Позиційна війна породжує монолітну лінію бойового зіткнення, де кожна з сторін закопується, бетонується, заміновує підступи та виставляє спостережні пункти.
У сучасній позиційній війні без перебільшення кожен сантиметр “сірої зони” між позиціями двох воюючих сторін контролюється безпілотниками або засобами оптичної розвідки (камерами, тепловізорами).
Відповідно, проникнення диверсійно-розвідувальних груп на позиції або в тил противника стає дуже складним, і подекуди неможливим завданням.
Крім того, насичення противника засобами протиповітряної оборони робить неможливим проведення авіадесантних операцій в тил противника. Такі умови змушують переосмислити концепцію застосування окремих загонів спеціального призначення, Сил спеціальних операцій, Центрів спеціальних операцій та ставить перед ними нові, здавалося б не притаманні таким підрозділам завдання.
У цій статті я опишу проблематику проведення спеціальних операцій, диверсій та спеціальної розвідки Силами спеціальних операцій в умовах великої позиційної війни.
Спеціальні операції у маневреній війні
Для початку треба розібрати, що таке спеціальні операції. Спеціальні операції – це дії, які виконуються спеціально утвореними частинами і підрозділами.
Вони відрізняються від звичайних військових формувань своєю спеціалізацією, завданнями, оснащенням і постійною готовністю до виконання завдань.
Ці операції можуть проводитися в різних ситуаціях – в мирний час або під час збройного конфлікту, їх головна мета – досягнення політичних, воєнних, інформаційних чи економічних цілей.
Під термін “спеціальні операції” підпадають інформаційно-психологічні операції та операції у кіберпросторі, але у цьому матеріалі не про них.
Спеціальні операції можуть проводитися як самотужки Силами спеціальних операцій тай і у співпраці з регулярними військами.
ССО є одним з інструментів конвенційної війни, який можна назвати повноцінним елементом стримування противника від будь-якого виду атаки, включаючи інформаційну або силову.
Під термін “спеціальні операції” підпадають такі основні напрямки діяльності:
- Спеціальна розвідка, що включає проведення спеціальних заходів на важливих об’єктах противника з метою їх знищення або зупинки діяльності, розкриття планів противника, пошук та знищення ОТРК, ЗРК, ядерних засобів, скупчень живої сили та техніки, створення руху опору та підривна діяльність у тилу.
- Військова розвідка в інтересах загальновійськових з’єднань, частин та підрозділів.
- Агентурна розвідка.
- Стратегічна розвідка.
- Антитерористичні операції.
- Інформаційно-психологічні операції.
- Прямі бойові дії.
- Підготовка та забезпечення повстанських рухів, дружніх іноземних силових структур.
Але мирний і воєнний час – це абсолютно різні стани держави, відповідно, роль і завдання ССО можуть сильно змінитися.
Маневрена війна розкриває потенціал проведення різноманітних силових спеціальних операцій. Початок повномасштабної російсько-української війни показав, що невеликі, добре підготовлені та оснащені групи ССО можуть проникати в тил противника, знищувати артилерію, комплекси протиповітряної оборони, засоби радіоелектронної боротьби та радіолокаційного виявлення.
«Була повна свобода дій, по тилам ходити було не важко, хороша підготовка зіграла свою роль», – описує київську кампанію спецпризначенець.
На Київщині, Чернігівщині, Сумщині, Харківщині, Донеччині, Запоріжжі, Миколаївщині та Хероснщині підрозділи російських окупаційних військ зіштовхнулися з проблемою раптового обрізання комунікацій, мінування тилових шляхів забезпечення та ліквідацією високопоставлених офіцерів.
“Розмитий” фронт та ситуативна необізнаність росіян давали можливість операторам ССО проникати в глибокі тили противнка разом з технікою та важким озброєнням, наносити удари по штабам, службам тилу та заходити “в спину” на передові позиції.
