ІНФОРМАЦІЙНИЙ ОГЛЯД НА РАНОК 21.12.2018
Операція об’єднаних сил / Joint Forces Operation:
20 грудня російські окупаційні війська 8 разів порушили режим припинення вогню. При цьому зафіксовано 4 випадки застосування озброєння, забороненого Мінськими угодами.
Зокрема, ворог здійснив обстріли з мінометів калібру 82 мм позицій Об’єднаних сил в районі населеного пункту Луганське – на Донецькому напрямку та двічі в районі населеного пункту Гнутове на Маріупольському напрямку, та з мінометів калібру 120 мм в районі населеного пункту Водяне, що на Маріупольському напрямку. Для придушення вогневих провокацій противника, підрозділи що обороняються, застосовували чергові вогневі засоби. Протягом минулої доби один військовослужбовець отримав поранення.
За даними розвідки, 20 грудня шість окупантів зі складу збройних формувань Російської Федерації знищено та трьох поранено.
Ситуація довкола України:
Про законопроект з проведення міжнародної операції в Чорному морі: За наявною інформацією, представники Республіканської партії США (41 сенатор) винесли на розгляд верхньої палати парламенту країни проект закону, що дозволить проведення в Чорному морі міжнародної операції зі свободи судноплавства проти РФ. Один з авторів даного законопроекту Р.Джонсон заявив, що США та країни Європи мають “протистояти військовій агресії РФ у Керченській протоці сильними та рішучими діями”. При цьому він зазначив, що багатонаціональна операція матиме на меті забезпечення судноплавства в Чорному морі, безпечного проходу до Азовського моря наряду з відміною будівництва газопроводу “Північний потік-2”.
Реакція РФ: 20.12.2018 голова міжнародного комітету Ради Федерації РФ К.Косачов заявив, що даний законопроект США є “прямим підбурюванням України до чергової військової провокації, у котрого немає жодних перспектив, оскільки в РФ є можливості перекрити протоку у випадку її несанкціонованого використання, та вона їх вже вичерпним чином продемонструвала”.
Про щотижневий “Огляду дезінформації” робочою групою ЄС:
Оперативною робочою групою зі стратегічних комунікацій ЄС у виданні “to inform is to influence” було опубліковано щотижневий “Огляд дезінформації РФ” Головні наративи інформаційної політики РФ:
- “США можуть пишатися успішною організацією протестів “жовтих жилетів” у Франції та автокефалії для України”;
- “Зафіксовано зростання позитивного ставлення громадян США до РФ та її президента В.Путіна”;
- “ЄС є васалом США та впливає на країни, що бажають нормалізувати відносини з РФ”;
- “Резолюція Генеральної Асамблеї ООН, що закликає РФ вивести підрозділи ЗС РФ з ТОТ АР Крим та припинити окупацію півострову, є заохоченням для України здійснювати нові провокації та злочини з метою задовольнити політичні амбіції Заходу”;
- “Той факт, що Скрипалів переховують від громадськості, є доказом того, що РФ не причетна до їх отруєння, натомість, винною в скоєнні даного злочину є сама Великобританія” (близько 40 повідомлень ЗМІ);
- “Президент України оголосив війну РФ, про що свідчить новий закон, що дозволяє ЗС України затримувати та відкривати вогонь по суднам ВМФ РФ в акваторії Чорного моря”;
- “Україна готує план хімічної провокації в м.Маріуполь, ймовірно, із залученням спеціалістів з Великобританії”.
Довідково: оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій ЄС була створена в березні 2015 року для протидії дезінформаційній кампанії РФ. Основними завданнями останньої є: розробка комунікаційних матеріалів та кампаній, призваних роз’яснювати політику ЄС в країнах Східного партнерства (Азербайджан, Вірменія, РБ, Грузія, Молдова та Україна); проведення аналізу та підготовка доповідей про тенденції дезінформації, пояснення та спростування її наративів, підвищення обізнаності про дезінформацію, що надходить від ЗМІ РФ, російськомовних джерел інформації, а також зі ЗМІ країн Східного сусідства ЄС.
