Дайджест подій на Близькому Сході. 19 жовтня 2022 року
На півночі Алеппо відбулася рокіровка анті-асадівських сил. ЄС застосує нові санкції проти Ірану. Інструктори КВІР навчають русню в Криму. Кіпрська компанія поставила 50 БПЛА для України.
Сирія: Військові колони Хаят Тахрір аш-Шам (HTS) відступили з районів міста Афрін та його околиць в бік Ідлібу, зберігаючи там свої сили безпеки. Прискорення виходу сил ХТШ відбулося після обурливої заяви з боку США про неприпустимість силових дій проти повстанських сил Сирії та аналогічної заяви Сирійської національної коаліції, яка була прийнята в Стамбулі. Контроль міста перейшов до фракцій Аль-Амшат та дивізії аль-Хамза, які входять в склад СНА та є союзниками ХТШ.
Примітним є те, що попри різки заяви, ХТШ залишило у місті підрозділи Загальної безпеки які виконують роль поліції та контррозвідки, при тому що турки, принаймні публічно, покинули місто.
А ось на трасі між Афріном та Кафр Джана, що на північний схід від міста навпаки помічено посилене розгортання механізованих підрозділів турецької армії. Схоже, що турки намагаються закрити прогалини в безпеці, які з’явилися після того як ХТШ зігнав з «насиджених місць» 3-й Корпус СНА. Якщо мої здогадки є вірними, то треба буде очікувати загострення ескалації в районі Таль Ріфаат, де отаборилися союзні сили РПК та асадитів.
Спецпідрозділ «Асаїш» арабо-курдських СДС провів контртерористичну операцію проти осередка ІДІЛ в районі н.п. Табка. В ході операції затримані 17 осіб, вилучена зброя та вибухівка. Члени осередку підозрюються у скоєнні серії терактів у провінціях Ракка та Аль-Хасаке.
Іран: Вчора, 18 жовтня протести проти іранського режиму пройшли як мінімум у 9 містах, 8 провінцій. Інформагентство Fars повідомляє, що 48% затриманих протестувальників в Ірані віком від 20 до 35 років. З них 42% молодше 20 років. 2% затриманих – держслужбовці. В Ірані проти режиму виступає молодь, яка складає основну та найактивнішу частину населення.
ЄС планує накласти санкції на трьох високопоставлених іранських військових і компанію, яка розробляє безпілотники, які, ймовірно, використовувалися під час нападів росії на Україну. Очікується, що проект санкційного списку, з яким ознайомилася Guardian, буде узгоджено протягом кількох днів, що свідчить про те, що міністри ЄС не вірять запереченням Ірану, що він постачав росії летальну зброю низького польоту. Ці пропозиції надійшли після того, як Урсула фон дер Ляєн, голова Європейської комісії, засудила удари росії по критичній енергетичній інфраструктурі як «акти чистого терору», які прирівнюються до військових злочинів.
Для того, щоб у європейських політиків не було сумнівів в походженні БПЛА, українська сторона передала західним журналістам доступ до безпілотника Mohajer-6 іранського виробництва, збитого кілька тижнів тому ЗСУ на півдні України. Як бачимо, відмінність «нашого» екземпляра від демонстраційного іранського лише в наліпках та нумерації, все решта дизайн та корпус співпадають.
Іранське МЗС після невдач з відбріхуванням, розпочало відгавкуватися. Міністр Госейн Амір Абдоллагіан повідомив, що Іран запровадить санкції проти 15 іноземних посадовців та чотирьох установ, які причетні до введення нових санкцій проти Ірану.
Сполучені Штати, Велика Британія та Франція планують підняти ймовірні поставки зброї Іраном росії на закритому засіданні Ради Безпеки ООН у середу, повідомили дипломати. Крім того, Україна запросила експертів ООН для перевірки збитих безпілотників іранського походження, які росія використовувала для нападу на українські цілі в порушення резолюції 2231 Ради Безпеки ООН, яка схвалила ядерну угоду з Іраном 2015 року, йдеться в листі, з яким ознайомилося Reuters.