«Група спершу діяла по лінії бойового зіткнення, там де кацапи проходили по трасам, в глибину спершу не заходили, бо не знали ситуацію і хто де знаходиться. Коли стало більш-менш зрозуміло де знаходяться зони, куди можна зайти, почали пробиратися в глибину окупованої частини Сумщини», – описує перші дні сумської кампанії один з спецпризначенців.
При цьому, проникнення в тил відбувалося не тільки сухопутним, а й морським та повітряним шляхами.
Крім того, діяльність спецпризначенців у тилах дозволяла захоплювати різноманітну техніку, до прикладу командний пункт ЗРК С-300 РПН 30Н6, пуско-заряджаючу машину ЗРК “Бук”, портативну РЛС “Флора” та інше.
Нестабільний й рухливий фронт відкривав спецпризначенцям обох сторін можливості достатньо легкого проникнення й виходу тил, що призводило до неприємних, навіть комічних випадків.
Одним з таких випадків стала зустріч української та російської груп спеціального призначення на Київщині: наша група зустрілася з росіянами серед поля, через однакове спорядження, озброєння та чисту російську мову дві групи просто “пішли по своїм справам” після нетривалого перегукування.
Спеціальні операції у позиційній війні
Поступова стабілізація фронту почала ускладнювати проведення операцій: проникати в тил стало важче, а потім й зовсім неможливо через перелічені вище чинники.
«Щільна лінія оборони противника та швидкі темпи у розвитку БПЛА нівелюють будь-яку роботу з намагання пройти першу лінію оборони», – сказав один з спецпризначенців.
Відповідно, спецпризначенці “осіли” на позиціях, прифронтових та прикордонних ділянках, змінилися й завдання. Вони почали займатися контрдиверсійними заходами, розвідкою, а де було можливо – диверсіями.
Все частіше можна побачити, як бійці окремих центрів займаються знищенням ворожої бронетехніки та особового складу за допомогою FPV-дронів, ударних безпілотників або ж наведенням артилерії.
Така тенденція притаманна не тільки бійцям Сил спеціальних операцій, а й фахівцям Центру спеціальних операцій “А”, Центру спеціального призначення “Омега” та іншим подібним структурам.
Інша проблема, яку створила позиційна війна – використання бійців ССО, ЦСО та подібних структур не за призначенням.
На етапі позиційної війни, до роботи з безпілотниками і артилерією додалася роль “елітної штурмової піхоти”, сюди гарно підходить вислів “забивати цвяхи мікроскопом”.
Потрапляючи у підпорядкування командирів “на місцях”, які, можливо, не дуже досконало розуміють їх можливості і сферу застосування, спецпризначенці йдуть штурмувати ворожі позиції або ж утримувати свої.
Так, безперечно, оператори ССО та різних ЦСО мають відмінну підготовку, і у деяких випадках можуть самотужки взяти штурмом ворожу позицію, але це не відміняє факту абсолютно неправильного застосування підрозділу.
Можливо, таке застосування пов’язане з дефіцитом прошарку “армійських спецпризначенців” (ОБрСпП, БрСпП, ОПСпП і тд), тактика застосування яких включає подібні завдання.
Але обов’язково потрібно враховувати, що такі з’єднання мають бронетехніку, важке піхотне озброєння та багаточисельні, а ССО та ЦСО – ні.
Також можливе проведення спеціальних операцій в специфічному середовищі – морському. Бойові плавці 73-го МЦСпО неодноразово доводили, що здатні виконувати найскладніші завдання.
Прикладів успішно виконаних “морських” завдань досить багато, публічна й найвідоміша – висадка на острів Зміїний.
Чи є місце спеціальним операціям у позиційній війні? Безперечно! Але на сьогоднішній день, до масштабних й активних змін лінії фронту, операції обмежуються інфільтрацією, обмеженим проведенням розвідки та спеціальної розвідки, проведенням контрдиверсійних заходів, коригуванням артилерії й ураження противника дронами, проведенням операцій на ворожій території.
Головне – не втрачати кваліфікований людський ресурс на непритаманні йому завдання.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.