fbpx
Дайджест подій на Близькому сході. 14 січня 2020 року
 Urich Urich Військовий оглядач основних подій на Близькому Сході

Останні публікації автора

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)

Дайджест подій на Близькому сході. 14 січня 2020 року

Близький Схід Єгипет Ізраїль Ірак Іран Ліван Лівія Сирія Туреччина

В Ірані продовжуються протести після збиття українського літака. Лівійська невдача московії. Ердогана зробив жорсткі заяви по Сирії/Лівії.

Іран: Іран ідентифікував 50 жертв катастрофи. Подальші роботи тривають.

Протести які котяться зараз Іраном, здебільшого підтримуються молоддю та студентством. Лунають заклики проти засилля КВІР.

Протестувальники знімають численні постери Солеймані, які заполонили вулиці Тегерану та інших міст.

Попри очікування, протест розростаєтеся повільно і не переходить до радикальних дій. Випадки застосування насильства владою мають поки епізодичний характер і більш сході на провокацію протестувальних мас. На зараз зафіксовані факти поранення з вогнепальної зброї двох жінок в Тегерані.

Там же іранські «космонавти» лупцюють поодиноких мітингувальників.

З тим влада не абияк перелякалася. Спостерігають чи не вперше розгортання спеціальних підрозділів поліції – Special Pasdaran Unit, для протидії протестам. Також багато на вулицях інших силовиків.

Також попри миролюбиві заяви і небажання подальшої ескалації, сторони продовжують нарощувати сили в регіоні. Як відповідь на мобілізацію проіранських сил, американці крім вже заявлених підрозділів, перекинули до бази в Ахмад аль-Джабер в Кувейті, окрім розгорнутих там 12 винищувачів F/A-18C/D Корпусу Морської піхоти, ще 12 A-10C та 12 F-16C. Ці додаткові сили будуть використовуватися для підтримки 82-ої повітряно-десантної дивізії армії США.

А враховуючи сьогоднішню заяву Армії оборони Ізраїлю, Іран забезпечить себе необхідною кількістю збагаченого урану до кінця 2020 року. А вже застосувати готову бомбу він зможе за два роки.

Ірак: Час спливає а обіцянки іракської влади, так і залишилися цяцянками. І знов невдоволені люди, з закликами реформ освіти, виборчої системи і в кінці кінців зміни виконавчої влади в країні – вийшли на вулиці Іраку. Багдад, Карбала, Кут, Насірія і Басра.

Багато людей. Поки позитивний настрій. Провокації нечисленні. Місцеві намагаються вчасно нейтралізувати анархістів, племена організовують загони самооборони. Як би там не було, а Ірак отримає всі негативні наслідки боротьби США з Іраном.

Ізраїль: Повідомляють про суттєві втрати ізраїльських ВПС. 8 винищувачів F-16 “Sufa” постраждали внаслідок підтоплення авіабази Хацор та півдні Ізраїлю. Сильні дощі які пройшли з 9 січня не залишили шансів на врятування авіатехніки.

Хоча ізраїльські пілоти з оптимізмом дивляться в майбутнє, і гарантують постановку до строю всіх літаків в найближчий час. Бо в них такий досвід вже є. База Хацор до цього підтоплювалася в 2013 та 2015 роках.

Лівія: Намагання ху@ла зіграти першу скрипку в лівійській партії – потерпіли краху. Надзвичайна активність московитів все ж зібрала в москві всі зацікавлені сторони.

З напрямку Стамбула до москви на переговори прилетіла турецька делегація у складі міністра національної оборони Хулусі Акара, міністра закордонних справ Мевлюта Чавушоглу та президента МІТ Хакана Фідана. Ці всі поважні особи супроводжували голову Уряду Національної Єдності Ф.Сарраджа. А до того Саррадж зустрічався з Ердоганом та американським послом у Стамбулі.

Сам Ердоган до початку переговорів у москві висловив сподівання, що він з вже погодженим документом по Лівії зможе бути на 19 січня на Берлінській конференції по Лівії.

