Дайджест подій на Близькому Сході. 17 липня 2022 року
Ескалація в Сирії продовжила зростання. Ізраїль та Палестина незадоволені результатом Близькосхідного турне американського президента. Саміт в Джидді – арабські країни продемонстрували стриманість на ініціативи США. Іран «технічно здатний виготовити ядерну бомбу», – радник Алі Хаменеї.
Сирія: Турне американського президента на Близький Схід закінчилося і він повернувся до Вашингтону, а відповідно майже нічого не заважає розпочати військові дії на півночі Сирії.
Примітне, що союзні російсько-ірано-сирійське-курдські не планують обмежуватися бойовими діями лише у оголошеній турками зоні інтересу, а лякають поширенням боїв по всій лінії розмежування. Традиційно лякають і американців. Так, близький до «Хезболла» ліванський журналіст Хусейн Мортада опублікував аерофотознімки військових баз міжнародної коаліції на чолі зі США в районі Ат-Танф. Фотографії були зроблені за допомогою іранських розвідувальних дронів.
Американці чітко сприйняли «непрозорий натяк» і тому командувач CENTCOM генерал Майкл Ерік Курілла одразу прибув та базу «Джейш Магавір Аль-Тавра» та відвідав гарнізон військових США в Ат-Танф. Основна задача цього гарнізону, це підготовка бійців сирійського ополчення «Джейш Магавір Аль-Тавра» для протистояння ІДІЛ.
«Натяк» з боку «Хезболли» це не перша пряма загроза в бік американців та їх проксі. Раніше, 7 червня ця база вже була обстріляна реактивними ракетами невідомими. Тоді провину поклали на підтримувані Іраном сили. Американські військові доповіли командувачу, що наслідки обстрілу повністю усунуті і вони повністю готові до бою.
Після чого командувач CENTCOM, прибув до Ізраїлю в неділю для свого другого офіційного візиту після вступу на цю посаду у квітні. Його прибуття відбулося після зустрічі між візитною делегацією офіцерів CENTCOM і високопосадовцями Армії оборони Ізраїлю минулого місяця, де обговорювалися та моделювалися спільні плани дій для війни на кількох фронтах, повідомили в ЦАХАЛ. Під час свого сьогоднішнього візиту Курілла зосередиться на протиповітряній обороні Ізраїлю, не надаючи додаткових подробиць.
Тим часом, «союзницьке братерство» російсько-ірано-сирійське-курдських сил укріплюється. Повідомляють, що армія режиму направила чергове підкріплення до лінії фронту з річкою Саджур у районі Манбідж на північний схід від Алеппо. Кількість асадитів, які під прикриттям бойових гелікоптерів русні прибули на місце оцінюють десь у 200 голів.
Також триває збільшення присутності асадитів і далі на схід повздовж всієї лінії розмежування протиборчих сил, включно з Айн Аль-Араб, який поруч з турецьким кордоном, так і далі на схід від Айн-Ісса в зоні проведення операції «Щит Євфрату».
Ізраїль: Israel Radar підсумував невдоволення тих в Ізраїлі хто мав завищенні очікування від візиту президента Байдена до країни. Так от, на думку видання шо саме не зробив американський президент:
– Не посилив тиск на Іран;
– Не взяв на себе жодних зобов’язань щодо військових дій проти Ірану;
– Не запропонував жодних практичних кроків, щоб зменшити побоювання Ізраїлю щодо ядерної програми Тегерана;
– Не згадав про Хезболлу, незважаючи на ескалацію загроз на ліванському фронті.
Тим часом командувач ЦАХАЛ Авів Кочаві наказав армії прискорити підготовку до нападу на Іран і встановив цільову дату повної готовності до удару, повідомляє ізраїльський канал N12. Згідно зі звітом, Ізраїль також залишається у стані підвищеної готовності до потенційної атаки з боку Ірану.
Палестинська автономія: Озброєнні палестинські угруповання також не задоволені візитом Байдена, вони у свою чергу очікували засудження з боку США «сіоністського режиму» та апартеїду на «палестинських землях». Цього не сталося. Як і не відбулася зустріч Байдена з президентом ПА Махмудом Аббасом. Коментарі з боку арабів-палестинців під світлинами американського президента під час підписання угод з Ізраїлем такі: «Байден підписує смертний вирок палестинцям».
А оскільки очікування не виправдались ескалація зростатиме. Сьогодні в ранці у Тубасі коктейлями молотова був атакований військовий джип ЦАХАЛу.