Про заборону парафіянам Білоруської Православної Церкви відвідувати служби УПЦ:Офіційний представник Білоруської Православної Церкви (яка раніше висловлювалась на підтримку розриву відносин РПЦ з Константинопольським патріархатом) С.Лєпін заявив, що парафіянам БПЦ заборонено відвідувати служби у створеній Українській Православній Церкві. Він зазначив, що БПЦ та РПЦ мають в даному питанні єдину думку та не визнають канонічності Православної Церкви України, що, у свою чергу, унеможливлює будь-які канонічні та літургічні відносини з нею. Він також наголосив, що й надалі підтримуватиме дружні відносини з УПЦ МП.
Довідково: 20.12.2018 на сайті відділу зовнішніх церковних зв’язків Патріархом Московським Кирилом було опубліковано звернення до предстоятелів церков із закликом “не визнавати новостворену псевдо-церковну структуру та не вступати з нею у спілкування”.
Про проведення щорічних заходів з безпеки у Чорному морі:За повідомленням прес-служби ВМС ЗС України, делегація Військово-Морських Сил Збройних Сил України на чолі з першим заступником начальника штабу Командування ВМС ЗС України контр-адміралом Тараном Д.Г. взяла участь у щорічних консультаціях щодо виконання Документа про заходи зміцнення довіри і безпеки у військово-морській галузі на Чорному морі (м. Відень, Австрія).
Метою зустрічі було обговорювання питань щодо підвищення безпеки мореплавання в Чорному морі, обміну інформацією про проведення запланованих морських навчань на 2019 рік, надання національних пропозицій щодо внесення змін у Документ про заходи зміцнення довіри і безпеки у військово-морській галузі на Чорному морі з метою підвищення його ефективності.
Під час обговорення, особливу увагу було звернено на анексію Російською Федерацією півострову Крим, напад та протизаконне захоплення 25 листопада 2018 року кораблів та екіпажів Військово-Морських Сил Збройних Сил України під час їх проходу Керченською протокою. Наголошувалось, що саме ці дії РФ суттєво загрожують безпековій ситуації в Чорноморському регіоні.
Дипломатичні представники країн-учасниць консультацій закликали Російську Федерацію негайно та без будь-яких умов повернути Україні захоплені катери, звільнити полонених членів екіпажів Військово-Морських Сил Збройних Сил України, припинити незаконні дії по блокуванню Керченської протоки.
Представники Російської Федерації від коментарів утримались.
Довідково: В Консультаціях, які проводяться вже 16 рік поспіль, взяли участь дипломатичні представники Грузії, Туреччини, Болгарії, Румунії та Російської Федерації. Наприкінці Консультацій було проведено передачу головування над Документом від України до Болгарії (разом із символом головування – кортиком ВМС).
Про звернення угорців Закарпаття до президента України стосовно порушення їх прав:
Головою “Товариства угорської культури Закарпаття” В.Брензовичем та головою “Демократичного союзу угорців України” Л.Зубаничем було направлено звернення до президента України П.Порошенка “З питання порушення органами державної влади України прав громадян угорської національності”. В зверненні зазначено, що під час перетину угорцями кордону “представниками СБУ та ДПСУ здійснюється поглиблений огляд речей та проведення співбесід у формі допиту з метою отримання персональних даних, економічної, політичної та громадської діяльності”. Також зазначається, що, “враховуючи, що такі заходи застосовуються здебільшого до громадян України угорської національності, є підстава вважати в них прояв нетерпимості та нетолерантності, спроб залякування, а також негативного розрізнення та дискримінації за етнонаціональною ознакою, що “сприяє наростанню емігрантських настроїв в угорському середовищі”.
Обстановка на тимчасово окупованих територіях України:
АР Крим:
Про збільшення фінансування Росією окупованого півострова:
Підконтрольна Кремлю влада Криму і Севастополя просить збільшити фінансування по російській «Федеральній цільовій програмі розвитку» ще на 200 мільярдів рублів (близько 82 мільярда гривень). На початку червня російський глава Криму Сергій Аксенов розповів, що вважає недостатньою кількість коштів, що виділяються на будівництво і ремонт доріг на півострові та має намір піднімати це питання в Москві.
У проекті російського закону «Про федеральному бюджеті на 2019 рік і плановий період 2020 і 2021 років» сказано, що анексований Крим може отримати 296,1 мільярда рублів (приблизно 123 мільярди гривень) за російською «Федеральною цільовою програмою» в 2019-2021 роках.
Ключові об’єкти по російській ФЦП у Криму: Керченський міст, енергоміст, новий аеропорт Сімферополя, дві теплоелектростанції, інженерні споруди для забезпечення водою східного Криму і будівництво траси «Таврида».
