fbpx

Британська “класика” в новій обгортці. FV432 Mk.3 Bulldog

FV430 Бронетехніка Велика Британія

Передмова

Як показує досвід Російсько-української війни, в особливості Харківська наступальна операція, навіть при відсутності багаточисельних танкових з’єднань зі сторони наступаючих цілком можливим є прорив слабозахищених ділянок фронту з поступовим оперативним просуванням у ворожий тил, захопленням ключових вузлів комунікації  і завданням поразок навіть таким військовим з’єднанням, як гвардійська армія/танкова армія/полк тощо.

Проте подібного роду операції неможливі без оперативного просування штурмових підрозділів, резервів і постачання. Вирішення цієї задачі можливе лише завдяки залученню високопрохідного і мобільного броньованого транспорту – бронетранспортерів (БТР). Завданням такої бронетехніки є не лише забезпечення безпечного і комфортного перевезення десанту “на нуль”, але й надання вогневої підтримки під час штурмових/оборонних маневрів, забезпечення логістичних потреб війська, евакуація поранених, інженерні,  розвідувальні функції тощо.

Таким є і бронетранспортер FV432Mk3 Bulldog. Даний зразок є британським поглядом на класичну концепцію БТР-а родом з 60-х років минулого століття. Та і загалом, “гість з Туманного Альбіону”, на перший погляд, не сильно і відрізняється від свого “побратима”, – класичного М113. Та й віком британець  буде молодшим всього то на 3 роки.

Особливості британського “Бульдога”

Попри свій солідний вік, FV432, як одна з бойових машин сімейства FV430, по сей день виконує доручені йому завдання у складі британських військ, попередньо пройшовши серію модернізацій. Остання з них стосувалася покращення ходових якостей машини шляхом ремонторизації, підсилення захисту від протитанкових засобів ураження, мінновибухових пристроїв. Модернізація від BAE System отримала позначення Mk3 Bulldog і в цілому базувалася на досвіді ведення війни з іракською армією. Детальніше…

На відміну від алюмінієвого М113, FV432 має зварний корпус з броньованої сталі. Даний матеріал є поширеним і більшість броньованої техніки має саме сталеву конструкцію. На це є декілька об’єктивних причин: більша стійкість до влучань різними засобами ураження, практичність, а технологія зварювання є значно простішою, ніж для алюмінію (особливо важливо в умовах польового ремонту). Більш того, при пробитті алюмінієвого корпусу матеріал виділяє в повітря вкрай токсичні для людського організму сполуки. Таким чином, “оголений” корпус “Бульдога” спроможен витримувати влучання з крупнокаліберного кулемета у лобову проекцію, а також забезпечує круговий захист від осколків артилерійських снарядів. Натомість, з використанням динамічного захисту ізраїльського виробництва (західними країнами позначається як ERA – Explosive Reactive Armour) лоб і борти корпусу спроможні витримувати влучання пострілу РПГ-7.

Оновлена версія транспортера позбулася застарілого двигуна Rolls-Royce K60 потужністю 240 к.с. (менш ніж 180 кВт) та напівавтоматичної трансмісії TX-200-4A, натомість здобула більш потужний 6-циліндровий турбодизель Cummins серії “Б”  з системою прямого впорскування пального на 250 к.с. (187 кВт), автоматичну трансмісію з електронним керуванням Allison X200-4C (уніфіковано з американським М113А3 від  Ground Systems Division), нову систему охолодження і гальмівну систему. Рульовий механізм “Бульдога” був уніфікований з бойовою машиною піхоти FV510 Warrior. Встановлена оновлена система кондиціонування повітря. Загалом, такі нововведення дозволило зекономити масу машини на 500 кг, що було відведено на додатковий комплект захисту; було підвищено прохідність, надійність та швидкісні характеристики машини – випробування показували швидкість принаймні 74 км/год, а це на 22 км/год більше, ніж у стандартної версії FV432. Ймовірно, відстань, яку бойова машина може подолати без дозаправки, становить понад 600 км.

Озброєний “Бульдог” кулеметом калібру 7,62 мм L7, що розташований поблизу командирської башти і додатково захищений куленепробивними віконцями. Проте певна кількість оснащена дистанційно-керованим модулем з 12,7-мм кулеметом M2. Екіпаж становить дві особи (механік-водій та командир), десант – 8 споряджених бійців. Місце командира було підсилене додатковим захистом і оснащене сучасними засобами зв’язку.

Щодо амфібійних властивостей: у стандартній комплектації FV432 не спроможний долати водні бар’єри, проте така можливість з’являється зі встановлення додаткових систем. У такому випадку рушіями є гусениці машини. Чи існує можливість встановлювати даний комплект на модернізовану версію – питання.

Підсумки

FV 432Mk3 Bulldog є частиною одного з останніх пакетів військової допомоги від уряду Великої Британії. І це саме та техніка, котра країна може виділити без значної шкоди для власного оборонного потенціалу – з 2006 по 2011 рік було модернізовано понад 1000 таких машин! А враховуючи його маневрені показники, підвищений рівень захисту (що є навіть кращим за FV510 Warrior) і практичну конструкцію, “Бульдог” неодмінно підсилить новостворені та вже існуючі бригади ЗСУ у короткостроковій перспективі. Як проявить себе даний агрегат на практиці – дізнаємось вже дуже скоро.


Мілітарний” працює завдяки постійній підтримці Спільноти

  • Ставай патроном на Patreon від $1
  • Будь спонсором на Youtube від 70 грн

Навіть донат в 30 грн (ціна 1 кави) допоможе нам працювати далі:

  • PayPal - [email protected]
  • Приватбанк 4149 6293 1808 2567
  • monobank 4441 1144 4179 6255
  • ETH 0xeEAEAd0d28ea8e0cdadB2692765365e7F54004a3

Будь з “Мілітарним” на всіх платформах

Twitter || Telegram || Facebook || Youtube


FV430 Бронетехніка Велика Британія