В той же час в москві отаборився Х.Хафтар, командувач так званою Лівійською Національною армією, яка вже битий час намагається взяти штурмом столицю Лівії, Тріполі.

Попередньо сторони заявили свої вимоги, і у відповідності до попередніх декларацій був складений попередній проект мирної угоди. Притому, що позиція турків та УНЄ була досить проста – припинення вогню без додаткових умов, повернення сил Хафтара на позиції зафіксовані до 4 квітня 2019 року, початку другого наступу на Тріполі (зараз вже третій).

Сторона Хафтара (відповідно русні), вперлася у вимогу виводу турецьких військ з Лівії. Звичайно, що такого «подарунку» ЛНА робити ніхто не збирався. І після складних перемов Хафтар психанув і покинув переговори, офіційно – для вивчення тесту документу, після чого відлетів з москви. Ху@ло сів в калюжу. Завіса.

Як повідомляють, що після відльоту Хафтара з москви, ЛНА знов почала активні дії. Скоріш за все, командувач ЛНА розраховує більше на підтримку ОАЕ та Судану, чим рашки і 2 500 вагнерівців не змусили його змінити цей вектор. Тим більше, що лівійська угода в москві мала б стати частиною більшої угоди між кремлем та Туреччиною, на що Хафтар не був згоден.

Впевненості Хафтару додали вочевидь нові грошові надходження, які переконали ще один підрозділ, який раніше підтримував УНЄ перекинутися до ЛНА. Цього разу змінили прапори, слідом за 406 піхотним батальйоном, солдати 136 піхотної дивізії.

Тенденція в цілому тривожна, хоча я вважаю, що ніякі лівійські дивізії та навіть армії не зможуть протистояти турецькій військовій машині, яка ВЖЕ приїхала до Лівії.

Незважаючи на невдачу в кремлі, Німеччина запросила Сарраджа, Хафтара, представників США, росії, Великобританії, Туреччини, Єгипту, ООН та ЄС на конференцію про Лівію 19 січня в Берліні.

Туреччина: Президент Ердоган дуже знервоване сприйняв невдачу перемов у москві, а як результат – зрив інших домовленостей з московією, частиною яких було лівійське питання. Чи зробив такий вигляд.

Під час сьогоднішньої зустрічі зі своїми однопартійцями в турецькому парламенті президент Туреччини зробив низку важливих та жорстких заяв. По-перше він пообіцяв «викласти урок заколотнику Хафтару», якщо той наважиться атакувати УНЄ в Тріполі та лівійський народ. (Турецька військова машина розгорнута і готова до руху. Ось чому вагнерівці відійшли з лінії зіткнення).

По-друге, і тут в Ердогана дійсно урвався терпець, він пообіцяв ОСОБИСТО не дати режиму асада зірвати перемир`я в Ідлібі. Під час промови, Ердоган, як талановитий оратор, акцентував саме на слові – ОСОБИСТО.

Оскільки наступ сил режиму на Ідліб в Сирії досяг лише проміжних результатів і не привів до розблокування трас М4-М5 та відкриття стратегічної траси на Алеппо, всі перемир’я можна рахувати досить тимчасовим явищем. Цьому перемир’ю було відведено 25 днів (правда в турецьких джерелах не бачив конкретних цифр). І нібито турецька сторона взяла на себе відповідальність або роззброїти або приборкати незалежні опозиційні угруповання Ідлібу, проте на цьому полі зрушень не видно.

До речі, ось як виглядає перелік виконаних рашкою зобов’язань взятих на себе під час зустрічі в Сочі, так званий – меморандум про взаєморозуміння від 22 жовтня 2019 року, під час проведення турками операції «PeaceSpring». Дуже промовиста інфографіка (підготовлена турками).

І що саме цікаве, склалася така дуже виразна ситуація, коли в москві вчора очікували «схвальних од» та собі лаврів миротворців, при тому що вони сподівалися забити цією новиною інформацію щодо збиття українського літака – і вже сьогодні всі обговорюють заяви Ердогана, а москва тихесенько мовчить.