Довідково: Раніше російська влада продовжила «Федеральну цільову програму розвитку Криму» до 2022 року і збільшила її фінансування на 40 мільярдів рублів. На початку липня російський глава Криму Сергій Аксенов пояснив зриви термінів здачі об’єктів російської ФЦП некомпетентністю чиновників, які опікуються об’єктами, і недобросовісністю підрядників і пригрозив винним «радикальними заходами».
Про чергове підвищення комунальних тарифів в окупованому Севастополі:
У Севастополі з 1 січня 2019 року зростуть тарифи на газопостачання і електропостачання. Про це повідомляє російський уряд міста. За інформацією міської влади, тариф на воду становитиме 39,28 рублів (15,97 грн) за кубічний метр, на водовідведення – 29,27 рублів (11,90 грн).
Пряма мова: «Тариф на газ з 1 січня зросте до 4,27 рублів (1,74 грн) за кубічний метр. Цей тариф застосовуватиметься для споживачів з обсягом споживання газу до 3500 м3/рік. Для абонентів із споживанням понад 3500 м3/рік тарифи виростуть до 8,07 руб. (3,28 грн)/м3 (зараз 7,90 руб./м3)».
Луганська та Донецька область:
Про посилення психологічного тиску на населення:
За наявною інформацією, кадровими офіцерами ЗС РФ на ТОТ Донецької та Луганської областей активізовано роботу з нав’язування суспільству антиукраїнських настроїв, в тому числі під час проведення в загальноосвітніх закладах занять з правил поведінки у разі оголошення хімічної тривоги та активізації бойових дій. Інформаційна кампанія супроводжується заявами представників окупаційних адміністрацій РФ про наміри спецслужб України проводити диверсії на екологічно небезпечних підприємствах поблизу лінії зіткнення сторін, з подальшим звинуваченням в злочинах РФ. Вказані, а також інші психологічні заходи, окупаційний режим використовує для виправдання значних фінансових витрат на проведення “мобілізаційних заходів” та відміни, нібито у зв’язку з військовою загрозою, більшості соціальних програм, обіцяних в ході “виборчої кампанії” в листопаді поточного року.
Довідково: також виявлено поширення дезінформації стосовно “прибуття в зону ООС військовослужбовців Сил спеціального призначення Великобританії” у кількості близько 60 осіб. Метою прибуття є “виконання бойових та диверсійних завдань, а саме викрадення представників правоохоронних органів ДНР (пріоритетними цілями є військовослужбовці з громадянством РФ, що прибули до м. Донецьк у якості добровольців).
Воєнна сфера:
Про розробку штабом Південного ВО ЗС РФ плану дій в кризових ситуаціях:
У оперативному управлінні ПдВО ЗС РФ з метою запобігання провокаційним діям ВМС ЗС України в акваторії Азовського моря розроблено план реагування на кризові ситуації ЧФ РФ із залученням 4 Армії ВПС і ППО. Зазначається, що план спрямований на “захист та охорону державного кордону”. План було узгоджено з ПУ ФСБ РФ по АР Крим та Краснодарському краю. Основні зусилля зосереджуються на усунені недоліків, які мали місце під час переходу корабельно-катерної групи ВМС ЗС України 25.11.2018.
Обстановка в інших країнах світу:
РФ:
Про зняття обмежень на надання політичного притулку іноземцям:
Президентом РФ В.Путіним було підписано указ, відповідно до якого знімаються обмеження, які не дозволяли надавати притулок політичним біженцям. При цьому, рішення стосовно надання притулку прийматимуться індивідуально в кожному конкретному випадку, з урахуванням інтересів РФ. Зазначається, що даний крок обумовлений “подіями, що відбуваються останнім часом в світі, порушенням прав людини за етнічними та релігійними ознаками, утисками журналістів та громадських діячів, що змушує людей шукати притулку за межами країн їх проживання”.
Довідково: порядок надання РФ політичного притулку було затверджено президентом РФ у 1995 році, в 1997 році його було доповнено окремими положеннями. Указом були визначені умови та обставини, при яких іноземець не міг звернутися із заявою про надання йому політичного притулку.
