fbpx
ЗРК «Бук-М1»

ЗРК «Бук-М1»

 Редакція Редакція
Енциклопедія ЗРК ЗРК «Бук» ППО та ПРО

Багатофункціональний високомобільний зенітний ракетний комплекс (ЗРК) середньої дальності “Бук” (остання модернізація ЗРК “Бук-М1-2”) призначений для знищення літаків стратегічної і тактичної авіації, крилатих ракет, вертольотів та інших повітряних об’єктів (Залежить від модернізації). Зенітний ракетний комплекс може застосовуватися для протиповітряної оборони військ, військових об’єктів, важливих адміністративно-промислових та інших територій (центрів) при масованому застосуванні засобів повітряного нападу, а також може бути модулем тактичної ПРО.

Історія створення

Розробка комплексу почалася 13 лютого 1972. Розроблений в НДІ Приладобудування ім. В. В. Тихомирова. Виробник комплексу -Машинобудівний завод імені М. І. Калініна, ракет – ВАТ «Долгопрудненського науково-виробниче підприємство» (усі підприємства входять до Концерн ППО «Алмаз-Антей»).

Зенітний ракетний комплекс “Бук” у варіанті “Бук-1” у складі СВУ 9А38 і ЗКР 9М38 був прийнятий на озброєння військ ППО СВ в 1978 році.

У повній комплектації ЗРК “Бук” був прийнятий на озброєння в 1980 році, пройшов кілька фаз модернізації і прийнятий на озброєння під шифром ЗРК “Бук М1” – у 1983 році.

Детальніший опис

До складу бойових засобів входять:

 • –       Командний пункт (КП) 9С470;
 • –       Станція радіолокації виявлення цілі (СВЦ) 9С18;
 • –       До шести самохідних вогняних установок (СВУ) 9АЗ10;
 • –       До шести пуско-зарядних установок (ПЗУ) 9А39;
 • –       Зенітні керовані ракети (ЗКР) 9М317.

Всі бойові засоби комплексу оснащені засобами зв’язку, апаратурою орієнтування та навігацією, власними газотурбінними агрегатами електроживлення, системами захисту та життєзабезпечення особового складу, що забезпечує їх високо-маневрові можливості та автономність при веденні бойових дій.

Командний пункт 9С470 призначений для автоматизованого управління з телекодовим (радіо або провідним) каналом зв’язку бойовими діями ЗРК і працює спільно з однією СВЦ 9С18, шістьма СВУ 9А310 і забезпечує взаємну роботу з вищим КП автоматизованого управління бойовими діями ЗРК “Бук -М1 “.

Апаратура КП, що складається з цифрової обчислювальної системи, засобів відображення інформації, оперативно-командного зв’язку і передачі даних та інших допоміжних систем, дозволяє оптимізувати процес управління ЗРК, автоматично призначати режими роботи, забезпечувати обробку до 75 радіолокаційних відміток, здійснювати автоматичний супровід до 15 трас найбільш небезпечних цілей, вирішувати завдання цілевказання, забезпечувати комплексні режими парної роботи СВУ які використовуються в умовах застосування противником протирадіолокацій ракет сильного радіопротидії і при виході з ладу РЛС однієї з СВУ, а також вести документування процесів бойової роботи, здійснювати контроль функціонування бойових засобів комплексу та імітацію повітряної обстановки для проведення тренувань розрахунку КП.

У СВЦ реалізовані дві можливості огляду простору:

 • –       “Регулярний” – у режимі протилітакової оборони;
 • –       “Секторний” – у режимі протиракетної оборони.

Основним елементом ЗРК є СВУ 9А310. За своїм функціональним призначенням вона є станцією радіолокацій виявлення, супроводження цілі, підсвітлення цілі і ракет з наземним радіолокаційним запитувачем, телевізійним оптичним візиром цілі та пускову установку з чотирма ЗКР, поєднані в єдиний виріб з керуванням через цифрову обчислювальну систему.

