fbpx
ПЗРК “Ігла” 9К38

ПЗРК “Ігла” 9К38

 Редакція Редакція
Енциклопедія ПЗРК ПЗРК «Игла» ППО та ПРО

ПЗРК «Ігла» (індекс ГРАУ – 9К38, за класифікацією МО США і НАТО – SA-18 Grouse (англ. Шотландська куріпка)) –  переносний зенітно-ракетний комплекс, призначений для ураження низько летючих вертольотів і літаків противника на зустрічних і паралельних курсах в умовах впливу природних і штучних теплових перешкод. Комплекс прийнятий на озброєння в 1983 році.

Історія створення

«Ігла» знаходиться на озброєнні армій України, країн СНД, а також з 1994 року експортується більш ніж у 30 держав, включаючи Боснію і Герцеговину, Бразилію, Болгарію, Хорватію, Німеччину, Малайзію, Фінляндію, Індію, Ірак, Польщу, Сінгапур, Сербію, Чорногорію, Мексику, Словенію, Південну Корею та Сирію.

Розробка принципово нового комплексу розпочалася в Коломиї в 1971 році. Головним розробником ПЗРК «Ігла» (9К38) було визначено КБМ МОП СРСР (головний конструктор – С. П. Непереможний), а теплова ДБН створювалася ЛОМО МОП СРСР (головний конструктор ДБН – О. А. Артамонов). Головні цілі полягали в тому, щоб створити ракету з кращою стійкістю до заходів протидії та більш високої бойової ефективністю, ніж комплекси попереднього покоління типу «Стріла».

Конструкція

Загалом, «Ігла» має цілком типову конструкцію як для ПЗРК. Основні компоненти комплексу:

Ракета 9М39;
Пускова труба 9П39;
Пусковий механізм 9П516 з вбудованим блоком цілевказання «свій-чужий» 1Л14;
Наземне джерело живлення
Переносний електронний планшет 1Л110.

Ракета може бути запущена зенітником з плеча з будь-якої непідготовленою відкритої площадки, з окопу, кузова рухомої автомашини, з залізничної платформи і навіть з водойми.

Для підвищення ефективності використання ПЗРК “Ігла” розроблений комплект засобів для забезпечення стрільби вночі 9С520. ПЗРК “Ігла” надійно функціонує в умовах граничних температур і високої вологості (до 98%), при різких перепадах температури навколишнього середовища і при випаданні конденсованих опадів, після занурення у воду (на глибину 0,5 м на півгодини) і підйому в негерметичної кабіні літака на висоту до 12 км, після тривалого перевезення будь-яким видом транспорту, в тому числі на автомобілях і гусеничних машинах, за будь-яким типам доріг та бездоріжжю. У упакованому вигляді допускається падіння бойових засобів з висоти до 2 м на бетонну основу, при цьому вони залишаються придатними до подальшого бойового застосування.

Модифікації

Ігла-1 – спрощений варіант.
Ігла-Д – варіант з розбірною пусковою трубою, для аеромобільних військ.
Ігла-В – додатковий блок забезпечує можливість спільного використання двох зур, для наземної техніки і вертольотів.
Ігла-Н – встановлена нова зенітна керована ракета з більш потужною бойовою частиною збільшує ймовірність ураження цілей на 25-50%.
Ігла-С – комбінований варіант Ігла-Д і Ігла-Н з низкою технічних поліпшень.

Характеристика

Типи вражаємих цілей: літаки, гелікоптери
Зона ураження, м: 1000-5200
Висота ураження цілей, м: 10-2500
Швидкість ураження цілей зустрічних / переслідуємих, м / с: 400/320
Час розгортання, с: 13
Час реакції, с: 5
Діапазон робочих температур, ° С: від -40 до +50
Швидкість польоту ЗУР, м / с: 600
Маса зур, кг: 10,8
Маса бойової частини зур, кг: 1,17
Довжина корпусу зур, мм: 1574
Діаметр корпусу зур, мм: 72
Тип бойової частини зур: осколково-фугасно-кумулятивна
Тип головки самонаведення зур: інфрачервона ДБН

Знаходиться на озброєнні ЗСУ.

Енциклопедія ПЗРК ПЗРК «Игла» ППО та ПРО