Про здійснення ПАТ “Промсвязьбанк” (РФ) заходів з підготовки до відключення від міжнародних платіжних систем:За наявною інформацією, ПАТ “Промсвязьбанк” розпочато підготовку до можливого відключення від платіжних систем “Visa” та “Mastercard” через санкції США відносно РФ. Зокрема, банком було скорочено до мінімуму забезпечувальні депозити в цих міжнародних платіжних системах. Одночасно вживаються заходи з активізації роботи з платіжною системою РФ “Мир”. Слід зазначити, що відключення банку від вищезазначених міжнародних систем унеможливить повернення банком своїх депозитів.
Про небажання страхувальних компаній РФ співпрацювати з ДК “Роскосмос”:За наявною інформацією, Російською національною перестрахувальною компанією (РНПК) прийнято рішення про припинення страхування космічних пусків в РФ. Дане рішення обумовлено тим, що РНПК, послуги якої було оплачено Державною корпорацією з космічної діяльності “Роскосмос” на суму 280 млн. рублів, змушена була виплатити внаслідок аварій при запусках ракет 2,5 млрд. рублів. Слід також зазначити, що кількість страхових компаній, що мають бажання співпрацювати з ДК “Роскосмос”, значно знизилась у зв’язку з тим, що основним заробітком корпорації стало отримання компенсацій по страховці за аварії ракет.
Про прес-конференції президента РФ В.Путіна:
20.12.2018 відбулась щорічна 14 прес-конференція президента РФ В.Путіна.
Основними наративами в ході спілкування з представниками ЗМІ були:
- “економіка РФ адаптувалась до обмежувальних заходів ззовні, логіки в них немає”;
- “урядом країни готується закон щодо спрощеної процедури отримання громадянства мешканцям України, який спрямований на “боротьбу з розколом та розтягуванням російського та українського народів”;
- “поки у влади в Україні знаходяться русофоби, ненормальна ситуація в російсько-українських відносинах залишиться без змін”;
- “головний спонукальний мотив Варфоломія, який діє за підказками з США — заробляння грошей та сприяння подальшому розриву між народом України та РФ;
- “стосовно присутності ПВК “Вагнер” за кордоном — якщо вони не порушують закон, вони вправі просувати свої бізнес-інтереси в будь-якій точці планети”;
- “штаб, що намагається правити світом, знаходиться не в Москві”;
- “якщо в Криму проголосували за приєднання до РФ, то це не є анексія, і не силовий захват”.
Про переддефолтний стан регіонів РФ:За наявною інформацією, економічний стан окремих регіонів РФ, зважаючи на авантюри керівництва РФ, зазнає подальшого погіршення:
- у січні 2018 року Республіка Хакасія та Костромська область РФ були переведені під зовнішнє управління, що було пов’язано з тим, що борги вищезазначених суб’єктів перевищили їх прибутки на 80% (що у 2,5 рази перевищує показник дефолту);
- борги Республіки Мордовія на даний час складають 88% від доходів. При цьому, погашати борг в розмірі 20,48 млрд. рублів даний суб’єкт РФ не має наміру у зв’язку з відсутністю коштів. Слід зазначити, що на протязі поточного року Республіка 83 рази намагалась взяти кредити для виплати існуючих боргів, але жоден з банків не задовольнив її фінансові потреби;
- не виключається також погіршення ситуації в Єврейській автономній області, в якій на даний час дефіцит бюджету складає близько 11%, та в Магаданській області із дефіцитом бюджету в 9%.
В цілому на початок 2018 року в РФ сумарний борг регіонів перевищував 2,5 трлн. рублів, а 7 суб’єктів РФ були носіями боргових зобов’язань, що перевищували їх власний бюджет, 16 — мали кредитні зобов’язання на 85% від власного бюджету, 31 регіон — мав борги на 50% від бюджету.
Про результати опитування аналітичного центру “Левада”:У період 13-19.12.2018 аналітичним центром “Левада” було проведено опитування на предмет схвалення громадянами інститутів влади РФ та президента РФ В.Путіна. Відповідно до результатів, 44% громадян РФ вважають, що країна рухається “неправильним шляхом” (в грудні минулого року так вважали 28% респондентів). Діяльність президента РФ В.Путіна схвалюють 66 % (в минулому році — 82%). Також слід зазначити, що у вересні поточного року аналітичним центром відмічено різке зростання напруженості серед громадян РФ, зокрема, збільшилась кількість проблем, що їх турбують: 72% – зростання цін, 52% – зубожіння населення, 48% – зростання рівня безробіття.