СВУ забезпечує вирішення наступних завдань:

 • –       Прийом цілевказування і сигналів керування від ПБО 9С470;
 • –       Виявлення, розпізнавання державної належності, захоплення та супровід цілі, розпізнавання класу повітряної, надводної або наземної цілей, подсвіт їх і ракет;
 • –       Визначення координат супроводжуваних цілей, вироблення польотного завдання для ракети і вирішення інших передстартових завдань;
 • –       Наведення пускового пристрою в напрямку запобігання точки зустрічі ракети з цілею;
 • –       Пуск ракет;
 • –       Передачу на КП інформації про супроводжуваної цілі і про процес бойової роботи;
 • –       Тренування бойового розрахунку.

СВУ може виконувати ці завдання як у складі ЗРК при цілевказувані з КП, так і автономно у секторі відповідальності. При цьому пуск ракет може бути зробленим як безпосередньо з СВУ, так і з пускового пристрою ПЗУ.

Під час роботи у складі ЗРК при управлінні від КП СВУ може використовуватися як пускова установка, в режимі стрільби з “чужим підсвітленням” і брати участь у вирішенні комплексом завдання координатної підтримки.

Пускозаряджающа установка 9А39 (9А39М1) призначена для:

 • –       Транспортування і зберігання ЗКР, при цьому чотири ракети знаходяться на направляючих пускової установки і готові до пуску;
 • –       Заряджання СВУ і самозарядженя ракетами, що знаходяться на транспортних опорах, транспортній машині, грунтових ложементом або контейнерах;
 • –       Контролю справності ПЗУ і ЗКР як по команді з СВУ, так і автономно;
 • –       Передстартової підготовки та почергового пуску ЗКР за даними СВУ.

Для вирішення цих завдань до складу ПЗУ входять пусковий пристрій на чотири ракети з електрогідравлічним силовим приводом і апаратурою стартової автоматики, чотири транспортні опори для зберігання ракет, аналогова обчислювальна машина, вантажопідйомний агрегат (до 1000 кг) та інша апаратура.

Для підвищення точності наведення на початковому етапі організовано псевдоінерціальне управління по лінії радіокоррекціі – польотне завдання в бортовому обчислювачі ЗКР коректується в залежності від зміни характеристик руху цілі, що передаються в сигналах підсвітлення цілі і ракети.

Ракета подається споживачу повністю зібраною і спорядженою. Нормальна експлуатація та бойове застосування ракет забезпечуються в будь-який час року і доби в різних погодних умовах протягом десяти років.

Зенітний ракетний дивізіон (полк), озброєний ЗРК “Бук-М1”, може виконувати завдання протиповітряної оборони військових з’єднань і частин у всіх видах бойових дій і найбільш важливих об’єктів (територій) військ і країни, обстрілюючи одночасно до шести аеродинамічних цілей або до шести ракет з дальністю до 35 км. При цьому дивізіон (полк), що програмі тактичної ПРО, забезпечує прикриття площі близько 800 – 1200 км2.

Основні характеристики:

«Бук»«Бук-М1»
Типи цілейлітакилітаки, вертольоти, крилаті ракети
Зона ураження аеродинамічних цілей, км:
по дальності3,5-25-303,0-35
по висоті0,025-200,015-22
по курсовому параметру1822
Максимальна швидкість цілей, м / с800800
Кількість одночасно обстрілюваних цілей одним ЗРКдо 6до 6
Ймовірність ураження однією ракетою:
аеродинамічних цілей0,7-0,90,7-0,9
крилатих ракетне нижче 0,4не нижче 0,4
вертольотів0,3-0,70,3-0,7
Час розгортання, хв.55
Час переходу з режиму “в бойовий, с2020
Час заряджання СВУ, хв.1212

За заявою Міністерства оборони Російської Федерації, під час війни в Південній Осетії в 2008 році приблизно комплексами «Бук-М1» українського походження в Грузії були збиті всі 4 офіційно визнані втраченими російські бойові літаки (у тому числі дальній розвідник Ту-22М та три штурмовики Су-25).


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

Енциклопедія ЗРК ЗРК «Бук» ППО та ПРО