fbpx
США використовують спеціальні версії ракет Hellfire для ліквідації терористів

США використовують спеціальні версії ракет Hellfire для ліквідації терористів

Редакція Редакція
ПТКР Hellfire Світ Спецоперація США ЦРУ

Переклад матеріалу Secret Hellfire Missile With Sword-Like Blades Made Mysterious Strike On Terror Leader In Syria (укр. “Таємна ракета Hellfire з мечоподібними лезами дивовижно знищила лідера терористів у Сирії”) видання The Drive

Відповідно до інформації американські військові, а також Центральне розвідувальне управління використовують спеціальну версію багатоцільової ракети Hellfire, в якій бойова частина замінена інертним баластом з безліччю мечоподібних лез, які розкриваються перед самісіньким наближенням до цілі.

Така зброя надає змогу уряду США ліквідовувати окремих терористів і бойовиків з надзвичайно низьким шансом заподіяти шкоди для осіб, які перебувають дуже близько до цілі.

Припускається, що саме ця зброя використана для ліквідації тодішнього лідера “Аль-Каїди” Абу Хайра Аль Масрі, коли він їхав на автомобілі KIA у Сирії в 2017 році. Під час нальоту був використаний невідомий боєприпас, на що першими звернули увагу у The War Zone.

Автомобіль Абу Хайра Аль Масрі після ураження невідомим боєприпасом

9 травня 2019 The Wall Street Journal опублікував власний огляд невідомої зброї, яку вони позначили AGM-114R9X. Анонімні урядові джерела повідомили газеті, що американські військові вже використали “приблизно півдюжини” таких боєприпасів проти цілей у Лівії, Сирії, Іраку, Ємені, Сомалі. Щоправда невідомо, чи у названій кількості враховані удари здійснені ЦРУ.

Точна конфігурація ракети R9X невідома, The Wall Street Journal не зміг отримати жодних зображень у положенні під час польоту чи перед ударом. На опублікованій схемі, складеній по отриманому опису (дивіться нижче), показані леза, які розташовані збоку вздовж відсіку бойової частини ракети.

Шестилезова конфігурація за повідомленням, отримала прізвиська “бомба ніндзя” та “літаючий Гінсу”, з відсиланням на бренд ножів, які продаються у США починаючи з 1970-х років. В рекламних оголошеннях зображено енергійних продавців, які нарізали все: від фруктів та овочів, і до дерев’яних блоків та комерційних пластикових труб:

Ракета AGM-114R у стандартній комплектації, яка виготовляється з 2010 року, має боєголовку з бронепробивною та уламковими частинами, що дає ракеті значний потенціал проти бронетехніки та неброньованих цілей.

З моменту появи з’явилися підваріанти ракети.

 

Зокрема варіант R2 з можливістю “висотного вибуху” – підриву бойової частини приблизно за 1 метр до точки зіткнення, створюючи ефект повітряного вибуху. Існують також варіанти R1, R3, R8 і R13, деталі щодо яких не розголошується, і варіант R5 для експорту союзникам та партнерам США.

Схема, що показує деталі різних варіантів AGM-114, включно з AGM-114R.

Також існує принаймні чотири інші версії підваріанту R9.

“Їхній [Командування Спеціальних Операцій ВПС] варіант, AGM-114R9, має бойову головку для надзвичайно низького рівня супутніх втрат” — повідомило у жовтні 2018 офіційне видання Асоціації точних ударів (Precision Strike Association) – The Precision Strike Digest

Командування Спеціальних Операцій США представило R9E у 2014 році та R9H у 2016 році, за повідомленнями, існує варіант R9G, але немає додаткової інформації про відмінності між ними.

Слайд щодо використання ракет Hellfire Командуванням Спеціальних Операцій США 2016 року

Окремі джерела зазначають, що R9E має боєголовку з “низькими супутніми втратами”, а R9H — поліпшений тип з “дуже низькими супутніми втратами”. Однак виробник бойових частин для R9E General Dynamics Ordnance and Tactical Systems описують її як “просунуту розривну боєголовку, що проникає, і знищує різноманітні цілі”, таке трактування суперечить припущенню у мечоподібній бойові частині. Водночас, ВПС США вважають вибухові фрагменти боєприпасів “з низькими супутніми втратами”, якщо снаряди просто мають зменшену вагу вибухової речовини у бойовій частині.

Скріншот з сайту General Dynamics Ordnance and Tactical Systems про бойову частину R9E

Ймовірно, що підсерія R9 зосереджується на засобах зменшення ризику супутніх втрат. Інший варіант R9 може навіть мати повністю інертну бойову частину, яка значно знижує ризик супутніх втрат, а R9X має леза, щоб збільшити ймовірність штучної ліквідації.

