fbpx
Спрощення експорту для приватного сектору ОПК: бути чи не бути?

Спрощення експорту для приватного сектору ОПК: бути чи не бути?

 Редакція Редакція
Експорт Кабінет Міністрів ОПК Україна Укроборонпром

Попри рішення Уряду демонополізувати процеси зовнішнього ціноутворення, є ризик у його блокуванні.

Напередодні Кабінет Міністрів України спростив механізм виходу українських виробників продукції військового призначення на міжнародний ринок шляхом скасування ряду зобов’язань підприємств ОПК перед ДК “Укроборонпром”.

Мова йде про скасування зобов’язання суб’єктів господарювання, яким надані повноваження на експорт товарів військового призначення, здійснювати маркетинг ринку збуту і встановлювати зовнішні ціни на товари військового призначення за погодженням з ДК “Укроборонпром”. Встановлювався такий порядок постановами Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 та від 12 липня 1999 р. № 1228.

В довоєнних умовах такі умови ведення бізнесу були виправдані, оскільки оборонна промисловість фактично складалася в основному з підприємств державної власності. Однак, після початку воєнних дій на Донбасі, коли значна частина приватних підприємств переорієнтували власне виробництво на військові рейки і розпочали розробку та створення продукції оборонного призначення, а згодом отримали урядові рішення на можливість здійснювати самостійно експортні операції, складалася така ситуація, що, приватні виробники, маючи зазначенні повноваження змушені були погоджувати зовнішню ціну на свою продукцію та проводити маркетинг зовнішніх ринків збуту з “Укроборонпром”, тобто своїм фактичним не лише партнером, а й конкурентом.

Однак, за всіма законами логіки, здорового глузду та чесної конкуренції, приватний бізнес має повне право самостійно вести свою зовнішньоекономічну діяльність.

8 квітня поточного року урядовою постановою застарілі вимоги було скасовано. Але питання чи бути змінам – залишилося?

Міжнародна виставка Зброя та Безпека

Можливо так, а, можливо, й ні. Попри прогресивне рішення Уряду, наразі остаточне вирішення щодо запровадження відповідних змін ще залишається на етапі узгодження з СБУ, СЗР та ДК “Укроборонпром”. То ж залишаються й ризики, що ситуація залишиться без змін через можливе блокування прийнятої 8 квітня урядової постанови з боку тих, кому процес лібералізації збройового бізнесу в Україні не до вподоби.

На думку багатьох експертів зміни в цій площині назріли давно. І демонополізація процесів зовнішнього ціноутворення та маркетингу ринку є першим кроком в напрямку позитивних зрушень.

«Україна має всіляко спрощувати як можливості самостійного виходу вітчизняного ОПК на світові ринки так і можливості залучення технологій, обладнання, в середину країни. Чим більше нашої продукції буде продаватися на експорт, тим більше надходжень йтиме у бюджет, тим якіснішою та обкатанішою буде наша техніка і більші виробничі можливості будуть загалом. Фактично держава має не те щоб допомагати ОПК, а хоча б не заважати.», – прокоментував рішення Кабінету Міністрів України Голова правління Українського мілітарного центру Тарас Чмут.

Тож зрозуміло, що спрощення експорту для приватних підприємств оборонно-промислового комплексу посилить позиції України на світовому ринку озброєнь і, зокрема дозволить українським виробникам продукції оборонного призначення успішно конкурувати серед міжнародних компаній.

А чи буде це спрощення реалізовано скоро стане зрозумілим після відповідних погоджень зазначених органів.

Також у листопаді 2019 року Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував Верховній Раді ухвалити за основу доопрацьований проєкт закону про оборонні закупівлі.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

Експорт Кабінет Міністрів ОПК Україна Укроборонпром