fbpx
«Авангард» – нова путінська система військової підготовки школярів
Юрій Юзич Юрій Юзич Майор ЗСУ у відставці, голова наглядової ради Пласту у 2018-2023 роках, експерт з молодіжної політики

«Авангард» – нова путінська система військової підготовки школярів

Російська окупація Росія Україна

З 1 вересня 2024 року в усіх школах Росії та на окупованих територіях запроваджується новий предмет: «Основи безпеки і захисту Родіни». Замість предмету «Основи безпеки життєдіяльності». Ключовим елементом нової програми, відповідно до спільного наказу Міноборони і Міносвіти РФ, стануть обов’язкові 5-денні військові збори на базі новозбудованої державної мережі центрів «Авангард». Тисячі українських дітей – заручників путінської імперії, у порушення Женевської конвенції, на постійній основі і в обов’язковому порядку вчитимуться вбивати своїх українських співгромадян. Що це за система «Авангард» – розібрався експерт молодіжної політики і майор ЗСУ у відставці Юрій Юзич.

Старт проєкту – підготовка до великої війни

У вересні 2019 року міністр оборони окупантів генерал армії Сєргєй Шойгу, мер Москви Сєргєй Собянін та губернатор Московської області Андрєй Воробйов заклали перший камінь у будівництво першого «навчально-методичного Центру військово-патріотичного виховання молоді» під назвою «Авангард», на території підмосковного військово-патріотичного парку культури та відпочинку Збройних сил «Патріот».

Площа майбутнього центру займала 28 гектарів. Тисячі будівельників в авральному порядку зводили двоповерховий навчально-адміністративний корпус з актовою залою на 960 місць, п’ять спальних корпусів на 120 осіб кожен, гуртожиток для персоналу на 160 місць, їдальню, медпункт, критий спортивний комплекс. А ще стадіон, майданчики для командних ігор, гімнастичне містечко, смугу перешкод, туристичнуу зонуу, скеледром, стрільбище. Все потрібно було збудувати за рік.

У школах країни-окупанта вивчення основ військової справи віддавна входило до обов’язкової програми останніх двох класів навчання в середній школі. Була формальна вимога, що передбачала участь старшокласників у «п’ятиденних зборах» (див. п. 35 інструкції, затвердженої спільним наказом Міноборони та Міносвіти РФ 24 лютого 2010 р.). Центр під Москвою створювався якраз для того, щоб упродовж навчального року приймати щотижневі зміни по 600 осіб. Через два роки було заявлено про плани подвоїти ці потужності, а ще через рік мова йшла вже про 900 осіб. На літній період центр мав би приймати 12-денні таборові зміни для дітей від 10 років.

Щороку «Авангард» мав би залучати на військові збори 50 000 дітей тільки із Москви та столичної області (згодом Шойгу розповідав про 36 000). Відкриття першого центру «Авангард» (цей та наступні лінки дивитись через VPN. – Ю.Ю.) стало публічним стартом розгортання відповідної мережі по всій московській імперії. І дійсно, того ж року процеси були запущені у Ленінградській, Курській  –  на кордоні з Україною  –  та Оренбургзькій областях.

Так, в Оренбурзькій області вже тоді було виділено 135 000 000 рублів (близько 3 мільйонів доларів) на відповідний проєкт. Створення мережі задекларували і у Пермському краї, де і без цього подібні заняття вели 103 «патріотичні об’єднання», а у кадетських класах навчалося 1700 дітей. А також у Республіці Марій Ел, де одразу проєктувалося створення 4-х центрів для щорічної потреби у 3000 дітей.

Заступник міністра оборони – начальник Головного військово-політичного управління Збройних сил рф генерал-полковник Андрєй Картаполов, призначений «смотрящим» за розгортанням мережі «Авангарду», публічно заявив про підтримку проєкту першою особою держави та доведення відповідних завдань регіональним елітам:

«Керівництвом суб’єктів Російської Федерації зараз вирішується важливе завдання щодо створення навчально-методичних Центрів військово-патріотичного виховання та підготовки громадян до військової служби «Авангард» у всіх регіонах країни. Цю ініціативу підтримав президент Російської Федерації. Подібні центри стануть джерелом передових педагогічних ідей, розробки нових програм навчання та базою їхнього практичного втілення».

