fbpx

Артилерія маленької людини або вбити кицьку

Бронетехніка Друга Світова Війна Історія Німеччина

Пантера була досить складною ціллю для американських військ на Західному фронті через доволі товстий лоб, прекрасну гармату та рельєф місцевості – ділянка просування американських військ розташовувалася серед бокажів (живих огорож на насипах) які в купі з німецькими військами спричиняли багато незручностей та втрат.

Ці кицьки 130-ї дивізії вже нікуди не поїдуть (2)

Проте спроб ефективно вбити німецьку кицьку не полишали. Одним з методів ефективного протистояння стало переоснащення протитанкових батальйонів на САУ М36. Її 90-мм гармата могла досить ефективно уражати пантеру.

М36 776-го протитанкового батальону на лінії Мажино

Однією з таких частин став 776-й протитанковий батальйон. Частина з досвідом війни в Африці та Італії на САУ М10 прибула восени 1944-го у Францію вже на новій техніці. Цей же підрозділ став першим хто підбив Ягдтигра на Західному фронті.

Досвідчені та обстріляні хлопці. Підбивши одну з «Пантер» 130-ї навчальної танкової дивізії «Вермахту» (теж не прості дядьки) вони вирішили провести експеримент обстрілявши її з декількох ракурсів з основного протитанкового піхотного засобу-реактивного гранатомету базука. Результати виклали в рапорті який командування XV корпусу розіслало в кожен батальйон. Корисний документ вийшов.

Власне ось його переклад.

Обстрілювали пантеру 130 танкової навчальної дивізії яка була знерухомлена вогнем 90 мм гармати САУ M36 776-го протитанкового батальйону. Всього випущено 16 ракет.

Місця ураження танку Pantera

Опис

a. Рикошет в обід катка, повністю відірвав гуму і пробив отвір в 8 дюймів. Катки внутрішнього ряду пошкоджені не були.
b. Пряме влучання в каток. Пробито отвір 8х5 дюймів та дві радіальні тріщини в 10 дюймів.
c та d. Прямі влучання в катки. Пробито отвори діаметром 6 дюймів. Катки внутрішнього ряду не пошкоджено.
e. Влучання на 1 дюйм нижче верхньої кромку корпусу і хоча товщина бронювання виявилась збільшеною за рахунок вертикальної плити в броні пробито отвір товщиною з олівець.
f. Влучання в болт який скріплює траки один з одним. Головка болта повністю зірвана, але гусениці не пошкоджені. Ймовірно що в русі гусениця може розпастися.
g. влучання в кут башти з повним пробиттям броні. Пробито циліндричний отвір діаметром ¾ дюйма з невеликими відшаруваннями та розширенням на внутрішній стороні. Ці відшарування утворили вторинні уламки які зрикошетили на іншу сторону башти.
h. Влучання в башту з аналогічним отвором в ¾ дюйма з відлущенням металу на внутрішній стороні башти близько 4 дюймів навколо отвору. На протилежній стороні башти 36 невеликих вибоїн від вторинних уламків глибиної в 1/16 дюйми і діаметром від 1/8 до 3/8 дюймів на площі 8-10 дюймів в діаметрі.
Ефект вторинних уламків протитанкісти оцінюють як приголомшливий.
i. Влучання в нижній край кормової плити. Вибито невеликий шматок броні, боєприпас здетонував на землі під танком.
j. Влучання в буксирний гак на кормі. Невелика частина гака відколота, але без впливу на броню.
k. Влучання в одну з вихлопних труб повністю знищило її, але ніякого впливу на бронеплиту не було, оскільки кумулятивна струя розсіялася на ній.
l. Рикошет від кормової бронеплити з вибухом на землі. Інші два влучання в корму корпусу товщиною в 2 дюйми пробили її утворивши отвори діаметром ½ дюйми.
m. Влучання в нижню частину лобової бронеплити. Утворена вибоїна довжиною 1-1/2 дюйми, шириною ¼ дюйми та глибиною ½ дюйми без пробиття броні.
n. Влучання в буксирний гак на передній частині танка. Ніякої руйнівної дії на бронеплиту.

Пантери 130-ї танкової навчальної дивізії в Нормандії

ВИСНОВКИ:

Базука пробиває броню Mk. V Panther з бортів, корми та корми башти. Пробиття башти дуже ефективне через велику кількість летальних вторинних уламків. Борт має меншу товщину ніж борт башти тому його легше пробити.

Катки та гусениці не є пріоритетними цілями. З катків можуть бути вибиті шматки металу або пошкоджені гумові бандажі, але зупинка танку є малоймовірною.

Кормова броня є пріоритетною мішенню так як моторне відділення дуже спринятливе до пошкоджень навіть коли ящики для інструментів, домкрати та вихлопні труби зменшують зону ураження.

По лобовій броні важко ефективно влучити так як через її нахил ракети рикошетують. Під час випробувань влучань під прямим кутом не було.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


Бронетехніка Друга Світова Війна Історія Німеччина