Іран відправив інструкторів в окуповану частину Україну, щоб допомогти росіянам подолати проблеми з парком безпілотників, які вони придбали в Тегерана, за словами нинішніх і колишніх офіційних осіб США, поінформованих про секретні дані розвідки, що є ще одним сигналом більшого зближення між Іраном та росією, повідомляє The New York Times.
Іранські тренажери працюють з російської військової бази в Криму, де базується багато безпілотників з моменту доставки з Ірану. Інструктори з Корпусу вартових ісламської революції, підрозділу іранської армії, визнаного Сполученими Штатами терористичною організацією. Розгортання іранських тренажерів, схоже, збігається з активізацією використання безпілотників в Україні та свідчить про більш глибоку участь Ірану у війні.
«Відправка безпілотників і тренажерів в Україну глибоко втягнула Іран у війну на боці росії та безпосередньо залучила Тегеран до операцій, у результаті яких були вбиті та поранені мирні жителі», — сказав Мік Малрой, колишній високопоставлений чиновник Пентагону та колишній співробітник ЦРУ у відставці. «Навіть якщо вони просто інструктори та тактичні радники в Україні, я вважаю, що це суттєво», – сказав пан Малрой. Правозахисний орган Організації Об’єднаних Націй заявив, що навмисні удари по таким цивільним цілям можуть вважатися військовими злочинами.
Кіпр: Кіпрський виробник безпілотників Swarmly вже відправив в Україну близько 50 безпілотників, повідомив Defense One представник компанії. Менший – Poseidon H10 з розмахом крил 3,5 метри, двогодинною витривалістю та 8-фунтовим корисним навантаженням та більший Poseidon H6, гібрид бензинової та електричної силової установки з п’ятиметровим розмахом крил, 7-годинною витривалістю та 50-фунтовим корисним навантаженням.
Усі 50 були придбані на приватні пожертви. «Безумовно, уряд України ніколи нічого у нас не купував», — сказав чиновник Swarmly. Безпілотники Swarmly представляють майбутнє виробництва дронів у кількох важливих аспектах. Вони не постачаються озброєними, що дозволяє уникнути багатьох юридичних і торговельних бар’єрів, але їх досить легко пристосувати для носіння зброї (хоча це анулює гарантію).
І на відміну від аматорських дронів, вони можуть навіть протистояти деяким перешкодам. «Сама конструкція була створена для роботи в конфліктах низької інтенсивності проти ворогів, таких як ІДІЛ, Боко Харам або щось подібне», — сказав представник Swarmly. «Ці організації купують досить складну зброю та засоби радіоелектронної боротьби, переважно з Китаю. Тож, по суті, ми розробили наші системи, щоб протистояти цьому. Усі ці погані хлопці купують глушилки [Global Navigation Satellite System] на AliExpress за 500 баксів і миттєво отримують відмову в позиціонуванні супутника в радіусі 10 кілометрів. Тож ми в основному розробили всі наші системи для роботи в таких середовищах», — сказав він.
«Нас справді здивувало те, що росіяни були не набагато досвідченішими, ніж Боко Харам». Але Swarmly також вдосконалює свої дрони на основі бойового досвіду. «Ми почали отримувати інформацію від українських військ, які використовували наші системи, і отримувати звіти про види засобів боротьби з безпілотниками, які використовують росіяни… І ми точно знаємо, в якому магазині Aliexpress вони купили це».
Безпілотники Swarmly залишаються сприйнятливими до більш досконалих засобів протиповітряної оборони, таких як ракети, що запускаються з батарей С-300 або С-400, але вартість таких ракет перевищує вартість одного з безпілотників компанії.
Саудівська Аравія: Саудівська Аравія подає заявку на вступ до «БРІКС» — платформи для взаємовигідного партнерства з кожною країною. В об’єднанні також Бразилія, росія, Індія, Китай і ЮАР.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.