Селектор Шойгу перед вторгнення в Україну

За рік до повномасштабного вторгнення в Україну заступник міністра оборони рф генерал Андрєй Картаполов спрямував очільникам регіонів «Методичні рекомендації зі створення у суб’єктах Російської Федерації навчально-методичних центрів військово-патріотичного виховання молоді «Авангард» та центрів юнармійської підготовки – Будинків Юнармії». На 49 сторінках, які є у відкритому доступі, докладно описано досвід перших побудованих центрів: як вони мають виглядати, яку і як програму реалізовувати.

У березні 2021 року з помпою відкрито «Авангард» під  Московою. Путін теж відвідав центр. А в травні Шойгу особисто поставив питання щодо необхідності розгортання мережі центрів перед представниками усіх «суб’єктів федерації», в тому числі окупованого Криму та Севастополя. Він же контролював виконання доручення глави країни щодо розвитку на всій території імперії мережі центрів військово-патріотичного виховання молоді «Авангард». Реалізація путінської вказівки розпочалась ще в попередньому році, у розпал епідеміологічних карантинів по всьому світові.

«Виникло це все не просто так… – потрібна початкова військова підготовка в школах чи не потрібна? Чи треба її вводити як обов’язковий предмет у довузівських навчальних закладах чи ні? Ми облишили ці суперечки і запропонували, на наш погляд, цілком виправданий варіант, коли створюються центри військової, військово-патріотичної підготовки», – заявив тоді Шойгу.

Попри пандемію, яка сповільнила запал імперіалістів, Шойгу заявив, що вже створено 27 центрів по всій країні, більшість із яких вже почала проводити вишкіл та охопила понад 20 000 дітей. До кінця 2021 року планувалось відкрити ще 36 центрів у більшості регіонів країни. Шойгу відзначив, що центри мають охоплювати обидві статі – хлопців та дівчат, і нагадав про доручення президента – створити центри «Авангард» у всіх містах із населенням 100 000 осіб та більше.

«Думаю, ми далі йтимемо і до міст із населенням менше 100 тисяч. Тому що, ще раз можу сказати, цей напрямок у підготовці хлопців виявився вкрай затребуваним. У нас школярі та школи йдуть на різні хитрощі щоби потрапити ще на одну зміну, потім ще на одну», –  додав Шойгу.

Він наголосив учасникам наради, що центри «Авангард» та «Юнармія» – не одне й те саме і що не треба їх плутати. Хоча вони досить часто перетинаються, бо підлітки у цих центрах та юнармійці здебільшого займаються на полігонах Міноборони. Слід відзначити, що для 800 000 членів «Юнармії», наймасовішого на той час «молодіжного руху» в країні, Міноборони розгортало паралельну мережу – «Дома юнармєйцев». Станом на листопад 2020 року 55 таких будинків вже діяли у 33 регіонах, зокрема третина з них були створені за попередній карантинний рік.

Шойгу вимагав, щоб у «Юнармії» була не лише форма та збори один раз на півроку чи раз на рік на 9 Травня (“Дєнь Пабєди”), а щоб підготовка йшла регулярно та ґрунтовно. Він наголосив, що діяльність «Авангарду» – один із ключових критеріїв оцінки ефективності роботи регіонів з підготовки громадян до військової служби. У зв’язку з цим міністр відзначив Нижегородську та Тульську області, республіки Марій Ел та Дагестан, а також Ставропольський край, які першими створили такі центри та «показують високі результати».

Губернатор Рязанської області похвалився, що у всіх районах його регіону вже працюють 224 осередки «юнармійського руху», які об’єднують понад 7 тисяч школярів. Цей досвід використовується для створення «Авангардів», починаючи з осені 2020 року. Створюється два центри: один у Рязані, інший – за містом, де буде необхідна польова інфраструктура. Штат співробітників губернатор пообіцяв сформувати до кінця поточного року. Шойгу одразу поставив завдання командуванню Повітряно-десантних військ («ВДВ») взяти кураторство над розвитком центрів «Авангард», де дислокуються з’єднання ВДВ, і зокрема в Рязанській області.

В свою чергу, губернатор Кемеровської області (Кузбасу, що на Уралі) Сєргєй Цивільов розповів, що в його регіоні розгортається три центри: на базі губернської кадетської школи-інтернату, у Прокоп’євську та Новокузнєцку. А губернатор Ростовської області, що межує з Україною, повідомив про плани відкриття центрів «Авангард» у всіх шести містах регіону з населенням понад 100 тисяч осіб: Батайську, Волгодонську, Новочеркаську, Новошахтинську, Таганрозі, Шахтах.

