до експлуатації в off-road. Корпус виготовлений зі шведської сталі Swebor Armor твердістю 560 HB, бронювання рівня ПЗСА-4. Потужність двигуна –  від 330 к.с., об’єм – 6,7 л, колісна формула 4×4, двигун Ford турбодизельний 6,7 л, трансмісія автоматична шестиступінчаста. Максимальна швидкість по шосе – 140 км/год. Машина важить 8,845 т, кліренс – 300 мм. Висота – 2,38 м, ширина – 2,35 м, довжина – 6,4 м. Здатна долати водні перешкоди глибиною 0,75 м та підйом 60%. Вперше представлена в 2017 році. Машина відповідає тактико-технічним вимогам до ББКМ (ТБКМ) і поставляється до Міністерства оборони України і Національної гвардії України.

 

Матеріал підготовлений у співпраці з компанією “Українська бронетехніка”

«Новатор» «Українська бронетехніка» Автотехніка БпА (Безпілотні апарати) Бронетехніка Зброя та безпека