ПЗРК «Ігла» (індекс ГРАУ – 9К38, за класифікацією МО США і НАТО – SA-18 Grouse (англ. Шотландська куріпка)) – переносний зенітно-ракетний комплекс, призначений для ураження низько летючих вертольотів і літаків противника на зустрічних і паралельних курсах в умовах впливу природних і штучних теплових перешкод. Комплекс прийнятий на озброєння в 1983 році.
Історія створення
«Ігла» знаходиться на озброєнні армій України, країн СНД, а також з 1994 року експортується більш ніж у 30 держав, включаючи Боснію і Герцеговину, Бразилію, Болгарію, Хорватію, Німеччину, Малайзію, Фінляндію, Індію, Ірак, Польщу, Сінгапур, Сербію, Чорногорію, Мексику, Словенію, Південну Корею та Сирію.
Розробка принципово нового комплексу розпочалася в Коломиї в 1971 році. Головним розробником ПЗРК «Ігла» (9К38) було визначено КБМ МОП СРСР (головний конструктор – С. П. Непереможний), а теплова ДБН створювалася ЛОМО МОП СРСР (головний конструктор ДБН – О. А. Артамонов). Головні цілі полягали в тому, щоб створити ракету з кращою стійкістю до заходів протидії та більш високої бойової ефективністю, ніж комплекси попереднього покоління типу «Стріла».
Конструкція
Загалом, «Ігла» має цілком типову конструкцію як для ПЗРК. Основні компоненти комплексу:
Ракета 9М39;
Пускова труба 9П39;
Пусковий механізм 9П516 з вбудованим блоком цілевказання «свій-чужий» 1Л14;
Наземне джерело живлення
Переносний електронний планшет 1Л110.
Ракета може бути запущена зенітником з плеча з будь-якої непідготовленою відкритої площадки, з окопу, кузова рухомої автомашини, з залізничної платформи і навіть з водойми.
Для підвищення ефективності використання ПЗРК “Ігла” розроблений комплект засобів для забезпечення стрільби вночі 9С520. ПЗРК “Ігла” надійно функціонує в умовах граничних температур і високої вологості (до 98%), при різких перепадах температури навколишнього середовища і при випаданні конденсованих опадів, після занурення у воду (на глибину 0,5 м на півгодини) і підйому в негерметичної кабіні літака на висоту до 12 км, після тривалого перевезення будь-яким видом транспорту, в тому числі на автомобілях і гусеничних машинах, за будь-яким типам доріг та бездоріжжю. У упакованому вигляді допускається падіння бойових засобів з висоти до 2 м на бетонну основу, при цьому вони залишаються придатними до подальшого бойового застосування.
Модифікації
Ігла-1 – спрощений варіант.
Ігла-Д – варіант з розбірною пусковою трубою, для аеромобільних військ.
Ігла-В – додатковий блок забезпечує можливість спільного використання двох зур, для наземної техніки і вертольотів.
Ігла-Н – встановлена нова зенітна керована ракета з більш потужною бойовою частиною збільшує ймовірність ураження цілей на 25-50%.
Ігла-С – комбінований варіант Ігла-Д і Ігла-Н з низкою технічних поліпшень.
Характеристика
Типи вражаємих цілей: літаки, гелікоптери
Зона ураження, м: 1000-5200
Висота ураження цілей, м: 10-2500
Швидкість ураження цілей зустрічних / переслідуємих, м / с: 400/320
Час розгортання, с: 13
Час реакції, с: 5
Діапазон робочих температур, ° С: від -40 до +50
Швидкість польоту ЗУР, м / с: 600
Маса зур, кг: 10,8
Маса бойової частини зур, кг: 1,17
Довжина корпусу зур, мм: 1574
Діаметр корпусу зур, мм: 72
Тип бойової частини зур: осколково-фугасно-кумулятивна
Тип головки самонаведення зур: інфрачервона ДБН
Знаходиться на озброєнні ЗСУ.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.