У серпні 2021 року в Тамбовській області місцевий центр «Авангард» створили на базі університетського кампусу «Державинський» у селищі Георгіївське, за особистого сприяння ректора університету. В листопаді того ж року відзначилась Башкирія, яка інвестувала 272 мільйонів рублів (майже 5 мільйонів доларів) у реконструкцію навчального корпусу в селі Алкіно-2 Чішмінського району. Башкирський «Авангард» облаштували на території колишньої військової частини, а влітку 2022 там вже запустили перші 19 п’ятиденних змін.

У рік вторгнення в Україну

Центр «Авангард» в Одінцово (під Москвою) за перші два роки роботи вишколив понад 60 тисяч юнаків та юначок із Москви та Підмосков’я.

«Тут не лише стіни чи якісь військові тренажери, але сам дух та атмосфера тут інша. І хлопці тут, ви бачите, по-іншому спілкуються, і настрій у них інший», – відгукувався про роботу цього центру мер російської столиці.

Він же заявив: «Військова підготовка без патріотичного виховання – безглузда». Московський досвід імперська влада продовжувала активно популяризувати і поширювати в провінціях.

Типова система роботи центру «Авангард», відповідно до вищезгаданих методичних рекомендацій Міноборони, передбачає навчання упродовж 5 учбових днів: понеділок – п’ятниця. Під керівництвом інструкторів, педагогів та вожатих діти освоюють п’ять військово-облікових спеціальностей за 35 годинною програмою, визначеною Міноборони. Стандартна група на один заїзд – 150 осіб. Уся група постійно перебуває на казарменому стані.  Влітку  –  таборові зміни по 12 днів.

Наприклад, через єдиний центр у Ленінградській області, створений ще у 2019 році, за кілька перших місяців роботи пройшло 1000 дітей за 15 змін. Та директор регіонального центру цим була невдоволена, бо хотіла вийти на кількість у 5000 дітей за рік, як цього потребує обласний військкомат. 

Санкт-Петербург не входить до складу Ленінградської області і у червні 2023 році місто заявило про будівництво морського «Авангарду» в  Кронштадті із пропускною здатністю в 40 змін щорічно (по 400 осіб кожна зміна).

У лютому 2022 року «Авангард» запрацював в анексованій у Китаю Республіці Тува – «під егідою уряду республіки та 55 мотострілецької бригади».  Відповідні роботи розпочалася ще з кінця 2020 року, коли було вирішено розташувати центр у західній частині міста Кизил на вул. Московській. Влада республіки виділила скромні 15 мільйонів рублів, за які збудовано навчальний центр на 60 осіб із усіма зручностями, завезено навчальну техніку – від гармат до танків. Потужності центру: 30 навчальних тижнів на рік із охопленням 1500 дітей.

У квітні 2022 року центр «Авангард» в Челябінський області, що на Уралі, оголосив торги на постачання навчального обладнання на 120 мільйонів рублів (близько 2 мільйонів доларів). Планувалось закупити тренажер стрілецької зброї та засобів ближнього бою, навчально-тренувальний комплекс «Танкова дуель», тренажери бронетранспортерів, авіаційні тренажери тощо. 

У жовтні 2022 року в Омській області (Сибір) центр «Авангард» відкрився на базі табору «Орльонок», з пропускною здатністю у 4500 школярів за рік. Перша зміна включала 250 курсантів.

За дорученням губернатора Хабаровського краю (Далекий Схід), упродовж 2022 року в регіоні будувались одразу три центри «Авангард»: із спеціалізацією по сухопутних військах – у Хабаровську, по Повітряно-космічних силах – у Комсомольську-на-Амурі та по Військово-морському флоту – у селищі Завіти Ілліча Радянсько-Гаванського району. Згодом центр відкриють і у сусідній Амурській області.

У Дагестані, де імперія системно мобілізує значну кількість «гарматного м’яса» для війни, вже діяла мережа із 4 центрів. У містах Буйнакськ,  Дербент, Каспійськ і Хасавюрт. Але місцеві чиновники вирішили створити ще кілька центрів, щоби охопити всіх старшокласників і петеушників. Зокрема, у 2023 році планувалось щорічно охоплювати до 30 000 дітей із 1412 шкіл, а також 70 000 студентів із 80 коледжів.