Великобританія — РФ:
Про результати розслідування медіа-регулятору Великобританії:
За результатами розслідування медіа-регулятору Великобританії “Ofcom” стосовно діяльності телевізійного каналу РФ “RT” виявлено, що даний телевізійний канал порушував правила телемовлення, зокрема, ігноруючи принцип неупередженості в своїх телевізійних програмах. Представники медіа-регулятору зазначили, що на даний момент розглядається можливість введення обмежувальних заходів проти вищезазначеного телевізійного каналу.
Нідерланди — РФ:
Про підготовку можливого позову проти РФ до Міжнародного суду:Міністр закордонних справ Нідерландів С.Блок заявив, що, у зв’язку із відмовою РФ виплачувати компенсацію родичам загиблих пасажирів збитого лайнеру МН17, урядом країни розглядається можливість подання позову проти РФ до Міжнародного суду. Він також зазначив, що керівництвом країни неодноразово надсилались запити до РФ з пропозицією проведення офіційної зустрічі, однак РФ їх проігнорувала.
Литовська Республіка — РФ:
Про розгляду законопроекту стосовно санкцій проти РФ:Міністр закордонних справ Литви Л.Лінкявічюс заявив, що урядом країни розглядається законопроект, що відповідатиме міжнародній політиці санкцій та передбачатиме заморожування фінансових коштів та майна бізнесменів та чиновників РФ на території країни, що попали під дію обмежувальних заходів. У разі прийняття законопроекту, можливим стане також накладання заборони на в’їзд до країни громадян РФ, що звинувачуються в порушенні прав людині та вчиненні корупційних злочинів.
Про затримання осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь РФ:
20.12.2018 в Литві було затримано групу осіб, що підозрюються у шпигунстві на користь РФ. Серед затриманих – екс-голова партії “Соціалістичний народний фронт” В.Альгірдас та екс-голова проросійської організації “Єдність” (громадянин РФ) В.Іванов. Прізвища решти затриманих не розголошуються. Директор департаменту державної безпеки Литви Д.Яунишкис заявив, що затримані особи намагались впливати на політичні процеси в країні шляхом вербування осіб, які безпосередньо, або завдяки посередникам, могли створювати програми політичних партій та їх структури, а також сприяли розвитку “російської м’якої сили в країні”. Також він зазначив, що вони активно використовували ЗМІ для впливу на суспільну думку.
Румунія -ЄС:
Про заходи з перешкоджання будівництву газопроводу “Північний потік-2”:За наявною інформацією, Румунія, яка з 01.01.2019 головуватиме в ЄС, має намір повернутись до роботи з положеннями газової директиви, що має на меті перешкоджання будівництву газопроводу “Північний потік-2”. Дану можливість було обговорено в ході зустрічі міністрів енергетики країн-членів ЄС в м.Брюсель 19.12.2018. Зазначається, що мова йде про зміни в газовій директиві, яка гарантує розповсюдження дії енергетичного пакету ЄС на всі газопроводи, а також ті, що імпортують газ та їх морські ділянки на території ЄС. Дані положення збільшать вартість будівництва газопроводу. Міністр енергетики Польщі К.Тхужевський зазначив, що, враховуючи Декларацію румунського головування та позицію більшості країн ЄС, “внесення змін до директиви найближчим часом є високо вірогідним”.
Великобританія — Республіка Польща:
Про створення спільного підрозділу з протидії дезінформації РФ:Прем’єр-міністр Великобританії Т.Мей заявила, що керівництвом Польщі та Великобританії розглядається питання створення спільного підрозділу, який буде безпосередньо протидіяти дезінформації РФ та гарантуватиме швидке виявлення ворожої діяльності проти країн та їх комерційних об’єктів. Вона також зазначила, що з початку 2019 року заплановано проведення щорічних консультацій, присвячених деструктивній діяльності РФ, та активізація співробітництва між оборонними та розвідувальними відомствами двох країн.
