1 березня вибори в Ірані – чому це важливо.
1 березня в Ірані відбудуться парламентські вибори, перші загальні вибори після повстання, яке прокотилося після вбивства курдської дівчини Магси Аміні (MahsaAmini) і охопило всю країну в 2022 році. Повстання в якому ведучу роль взяли на себе дівчата та жінки закликало до повалення правлячого режиму Ісламської Республіки. Уряд жорстоко придушив протести, але вимоги змін тривають, і багато іранців сприймають бойкот голосування як акт протесту.
Очікується, що явка на виборах буде низькою, особливо в столиці Тегерані та інших великих містах, згідно з опитуваннями уряду, цитованими в іранських ЗМІ. Вибори важливі, оскільки явка виборців розглядається як прихильниками, так і критиками уряду як барометр легітимності. Опоненти кажуть, що вони не голосують, щоб дати сигнал, що вони більше не вірять, що суттєві зміни можуть відбутися через виборчі урни за нинішньої системи.
1 березня проводяться окремі вибори для обрання членів 88-місного органу під назвою Асамблея експертів. Конституція Ірану передбачає, що збори обирають верховного лідера, найвищу духовну владу, яка має останнє слово в усіх ключових державних питаннях і виконує функції головнокомандувача збройними силами. Асамблея також функціонує як дорадчий орган для верховного лідера і може контролювати або звільняти його, хоча ніколи цього не робила.
Речник Конституційної ради Ірану повідомив, що близько 60 000 виборчих дільниць приймуть виборців по всій країні на виборах до парламенту (на чотири роки) та Асамблеї експертів (на восьмирічний термін). Тахан Назіф сказав, що близько 75 відсотків претендентів на місця в парламенті пройшли перевірку Радою опікунів (духовний орган із 12 членів) та отримали дозвіл на вибори. Він зазначив, що в п’ятницю на кожне місце в парламенті боротимуться в середньому 52 кандидати, додавши, що релігійні меншини мають фіксовані квоти в парламенті.
Нинішньому верховному лідеру, аятоллі Алі Хаменеї, 84 роки, він займає свою посаду більше трьох десятиліть. Багато в чому очікується, що наступна асамблея обере його наступника.
На думку критиків і правозахисних груп, вибори в Ірані не вважаються чесними і вільними через туманний процес перевірки кандидатів і масову дискваліфікацію Радою опікунів. Раду звинувачують у підготовці виборів, як президентських, так і парламентських, оскільки вона, по суті, усуває елемент вибору від громадськості та обмежує їх вибір кандидатами, яких вона вважає відповідними для посади.
Колись вибори в Ірані були конкурентними, у бюлетенях для голосування були кандидати від усіх основних політичних партій. Результати були непередбачуваними, а участь – високою. Але в останні кілька років виборцям давали на вибір лише консервативних кандидатів.
На майбутніх парламентських виборах імена остаточних кандидатів були оголошені менш ніж за два тижні до голосування 1 березня, а агітація почалася за 10 днів до нього. В іранців, які планують голосувати, мало часу, щоб дізнатися про 15 200 кандидатів і зрозуміти проблеми, які вони планують вирішити після обрання. Для тих, хто бойкотує вибори, оголошення кандидатів в останню хвилину та поспішна агітація є ще однією причиною вважати вибори ані вільними, ані справедливими.
Попередні результати почнуть з’являтися протягом дня, але остаточні результати зазвичай оголошуються протягом кількох днів після того, як усі бюлетені будуть підраховані та перевірені. Новий парламент збереться у травні.
Очікується, що консерватори збережуть свій контроль над парламентом головним чином тому, що вони безальтернативні і конкуренція відсутня. Консервативні та жорсткі політичні фракції контролюють парламент з 2020 року та президентство з 2021 року, а також судову систему, фактично консолідуючи владу в усіх гілках уряду Ірану.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.