Крім цього, в Дагестані ще з травня 2021 року готують будівництво потужного центру «Авангард» по типу того, що є під Москвою. Без поспіху. Керівник регіону Сєргєй Мєліков ще тоді визначив ділянку в 4,5 гектари на узбережжі Каспійського моря у селі Зеленоморськ. На території занедбаного дитячого оздоровчого табору «Каспій». Проте, на кінець 2023 року розробка проєктної документації ще не була завершена, а лише в червні 2024 – відведено землю.

Подекуди традиційно крадуть гроші. У Володимирській області хотіли заморозити фінансування місцевого центру «Авангард», допоки його керівництво не прозвітує про витрачені 114 мільйонів рублів поточного року. Дискусія виникла під час затвердження бюджету на 2023-2025 роки, де на «Авангард» спрямовувалося вже 270 мільйонів рублів (4,5 мільйони доларів). Жодної із груп – по 40 осіб кожна – центр не підготував, а ще і провалив обласний фінал гри «Зарніца».

Окрім вище названих регіонів, у 2022 році центри почали працювати також у Тульській області та Ставропольскому краї. Станом на кінець року було запущено лише 27 центрів, хоч первинно планувалось довести це число до щонайменше 70 «Авангардів». Цей проєкт військового вишколу школярів, що стартував трьома роками раніше, у низці регіонів переважно нагадував «потьомкінські села». Попри те, що це була ініціатива міністра оборони, яку підтримав особисто головний господар країни.

На кордоні з Україною і в «глибинці»

Станом на травень 2023 року лише в одній Ростовській області вже діяли 6 центрів «Авангард», як це і пообіцяв «губернатор» на селекторній нараді Шойгу у 2021 році. До вже згаданого списку додався ще один центр, регіональний «цілорічний» – у Неклінівському районі, створений на базі місцевої школи-інтернату «з початковою льотною підготовкою», спроможний приймати 150 дітей одночасно.

В Білгородській області з листопада 2022 року росіяни будують «з нуля» два стаціонарні військово-патріотичні центри «Авангард». На території Новооскільського та Прохорівського муніципалітетів. На теренах першого (до речі, давнього українського козацького поселення) – комплекс на 150 місць, в другому муніципалітеті удвічі більший – на 450 осіб. Останній центр свідомо розгортався як частина інфраструктури музею-заповідника.

У Воронезькій області центр «Авангард» будувався в кінці 2022 року за 55 млн. рублів, на базі дитячого реабілітаційного центру «Золотий колос» в селі Середній Ікорець. 

На Курщині «Авангард», запущений ще в 2019 році, розташувався на півночі області – в Новоандросово, Залізногірського району, та розрахований на одночасне навчання 100 курсантів. 

У Брянській області “Авангард” створили на базі обласного центру оздоровлення «Деснянка» у місті Жуківка. 

Таким чином, лише у прикордонних з Україною областях вже діє щонайменше 12 центрів «Авангард», у яких щорічно військову підготовку проходять десятки тисяч дітей. А загалом в росії – близько 1 мільйона.

Все це відбувається без фінансування із федерального бюджету. Так, голова комітету російського «парламенту» з оборони та безпеки Владімір Булавін 24 жовтня 2023 року провів “круглий стіл” для сенаторів «Про підсумки та актуальні проблеми створення в суб’єктах Російської Федерації навчально-методичних центрів (таборів) військово-патріотичного виховання молоді «Авангард» та підрозділів Будинків Юнармії». Заступник Булавіна по комітету, голова підкомітету з питань військово-соціальної політики Юрій Валяєв ствердив:

«… в умовах проведення спеціальної військової операції [в Україні] роботу зі створення центрів «Авангард» регіонами не було зупинено, а навпаки, нарощено… Аналогічно складається ситуація зі створенням Будинків Юнармії… створення центрів у суб’єктах Російської Федерації регламентовано федеральними нормативними актами, при цьому заходи спрямовані на створення центрів «Авангард» не включені у федеральний проєкт «Патріотичне виховання громадян» і тому кошти федерального бюджету з цією метою не передбачені».

У лютому 2024 року на Кубані відкрито один з найбільших центрів «Авангард» – перший такий у Південному федеральному окрузі. У парку «Патріот» на 145 гектарах в районі станиці Старомишастівської, яку у 1794 році заснували українські козаки-запорожці. У травні 2024 року ще потужніший центр відкрито у Волгоградській області – центрі все того ж федерального округу. Житловий блок цього “Авангарду”, збудованого «з нуля» у Середньоахтубінському районі, складається з 4 корпусів на 200 осіб та наметового містечка на 480.