А ще Голова Об’єднаного начальника штабу генерал Міллей сьогодні зустрівся з начальником Генерального штабу Туреччини генералом Ясаром Гулером в Брюсселі, Бельгія. Вони “обговорили ситуацію з безпекою в Сирії та важливість американсько-турецької співпраці в регіоні”, за словами прес-секретаря американського генерала.

Сирія: Перемир’я «по рускі» в Ідлібі триває. І хоча в цілому авіація свинособак припинила свої нальоти, гору взяли важка та реактивна артилерія.

Використана БМ-27 Ураган, з касетним боєприпасом, позаминулої ночі. Залишки ракети знайдені на півдні Ідлібу.

Маррет аль-Нуман в постійному вогневому пеклі. Місто стало схожим на котел по якому асадівські артилеристи відпрацьовують навчальні стрільби.

«Білі Шоломи» зафіксували на понад 12 248 обстрілів, здійснених асадівськими та російськими військовими літаками з початку військової кампанії в Ідлібі з квітня по кінець 2019. Зафіксовано загибель 1830 людей, у тому числі 450 дітей протягом 2019 року.

А поки триває перемир’я проіранські найманці САА з 4-ої дивізії, посиленні підрозділами спеціального призначення та танками, прибули до міста Алеппо і його передмістя. З собою вони також привезли ускладнена систему РСЗВ “Голани”.

Вчора ввечері в Сирію з Іраку прибув черговий конвой Міжнародної коаліції з технікою військового та цивільного призначення. Без зайвої реклами США повертають собі впевненість.

Ознакою такої впевненості став сьогоднішній інцидент на американському тимчасовому блок-пості з рашиками. Свинособачий патруль намагався проїхати по дорозі на якій стояли американці. Після нетривалої суперечки їх завернули геть. Подія сталася на перехресті Хіттін поблизу Камишли.

Продовжується підвищуватись активність ІДІЛ. Цього разу вдало атакований конвой режимних сил в районі Русафа на південь від Ракка. Зухвалість терористів зросла настільки, що вони добре змогли задокументувати момент нападу.

В провінції Дараа, не дивлячись на зусилля русні, не вдається вгамувати місцевих, які до цього атакували та захопили декілька КПП сирійської армії та фактично перебрали контроль на цим районом. Додатково вони продовжують тримати захоплених 20 солдат режиму. Такі дії людей були спровоковані терором з боку режиму проти селян та постійними компаніями арештів місцевих молодиків. Оскільки порозуміння знайти не вдається вже четверту добу, є острах що режим застосує силу.

Ліван: Генсек ліванської «Хезболла» Хасан Насралла в недільній промові заявив, що «операція проти американської бази Айн ель-Ассад стала першим кроком на довгому шляху відповіді на злочини Америки».

За його словами, «удар по базі Айн ель-Асад свідчить про величезну доблесть іранського народу і керівництва, а сама відповідь на злочини Америки – це дуже довгий шлях, кінцем якого стане вигнання США з регіону».

Єгипет: Поки чи не єдиною країною яка наважується погрожувати Туреччині силою є Єгипет. Збройні сили цієї країни проводять військові навчання раз за разом. Цього разу МО Єгипту звітувало про проведення чергових навчань Qader2020. Не відомо, як з самими навчаннями, проте відео вражає.

Окремо було заявлено про міць єгипетських ВПС.

І ось зле, один з винищувачів F-16 впав сьогодні під час навчального польоту. Пілот загинув.

Також Єгипет докладає дипломатичних зусиль, щоб вплинути на Туреччину. Президент Єгипту Сісі сьогодні зустрівся з прем’єр-міністром Італії Конте в Каїрі і обговорив останні події лівійської кризи.

Близький Схід Єгипет Ізраїль Ірак Іран Ліван Лівія Сирія Туреччина

Останні публікації автора

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)