Під час ліквідації Аль Масрі, не знаючи яка зброя була використана, The War Zone зазначила, що використання невеликого боєприпасу з інертною бойовою частиною збільшило б ризик невдачі, особливо проти рухомої цілі, враховуючи необхідне дуже точне влучання в певну особу. Додавання гострих лез до Hellfire, здається, підтверджує ці обмеження.

Також немає деталей щодо платформи запуску, але The War Zone раніше виклала детальний опис причетності ЦРУ до атаки на Аль-Масрі з використанням флоту безпілотних літаків. Існують ознаки, що це можуть бути безпілотники Avengers або Reapers. Але БПЛА коаліції не застосовуються у районі Західної Сирії, і The War Zone вважає, що це підтверджує причетність ЦРУ до ліквідації терориста.

Варто зазначити, що основна концепція використання високоточних боєприпасів з інертними боєголовками, які часто називають “бетонними бомбами”, для зменшення шансів на супутні втрати при цілеспрямованих ударах, не нова. Королівські ВПС Великої Британії використовували інертні бомби з точним керуванням на початкових етапах вторгнення до Іраку 2003 року, так само робили французькі ВПС в Лівії у 2011 році. ВПС США також розробили спеціалізовані бомби з низьким рівнем супутніх втрат.

Особливим поштовхом для розвитку R9X стала альтернатива наземної операції, щоб захопити або вбити Усаму бен Ладена на його території в Абботтабаді у Пакистан, вважає The War Zone. Засновника Аль-Каїди постійно оточували члени сім’ї, зокрема жінки та діти, що вимагало надзвичайної точності для можливого повітряного удару.

Хоча військові спецпідрозділу виконали рейд та ліквідвали Бен Ладена, розвиток “бомби ніндзя” Helffire тривав, додатково простимульований новими вимогами Президента Барака Обами в 2013 році для зменшення супутніх втрат у атаках поза офіційно оголошеними зонами бойових дій. Одне з джерел The War Zone повідомило, що ракета залишається важливим інструментом вирішення проблеми, описаної як «праве сидіння, ліве сидіння». У статті припускається, що кінцевою метою є створення зброї, здатної вбити конкретну людину в автомобілі або вантажівці, не пошкодивши інших, але більш імовірно, що це образний вислів.

Відео нижче показує, наскільки високий потенційний ризик супутніх втрат при використанні стандартної ракети Hellfire проти індивідуальної цілі.

https://youtu.be/rB1LzNUO1FU

The War Zone повідомляє, що наліт, який убив Аль-Масрі в Сирії 2017, був одним з двох, у яких підтверджено використання ракет з лезами. Але в цьому випадку зброя яка ліквідувала Аль-Масрі вбила і осіб, що сиділи поруч з ним у його автомобілі.

Інший приклад використання R9X, підтверджений The War Zone, стався 1 січня 2019, коли загинув Джамал аль Бадаві, нібито натхненник атаки есмінця USS Cole класу Arleigh Burke в Ємені 2000. Бадаві їхав один, тому неможливо оцінити, чи зброя вбила тільки його, залишивши інших непошкодженими.
Варто також зазначити, що Президента Дональда Трампа поінформували перед атакою проти Аль-Масрі про використання високоточного боєприпасу класу “повітря-земля”, який мав уникнути жертв серед цивільного населення, що відповідає загальному опису R9X, але Трампа це не вразило.

Висока засекреченість R9X може просто означати, що його виробництво незначне, що призводить до обмеженого використання і тільки обраний персонал знайомий з його будовою і правильним використанням. Вищезазначені обмеження для зброї такого типу з інертними боєголовками також можуть зменшити випадки застосування.

Супутниковий знімок випробувального полігону біля Юкка-флет Невадського випробувального центру

Якщо Сполучені Штати продовжуватимуть виконувати цілеспрямовані удари по терористах і бойовиках, то продовжуватиме існувати хоча б певний попит на такі боєприпаси, як AGM-114R9X, щоб максимально зменшити ризики супутніх втрат. Наявність такої зброї може тільки розширювати обсяги виконання подібних атак зі зменшенням небезпеки для інших осіб, навіть відносно близьких до цілі.
Поява R9X, безумовно, відповідає на питання, поставлені The War Zone після знищення Аль Масрі. Її розвиток впродовж майже десятиліття і нещодавнє оприлюднення вказує на високу ймовірність існування інших боєприпасів, засекречених і не відомих.

Матеріал підготував Степан Івасин


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

ПТКР Hellfire Світ Спецоперація США ЦРУ