У Новосибірській області «Авангард» будується на базі дитячого табору «Гренада» під особистим контролем «губернатора».  В Амурській області, що на Далекому Сході, центр «Авангард» почав працювати в травні 2023 року, із можливістю приймати за раз по 200 школярів. Хоча відкриття центру планувалось на вересень 2024 року. Подібні центри створені також у Саратовській та Ульянівській областях, Бурятії та Якутії. І так по всій імперії.

«Авангард» у Криму

Про те, як московські окупанти планують навчати кримських підлітків військової підготовки у «регіональних» центрах «Авангард» українські засоби масової інформації повідомляли ще в червні 2021 року – до повномасштабного вторгнення. Весною того року командування Чорноморського флоту провело зустріч із окупаційною владою Криму та адміністрацією Сімферополя щодо створення на півострові відповідної інфраструктури.

Хотіли побудувати аналогічний тому, що саме тоді відкрився в підмосковному парку «Патріот». Окупаційна «рада міністрів» Криму одразу ж вилучила під будівництво «Авангарду» дві суміжні ділянки загальною площею у понад 10 гектарів: землю колишнього дитячого табору імені Гагаріна у селі Оріхове та ділянку поряд. У жовтні 2023 року цей центр, без офіційного відкриття, прийняв першу 5-денну зміну в 100 дітей – учнів 9-11 класів. А на 2024 рік окупанти запланували провести тут не менше 10 змін.

Кількома днями раніше, ще один кримський «Авангард» відкрито у Керчі на базі спортивно-патріотичного клубу «Святогор». Очолив його колаборант Андрєй Миронов, який з 2022 року запровадив на базі свого клубу військову підготовку дітей. На відкритті був присутній “перший заступник голови” окупаційної адміністрації в Керчі колаборант Олєг Шевченко. Оглянувши приміщення та поспілкувавшись з дітьми, колишній підполковник «Беркуту» на київському Майдані та оперуповноважений контррозвідки СБУ у Криму особисто продемонстрував свої навички зі збирання зброї.

Запуск центрів «Авангард» у Криму робився із явним поспіхом. Побіжно, без зайвого пафосу повідомлялося: «у школах у 2023-2024 навчальному році розпочалися уроки початкової військової підготовки». Робота теж велась не дуже публічно. Наприклад,  відкриття центру в Керчі пройшло непоміченим для українських моніторингів. Кримська окупаційна влада «підсвічувала» лише «регіональний» центр біля Євпаторії.

«Авангард» у Євпаторії організаційно входить до спеціальної структури, створеної окупантами ще у 2015 році – «Кримпатріотцентру» (повна назва:  «Регіональний центр з підготовки до військової служби та військово-патріотичного виховання»). Статус цього центру: «державна бюджетна освітня установа додаткової освіти Республіки Крим». На сайті установи декларується, що в Криму їй підпорядковані 6 зональних центрів та «активно ведеться робота щодо формування інших зональних центрів».

Директором «Кримпатріотцентру», що включає 7 відділів, є начальник штабу кримської Юнармії колаборант Сєргєй Гаврильчук, колишній шкільний вчитель фізкультури у Гвардійську. Він же очолює відділ допризивної підготовки і «Авангарду» в складі 7 «педагогів». Йому безпосередньо підпорядкований «методичній відділ» в складі майже 30 колаборантів та окупантів – платних організаторів підрозділів «Юнармії» на півострові, а також «Східний» зональний центр у Керчі, який очолює колаборант Артьом Малов.

У червні 2024 року українська прокуратура оголосила підозру Гаврильчуку за пропаганду служби в армії окупантів серед дітей, а на початку цього ж року підозру отримала заступник голови «Держкомітету молодіжної політики Республіки Крим» Анна  Григорян, яка очолює «регіональний» центр «Авангард», створений окупантами на території Криму. Щоб примусово залучити дітей до свого центру, ця колаборантка давала прямі вказівки директорам шкіл проводити відповідну роботу з батьками. Вона публічно закликала вбивати українців.