Турецька Республіка — РФ:
Про оприлюднення розвідувального зведення Інституту досліджень проблем війни:
Інститутом дослідження проблем війни (Institute for the Study of War) (США, м.Вашингтон) було опубліковано розвідувальне зведення стосовно діяльності влади Туреччини з захисту та забезпечення своїх геополітичних інтересів. Ключовими тезами зведення є:
“ймовірність того, що президент Туреччини Р.Т.Ердоган “протистоятиме” недавній агресії РФ в Чорному морі, є низькою, про що свідчить ряд фактів: його стримана реакція на незаконну атаку РФ на кораблі та судна ВМС ЗСУ у Керченській протоці; пріоритизація ним взаємодії за дипломатичними каналами замість військової відповіді (проведення телефонних переговорів 28.11.2018 з президентами РФ, України та США; спроби (невдалі) сприяти звільненню військовослужбовців ВМС ЗСУ);
“вірогідність того, що президент Туреччини поставить під удар двосторонні відносини з РФ, є малою, що обумовлено наступним: спільним будівництвом газопроводу “Турецький потік”; залежністю Туреччини від РФ в сфері туризму та торгівлі; покладанням Туреччини на РФ в сфері захисту свободи дій проти сирійських курдів в САР та утриманні демілітаризованої зони в провінції Ідліб; сумнівами Р.Ердогана, що НАТО повністю підтримає його у разі конфронтації з РФ в Чорному морі”;
“незважаючи на небажання конфронтації з РФ через ситуацію в Керченській протоці, президент Туреччини сподівається на збереження дипломатичних відносин з Україною: неодноразові вислови на підтримку територіальної цілісності України; пошук каналів розширення можливостей Туреччини в сфері ОПК шляхом обміну технологіями з Україною; підтримка рішення Константинопольського Патріархату надати УПЦ автокефалію; збереження культурного патронажу над кримськими татарами, що проживають на ТОТ АР Крим; плани стосовно будівництва у 2019 році в м.Київ Центру кримсько-татарської культури”.
В зведенні зазначено, що такий “ефективний нейтралітет” президента Туреччини Р.Т.Ердогана є вигідним для президента РФ, який готує наступальну операцію проти України. У довгостроковій перспективі слід очікувати збереження президентом Туреччини відносин з РФ в рамках, які є вигідними для нього з економічної та політичної точки зору.
Воєнно-технічна сфера:
Про державні випробуваня фрегату пр.22350 “Адмірал Касатонов”:
20.12.2018 в ході VII науково-практичної конференції з перспектив військового кораблебудування та оснащення ВМФ РФ (м.Санкт-Петербург) головнокомандувач ВМФ РФ адмірал В.Корольов заявив, що у найближчі дні перший фрегат пр.22350 “Адмірал Касатонов” вийде на державні випробування. Він також зазначив, що на наступному тижні до складу гідрографічної служби ВМФ РФ увійде великий гідрографічний катер пр.23340 “Георгій Зима”.
Про ходові випробування катеру на повітряні подушці А25ПС:За наявною інформацією, в районі м.Нижній Новгород проводяться ходові випробування другого капп А25ПС (виробництва ВАТ “Суднобудівна компанія “Аероход”), який має надійти на озброєння загону прикордонних сторожових кораблів (м.Джанкой) ПУ ФСБ РФ по АР Крим.
Довідково: головний катер зазначеного типу надійшов на озброєння ПС ФСБ РФ у другій половині вересня поточного року. До кінця 2020 року планується будівництво 20 од. капп типу А25ПС для ПС ФСБ РФ в РК.
Про прийняття до складу ЧФ ПдВО ЗС РФ 2 одиниць надводних кораблів:В рамках програми переозброєння та модернізації ЗС РФ на 2018 рік:
- до складу 184 бригади кораблів охорони водного району ЧФ ПдВО ЗС РФ (ВМБ Новоросійськ) увійшов патрульний корабль пр. 22160 “Василій Биков”;
- до складу 183 дивізиону рятувальних суден ЧФ ПдВО ЗС РФ (ВМБ Новоросійськ) увійшло рятувальне буксирне судно пр.22870 “Капітан Гурьєв”.
Довідково: рятувально-буксирне судно “Капитан Гурьев” пр. 22870 призначене для надання допомоги аварійним кораблям (судам) і порятунку особового складу, буксирування кораблів, гасіння пожеж на аварійних судах і берегових спорудах. Має можливості підтримки аварійних кораблів на плаву і виконання складних водолазних робіт на глибинах до 60 метрів. Крім цього, судно може виконувати завдання зі збору нафтопродуктів з поверхні моря, а також вести пошукові та дослідницькі роботи. ТТХ: водотоннажність – 1200 т; довжина – 57 м; ширина – 14 м; осадка – 3.2; максимальна швидкість ходу судна – 14 вузлів; автономність – 20 діб; екіпаж – 26 людини.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.