Саудівська Аравія: В суботу закінчився безпековий самі, який проходив в Джидді. На саміті були присутні голови країн: США, КСА, Катару, ОАЕ, Єгипту, Йорданії, Кувейту, Бахрейну, Оману. Хазяїном зустрічі виступила Саудівська Аравія.
На саміті, в принципі як очікувалося, кожний говорив про своє. Наприклад емір Катару шейх Тамім бін Хамад Аль-Тані дорікнув учасникам, що вони не згадали за Сирію, а ось король Йорданії Абдалла II нагадував про «палестинське питання».
В цілому розуміємо, що результати саміту виглядають скромно. Ідея створення «Близькосхідного НАТО», яка домінувала на час перебування Байдена в Ізраїлі, майже не лунала. Збільшення видобутку нафти КСА, яке гучно оголосили ЗМІ, нівелював своєю заявою міністр МЗС Королівства пояснивши, що збільшення відбудеться але поступово і буде останнім.
В чому зійшлися учасники саміту? В питанні якнайшвидшого розблокування експорту українського зерна, у заклику до Ірану повернутися до співпраці з МАГАТЕ, а також поступового переходу до екологічних джерел енергії.
Тому головним підсумком саміту в Джидді треба вважати, участь президента Джо Байдена на ньому і повернення уваги США до Близького Сходу. «Вперше після 11 вересня американський президент відвідує цей регіон без участі американських військ і виконання бойових завдань у цьому регіоні», — сказав американський президент.
«Щоб відновити довіру та досягти реальних результатів, і ми працюватимемо в контексті Близького Сходу, яким він є сьогодні, регіону, більш об’єднаного, ніж він був роками, GCC є яскравим прикладом цього. Колишні суперники відновлюють дипломатичні та економічні зв’язки, налагоджуються нові члени, і все частіше світ дивиться на Близький Схід через призму відкриття нових можливостей». «Дозвольте мені чітко заявити, що Сполучені Штати залишатимуться активним партнером на Близькому Сході. Оскільки світ стає все більш конкурентоспроможним, а виклики, з якими ми стикаємося, ускладнюються, мені стає зрозуміло, наскільки тісно переплітаються інтереси Америки з успіхом на Близькому Сході», — підсумував Байден.
Решта проблемних питань будуть вирішуватися у двосторонньому форматі.
ОАЕ: Так президент США Джо Байден обговорив двосторонні стратегічні відносини з президентом Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) Мухаммедом бін Заїдом Аль Нахайяном. Згідно з новинами офіційного агентства ОАЕ WAM, в ході зустрічі лідерів було обговорено шляхи розвитку стратегічних відносин між двома країнами, можливості співробітництва та розвитку у різних сферах. Поряд із цим, були обговорені регіональні та глобальні питання, які в інтересах США та ОАЕ та потребують спільної координації.
Ірак: Паралельно з самітом Саудівська Аравія та Ірак підписали угоду про з’єднання своїх електромереж, що може допомогти Іраку впоратися з його проблемами з електроенергією та зменшити енергетичну залежність від Ірану.
Президент Байден так само не оминув нагоду підтримати іракського прем’єра: «Сьогодні я зустрівся з прем’єр-міністром Аль-Кадімі, щоб підтвердити свою прихильність Стратегічній рамковій угоді між США та Іраком і підтвердити важливість формування уряду Іраку, який буде відповідати волі іракського народу та його повазі до демократії та незалежності». Нагадаю, що Ірак зараз перебуває у політичній турбулентності в очікування дочасних парламентських виборів.
Іран: Тегеран довго не чекав, щоб звинуватити Вашингтон у провокуванні напруженості на Близькому Сході. Через день після завершення туру президента США Джо Байдена до Саудівської Аравії та Ізраїлю речник міністерства закордонних справ Ірану Насер Канані заявив, що Вашингтону «знову вдався до невдалої політики іранофобії, намагаючись створити напруженість і кризу в регіоні».
А старший радник лідера Ірану Камаль Харразі сказав Al Jazeera: «Не секрет, що у нас є технічні можливості для виробництва ядерної бомби, але ми не маємо рішення щодо цього». Він також зазначив, що Ісламська Республіка відповість прямо проти Ізраїлю, якщо його безпека стане мішенню.
Щодо зближення з Саудівською Аравією радник лідера Ірану сказав, що Тегеран вітає позицію Саудівської Аравії щодо простягнення руки дружби з Іраном і готовий відновити відносини з Ер-Ріядом. Він сказав, що ідея Близькосхідного НАТО є поверхневою, яка, за словами Ер-Ріяду, не розглядається.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.