На решті окупованих територій і не тільки

Ще у 2021 році ЗМІ окупантів у Севастополі, почувши наміри  Шойгу створити «Авангарди» у всіх містах-стотисячниках, написали про те, що скоро такий центр буде і у них. Однак, реалізація завдання розпочалася лише в червні 2022 року – коли вже тривало повномасштабне вторгнення росії в Україну. Так званий «уряд Севастополя» запропонував включити будівництво «Авангарду».до державної програми «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та міста Севастополя», яка проєктувалась до 2027 року.

Знову до ідеї будівництва центру окупаційна влада Севастополя публічно повернулась у березні 2024 року. Зокрема, було визначене місце його розміщення – на території парку «Патріот», що розташований на колишньому аеродромі «Південний» у Карантинній балці (вул. Відрадна, 12). За попередніми розрахунками, щорічно підготовку у такому центрі проходитиме близько 5 тисяч українських дітей з окупованого півострова.

А допоки «Авангард» в Севастополі лише створюється, його функції виконує місцеве «регіональне» відділення ДОСААФ. На початку червня 2024 року ця структура відзвітувала, що в місті відбулись 5-денні навчальні збори для 964 школярів 10-х класів та 752 студентів 1-х курсів місцевих закладів профтехосвіти. Збори проводились водночас на базі 15 закладів освіти, де відпрацьовувалися отримані упродовж року на предметі «Основи безпеки життєдіяльності» знання з військової підготовки. Вишкіл проводили «учасники спеціальної військової операції», офіцери військово-морського училища імені Нахімова та ДОСААФу.

У квітні 2024 року «глава ЛНР» Лєонід Пасєчнік підписав угоду з директором «автономної некомерційної» організації «Навчально-методичний центр військово-патріотичного виховання молоді “Авангард”». Тобто, з очільницею центру у підмосковному Одінцово Дарьєю Борісовою, яка незаконно перетнула кордон України. Про те, як московські окупанти готуються вчити українських дітей Луганщини вбивати своїх співгромадян Пасєчнік розповів наступним чином:

«Плануємо спільно вдосконалювати систему патріотичного виховання та початкової військової підготовки в регіоні. Планується реалізація спільних програм та проєктів, розширення контактів зі спортивними та військово-патріотичними організаціями з інших російських регіонів для навчання та обміну досвідом».

На підписання угоди з «ЛНР» незаконно прибув в Україну також голова Московської міської думи Алєксєй Шапошніков. Що саме включає угода – не розголошувалось. Ймовірно, про будівництво місцевого центру «Авангард» коштом московського бюджету. По решті окупованих регіонів взагалі  відсутня публічна інформація щодо того, яким чином окупанти будуть проводити 5-денну військову підготовку школярів. Очевидно, що ця підготовка, як і в Севастополі, проходитиме за іншою моделлю, як загалом по всій імперії. Наприклад, на матеріальній базі «регіональних» центрів «Воїн», що зараз будуються на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей.

Дарья Борісова активно просуває ідею «Авангарду», де тільки може. Ще у вересні 2022 року, через пів року після повномасштабного вторгнення в Україну, флагманський центр під Москвою заявив, що «Авангард» працюватиме в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЄ) за адаптованими російськими програмами. За словами Борісової,  ініціаторами ідеї будівництва центру на території Абу-Дабі виступили безпосередньо представники Еміратів. Вона ж розказала про міжнародні перспективи такої співпраці:

«Колеги працюватимуть за російськими програмами. Наші програми ми адаптуємо під Емірати, особливості місцевих школярів, якісь релігійні моменти. Якісь відмінності все-таки присутні, але базис зберігатиметься російський… Це побажання ОАЕ, будівництво цього центру покликане забезпечити належне військово-патріотичне виховання молоді країни. Коли центр в Абу-Дабі запрацює, ми, безумовно, будемо обмінюватися кадрами. У тому числі, школярі з ОАЕ приїжджатимуть до російського центру, а наші школярі – до “Авангарду” в Еміратах. Відкриття центру заплановано на кінець 2023 року».

Згодом офіційне відкриття центру в Абу-Дабі перенесли на вересень 2024 року. Там працюватимуть 30 російських інструкторів. За твердженням Борісової, будівництво арабського аналогу «Авангарду» перебуває під особистим контролем президента ОАЕ Мухаммеда бен Заїда Аль Нахайяна. Він же правитель Абу-Дабі та заступник головнокомандуючого національної армії. 

Путінська війна глобалізується.

Російська окупація Росія Україна